14:00 საათი - კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობა
„სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით კენჭისყრის პროცესში შეიმჩნევა პრობლემური ინციდენტებისა და დარღვევების სიმრავლე. ხმების პარალელური დათვლის მეთოდოლოგიით დამკვირვებელთა 9,1 %-მა დააფიქსირა ინციდენტები. მათ შორის დაფიქსირდა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის, დამკვირვებლების უფლებების შეზღუდვისა და მათზე ფიზიკური ძალადობის, ამომრჩეველთა მობილიზებისა და ელექტრონული აპარატების ხარვეზების არაერთი შემთხვევა. მარნეულის საარჩევნო ოლქის #69 უბანში დაფიქსირდა საარჩევნო ყუთში ბიულეტენების მასობრივი ჩაყრა, ამბროლაურის #18 საარჩევნო უბანში კი კომისიის ერთ-ერთმა წევრმა ორჯერ მისცა ხმა.
საარჩევნო უბნების მიმდებარედ, კენჭისყრის შენობიდან 100 მეტრამდე პერიმეტრში, შეინიშნება არაუფლებამოსილი პირების შეკრება, მათ შორის პარტიის კოორდინატორების მობილიზება, აგრეთვე, მათ მიერ ამომრჩეველთა ორგანიზებული ტრანსპორტირებისა და მათ შესახებ ინფორმაციის მოგროვების შემთხვევები, რაშიც ძირითადად მმართველ პარტიასთან, „ქართულ ოცნებასთან“, დაკავშირებული პირები ფიგურირებენ. ადგილი ჰქონდა სიტყვიერ დაპირისპირებებსაც.
1. ხმების პარალელური დათვლის შედეგებზე დაყრდნობით ამომრჩეველთა აქტივობა 12:00 საათისთვის
ხმების პარალელური დათვლის შედეგების მიხედვით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით ამომრჩეველთა აქტივობამ 12:00 საათისთვის 22.7% (+/-0.7% პუნქტის ცდომილების ხარისხით)[1] შეადგინა.
1. საარჩევნო უბნებში დაფიქსირებული დარღვევები / ინცინდენტები
14:00 საათისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
დაკვირვების უფლების შეზღუდვა
• #30 კასპის საარჩევნო ოლქის პირველი სარჩევნო უბნის გარეთ „სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებელმა დააფიქსირა აგიტაცია და აგიტატორს ფოტო- სურათი გადაუღო, რის გამოც მას ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს;
• #44 ამბროლაურის საარჩევნო ოლქის #18 უბანში დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს კომისიის წევრმა ინციდენტის დაფიქსირებისა და ფოტოზე აღრიცხვის დროს კუთვნილი მობილური ტელეფონი წაართვა;
• #5 ისნის საოლქო საარჩევნო კომისიის 3 სარჩევნო უბანში რეგისტრატორის მაგიდები იმდენად ახლოს იყო კედელთან, რომ უბანში მყოფ აკრედიტირებულ დამკვირვებლებს სათანადო დაკვირვების შესაძლებლობა არ ჰქონდათ;
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #26 საარჩევნო უბანში კენჭისყრის შენობის არასათანადო მოწყობის და უბნის სიმცირის გამო, დამკვირვებლებს არ ეძლევათ შესაძლებლობა, დააკვირდნენ ამომრჩეველთა ვერიფიკაცია/რეგისტრაციის პროცესს. ამასთანავე, საარჩევნო კომისიის წევრები ხელს უშლიან დამკვირვებლებს, შეუფერხებლად განახორციელონ საკუთარი უფლებამოსილება.
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #21 უბანში დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც ვერიფიკაციის აპარატიდან ამობეჭდილი ამომრჩეველთა სია არ იქნა პროცედურის შესაბამისად გამოკრული.
ბიულეტენის გადაცემასთან დაკავშირებული პრობლემები
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #17 უბანში დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც ამომრჩეველს ერთზე მეტი ბიულეტენი გადაეცა;
• #1 მთაწმინდის საარჩევნო ოლქის #16 საარჩევნო უბანში რეგისტრატორმა ამომრჩეველს გადასცა ორი ბიულეტენი. დამკვირვებლის მითითების საფუძველზე, დარღვევა აღმოიფხვრა;
• #1 მთაწმინდის საარჩევნო ოლქის #31 უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩეველს გადასცა სამი ბიულეტენი, თუმცა ხმის მიცემამდე დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს აღნიშნული დარღვევა. კომისიამ სამივე ბიულეტენს მოაჭრა კუთხე და დალუქა. ამის შემდეგ, ამომრჩეველმა უარი განაცხადა კენჭისყრის პროცესში მონაწილეობაზე.
• #39 ასპინძის საარჩევნო ოლქის #23 უბანზე დაფიქსირდა მარკირების წესების დარღვევა.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #46 უბანზე დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც ამომრჩეველმა ხმამაღლა დააფიქსირა, თუ ვის მისცა ხმა და ყველას დაანახა ბიულეტენი;
• #55 ხონის #23 უბანზე ყოფნის უფლების მქონე პირი კაბინაში შეყვა ამომრჩეველს, რომელიც არ საჭიროებდა დახმარებას, ამომრჩეველმა მასთან ერთად მისცა ხმა;
• #25 წალკის ოლქის 32 უბანზე დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც ამომრჩევლებმა ხმის მიცემისას, კაბინაში ბიულეტენს ფოტო გადაუღეს;
• #23 ბოლნისის #49 უბანზე ამომრჩევლის მიერ ხმის მიცემისას მასთან მივიდა მეორე პირი (ამომრჩეველი), რომელიც ცდილობდა იმის გამორკვევას, თუ ვის მისცა მან ხმა. ამავე უბანზე, ამომრჩეველმა კაბინიდან გამოსვლის შემდგომ, კომისიის წევრს აჩვენა ბიულეტენი;
• #16 ყვარლის ოლქის # 9 უბანზე დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი ფარული კენჭისყრის კაბინის წინ იდგა და დაინახა თუ ვის მისცა ამომრჩეველმა ხმა;
• #44 ამბროლაურის ოლქის #18 უბანზე დაფიქსირდა 4 შემთხვევა, როდესაც ორი და მეტი ამომრჩეველი ერთად შედიოდა კენჭისყრის კაბინაში;
• #44 ამბროლაურის ოლქის #18 უბანზე ამომრჩევლები კაბინაში ფოტოს უღებდნენ ბიულეტენს;
• სალონიკის #41 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრი ამომრჩეველს შეჰყვა კენჭისყრის კაბინაში. ვინაიდან მითითების შესაბამისად დარღვევა არ აღმოიფხვრა, საჩივარი დარეგისტრირდა საუბნო საარჩევნო კომისიაში.
მრავალჯერადი ხმის მიცემა
• #22 მარნეულის ოლქის #71 უბანზე დაფიქსირდა მრავალჯერადი ხმის მიცემის 2 შემთხვევა;
• #44 ამბროლაურის ოლქის #18 უბანზე დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც კომისიის წევრმა შეავსო ორი ბიულეტენი და ორივე ჩააგდო ყუთში.
ელექტრონულ ტექნოლოგიებთან დაკავშირებული პრობლემები
• #1 მთაწმინდის ოლქის #16 უბანში დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც მწყობრიდან გამოვიდა სამივე ხმის მთვლელი აპარატი;
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #14 საარჩევნო უბანზე ვერიფიკაციის აპარატები და ხმის მთვლელი აპარატები პერიოდულად გამოდის მწყობრიდან, რის გამოც ფერხდება კენჭისყრის პროცესი. ფაქტის შესახებ დაფიქსირდა შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში.
არაუფლებამოსილი პირების არსებობა საარჩევნო უბანზე
• ისნის #5 საარჩევნო ოლქის #34 საარჩევნო უბანზე საარჩევნო უბანში იმყოფებოდა პოლიციის წარმომადგენელი, პერიოდულად საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარესთან  გადიოდა საკითხებს. აღნიშნულ უბანზე, ასევე კენჭისყრა მიდის ქაოსურად;
• ვაკის #2 საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანში ერთდროულად იმყოფებოდა საარჩევნო სუბიექტის („ქართული ოცნება“) ორი წარმომადგენელი. დამკვირვებლის მიერ ამ ფაქტის შესახებ მიმართვის შემდეგ, საარჩევნო სუბიექტის ერთმა წარმომადგენელმა დატოვა უბანი. ფაქტის შესახებ დაფიქსირდა შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში.
• ვაკის #2 საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანში შევიდა არაუფლებამოსილი პირი, რომელსაც ეცვა პოლიციის ფორმა - შსს-ს ლოგოთი. იგი გაესაუბრა კომისიის თავმჯდომარეს, შედეგ კი დატოვა საარჩევნო უბანი. კომისიის მდივნის განმარტებით, არაუფლებამოსილი პირი შენობის დაცვის თანამშრომელი იყო. ფაქტის შესახებ დაფიქსირდა შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში.
1. საარჩევნო უბნების გარეთ დაფიქსირებული დარღვევები/ტენდენციები 10:00- 12:00
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბნიდან 100 მეტრამდე რადიუსში შეინიშნება უცხო პირთა შეკრება, რომლებიც აგრესიული ქცევით ხასიათდებიან, აწარმოებენ აგიტაციას „ქართული ოცნების” სასარგებლოდ და შეურაცხმყოფელი სიტყვებით მოიხსენიებენ ოპოზიციურ პარტიებს;
• #52 ბაღდათის საარჩევნო ოლქის #14 საარჩევნო უბნის 100 მეტრის პერიმეტრს გარეთ შეკრებილია რამდენიმე ადამიანი, სავარაუდო მმართველი პარტიის წარმომადგენლები/მხარდამჭერები. ეს ადამიანები 3 მანქანაში არიან გადანაწილებულები და ამომრჩევლებთან კომუნიკაციას ამყარებენ;
• #56 ჭიათურის საარჩევნო ოლქის #25 საარჩევნო უბნის 100 მეტრის გარეთ შეინიშნება მანქანების განთავსება, რომელში მყოფ პირებთან პერიოდულად კომუნიკაციას ამყარებს კენჭისყრის ოთახის შესასვლელთან განთავსებული „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი;
• #35 ხაშურის საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბნის მიმდებარედ პირთა საეჭვო შეკრებას აქვს ადგილი, კერძოდ საარჩევნო უბნის კართან ძალიან ახლოს 6-7 ადამიანი დგას და აკვირდება ამომრჩევლებს. გარე დამკვირვებლის აღქმით, იქ მუდმივად მყოფი პირები ცდილობენ ამომრჩევლის ქცევაზე გავლენის მოხდენას;
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #23 საარჩევნო უბნის შესასვლელთან რამდენიმე კოორდინატორია განთავსებული, რომლებსაც თან აქვთ ამომრჩეველთა სიებიც;
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #41 საარჩევნო უბნის მიმდებარედ დაფიქსირდა პირთა საეჭვო შეკრება 100 მეტრამდე პერიმეტრში.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #49 საარჩევნო უბნის გარე პერიმეტრზე დაფიქსირდა სიტყვიერი დაპირისპირების ფაქტი პარტია „ერთიანობა-ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელსა და საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს შორის.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #39 საარჩევნო უბნის გარე პერიმეტრზე განთავსებულია პარტია „ქართულ ოცნებასთან“ აფილირებულ პირთა მიკროავტობუსი, რომელშიც მყოფი პირები, სავარაუდოდ, აგროვებენ ინფორმაციას ამომრჩეველთა შესახებ;
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #37 საარჩევნო უბნის მიმდებარედ ხორციელდება ამომრჩეველთა ორგანიზებული ტრანსპორტირება მიკროავტობუსისა და ორი მსუბუქი ავტომანქანის მეშვეობით. კერძოდ, დროდადრო გადიან და მოჰყავთ ამომრჩევლები ხმის მისაცემად. ამასთან ერთად, შეინიშნება ხმის მიცემის შემდეგ ამომრჩეველთა ნაწილის მიკროავტობუსის შიგნით მსხდომ პირებთან კომუნიკაცია;
• #57 ტყიბულის საარჩევნო ოლქის #1 საარჩევნო უბნის მიმდებარედ ხორციელდება ამომრჩეველთა მრავალჯერადად ტრანსპორტირება ერთი და იმავე სატრანსპორტო საშუალებით;
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #13 საარჩევნო უბნის მიმდებარედ, კენჭისყრის შენობიდან დაახლოებით 30 მეტრის დაშორებით, ფიქსირდება ამომრჩევლების ორგანიზებული ტრანსპორტირება/კოორდინატორების მობილიზება საარჩევნო უბანთან. შეინიშნება ადგილზე ბაღის თანამშრომლების განთავსებაც. ისინი ესაუბრებიან უბნიდან გამოსულ ამომრჩევლებს და ახორციელებენ ამომრჩეველთა მობილიზებასაც;
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #23 საარჩევნო უბანთან მობილიზებული რამდენიმე პირი ახორცილებს ავტომობილით ამომრჩეველთა მრავალჯერადად ტრანსპორტირებას;
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #6 საარჩევნო უბანთან „ქართული ოცნების“ კოორდინატორებთან ერთად, ამომრჩევლების მობილიზებაში ჩართული იყო ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციად რეგისტრირებული „ადვოკატთა და იურისტთა საერთაშორისო ობსერვატორიის“ აკრედიტებული დამკვირვებელი.
• #57 ტყიბულის საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბნის მიმდებარედ განთავსებულ ავტომანქანაში მყოფი 5 პირის მიერ ხდება ამომრჩეველთა სახელობითი აღრიცხვა სიების გამოყენებით;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბანთან მყოფი სამი კოორდინატორი აწარმოებს ამომრჩევლების აღრიცხვას. ისინი ტელეფონით უკავშირდებიან ამომრჩევლებს და მოითხოვენ მათგან უბანზე მოსვლას;
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #49 საარჩევნო უბნის გარე პერიმეტრზე მობილიზებულია 2 კოორდინატორი. მათ, მობილურ ტელეფონებში, ელექტრონული სახით აქვთ სია;
• #56 ჭიათურის საარჩევნო ოლქის #31 საარჩევნო უბნის გარე დამკვირვებლის ინფორმაციით, სარჩევნო უბნის გვერდით განთავსებულია მცირე ზომის შენობა, რომელშიც „ქართული ოცნების“ კოორდინატორები იმყოფებიან და, სავარაუდოდ, ამომრჩევლების შესახებ ინფორმაციას აგროვებენ;
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #6 საარჩევნო უბნიდან 100 მეტრის რადიუსში, დამკვირვებელმა დააფიქსირა მსუბუქ ავტომანქანაში მყოფი პირების მიერ ამომრჩევლების აღრიცხვის შემთხვევები.
ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვა
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #23 საარჩევნო უბანთან 08:30 საათიდან მობილიზებული კოორდინატორების მიერ ამომრჩევლების მობილიზებისას „სამართლიანი არჩევნების“ გარე დამკვირვებლის მიერ გამოვლენილი იქნა ერთ-ერთი ამომრჩევლისთვის 50 ლარის ოდენობით თანხის გადაცემის შემთხვევა.
1. საჩივრები, განცხადებები
14:00 საათისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 34 საჩივარი, საოლქო საარჩევნო კომისიაში 13 საჩივარი და 22 შენიშვნა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
1. ინფორმაცია სადამკვირვებლო მისიის შესახებ
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (შემდგომში „სამართლიანი არჩევნები“) 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე (ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა) აკვირდება.
„სამართლიანი არჩევნების” სადამკვირვებლო მისია შედგება 1,000-მდე საუბნო, 235 უბნის გარე პერიმეტრის და 45 საზღვარგარეთის უბნის, ასევე 73 საოლქო საარჩევნო კომისიების დამკვირვებლისა და 85 მობილური ჯგუფისგან. არჩევნების დღეს ორგანიზაციის ცენტრალურ ოფისში მოქმედებს მონაცემთა გადამოწმების/ანალიზისა (32 ოპერატორი) და ინციდენტების/საჩივრების ცენტრები (23 იურისტი).
არჩევნების დღის მონიტორინგი ეფუძნება ხმების პარალელური დათვლის (Parallel Vote Tabulation - PVT) რაოდენობრივი და თვისებრივი დაკვირვების მეთოდოლოგიას, რომელიც მოიაზრებს დამკვირვებლების განთავსებას შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილ საარჩევნო უბნებზე, რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით წარმომადგენლობითია. ეროვნულ დონეზე წარმომადგენლობითი შერჩევის საფუძველზე ხდება საარჩევნო უბნების გარე დაკვირვებაც.
სამართლიანი არჩევნების”  შემდეგი ბრიფინგი 18:00 საათზე გაიმართება.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისია ხორციელდება ევროკავშირის, ამერიკელი ხალხის, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), დიდი ბრიტანეთის ხელისუფლების, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის”. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ „სამართლიან არჩევნებს“ და, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს ევროკავშირის, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), დიდი ბრიტანეთის ხელისუფლების, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის” შეხედულებებს.

14:00 - Voting Process Update
According to the information provided by ISFED’s observers, multiple problematic incidents and violations were recorded throughout the country during the voting process. Out of observers conducting their duties in line with the Parallel Vote Tabulation methodology, 9.1% reported incidents. Among them, are a number of cases of the violation of vote secrecy, restrictions on the rights of observers and physical violence against them, as well as mobilization of voters and malfunctioning electronic devices. At polling station #69 of electoral district #22 (Marneuli), mass stuffing of ballots in the ballot box was observed and at polling station #18 of electoral district #44 (Ambrolauri), one of the members of the commission voted twice.
In the vicinity of the polling stations, within a perimeter of up to 100 meters from the polling station, there were cases of the gathering of unauthorized persons, including the mobilization of party coordinators, as well as cases of organized transportation of voters and gathering of information about them, primarily with the participation of individuals affiliated with the ruling “Georgian Dream” party. Verbal confrontations also occurred.
1. Voter turnout based on parallel vote tabulation by 12:00
According to the results of the parallel vote tabulation, voter turnout across the country as of 12:00 was 22.7% (with a margin of error of +/-0.7%). [1]
1. Documented violations / incidents at polling stations
As of 14:00, ISFED observers documented the following types of violations:
• At polling station #1 of electoral district #30 (Kaspi), campaigning was observed outside the polling station. After an ISFED observer took a photo of the campaigner, the observer was physically attacked;
• At polling station #18 of electoral district #44 (Ambrolauri), a commission member took away the phone of ISFED’s observer who was documenting an incident;
• At polling station #3 of electoral district #5 (Isani), registrars’ tables were too close to the wall, preventing accredited observers from properly monitoring the process.
• At polling station #26 of electoral district #2 (Vake), due to inadequate setup and limited space, observers are unable to monitor the voter verification process. Obstruction of observer duties by election commission members occurred.
Voter list-related violations
At polling station #21 of electoral district #3 (Saburtalo), a voter list printed from the verification device was not displayed as per procedures.
Violations related to ballots
• At polling station #17 of electoral district #5 (Isani), a voter was given more than one ballot;
• At polling station #16 of electoral district #1 (Mtatsminda), a registrar handed two ballots to a voter. After this was noted by the observer, the issue was resolved;
• At polling station #31 of electoral district #1 (Mtatsminda), a registrar handed three ballots to a voter, but the violation was noticed by observers before the votes were cast. The commission cut the corners of all three ballots and sealed them. The voter then refused to participate in the elections.
Violation of the inking procedure
At polling station #23 of electoral district #39 (Aspindza), inking violations were reported.
Violations of vote secrecy
• At polling station #46 of electoral district #59 (Kutaisi), a voter verbally declared their choice and showed the ballot to everyone;
• At polling station #23 of electoral district #55 (Khoni), a person with authorization to be present at the station accompanied a voter that did not need assistance to the polling booth and the ballot was filled in their presence;
• At polling station #32 of electoral district #25 (Tsalka), cases were observed where voters took photos of their ballots inside the booth;
• At polling station #49 of electoral district #23 (Bolnisi), a voter approached another voter to determine their choice. At the same polling station, a voter showed their ballot to the commission member after exiting the polling booth;
• At polling station #9 of electoral district #16 (Kvareli), a “Georgian Dream” representative was observed standing near the voting booth and saw a voter’s choice;
• At polling station #18 of electoral district #44 (Ambrolauri), there were four cases, when two or more voters entered the polling booth together;
• At polling station #18 of electoral district #44 (Ambrolauri), voters were observed taking photos of their ballots;
• At polling station #41 in Thessaloniki (Greece), a commission member accompanied a voter to the polling booth and since the violation was not resolved after it was raised, a complaint was filed with the Precinct Election Commission.
Cases of multiple votes being cast
• At polling station #71 of electoral district #22 (Marneuli), two cases of multiple votes being cast were observed;
• At polling station #18 of electoral district #44 (Ambrolauri), a commission member filled in and cast the ballots of two voters instead of themselves.
Issues related to the use of electoral technologies
• At polling station #16 of electoral district #1 (Mtatsminda) all three vote counting machines malfunctioned;
• At polling station #14 of electoral district #2 (Vake), vote counting and verification devices are intermittently malfunctioning, disrupting the voting process. A note was logged in the record book.
Presence of unauthorized persons at polling stations
At polling station #34 of electoral district #5 (Isani), a police officer was present in the polling station, frequently communicating with the Precinct Election Commission chairperson. The voting process is proceeding chaotically at this station;
At polling station #19 of electoral district #2 (Vake), two representatives from the same electoral subject ("Georgian Dream") were simultaneously present within the station. After this was highlighted by an observer, one of the representatives from the electoral subject left the polling station. This incident was logged in the record book;
At polling station #19 of electoral district #2 (Vake), an unauthorized person in a police uniform with a Ministry of Internal Affairs badge entered the premises. The individual spoke to the commission chairperson and then left the polling station. According to the commission secretary, the unauthorized person was security personnel for the building. This incident was logged in the record book.
1. Violations and trends outside polling stations (10:00-12:00)
Suspicious gatherings of individuals within a 100-meter radius of stations
• At polling station #10 of electoral district #79 (Batumi), unidentified individuals were observed gathering within a 100-meter radius of the station, acting aggressively and campaigning for “Georgian Dream” while insulting opposition parties;
• At polling station #14 of electoral district #52 (Bagdati), a group of suspected ruling party supporters were observed communicating with voters from three vehicles;
• At polling station #25 of electoral district #56 (Chiatura), individuals seated in a car parked outside of the 100-meter radius were observed intermittently communicating with a “Georgian Dream” party representative at the polling station;
• At polling station #5 of electoral district #35 (Khashuri), a suspicious gathering of individuals has been observed. Specifically, 6-7 people are standing very close to the entrance of the polling station, observing voters. According to the perception of ISFED’s external observer, they could be attempting to influence voter behavior;
• At polling station #23 of electoral district #12 (Gurjaani), several coordinators have been observed standing at the entrance of the premises, carrying voter lists with them;
• At polling station #41 of electoral district #7 (Chugureti), a suspicious gathering of individuals has been observed within a 100-meter radius.
Verbal confrontations
At polling station #49 of electoral district #59 (Kutaisi), a verbal confrontation took place in the outer perimeter of the station between a representative of “Unity-National Movement” and the chairperson of the Precinct Election Commission.
Organized (repeated) voter mobilization
• At polling station #39 of electoral district #59 (Kutaisi), a minibus with persons affiliated with the “Georgian Dream” party is stationed at the outer perimeter, with individuals inside presumably collecting voter information;
• Near polling station #37 of electoral district #59 (Kutaisi), organized voter transportation is taking place using a minibus and two cars. Specifically, they are departing periodically and returning with voters to cast their ballots. Additionally, communication is observed between some voters and individuals inside the minibus after voting;
• Near polling station #1 of electoral district #57 (Tkibuli), repeated transportation of voters is being carried out using the same vehicle;
• Near polling station #13 of electoral district #20 (Rustavi), approximately 30 meters from the polling station, organized voter transportation and mobilization of coordinators has been observed. Kindergarten staff are also present in the area, who are communicating with voters exiting the station and assisting with voter mobilization;
• Near polling station #23 of electoral district #12 (Gurjaani), several individuals are repeatedly transporting voters by car;
• Near polling station #6 of electoral district #12 (Gurjaani), an accredited observer from the 'International Observatory of Advocates and Lawyers,' registered as a local monitoring organization, was involved in voter mobilization alongside coordinators from the “Georgian Dream” party.
• Near polling station #5 of electoral district #57 (Tkibuli), five individuals inside a parked vehicle are recording voters' names using lists;
• At polling station #10 of electoral district #79 (Batumi), three coordinators are keeping records of voters. They are calling voters on the phone and urging them to come to the polling station;
• At polling station #49 of electoral district #59 (Kutaisi), two coordinators are located in the outer perimeter of the station. They have an electronic list on their mobile phones;
• At polling station #31 of electoral district #56 (Chiatura), party coordinators from “Georgian Dream” are reportedly collecting voter information in a small building adjacent to the station;
• At polling station #6 of electoral district #12 (Gurjaani), an observer noted instances of voter registration by individuals inside a car, located within a 100-meter radius of the station.
Alleged vote-buying
At polling station #23 of electoral district #12 (Gurjaani), ISFED’s external observer noticed 50 GEL being given to one of the voters during the process of voter mobilization by coordinators who were present from 08:30.
1. Complaints and Statements
As of 14:00, ISFED’s observers have filed 34 complaints at PECs, 13 complaints at DECs and logged 22 entries in the record book.
1. Information about the observation mission
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the October 26, 2024 parliamentary election in all electoral districts across Georgia (excluding the occupied territories).
ISFED’s election observation mission consists of around 1,000 observers deployed inside of polling stations, 235 observers deployed outside of polling stations and 45 observers at polling stations abroad, as well as 73 observers deployed at District Election Commissions (DECs) and 85 mobile groups. ISFED operates data and incident analysis and processing centers at its headquarters, with 32 operators and 23 lawyers.
ISFED’s observation of the parliamentary election is based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, where PVT observers are deployed to a randomly selected, nationally representative sample of polling stations. The outside observation of the polling stations draws on an identical methodology.
ISFED’s next statement will be released at 18:00.
ISFED's monitoring mission is made possible by the support of the European Union, the United States Agency for International Development (USAID), the Government of the United Kingdom, the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) and the National Endowment for Democracy (NED). The opinions expressed herein belong solely to ISFED and do not necessarily reflect the views of the EU, USAID, UK, SIDA and NED.
[1] This is based on reports from 96% of observers in ISFED’s PVT sample of polling stations in Georgia and does not include overseas polling stations.