2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნები: მეორე ტურის წინასაარჩევნო პერიოდის შეფასება
2017 წლის 21 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმარველობის არჩევნების მეორე ტური 12 ნოემბერს ქუთაისის, ოზურგეთის, ბორჯომის, ხაშურის, მარტვილისა და ყაზბეგის ოლქებში გაიმართება. სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება მეორე ტურის წინასაარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობას ექვსივე ოლქში გრძელვადიანი დამკვირვებლების მეშვეობით აკვირდებოდა.
დაკვირვების შედეგად გამოიკვეთა, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების პირველ და მეორე ტურებს შორის პერიოდი პოლიტიკური ნიშნით მუქარა-ზეწოლისა და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ფონზე მიმდინარეობს ოზურგეთში, რაც ხელს უშლის თანასწორ და თავისუფალ წინასაარჩევნო გარემოს.
ოზურგეთის ოლქში ზეწოლა-მუქარის 4 და ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის 1 ფაქტი გამოვლინდა. თითქმის ყველა შემთხვევაში ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სხვადასხვა საჯარო მოხელეა ჩართული, რომლებიც „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ მერობის კანდიდატის - ბეგლარ სიორიძის სასარგებლოდ მოქმედებენ. ზოგიერთ შემთხვევაში, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელთან საუბრისას, ოზურგეთში მცხოვრები მოქალაქეები ადასტურებენ ზეწოლისა და მოსყიდვის ფაქტებს, თუმცა ითხოვენ ანონიმურობის დაცვას. ოზურგეთის გარდა, პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების მუქარის ერთ ფაქტის შესახებ გახდა ცნობილი ხაშურის ოლქში.
აღნიშნული ფაქტებისა და პირველ ტურზე გამოვლენილი ტენდენციების გათვალისწინებით, „სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს ადგილობრივ თვითმმართველობას, პოლიტიკურ პარტიებსა და კანიდატებს - არჩევნების დღეს თავი შეიკავონ ამომრჩევლის მოწყიდვისა თუ ზეწოლისგან, ასევე ნებისმიერი ისეთი ქმედებისგან, რომელიც შესაძლოა აღქმული იქნას ამომრჩევლის ნების კონტროლად, მათ შორის არჩევნებზე მოსული ამომრჩევლების მონაცემების შეგროვებისგან. „სამართლიანი არჩევნები“ ასევე მოუწოდებს საარჩევნო ადმინისტრაციას - უზრუნველყოს ამომრჩევლის პირადი მონაცემების დაცვა და ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოხატვა.

2017 Elections of Local Self-Government Bodies: Evaluation of the Pre-Election Period of the Runoffs
Runoffs of the 21 October 2017 local self-government elections will be held on November 12, in districts of Kutaisi, Ozurgeti, Borjomi, Khashuri, Martvili and Kazbegi. The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) was monitoring the election campaign process in all six districts through its long-term observers (LTOs).
The monitoring found that the period between the first and the second round of local self-government elections was marked by instances of harassment/intimidation on political grounds and misuse of administrative resources in Ozurgeti, which threaten equal and free pre-election environment.
ISFED identified 4 cases of harassment/intimidation and 1 case of possible vote buying in Ozurgeti District. Almost all instances involved different civil servants of Ozurgeti Municipality, who were acting in favor of the mayoral candidate of the Georgian Dream – Democratic Georgia, Beglar Sioridze. In some cases, in interviews with ISFED observer residents of Ozurgeti confirmed reports of intimidation and vote buying but have asked not to be identified with their name. In addition to Ozurgeti, one case involving a threat to terminate employment on political grounds was found in Khashuri District.
In view of these facts and trends identified during the first round, ISFED urges local self-governments, political parties and candidates to refrain from vote buying or harassment on the Election Day, as well as from any actions that may be perceived as exercise of control over the will of voters, including collection of information about voters that arrive at polls. ISFED also urges the electoral administration to ensure protection of personal data of voters and free expression of voter’s will.