ფეისბუქზე გავრცელებული დისკრედიტაციული და პროპაგანდისტული გზავნილები: 22 სექტემბერი - 5 ოქტომბერი
18 სექტემბერს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა (სუს) საკუთარ ფეისბუქგვერდზე ვიდეო მიმართვა გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც, ქვეყანაში გადატრიალება და ხელისუფლების ძალადობრივი გზით შეცვლა იგეგმება. გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, ამ ქმედებების სავარაუდო თარიღად ოქტომბერ-დეკემბრის პერიოდი - საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების საკითხზე ევროკომისიის შეფასებისა და ევროპული საბჭოს გადაწყვეტილების გასაჯაროება დასახელდა.
25 სექტემბერს USAID-ის პროგრამის „აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის” მოწვევით საქართველოში სერბეთის მოქალაქეები ჩამოვიდნენ, რომელთა მიზანსაც, როგორც ამას ტრენინგის აღწერაში ვკითხულობთ, კულტურისა და ხელოვნების სფეროს წარმომადგენლებისთვის, ასევე, საინიციატივო ჯგუფების წევრებისთვის არაძალადობრივი აქტივიზმის, ცვლილებებისთვის თვითორგანიზების და მხარდამჭერების მობილიზების მრავალფეროვანი მიდგომების გაზიარება იყო. სასწავლო კურსს სერბული ორგანიზაცია CANVAS („გამოყენებითი არაძალადობრივი ქმედებებისა და სტრატეგიების ცენტრი”) უძღვებოდა.
ზემოთ ნახსენები ტრენინგები 26-29 სექტემბერს გამართა, 2 ოქტომბერს კი სუს-მა კიდევ ერთი პოსტი გამოაქვეყნა, რომელშიც CANVAS-ის მიერ ჩატარებული სასწავლო კურსი ხელისუფლების მოსალოდნელ ძალადობრივ დამხობას დაუკავშირა.
პოსტის გამოქვეყნებიდან მალევე გააქტიურდნენ ანონიმურად მოქმედი გვერდები და პროსახელისუფლებო მედიები, რომლებმაც ვირუსულად გაავრცელეს სუს-ის მიერ გამოქვეყნებული ვიდეო და ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ საქართველოში გადატრიალება მზადდება. ანონიმურად მოქმედი გვერდები ოპოზიციურ პარტიას, „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასა” და მასთან დაკავშირებულ პირებს „სისხლიანი დაპირისპირებისთვის ახალგაზრდების მომზადებაში” სდებდნენ ბრალს.
Telegram-ზე პრორუსულმა ჯგუფმა „ალტ-ინფომ” შექმნა არხი სახელწოდებით „ანტიმაიდანი”, არხი საზოგადოებას მობილიზაციისკენ მოუწოდებს და აფრთხილებს, რომ საქართველოში შეიძლება მაიდანი განმეორდეს. „ანტიმაიდნის” ორგანიზატორები ხალხის მობილიზების მიზნით აქტიურად ავრცელებენ მობილურის ნომრებს, ხოლო მათ, ვისაც ფიზიკურ სივრცეში დახმარება არ შეუძლია, ფინანსურ დახმარებას სთხოვენ. ამასთანავე, ალტ-ინფოსთან დაკავშირებული არხები იდენტური შინაარსის გზავნილებს ტიკტოკზე აქტიურად ავრცელებდნენ.
სალომე ზურაბიშვილის დისკრედიტაცია იმპიჩმენტის საქმის განხილვის პარალელურად
სექტემბრის დასაწყისში მმართველი პარტიის - „ქართული ოცნების” თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ საპარლამენტო უმრავლესობა პრეზიდენტის იმპიჩმენტის პროცედურას იწყებდა. „ქართულმა ოცნებამ” პრეზიდენტი კონსტიტუციის დარღვევაში დაადანაშაულა. იმპიჩმენტთან დაკავშირებული პირველი სხდომა, რომელსაც სალომე ზურაბიშვილის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, 3 ოქტომბერს, საკონსტიტუციო სასამართლოში გაიმართა.
სხდომის პარალელურად, სხვადასხვა ანონიმურ მადისკრედიტირებელ გვერდზე ზურაბიშვილის მადისკრედიტირებელი ფოტო და ვიდეომანიპულაციები გავრცელდა. ასევე, ამ საკითხთან დაკავშირებით „ქართული ოცნების” ანონიმურმა მხარდამჭერმა გვერდებმა რამდენიმე პოსტი გამოაქვეყნეს, რომელიც საკონსტიტუციო სასამართლოში საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლის - ირაკლი კობახიძის მხარდაჭერის ხარჯზე პრეზიდენტს და მის წარმომადგენლობით მხარეს უპირისპირდება.
მიხეილ სააკაშვილის გაშარჟება პირადი ცხოვრების შესახებ გამოქვეყნებული პოსტის შემდეგ
28 სექტემბერს მიხეილ სააკაშვილმა ფეისბუქზე თავისი პირადი ცხოვრების შესახებ პოსტი გამოაქვეყნა. პოსტს ანონიმურად მოქმედ მადისკრედიტირებელ გვერდებზე დამცინავი ფოტომანიპულაციების გავრცელება მოჰყვა. გამოქვეყნებული პოსტები დარეკლამებული იყო.

DISCREDITING AND PROPAGANDA MESSAGES SPREAD ON FACEBOOK: SEPTEMBER 22 – OCTOBER 5
Reactions to the video released by the State Security Service of Georgia about the anticipated Civil unrest
On September 18, the State Security Service of Georgia (SSG) published a video on its Facebook page, asserting that a coup and violent change of the government were planned in the country. The information suggested that the anticipated date for these actions was linked to the European Commission’s assessment announcement and the European Council’s decision on granting Georgia the EU Candidate country status.
On September 25, citizens of Serbia arrived in Georgia by invitation of the East-West Management Institute (EWMI) through the USAID program. Their objective, as stated in the training description, was to share diverse approaches to non-violent activism, self-organization, and mobilization of supporters with representatives from the fields of culture and art. The training course, conducted by the Center for Applied Non-Violent Action and Strategies (CANVAS), took place from September 26-29. On October 2, the SSG published another post linking the CANVAS training to an imminent violent overthrow of the government.
Following this post, anonymous pages and pro-government media became active, virally spreading the video published by the SSG and information about the alleged coup being prepared in Georgia. These anonymously operated pages accused the opposition party, 'United National Movement,' and affiliated individuals of 'preparing young people for a bloody confrontation.'
On Telegram, the pro-Russian group 'Alt-Info' created a channel named 'Anti-Maidan,' urging the Georgian public to mobilize and warning of a potential repetition of the Maidan protests in Georgia. The channel actively disseminates phone numbers and solicits financial assistance from those who cannot contribute physically.
Discrediting Salome Zourabichvili in parallel with the impeachment discussions.
At the start of September, the chairman of the ruling party, 'Georgian Dream,' announced the commencement of the impeachment procedure against the president. 'Georgian Dream' accused the president of violating the constitution. The first session related to impeachment, attended by a representative of Salome Zourabichvili, took place on October 3 in the Constitutional Court.
Concurrently with the session, discrediting photo and video manipulations of Zourabichvili were disseminated on various anonymous and discrediting pages.
The mocking of Mikheil Saakashvili following publication on his personal life.
On September 28, Mikheil Saakashvili published a post on his Facebook page concerning his personal life. Subsequently, mocking photo manipulations were circulated on anonymous and discrediting pages. The published posts were also promoted.