არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივი განცხადება მუნიციპალურ არჩევნებთან დაკავშირებით
ვეხმიანებით 2021 წლის მუნიციპალური არჩევნების მიმდინარეობას. მიუხედავად იმისა, რომ არსებული კანონმდებლობა და ბოლო პერიოდში ჩატარებული საარჩევნო რეფორმა საქართველოში მაღალი დემოკრატიული ხარისხის არჩევნების ჩატარების საშუალებას  გვაძლევდა, სამწუხაროა, რომ მმართველი პარტიის არასაკმარისმა პოლიტიკურმა ნებამ  დაგვაკარგვინა ეს მნიშვნელოვანი შესაძლებლობა. ტექნიკური ადმინისტრირების თვალსაზრისით, არჩევნების დღე ძირითადად კანონით დადგენილი წესების შესაბამისად წარიმართა. თუმცა, წინასაარჩევნო პერიოდში, არჩევნების დღეს კენჭისყრისა და ხმების დათვლის პროცესში ადგილობრივი და საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების მიერ   გამოვლენილი დარღვევები ცალსახად ნეგატიურად აისახა ამომრჩევლის თავისუფალი ნების გამოვლენაზე, საარჩევნო პროცესისა და შედეგების მიმართ საზოგადოების ნდობაზე. ზოგიერთ მუნიციპალიტეტში მცირე სხვაობის პირობებში, შესაძლოა ამ დარღვევებს შედეგებზე ზეგავლენა მოეხდინა.
სამწუხაროა, რომ წინასაარჩევნო პერიოდსა და არჩევნების დღესთან მიმართებაში კვლავაც აქტუალურია ადმინისტრაციული რესურსის ბოროტად გამოყენების, პოლიტიკურად მოტივირებული გათავისუფლებების, საჯარო მოხელეების საარჩევნო მიზნებისთვის გამოყენებისა და ზეწოლა-მუქარის ფაქტებთან დაკავშირებული პრობლემები. სახეზეა, მმართველი პარტიის გამოკვეთილი ფინანსური უპირატესობა, რისი მიღწევაც, მათ შორის, სავარაუდო კორუფციული სქემების მეშვეობით ხდება შესაძლებელი. სამართალდამცავი ორგანოები ხშირ შემთხვევაში არ რეაგირებენ კონკრეტული კანონდარღვევის ფაქტებზე. უმრავლეს შემთხვევაში, მათ მიერ პროაქტიულად ინიცირებული გამოძიებები საარჩევნოდ მოტივირებულია და არჩევნების დღეს ამომრჩევლების ემოციებით მანიპულირებისკენ არის მიმართული. საარჩევნო ადმინისტრაციის ცალკეულ მოხელეთა ქმედებები  საფუძვლიან კითხვებს აჩენს მათი პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის თაობაზე.  სამწუხაროდ, სახელმწიფო ინსტიტუტები არ არიან მიმართული პოლიტიკური პარტიებისთვის თანაბარი საარჩევნო გარემოს შექმნისკენ და ზღვარი მმართველ პარტიასა და მთავრობას შორის, ფაქტიურად, წაშლილია.
დღეს საზოგადოებაში სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ ნდობა უკიდურესად დაბალია. ხელისუფლების ყველა შტო, მათ შორის, სასამართლო მმართველი ძალის პოლიტიკურ კონტროლს ექვემდებარება. ასეთ პირობებში სულ უფრო რთულდება, რომ სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენებით კანონისმიერი რეაგირება მოყვეს არჩევნების დროს ჩადენილ დარღვევებს და ობიექტურად განისაზღვროს საარჩევნო პროცესზე მათი გავლენის ხარისხი.  მმართველმა პარტიამ პოლიტიკური კრიზისების არცერთ ეტაპზე არ გამოხატა რეალური ნება ძალაუფლების გაზიარებასთან დაკავშირებით. 19 აპრილის შეთანხმებიდან გასვლაც ამის აშკარა მაგალითია. უფრო მეტიც, მმართველი პარტიის ხელმძღვანელობის მიერ  წინასაარჩევნო პერიოდში გაკეთებული განცხადებები მიუთითებენ მათ საპირისპირო განწყობაზე, რომ არ დაუშვან რომელიმე სახელმწიფო ინსტიტუტის  მათი პოლიტიკური კონტროლიდან გასვლა. ადგილობრივი არჩევნების ჩატარების ხარისხი და შედეგები ამ გაცხადებული მიზნის  აშკარა დადასტურებაა.
სამწუხაროა, რომ დაბალი დემოკრატიული სტანდარტით ჩატარებული ადგილობრივი არჩევნები საზოგადოებაში პოლარიზაციის კიდევ უფრო გაღრმავების მიზეზი შეიძლება გახდეს.  ამ ვითარებაში გართულდება საზოგადოებაში ერთობის შენარჩუნება და მოვლენების განვითარება შესაძლოა სამოქალაქო დაპირისპირების მიმართულებით წავიდეს. მოვუწოდებთ მმართველ პარტიას შეცვალოს არსებული პოლიტიკა და საზოგადოების დაყოფის ნაცვლად, მისი გაერთიანებისაკენ გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები. არსებული პოლიტიკის შენარჩუნების პირობებში, შეუძლებელია ქვეყნის წინსვლა და განვითარება.  სწორედ, ხელისუფლების  ხელშია დღეს საზოგადოების კონსოლიდაცია და ქვეყნის ევროპული მომავალი, რომლის პერსპექტივაც არსებული პოლიტიკის პირობებში სულ უფრო ბუნდოვანი ხდება.

This statement is issued in response to the process of the 2021 Municipal Elections. Despite the fact that the existing legislation and the recent election reform have created conditions for carrying out elections of high democratic quality, it is unfortunate that the lack of political will on the part of the ruling party has made us miss out on this important opportunity. In terms of technical administration, Election Day was conducted mostly in accordance with the rules established by the law. However, the irregularities identified by the local and international observation missions during the pre-election period and in the process of voting and vote counting on Election Day have had an unequivocally negative impact on the expression of voters’ free will and public confidence in the electoral process and election results. Given a small margin of victory in some of the municipalities, these irregularities may have affected the results.
It is unfortunate that the problems of misuse of administrative resources, dismissals on political grounds, using public servants for electoral purposes, and resorting to pressure and intimidation are still topical in the context of the pre-election period and the election day. A marked financial advantage of the ruling party is obvious, achieved, among other factors, as a result of alleged corruption schemes. The law enforcement bodies often fail to respond to specific violations. In most cases, the investigations which they launch proactively are electorally motivated and aim to emotionally manipulate voters on the election day. The actions of individual officials of the election administration raise valid questions about their political neutrality. Unfortunately, public institutions are not trying to create an equal electoral environment for political parties and the line between the ruling party and the government is effectively non-existent.
Currently, public trust in public institutions is extremely low. All branches of power, including the judiciary, are politically controlled by the ruling force. In these conditions, it is becoming increasingly difficult to use legal mechanisms to ensure a legal response to irregularities committed during elections and to objectively determine the degree of their impact on the electoral process. At no point during the political crises did the ruling party demonstrate a real will to share power. Its withdrawal from the 19 April agreement is a clear example of this as well. Moreover, the statements made by the leaders of the ruling party in the run-up to the elections point to the contrary – its determination to prevent the loss of its political control over any political institution. The quality of carrying out the Municipal Elections and their results are an explicit confirmation of this declared goal.
It is unfortunate that the Municipal Elections of low democratic standards might cause further polarization of the public. In this situation, maintaining the unity of the public will become more difficult and the events might unfold in the direction of a civil confrontation. We call on the ruling party to change the current policy and take concrete steps towards uniting the public instead of dividing it. Maintaining the current policy will prevent the progress and development of the country. It is in the hands of the government to ensure the consolidation of the public and the country’s European future, the prospects of which are becoming increasingly vague in the conditions of the prevailing policy.