2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების პროპორციული სისტემით ჩატარება მისასალმებელია, მაგრამ ბარიერის გაუქმება რისკებს შეიცავს
24 ივნისს „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილმა საზოგადოებას 2020 წლის არჩევნების პროპორციული წესით ბარიერის გარეშე ჩატარების ინიციატივა გააცნო. პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლას ქართული სამოქალაქო საზოგადოება აერაერთი წელია ითხოვს. ბოლო დღეების განმავლობაში ქვეყანაში განვითარებული მოვლენებიდან გამომდინარე საარჩევნო სისტემის დაუყოვნებლივი ცვლილების მოთხოვნამ ფართო საზოგადოებრივი სახე მიიღო. ამ ფონზე, მმართველი გუნდის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება 2020 წლის არჩევნების პროპორციული საარჩევნო სისტემით ჩატარების შესახებ ქართული საზოგადოების მნიშვნელოვან მიღწევას წარმოადგენს.
მომდევნო საპარლამენტო არჩევნების პროპორციული საარჩევნო სისტემით ჩატარება არსებითია საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისთვის, ხმების მანდატებში პროპორციულად ასახვისა და სამართლიანი პოლიტიკური წარმომადგენლობისათვის. თუმცა, აქვე აღსანიშნავია, რომ ე.წ. „ნულოვანი“ ბარიერის დაწესების შესახებ ინიციატივა გარკვეული რისკების შემცველია.
საარჩევნო ბარიერის გაუქმებამ შეიძლება გამოიწვიოს დიდი რაოდენობის ძალიან მცირე მხარდაჭერის მქონე პარტიების მოხვედრა საკანონმდებლო ორგანოში, რაც სავარაუდოდ უარყოფითად აისახება პარლამენტის მუშაობის ეფექტურობაზე. პარლამენტში პარტიების არაგონივრულად დიდი რაოდენობის პირობებში შესაძლოა გართულდეს მთავრობის ფორმირება ან შეიქმნას პოლიტიკური კრიზისებისა და არასტაბილურობის საფრთხე.
არაგონივრულად დაბალი ბარიერით არჩევნების ჩატარება გაზრდის პარტიულ ფრაგმენტაციას და გამოიწვევს ისეთი პარტიების შექმნასა და პარლამენტში მოხვედრას, რომლებსაც საპარლამენტო მუშაობაში ადეკვატურად ჩართვის რესურსი და შესაძლებლობა არ ექნებათ. მსგავსი გამოცდილება საქართველოს უკვე აქვს, რაც 2%-იანი საარჩევნო ბარიერით ჩატარებული 1992 წლის არჩევნების შედეგებში უკიდურესი ფრაგმენტაციის სახით გამოვლინდა და სახეზე იყო პოლიტიკური პარტიების მასობრივად შექმნის ტენდენცია.
გონივრული საარჩევნო ბარიერის არსებობა ემსახურება პარტიების გაძლიერებას, ამომრჩეველთან მუდმივ მუშაობას და ამასთან, აზღვევს ანტისისტემური, რადიკალური ძალების შესვლას საკანონმდებლო ორგანოში, თუ მათ საზოგადოების მნიშვნელოვანი ნაწილის მხარდაჭერა არ აქვთ. ამასთან, ერთეულ ლიდერზე ორიენტირებული და ძლიერი პლატფორმის არმქონე პარტიების პირობებში, პარლამენტში გადაწყვეტილების მიღების პროცესი შესაძლოა ინდივიდების ვიწრო ინტერესებს და ფინანსურ თუ სხვა სარგებელს დაეფუძნოს.
გარკვეული ბარიერის მიზანშეწონილობაზე მიუთითებს ვენეციის კომისიაც 2010 წლის 15 მარტს გამოცემულ ანგარიშში, რომელშიც ვკითხულობთ: „ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ 2007 წლის #1547 რეზოლუციაში არჩევანი გააკეთა 3% ბარიერზე, თუმცა იმ პირობით, რომ ეს რეკომენდაცია გამოყენებული იქნებოდა ‘დამკვიდრებული დემოკრატიის’ მქონე ქვეყნებში. ეს ბარიერიც დაბალი ჩანს, თუ მხედველობაში მივიღებთ იმ განსხვავებას რაც არსებობს დამკვიდრებული და ნაკლებად დამკვიდრებული დემოკრატიის ქვეყნებში, სადაც პარტიული სისტემა შექმნის პროცესშია. ამ უკანასკნელ შემთხვევაში სავარაუდოდ 3%-დან 5%-მდე ბარიერია მისაღები, შესაბამისი გარანტიების არსებობის შემთხვევაში, განსაკუთრებით ეროვნული უმცირესობებისთვის.1
შესაბამისად, პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გარდამავალ პერიოდში მნიშვნელოვანია 3%-დან 5%-მდე საარჩევნო ბარიერის არსებობა, რაც ხელს შეუწყობს პოლიტიკური პარტიების გაძლიერებას და სტაბილურობის უზრუნველყოფას.
გვსურს, კიდევ ერთხელ ხაზი გაუსვათ იმას, რომ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლა უმნიშვნელოვანესია ქვეყნის დემოკრატიული და მშვიდობიანი განვითარებისთვის და ამასთან მოვუწოდოთ ხელისუფლებას ბარიერთან დაკავშირებული მსჯელობა გაგრძელდეს შესაბამის ფორმატში ყველა დაინტერესებული მხარის მონაწილეობით, რათა გააზრებული იქნას ყველა შესაძლო რისკი და მიღებული გადაწყვეტილება შესაბამისობაში იყოს ქვეყნისა და საზოგადოების საუკეთესო ინტერესებთან. „სამართლიანი არჩევნები“ გამოთქვამს მზადყოფნას მიიღოს მონაწილეობა 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის ოპტიმალური საარჩევნო სისტემის შესახებ დისკუსიაში.

Holding the 2020 parliamentary elections under proportional system is commendable but abolishing the threshold poses risks
On June 24, Georgian Dream Chair Bidzina Ivanishvili publicly announced about the initiative to hold the 2020 parliamentary elections under proportional system and with no electoral threshold. Civil society in Georgia has been demanding the move to proportional system for many years now. As a result of the recent developments in the country, urgent change of the electoral system became a board public demand. Against this backdrop, the decision made by the ruling party to hold the 2020 parliamentary elections under proportional system is an important accomplishment for Georgian society.
Holding the next parliamentary elections under proportional system is essential for democratic development of Georgia, for votes to be proportionately translated into seats and for fair political representation. However the initiative to introduce the so-called zero threshold is risky.
Abolishing the electoral threshold may result in the legislature being composed of many parties with a very small support, which may have a negative impact on effectiveness of the parliament’s performance. Presence of unreasonably large number of parties in Parliament may make it difficult to form the government and can potentially create threats of political crisis and instability.
Holding the elections without a reasonable threshold will increase party fragmentation and will lead to creation and potential subsequent election of parties with lack of resources and capacities to adequately engage in parliamentary performance. Georgia had a similar experience in the 1992 elections where 2% electoral threshold triggered extreme fragmentation and the trend of mass creation of political parties. Additionally, amid parties that are leader-centered and lack strong platforms, decision-making process in Parliament may become motivated by narrow individual interests and financial or other benefits.
Having a reasonable electoral threshold serves the purpose of empowering parties, constantly working with voters and safeguards legislature from antiestablishment, radical forces, unless they are supported by a significant part of the society.
Having a threshold is also recommended by the Venice Commission in its report published on March 15, 2010, which reads: “In 2007 in its Resolution 1547 the Council of Europe’s Parliamentary Assembly opted for a 3% limit, though with the important reservation that this recommendation applied to “well-established democracies”. This threshold seems a little low, even if we recognize the important distinction between established democracies and less established ones where the party system is still being created. In the former, a 3 to 5% threshold is probably acceptable, subject to the existence of safeguards, particularly for national minorities.”1
Therefore, in the period of transitioning to proportional system it is important to have a 3 to 5% threshold to promote empowerment of political parties and ensure stability.
ISFED once again underlines that the move to proportional system for the 2020 parliamentary elections is crucial for democratic and peaceful development of the country. At the same ISFED urges the government to continue discussions about the threshold in relevant format and with participation of all stakeholders, in order to understand all possible risks and make decision that serves best interests of the country and the society. ISFED is ready to participate in the discussions about optimal electoral system for the 2020 parliamentary elections.
[1]Venice Commission, Report on Thresholds and Other Features of Electoral Systems which Bar Parties from Access to Parliament (II), CDL-AD(2010)007, 15 March, 2010, para.68