სოციალური მედიის მონიტორინგი 2020-2021 წლების არჩევნების განმავლობაში
პროექტის ძირითადი მიზანია 2020 წლის საპარლამენტო და 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისას საინფორმაციო სივრცის დაცვა სოციალურ მედიაში მიმდინარე დეზინფორმაციის, დისკრედიტაციული და სხვა მტრული საინფორმაციო ოპერაციებისგან. კერძოდ, პროექტი მიზნად ისახავს შემდეგ ამოცანებს:
- საპარლამენტო და ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისას სოციალურ მედიაში მიმდინარე საინფორმაციო კამპანიების ანალიზი;
- საარჩევნო და პოლიტიკურ პროცესებში სოციალური მედიის ბოროტად გამოყენების თაობაზე საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება;
- სოციალურ მედიაში მიმდინარე მტრული საინფორმაციო კამპანიების მიმართ საზოგადოების მედეგობის უზრუნველყოფა; და
- სოციალური მედიის კომპანიების მიერ შესაბამისი მექანიზმების შემოღება საარჩევნო პროცესების მტრული გავლენებისგან დაცვის მიზნით.
- არჩევნების კონტექსტში სოციალურ მედიაში წარმოებული დეზინფორმაციის, დისკრედიტაციული და დამაპირისპირებელი კამპანიების მონიტორინგი და ანალიზი, მათ შორის საქართველოს სომხურენოვან და აზერბაიჯანულენოვან მომხმარებლებში;
- რეგულარული კომუნიკაცია სოციალური მედიის კომპანიებთან მონიტორინგის შედეგების გაზიარების და გამოვლენილი ქსელების წაშლის უზრუნველყოფის მიზნით;
- საზოგადოების ინფორმირება სოციალურ მედიაში მიმდინარე დეზინფორმაციის და სხვა საინფორმაციო ოპერაციების შესახებ;
- რეგულარული კომუნიკაცია შიდა აქტორებთან სოციალური მედიის უსაფრთხოდ გამოყენების თაობაზე; და
- მონაცემთა ანალიზის ხელსაწყოების გამოყენება სოციალურ მედიაში მიმდინარე მტრული კამპანიების გამოსავლენად.

Social Media Monitoring during the 2020-2021 Elections in Georgia
The overall goal of the project is to safeguard the information integrity around the 2020 Parliamentary and 2021 Municipal elections in Georgia from disinformation, discrediting campaigns and other hostile information operations on social media. Specific objectives are:
• To increase the understanding of the nature and the dynamics of information operations on social media during the upcoming elections;
• To ensure greater public awareness about the risks of malign use of social media to electoral and political processes in the country;
• To contribute to greater societal resilience against the disruptive effects of malign social media campaigns; and
• To ensure that relevant tools and mechanisms are in place for protecting the electoral processes against malign operations.
• Documenting, analyzing and exposing malicious Facebook activity and information operations in the lead-up to the 2020 Parliamentary and 2021 Municipal elections in Georgia, including in the Armenian and Azeri-speaking segments of Facebook users in Georgia;
• Proactive reporting with social media companies, coupled with advocacy activities for removal of malicious networks and disinformation operations;
• Increasing public awareness on disinformation, divisive narratives and other information operations on social media;
• Outreach and advocacy with domestic stakeholders on safe use of social media in elections and political processes; and