პოლიციის მიერ ჩატარებულ რეიდები: რა უნდა იცოდეთ თქვენი უფლებების შესახებ?
ბოლო დღეების განმავლობაში თბილისში განხორციელებული რამდენიმე რეიდის შესახებ „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ იზიარებს საზოგადოების შეშფოთებას და აუცილებლად მიიჩნევს მოქალაქეებს მიაწოდოს ინფორმაცია საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესებისა და პროცედურების შესახებ.
აქვს თუ არა პოლიციას რეიდის მოწყობის უფლება?
პოლიციას უფლება აქვს საავტომობილო გზებზე და ტერიტორიულ წყლებში მოაწყოს რეიდები; აღნიშნული რეიდები შეიძლება მოეწყოს საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის პირობებში, აგრეთვე დამნაშავეთა და სამართალდამრღვევთა დაკავების მიზნით.
რა შემთხვევაში აქვს პოლიციელს მოქალაქის შეჩერების უფლება?
პირის შეჩერება პოლიციელის მიერ შესაძლებელია იმ შემთხვევაში, თუ არსებობს გონივრული ეჭვი(1) მის მიერ დანაშაულის შესაძლო ჩადენის შესახებ.
რას ითვალისწინებს პირის შეჩერება?
შეჩერება გულისხმობს პირთან კომუნიკაციის დამყარებას, მის იდენტიფიცირებასა და გამოკითხვას, რაც არ ითვალისწინებს პოლიციელის უფლებას გადაიყვანოს პირი დახურულ სივრცეში (პოლიციის განყოფილებაში, ან აიძულოს მანქანაში ჩაჯდომა).
რა უნდა იცოდეთ თუ მოხდა თქვენი შეჩერება?
პოლიციელის ვალდებულებები: პოლიციის თანამშრომელი ვალდებულია შეჩერებულ პირს გააცნოს თავისი ვინაობა, წარუდგინოს თავისი უფლებამოსილების დამადასტურებელი დოკუმენტი და განუმარტოს შეჩერების კანონიერებისა და დასაბუთებულობის გასაჩივრების უფლება.
რამდენი ხნით შეუძლია პოლიციას თქვენი შეჩერება?
შეჩერება უნდა მოხდეს მხოლოდ იმ ვადით, რაც აუცილებელია გონივრული ეჭვის დადასტურებისთვის ან გამორიცხვისთვის ანუ მკაცრად უნდა შემოიფარგლოს იმ დროით, რაც აბსოლუტურად აუცილებელია გონივრული ეჭვის შესამოწმებლად. შეჩერებული პირი უნდა გათავისუფლდეს მაშინვე, როგორც კი შეჩერების საფუძველი წყვეტს არსებობას - გონივრული ეჭვის გაქარწყლებისთანავე.
შეუძლია თუ არა პოლიციას აწარმოოს თქვენი და თქვენი პირადი ნივთების დათვარიელება/შემოწმება?
პოლიციელი უფლებამოსილია, საკუთარი უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, გონივრული ეჭვის არსებობის შემთხვევაში, შეჩერებული პირის ტანსაცმელზე აწარმოოს ზედაპირული შემოწმება. ზედაპირული შემოწმების მიზანია პოლიციის უსაფრთხოების დაცვა, შესაბამისად აღნიშნული შემოწმება მხოლოდ იმ შემთხვევაში უნდა განხორციელდეს თუ პოლიციელის უსაფრთხოებას საფრთხე ემუქრება.
რით შემოიფარგლება ზედაპირული შემოწმება?
ზედაპირული შემოწმება შეიძლება განხორციელდეს როგორც ტანსაცმელზე ხელის შეხებით, ასევე ტექნიკური საშუალებების გამოყენებით. ზედაპირულ შემოწმებად ვერ ჩაითვლება ისეთი ქმედება, რომელიც მოითხოვს ტანსაცმლის ვიზუალურად უხილავი ნაწილის გამოჩენას ან ტანსაცმლის გახდას.
მოიცავს თუ  არა ზედაპირული შემოწმება ჩხრეკას?
ზედაპირული შემოწმება არ მოიცავს ჩხრეკას(2). ეს უკანასკნელი შეიძლება ჩატარდეს სასამართლოს განჩინების, ხოლო გადაუდებელი აუცილებლობის შემთხვევაში – დადგენილების საფუძველზე(3).
რა შეგიძლიათ მოითხოვოთ ჩხრეკის ჩატარებამდე?
თქვენ უფლება გაქვთ მოითხოვოთ, რომ ჩხრეკას დაესწროს არა უმეტეს ორი დამსწრისა ჩხრეკის ან ამოღების ჩატარების ფაქტის, მისი მიმდინარეობისა და შედეგების დასადასტურებლად. ასევე, უფლებამოსილი ხართ დამსწრის მოსაწვევად მოგეცეთ გონივრული ვადა, მაგრამ არანაკლებ 1 საათისა(4)
რა შეგიძლიათ გააკეთოთ თუ თქვენი უფლებები დაირღვა?
იმ შემთხვევაში თუ პოლიციელი აჭარაბებს ან გადააჭარბა თავის უფლებამოსილებებს, შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას (ცხელი ხაზის ნომერია 126).
გაქვთ თუ არა უფლება სასამართლოში გაასაჩივროთ პოლიცილის კანონსაწინააღმდეგო ქმედება?
თუ თქვენი შეჩერება პოლიციის მიერ მოხდა კანონის მოთხოვნების დარღვევით, უფლებამოსილი ხართ შეჩერებიდან ხუთი დღის ვადაში, შეჩერების ადგილის მიხედვით, სასამართლოში გაასაჩივროთ შეჩერების კანონიერება და დასაბუთებულობა და მოითხოვოთ ფულადი კომპენსაცია უკანონო ან/და დაუსაბუთებელი შეჩერებისათვის. შეჩერების კანონიერებასთან დაკავშირებით, მტკიცების ტვირთი პოლიციელს დაეკისრება.
(1)  გონივრული ეჭვი - პირის მიერ შესაძლო დანაშაულის ჩადენასთან დაკავშირებული ეჭვის წარმოქმნა ისეთ ფაქტს ან გარემოებას უნდა ემყარებოდეს, რომელიც ობიექტურ დამკვირვებელს ეჭვის წარმოქმნის საფუძვლიანობაში დაარწმუნებს.
(2) ჩხრეკა - დასაბუთებული ვარაუდის არსებობის შემთხვევაში ამოღება და ჩხრეკა ტარდება იმ მიზნით, რომ აღმოჩენილ და ამოღებულ იქნეს საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე საგანი, დოკუმენტი, ნივთიერება ან ინფორმაციის შემცველი სხვა ობიექტი, ასევე ძებნილი ან გვამი.
(3) თუ არსებობს დასაბუთებული ვარაუდი, რომ დაკავებულს აქვს იარაღი ან აპირებს თავიდან მოიშოროს დანაშაულის ჩადენაში მისი მამხილებელი მტკიცებულებები, პოლიციელს უფლება აქვს ჩაატაროს პირადი ჩხრეკა სასამართლოს განჩინების გარეშე.
(4) ჩხრეკისა და ამოღების დამსწრის გარეშე ჩატარება შესაძლებელია მხოლოდ გადაუდებელ შემთხვევებში, როდესაც არსებობს ადამიანის სიცოცხლის ან ჯანმრთელობის ხელყოფის ან მტკიცებულებათა დაზიანების, განადგურების ან გადამალვის რეალური საფრთხე.

Police Raids: Know Your Rights
ISFED shares public concern about recent raids in Tbilisi and deems it necessary to provide citizens with information about applicable legal rules and procedures prescribed by the Georgian laws.
Does a police officer have the right to a raid?
The police has the right to raid on motorways and territorial waters. These raids can be conducted in emergency or martial law, as well as for the purpose of arresting criminals and offenders.
When does a police officer have the right to stop a citizen?
The police are allowed to stop a citizen when there is a reasonable doubt(1) that a person concerned has committed a crime.
What does stopping a person entail?
Stopping a person entails communication with him/her, identification and asking questions. Police officer does not have the right to take the person concerned to a closed space (police department, or force him to get into the vehicle).
What you should know when a police officer stops you?
A police officer must identify himself/herself, present credentials and explain the right to appeal lawfulness and substantiation of stopping.
For how long can a police officer stop you?
A police officer can stop you for the period of time necessary to confirm or dispel a reasonable doubt, therefore the duration should be strictly limited by the period of time necessary to verify reasonable doubt. The person concerned must be released immediately after there is no longer a reason of stopping – as soon as reasonable doubt has been dispelled.
Does a police officer have the right to examine/search you and your personal items?
A police officer has the right to frisking clothes of person concerned when there is a reasonable doubt that his/her own safety might be at risk. Frisking is performed for security reasons. Therefore, a police officer has the right to frisk only when his/her security is at risk.
What does frisking entail?
Frisking may entail patting on clothes as well as use of technical means. Any activity that require showing of an unseen item or taking off a piece of clothing does not qualify as frisking.
Does frisking entail a search?
Frisking does not entail a search(2). Search may only be performed on the basis of court verdict or resolution in urgent necessities(3).
You have the right to request the following prior to search:
To have no more than two persons present during search or seizure, to confirm the process and its outcome. You also have the right to be given a reasonable time for inviting a witness but no less than one hour(4).
If your rights have been violated, you may:
Contact General Inspection of the Ministry of Interior Affairs (hotline number is 126) if a police officer is abusing or has abused his/her powers.
Do you have the right to file in court over unlawful actions of a police officer?
If a police officer has stopped you in violation of applicable stipulations of law, you have the right to file in court within five days after stopping, according to the place of stopping, over lawfulness and substantiation of stopping and claim pecuniary compensation for illegal and/or unsubstantiated stopping. Burden of proof about lawfulness of stopping rests solely on a police officer.
(1) Reasonable doubt – any doubt that a person concerned has possibly committed a crime should be based on facts or circumstances that would convince an objective observer that there is a ground for the doubt to arise.
(2) Search – search and seizure is performed when there is a reasonable doubt, for the purpose of finding and seizing an item, document, substance or any other object containing information, as well as a wanted person or a corpse, pertinent to a case.
(3) When there is a reasonable doubt that a person under arrest has a weapon or plans to get rid of incriminating evidence, a police officer has the right to perform search without court’s verdict.
(4) Performing search and seizure without a witness is allowed only in urgent necessity, when there is an imminent threat of that life or health of an individual or evidence may be destroyed.