ფეისბუქზე გავრცელებული დისკრედიტაციული და პროპაგანდისტული გზავნილები: 6-18 ოქტომბერი
სალომე ზურაბიშვილის დისკრედიტაცია მის მიერ კონსტიტუციის დარღვევასთან დაკავშირებით საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებისა და პარლამენტში იმპიჩმენტის საკითხის განხილვის შემდეგ
16 ოქტომბერს საკონსტიტუციო სასამართლომ საქართველოს პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის, მიერ საქართველოს კონსტიტუციის დარღვევის ფაქტი დაადგინა. გადაწყვეტილების გამოცხადების შემდეგ ფეისბუქზე სალომე ზურაბიშვილის მადისკრედიტირებელი გზავნილები მნიშვნელოვნად გააქტიურდა. კერძოდ, ოპოზიციის წინააღმდეგ ანონიმურად მოქმედმა გვერდებმა პრეზიდენტის წინააღმდეგ ვიდეოები გამოაქვეყნეს, რომლებიც მმართველი პარტიის, „ქართული ოცნების” მხარდამჭერ და ანტიოპოზიციურ ჯგუფებში სხვადასხვა ანგარიშის მიერ კოორდინირებულად გავრცელდა. ზურაბიშვილის საწინააღმდეგოდ გვერდებზე ფოტომანიპულაციებიც ვრცელდებოდა.
18 ოქტომბერს პარლამენტში იმპიჩმენტის საკითხის განხილვას პრეზიდენტიც დაესწრო და დეპუტატებს სიტყვით მიმართა. ანონიმურად მოქმედმა გვერდებმა მიმართვის ვიდეოფრაგმენტები ზურაბიშვილის დისკრედიტაციის მიზნით გამოაქვეყნეს. გვერდები რუსეთთან დაკავშირებით პრეზიდენტის შეცვლილ რიტორიკაზე მიუთითებდნენ. გვერდზე „აგენტურა” ზურაბიშვილის დამამცირებელი ფოტომანიპულაციაც გავრცელდა.
მიხეილ სააკაშვილის გაშარჟება ისრაელის მიმართ სოლიდარობის გამოხატვასთან დაკავშირებით
10 ოქტომბერს, სასამართლო პროცესზე ჩართვისას, საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა, ისრაელის მიმართ მხარდაჭერა და სოლიდარობა გამოხატა. ამის საპასუხოდ ოპოზიციის წინააღმდეგ მოქმედმა ანონიმურმა გვერდებმა - „აგენტურა” და „პოლიტიკური სამარე N5” - დამცინავი შინაარსის ფოტომანიპულაციები გაავრცელეს, რომლებიც სააკაშვილის დისკრედიტაციას ისახავდა მიზნად.
მიხეილ სააკაშვილისა და სოფო ჯაფარიძის გაშარჟება სააკაშვილის ოფისის გახსნის დაანონსების შემდეგ
10 ოქტომბერს მიხეილ სააკაშვილმა „საზოგადოებრივი ოფისის“ გახსნა დააანონსა, რომლის ხელმძღვანელიც ოპოზიციური პარტიის, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” წევრი, სოფო ჯაფარიძე, იქნებოდა. როგორც ჯაფარიძემ განაცხადა, ოფისის ძირითადი მისია და მიზანია საზოგადოებაში პროდასავლური პოლიტიკური კურსის გატარება, რისთვისაც ადგილზე მისვლა და კონსულტაციის გავლა ნებისმიერ მსურველს შეუძლია. აღნიშნულის შემდეგ ანონიმურად მოქმედმა გვერდებმა ჯაფარიძისა და სააკაშვილის საწინააღმდეგო პოსტები გაავრცელეს. ანტიოპოზიციურმა გვერდებმა - „აგენტურა” და „არ აგარევინებთ” - ჯაფარიძისა და სააკაშვილის დამცინავი ვიდეოები გამოაქვეყნეს. ამასთანავე, აღნიშნული პოსტები საეჭვო ანგარიშებმა სხვადასხვა ფეისბუქჯგუფში კოორდინირებულად გაავრცელეს.
ფოტომანიპულაციები ვიქტორ ორბანის საქართველოში ვიზიტის შემდეგ
10 ოქტომბერს უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი, ვიქტორ ორბანი, საქართველოს ოფიციალური ვიზიტით ეწვია და საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, ირაკლი ღარიბაშვილს, შეხვდა. საქართველოს მთავრობის ინფორმაციით, ვიზიტის დროს საქართველო-უნგრეთის მთავრობათაშორისი კომისიის სხდომა შედგა და უნგრულმა და ქართულმა მხარეებმა ხელი მემორანდუმს მოაწერეს. ხელისუფლების წინააღმდეგ მოქმედ ანონიმურ გვერდებზე - „ლურჯი ვირი”, „თანამოაზრეთა გაერთიანება - საქართველო”, „პოლიტიკური ვექტორი” - ღარიბაშვილისა და ორბანის შეხვედრის შემდეგ დამცინავი ფოტომანიპულაციები გამოქვეყნდა.

DISCREDITING AND PROPAGANDA MESSAGES SPREAD ON FACEBOOK: OCTOBER 6 – OCTOBER 18
Discrediting Salome Zourabichvili Following the Constitutional Court's Decision on Her Violation of the Constitution and the Impeachment Discussion in Parliament
On October 16, the Constitutional Court found President Salome Zourabichvili in violation of the Georgian Constitution. Following this decision, discrediting messages against the president on Facebook became notably more active. Anonymous pages opposing the opposition published videos aimed at discrediting the president, with the content being coordinated and spread across Anti-Opposition and Pro-government groups through various accounts. Additionally, photo manipulations targeting Zourabichvili were widely disseminated.
On October 18, the president attended the parliamentary discussion on her impeachment and addressed MPs. Anonymous pages continued to publish video fragments of her speech to further discredit Zourabichvili. These pages emphasized the president's alleged shift in rhetoric towards Russia. Furthermore, a humiliating photo manipulation of the president was circulated on the page 'Agentura.'
Mocking Mikheil Saakashvili for Expressing Solidarity with Israel
On October 10, during a trial, Mikheil Saakashvili expressed his support and solidarity toward Israel. In response to this, anti-opposition pages 'Agentura' and 'Political Grave N5' published a mocking photo manipulation targeting Saakashvili.
Making fun of Mikheil Saakashvili and Sopho Japaridze about the opening of Saakashvili’s office
On October 10, Saakashvili announced the opening of the 'public office,' headed by Sopho Japaridze—a member of the opposition party 'United National Movement.' As Japaridze stated, the main mission and goal of the office are to pursue a pro-Western political course. To this end, anyone can visit the office for consultations. After the announcement, anonymously operated pages published posts against Japaridze and Saakashvili. The anti-opposition pages 'Agentura' and 'Ar Agarevinebt' released mocking videos of Japaridze and Saakashvili. Additionally, the mentioned posts were distributed by suspicious Facebook accounts in different Facebook groups in a coordinated manner.
Photo manipulations on Viktor Orban’s visit to Georgia
On October 10, Hungarian Prime Minister Viktor Orban paid an official visit to Georgia and met with Georgian Prime Minister Irakli Gharibashvili. Per information from the Georgian government, during the visit, the Georgian-Hungarian intergovernmental commission assembled, and the Georgian and Hungarian sides signed a memorandum. After the meeting between Gharibashvili and Orban, Anti-government anonymous pages “Blue Donkey,” “Union of Like-minded People – Georgia,” and “Political Vector” published mocking photo manipulations.