20 ივნისის მოვლენებზე წარმოებული გამოძიება შერჩევითი მიდგომის აღქმას აჩენს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტი უკვე რამდენიმე კვირაა ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების, ხელმძღვანელობისა და მასში მონაწილეობის საფუძვლით 2019 წლის 20-21 ივნისს პარლამენტის წინ გამართულ აქციაზე მომხდარ ინციდენტს იძიებს. ამ მომენტისთვის ბრალდებულად არიან ცნობილი საქართველოს პარლამენტის წევრი ნიკა მელია, რომელსაც აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაო და სხვა მთელი რიგი შეზღუდვები აქვს დაწესებული, ასევე პოლიტიკოსი ირაკლი ოქრუაშვილი და 17 ადამიანი, რომლებსაც აღკვეთის რონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობა შეუფარდეს.[1] საქართველოს გენერალური პროკურატურის განცხადებით, ასევე მიმდინარეობს გამოძიება აქციის დაშლის დროს პოლიციელების მხრიდან ძალის გადამეტების კონკრეტულ ფაქტებზე, თუმცა ამ მომენტისთვის ბრალი მხოლოდ ორ პოლიციელს აქვს წაყენებული.
სამწუხაროდ, სახელმწიფოს მხრიდან ამ დრომდე გადადგმულმა ნაბიჯებმა გამოძიების მიუკერძოებლად და ობიექტურად წარმართვის მიმართულებით საზოგადოებაში ნდობის მოპოვება ვერ შეძლო, კერძოდ:
- წინასწარი პატიმრობის შესახებ პროკურატურის შუამდგომლობები უმეტესად შაბლონურიადა მხოლოდ ზოგად მსჯელობას ემყარება.
- დღეის მდგომარეობით პასუხისგებაში არის მიცემული 19 დემონსტრანტი და მხოლოდ 2 პოლიციელი.
- საგამოძიებო ორგანოების მიერ გადადგმული ნაბიჯები, გარკევულ შემთხვევაში, ტოვებენ აღქმას, რომ ისინი არა საკითხის სრულ და ობიექტურ გამოკვლევას, არამედ საზოგადოებაში ბრალდებულის მიმართ ნეგატიური აზრის ფორმირებას ემსახურება. მაგალითად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ბეჟან ლორთქიფანიძის საქმეზე გავრცელებული ვიდეო და მოგვიანებით, იმავე შემთხვევაზე მედიით გავრცელებული სრული ვიდეო მასალა, ობიექტურ დამკვირვებლს მომხდართან დაკავშირებით განსხვავებულ აღქმას უჩენს.
ცალსახაა, რომ 20-21 ივნისის ღამეს განვითარებული მოვლენებში ყველა მონაწილე ჯგუფის პოლიტიკური თუ სამართლებრივი პასუხისმგებლობა უნდა გამოიკვეთოს და სათანადოდ შეფასდეს. უდავოა, რომ კანონის წინაშე ყველა თანასწორია და ყველა დარღვევაზე (დემონსტრანტების თუ პოლიციის მხრიდან) სამართლებრივი რეაგირება აუცილებელია. თუმცა, ამგვარი რეაგირება კონსტიტუციისა და კანონის მოთხოვნათა მკაცრი დაცვით, დასაბუთების მაღალი სტანდარტით და საზოგადოების მაქსიმალური ინფორმირებულობით უნდა მოხდეს. მიმდინარე კრიზისის ფონზე, საზოგადოების დამოუკიდებელი ჯგუფების ფართო პროტესტის პარალალურად დემონსტრაციაში მონაწილეთა მიმართ შაბლონური შუამდომლობებისა და დაუსაბუთებელი განჩინებების საფუძველზე წინასწარი პატიმრობის მასიურად გამოყენება, ხელისუფლების მხრიდან ანგარიშსწორების სურვილზე უფრო მიუთითებს. ამ შეფასებას ამძაფრებს ისიც, რომ საზოგადოებას დღემდე, ორი შემთხვევის გარდა, არ მიუღია სრულყოფილი პასუხი 20-21 ივნისს მოძლადე პოლიციელების მიმართ გატარებული რეალური ზომების შესახებ, კერძოდ დღემდე არ მომხდარა ყველა კანონდარმღვევი პოლიციელების გამოვლენა და პასუხისმგებლობაში მიცემა. ამასთან არც შინაგან საქმეთა მინისტრის მხრიდან მომხდარა პოლიტიკურ პასუხისმგებლობის გაზიარება, არც დემონსტრაციის დაშლისას გამოკვეთილი სისტემური პრობლემები არ ყოფილა გაანალიზებული და გააზრებული.
[1]ერთ-ერთ დაკავებულს, ბეჟან ლორთქიფანიძეს ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო 10 აგვისტოს წინასწარი პატიმრობა გირაოთი შეეცვალა.

Investigation into the 20th June events creates perception of selective approach
For several weeks now, the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs has been investigating the incident that took place during the rally held outside Parliament on 20-21 June 2019 on the grounds of organisation of and participation in group violence. As of today, the following persons have been charged: Georgian MP Nika Melia, whose pre-trial restrictions include bail and a number of other measures; politician Irakli Okruashvili and 17 people who have been placed in pre-trial detention.[1]According to the General Prosecutor’s Office of Georgia, an investigation is also under way into concrete instances of the use of excessive force by the police during the rally dispersal, although only two police officers have been charged so far.
Unfortunately, the steps that the state has taken to date have failed to gain public trust with regard to impartiality and objectivity of the investigation, namely:
1. The requests for pre-trial detention submitted by the Prosecutor’s Office are mainly formulaic and based on nothing but general reasoning.
2. As of today, 19 protesters and only two police officers have been indicted.
3. The steps taken by the investigative agencies, in some cases, create a perception that, rather than serving a full and objective examination of the issue, they work to form a negative public opinion about the accused. For example, the video related to Bezhan Lortkipanidze’s case which was disseminated by the Ministry of Internal Affairs, and then the uncut video of the same incident disseminated by the media cause objective viewers to have different perceptions about what had happened.
It is clear that political or legal responsibility of all groups that participated in the events that unfolded on the night of 20-21 June should be established and assessed appropriately. There is no doubt that everyone is equal before the law, and legal response to all violations (whether committed by the protesters or the police) is necessary. However, such response must be based on strict adherence to the Constitution and the law, high standard of substantiation and maximum degree of public awareness. Against the background of the ongoing crisis, submitting formulaic requests and using pre-trial detention against the rally participants en massebased on unsubstantiated decisions – all that in parallel with the large-scale protest by independent groups of the public – rather points to the wish to exact vengeance on the part of the government. This assessment is made harsher by the fact that, to this day, with the exception of two cases, the public has not received a comprehensive response concerning real measures carried out against police officers who acted violently on 20-21 June; specifically, all the police officers who violated the law have not yet been identified and indicted. In addition, the minister of internal affairs has not assumed political responsibility and the systemic problems that surfaced during the dispersal of the rally have not been analysed and understood either.
Centre “Empathy”
Human Rights and Monitoring Center
GRASS
[1]On 10 August, pre-trial detention was replaced by bail for one of the detainees, Bezhan Lortkipanidze, due to deterioration of health.