სამოქალაქო დაკვირვების გაძლიერება 2021 წლის ადგილიბრივი თვითმმართველობის არჩევნებისას
პროექტის ზოგადი მიზანია 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების თავისუფალ, სამართლიან და გამჭვირვალე გარემოში ჩატარების ხელშეწყობა. უფრო კონკრეტულად, პროექტს ორი ამოცანა აქვს:
· არჩევნების დღის განმავლობაში უბნის მიმდებარედ მომხდარი დარღვევების აღმოჩენა და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება;
· უბნის მიმდებარედ მომხდარი დარღვევებისა და განვითარებული მოვლენების მეთოდოლოგიური ანალიზი, სტატისტიკური ხელსაწყოების გამოყენებით.
წინასაარჩევნო პერიოდში „სამართლიანი არჩევნები“ შეარჩევს და დაატრენინგებს საარჩევნო უბნების 120 გარე დამკვრივებელს. არჩევნების დღეს დამკვირვებლები შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილ საარჩევნო უბნებზე განთავსებიან.
დამკვირვებლები კენჭისყრის პროცესს უბნის გახსნიდან დახურვამდე, სრულად დააკვირდებიან და მონიტორინგს გაუწევენ უბნების მიმდებარედ განვითარებულ ისეთ პროცესებს, როგორებიცაა ამომრჩეველთა აღრიცხვა, ზეწოლა, ფიზიკური დაპირისპირება და აგიტაცია. დამკვირვებლები ორი სახის ინფორმაციას მოაგროვებენ. პირველ რიგში, შეავსებენ კითხვარს უბნის მიმდებარედ განვითარებული პროცესების შესახებ და დღის განმავლობაში სამჯერ, შეტყობინების სახით გამოგზავნიან სათაო ოფისში მდებარე მონაცემთა ცენტრში. მიღებული ინფორმაცია დამუშავდება სპეციალური კომპიუტერული პროგრამის მიერ, რის შემდეგაც, მოხდება თავმოყრილი ინფორმაციის ანალიზი. დამკვირვებლები ასევე აღნუსხავენ და სათაო ოფისს გადასცემენ ინფორმაციას უბნის მიმდებარედ მომხდარი ინციდენტებისა და დარღვევების შესახებ. ინფორმაციის შესწავლის შემდეგ, სათაო ოფისის იურისტები მიიღებენ გადაწყვეტილებას სამართლებრივი რეაგირების შესახებ (საჩივარი, განცხადება, პოლიციის შეტყობინება და ა.შ.). გარე დაკვირვების მიგნებები არჩევნების დღის განცხადებებში და არჩევნების შემაჯამებელ ანგარიშში აისახება.

Strengthening Citizen Observation of the 2021 Municipal Elections in Georgia
The overall goal of the project is to contribute to achieving fully free, fair and transparent conduct of the 2021 Municipal elections in Georgia. More specifically, the project will evolve around two objectives:
· To detect and report the election day violations and irregularities taking place outside the polling stations;
· To conduct methodological analysis of the election day environment, including violations and irregularities.
ISFED will recruit and train 120 observers for monitoring the outside perimeter of polling stations. On the election day, ISFED will dispatch the observers at a representative sample of polling stations. The observers will monitor the entire voting process - from 8am, when polling stations open, to 8pm, when polling stations close. They will observe all election-related developments within 100 meters of the polling station premises, including attempts of voter tracking, pressure/intimidation, physical violence and illegal campaigning. Two types of information will be solicited from the monitors. First, they will be required to fill out the observation forms with pre-assigned questions assessing the overall situation in the vicinity of polling stations, as well as specific aspects of observation. The collected data will be submitted to ISFED’s headquarters three times a day. The entries will then be aggregated and processed in a special software, followed by interpretation by ISFED’s election analytics team. Additionally, if STOs detect incidents, violations and irregularities, they will be required to immediately inform the headquarters office by placing a call; ISFED’s lawyers will then decide whether filing a police complaint is warranted. ISFED will include the observation findings in its election day statements and the final election monitoring report.