სოციალური სამართლიანობის ცენტრი, “სამართლიანი არჩევნები” (ISFED) და საია აგრძელებენ კულტურის სფეროდან უკანონოდ გათავისუფლებულ პირთა უფლებების დაცვას
მიმდინარე წლის 14 მარტს ეროვნული კინოცენტრის დირექტორი - გაგა ჩხეიძე, კულტურის მინისტრის ბრძანებით თანამდებობიდან გათავისუფლდა. საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრად თეა წულუკიანის დანიშვნის შემდეგ, კულტურის სფეროში განხორციელებული რეორგანიზაციისა და მასშტაბური ცვლილებების შედეგად, რამაც საბოლოოდ საკადრო წმენდის სახე მიიღო, 70-ზე მეტი თანამშრომელია გათავისუფლებული. სოციალური სამართლიანობის ცენტრი, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED) და საია სასამართლოში უკვე იცავენ კულტურის სფეროს 22 წარმომადგენლის ინტერესებს და მოცემულ შემთხვევაში გაგა ჩხეიძის ინტერესებსაც დაიცავენ.
2021 წლის ზაფხულში კინოცენტრში აუდიტი ჩატარდა და შესაბამისი დასკვნა მომზადდა. გაგა ჩხეიძის თქმით, დასკვნის მომზადებიდან რამდენიმე თვეში, სავარაუდოდ 2022 წლის მარტში, აუდიტის დასკვნაში შევიდა ცვლილებები (თვალშისაცემია შრიფტის განსხვავებაც კი). კერძოდ, მარტში გამოცემულ დასკვნაში, რომელიც სამინისტრომ რეაგირებისათვის პროკურატურას გადაუგზავნა, საუბარია კინოცენტრში არსებულ ხარვეზებზე და ნათქვამია, რომ რამდენიმე დარღვევა შესაძლოა გახდეს სისხლისსამართლებრივი დევნის საფუძველი. საგულისხმოა, რომ არცერთ ჩამატებულ საკითხზე გაგა ჩხეიძესთან მსჯელობა არ ყოფილა. ცალსახაა, რომ ცვლილებების მიზანი გაგა ჩხეიძის პასუხისმგებლობის დამძიმება და მისი უკანონო გათავისუფლებისათვის ხელოვნური საფუძვლის შექმნა იყო.
ყოფილი დირექტორი მინისტრის მიერ კინოცენტრის საქმიანობაში ჩარევის კონკრეტულ შემთხვევებზე, არაკორექტულ და არაკეთილგანწყობილ დამოკიდებულებაზე საუბრობს, რაც, სავარაუდოდ, მინისტრთან შეხვედრების დროს გაგა ჩხეიძის მიერ დაფიქსირებული პრინციპულობითა და კინოცენტრის საქმიანობის შინაარსსა და ფორმასთან დაკავშირებით განსხვავებული ხედვებით იყო განპირობებული. მაგალითად, კინოცენტრის ყოფილ დირექტორს სამინისტრომ მითითება მისცა, აუცილებლად დაეფინანსებინა კონკურსის მონაწილე ერთ-ერთი კინორეჟისორის პროექტი, თანაც 100%-ით, რაც ეწინააღმდეგებოდა კანონმდებლობას; მინისტრმა აგრეთვე მოითხოვა, რომ გაგა ჩხეიძის ნებისმიერი ტელეგამოსვლა მასთან შეთანხმებულიყო; უფრო მეტიც, კინოცენტრის ყოფილ დირექტორს მან მოსთხოვა, რომ პროექტის შესარჩევი კომისიის წევრად დაენიშნა მმართველი პარტიისადმი ლოიალური კონკრეტული პირი, რაც კინოცენტრის საქმიანობაში ჩარევისა და სფეროში ცენზურის დაწესების მცდელობად შეიძლება შეფასდეს.
საგულისხმოა ის გარემოება, რომ მინისტრის მიერ კულტურის სფეროს თანამშრომელთა გათავისუფლებებისას სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის შესაძლო დაკისრება, როგორც მუქარის მეთოდი, გამოყენებული იყო ეროვნული მუზეუმის და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს შემთხვევაშიც. ამ ხერხით მინისტრი ცდილობს მაღალი ნდობისა და კვალიფიკაციის მქონე თანამშრომლების დისკრედიტაციას და, ამასთან, სავარაუდო მიზნად ისახავს გათავისუფლებულ პირებს შორის შიშის დათესვას, რათა მათ უარი თქვან სასამართლოში დავების წარმოებაზე.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ გაგა ჩხეიძე კინოცენტრის დირექტორის თანამდებობაზე არჩეული იყო მეორედ ღია კონკურსის წესით, 3 წლის ვადით და უფლებამოსილების ვადის გასვლამდე თვენახევარი ჰქონდა დარჩენილი. გაგა ჩხეიძე იყო ქართული ფილმის განვითარების ფონდის გამგეობის წევრი მისი დაარსების დღიდან - 2005 წლიდან, საიდანაც, ასევე, თეა წულუკიანმა გაათავისუფლა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2022 წლის 30 მარტს გამოცხადებული კონკურსის შედეგების თანახმად, კულტურის სამინისტრო არ დააფინანსებს გაგა ჩხეიძის დაარსებულ თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალს. გაგა ჩხეიძე 35 წელია კინოს სფეროში მუშაობს, როგორც ევროპაში, ასევე, საქართველოში და დარგის აღიარებული სპეციალისტია. ის არის ევროპის კინოაკადემიის წევრი. კინოცენტრში მისი დირექტორობის განმავლობაში განხორციელდა არაერთი შიდა და საერთაშორისო პროექტი, რაც დადებითად ფასდებოდა ქართული კინოს განვითარების მხარდაჭერისა და სწორი კინოპოლიტიკის გამო.
ცალსახაა, რომ კულტურის სამინისტროს გაცხადებული საკადრო პოლიტიკა არის დარგის სრული კონტროლი, თანამშრომელთა პოლიტიკური ლოიალობის ნიშნით შერჩევა, ცენზურის დანერგვა და, განსხვავებული აზრის გამო, პროფესიონალი კადრების დევნა. ხელმომწერი ორგანიზაციები მინისტრ წულუკიანს მოვუწოდებთ:
- შეწყვიტოს სისხლისსამართლებრივი დევნის განმახორციელებელი დამოუკიდებელი სახელმწიფო ინსტიტუტის - პროკურატურის, რეპრესიულ ინსტრუმენტად გამოყენება და სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაკისრების მუქარა გათავისუფლებულ თანამშრომლებში შიშის დანერგვის მიზნით, რათა მათ მიეცეთ სასამართლოსადმი მიმართვის უფლებით თავისუფლად სარგებლობის შესაძლებლობა;
- შეწყვიტოს კულტურის სფეროს პროფესიონალი კადრების დევნა მათი პროფესიული თუ განსხვავებული მოსაზრებების გამო. შესაბამისი კომპეტენციისა და გამოცდილების ადამიანებს მიეცეთ საშუალება, გააგრძელონ თავისუფალ გარემოში მუშაობა როგორც ეროვნული კინემატოგრაფიის მხარდასაჭერად, ისე საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების, სამუზეუმო ექსპონატებისა და ეროვნული საგანძურის დასაცავად.

Social Justice Center, ISFED and GYLA keep defending the rights of illegally dismissed people from culture sphere.
On the 14th of March, 2022 an Executive Director of the National Film Center – Gaga Chkheidze was dismissed by the Minister of Culture, Sport, and Youth.
Since Tea Tsulukiani was appointed to this position, 70 workers have been laid off from the culture for various reasons related to reorganization and structural changes. In the end, this tendency turned into massive persecution of the workforce. Social Justice Center, ISFED, and GYLA have already been defending the interests of 22 former culture sphere representatives, we will be supporting Gaga Chkheidze too.
In the summer of 2021, an audit was conducted in the National Film Center. According to Gaga Chkeidze, a few months after that, supposedly in March 2022, some changes were present in the audit findings (A difference between the two texts is evident even in fonts too). Specifically, according to the audit conclusion presented in March, there have been some recorded violations in NFC work, which could lead to legal persecution. It is noteworthy, that about above-mentioned changes have not been discussed with Gaga Chkheidze. Therefore, it is clear, the purpose of these alterations was to aggravate Mr. Chkeidze’s responsibility and create a suitable environment for his illegal dismissing.
The former director emphasizes the minister’s unfitting intervention in the National Films Center's work and highlighted her unkind and improper attitude. All of this, supposedly, has been caused by Mr. Chkeidze’s principal and different views on NFC work. On one occasion, the ministry forced him to give a 100% grant to a certain contestant in an ongoing competition that contradicted the regulation. Gaga Chkaidze was also requested that his TV appearance must be consulted and approved by the minister. Moreover, she directly requested a selection commission to involve a person who would be loyal to a ruling party.
These incidents could be viewed as a direct intervention in the National Film Center's work and an effort to establish censorship on it. It is also noteworthy, that the same method – threatening with possible legal persecution – has been used in the cases of the National Museum and National Agency for Cultural Heritage Preservation Georgia. By using the above-mentioned tactics, the minister tries to discredit experienced and well-respected professionals, while establishing fear of possible legal repercussions against them.
We would like to remind that Gaga Chkheidze has been reelected as a director of the National Films Center for a three-year period with open competition. He has left 6 weeks of his tenancy when he was fired. Mr. Chkheidze was also fired from the Georgian Film Development Fund, of which he was a member since its establishment date, 2005.
The Ministry of Culture will not be funding Gaga Chkheidze founded Tbilisi International Movie Festival with the current contest results released on 30 March 2022. Mr. Chkeidze was working in cinematography for more than 35 years in both Georgia and Europe and is a widely recognized specialist. He is also a member of the Europe Film Academy. During his leadership period, a variety of international projects have been held in the film center which used to be greatly praised due to its filmography policy and support for the Georgian film industry.
It is obvious that the employee recruitment policy from the Ministry of Culture is aiming for totalitarian control of the entire cultural field, with discrimination of workers on political grounds, using censorship, and persecution of different views.
The endorsing organizations are encouraging the minister, Tea Tsulukiani:
-To stop using the prosecutor’s office – as a repressive instrument and threats toward the fired employees with a possibility of legal repercussions. Employees have the right to use a fair trial.
-To stop the persecution of professional employees because of different views. Employees having relevant competence and experience should have a right to continue working in a safe environment to support and defend national museums, cultural heritage, exhibits of the museum, and national treasures.