EPDE 10 წლისაა - ათი წელი „ევროპული პლატფორმა დემოკრატიული არჩევნებისთვის“
2012 წლის დეკემბერში, რეგიონში არსებულ დემოკრატიულ უკუსვლის და არჩევნებზე სამოქალაქო მონიტორინგისთვის საჭირო სოლიდარობობის და საერთაშორისო თანამშრომლობის მხარდასაჭერად, არჩევნებზე დამკვირვებელმა ევროპულმა  სამოქალაქო ორგანიზაციებმა დააფუძნეს ევროპული პლატფორმა დემოკრატიული არჩევნებისთვის (EPDE).
მას შემდეგ, EPDE ჩამოყალიბდა პროფესიონალების ქსელად, რომელიც აერთიანებს 16 ორგანიზაციას სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, ბელორუსიდან, გერმანიიდან,  ლიეტუვადან, მოლდოვადან, ნორვეგიიდან, პოლონეთიდან, საქართველოდან, უკრაინიდან, უნგრეთიდან, და შვედეთიდან. EPDE-ის აერთიანებს საერთო მიზანი - გააუმჯობესოს დემოკრატიული საარჩევნო პროცესები ევროპაში და შექმნას მისი წევრების და ექსპერტებისთვის ცოდნის გაზიარების და პროფესიონალიზაციის სივრცე.  ბოლო ათი წლის მანძილზე, ორგანიზაციის ტრენინგი გაირა 1000-ზე მეტმა დამკვირვებელმა ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპიდან და დაეხმარა სამოქალაქო სადამკვირვებლო ორგანიზაციების გაძლიერებას რეგიონში.
დღეს, EPDE წარმოადგენს საკვანძო კონტაქტს სამოქალაქო სადამკვირვებლო ორგანიზაციების საჭიროებებისა და გამოცდილების ადვოკატირებისთვის ევროპულ და საერთაშორისო ინსტიტუტებში. დეზინფორმაციული კამპანიების, სამოქალაქო საზოგადოების წევრების კრიმინალიზების და (ციფრული) ინფორმაციის სფეროში მანიპულირების გაზრდის ფონზე, ადგილობრივი ექსპერტიზა EPDE-ს წევრებისგან დღეს უფრო აქტუალურია, ვიდრე ოდესმე, რადგან, აუცილებელია ახალი ტრენდების დაფიქსირება ევროპაში და დემოკრატიული ინსტიტუტების მთლიანობის დაცვა.
მართალია უკრაინაში, სომხეთსა და მოლდოვაში საარჩევნო პროცესები გაუმჯობესდა, მაგრამ ჩვენ ვხედავთ სამოქალაქო საზოგადოების აქტორების სასტიკ შევიწროებას რუსეთის ფედერაციაში, ბელარუსსა და აზერბაიჯანში, აგრეთვე შემაშფოთებელ ტენდენციებს ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში.
ჩვენი ექვსი ბელორუსი კოლეგა ადამიანის უფლებათა ცენტრ ვიასნადან (Human Rights Center Viasna) დღეს ბელორუსის რეჟიმის პოლიტიკური პატიმარია, მათ შორის არის ნობელის მშვიდობის პრემიის ლაურეატი ალეს ბიალიაცკი (Ales Bialiatski).
თავად EPDE-ის რუსეთის ფედერაციაში ე.წ. არასასურველი უცხოური ორგანიზაციის ("UFO") სტატუსი მიენიჭა. EPDE-სთან რაიმე სახის კავშირის კრიმინალიზებამ აიძულა ჩვენი დამფუძნებელი წევრი, რუსული მოძრაობა „გოლოსი“ (Russian movement „Golos“) შეეჩერებინა EPDE-ის წევრობა. უკრაინის წინააღმდეგ მიმდინარე ომით და მისი მავნე გავლენის ქსელებით რუსეთი სცდები მის საზღვრებსაც.
ბოლო ათი წლის წარმატებების აღსანიშნავად, ჩვენ ვაღიარებთ გამოწვევებს, რომლებიც ჩვენს წინაშეა: EPDE ყველა თავის წევრ ორგანიზაციასთან ერთად გააგრძელებს თანამშრომლობების გაძლიერებას მის პარტნიორებთან რეგიონში, ზეწოლას ევროპულ მთავრობებზე, რათა მათ შეიმუშაონ პოლიტიკის რეკომენდაციები თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების დასაცავად და წვლილი შეიტანოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისადმი ნდობის შემცირების ტრენდის შემოსატრიალებლად.
ევროპული პლატფორმა დემოკრატიული არჩევნებისთვის (EPDE) აერთიანებს 16 არჩევნებზე დამკვირვებელ დამოუკიდებელ ევროპელ სამოქალაქო ორგანიზაციას. მისი მიზანია ხელი შეუწყოს მოქალაქეთა არჩევნებზე დაკვირვებას და წვლილი შეიტანოს დემოკრატიულ საარჩევნო პროცესებში მთელ ევროპაში. EPDE არის სამოქალაქო ორგანიზაციების მიერ არჩევნებზე არაპარტიული დაკვირვებისა და მონიტორინგის გლობალური პრინციპების დეკლარაციის (the Declaration of Global Principles for Nonpartisan Election Observation and Monitoring by Citizen Organizations) და არჩევნებზე არაპარტიული დაკვირვების ქცევის კოდექსის (the Code of Conduct for Nonpartisan Election Observation) ხელმომწერი. EPDE ასევე არის ადგილობრივი არჩევნების დამკვირვებელთა გლობალური ქსელის (GNDEM) წევრი.
EPDE დაფინანსებულია გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს და ევროკავშირის მიერ.

In December 2012, European citizen election observation organizations launched the European Platform for Democratic Elections (EPDE) in reaction to democratic backlash in the region and an emerging need for solidarity and transnational cooperation for citizen election monitors.
Since then, EPDE has evolved into a professional network of 16 members from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Germany, Hungary, Lithuania, Moldova, Norway, Poland, Sweden and Ukraine. EPDE is united in the common goal of improving democratic election processes across Europe and providing a platform for peer learning and professionalization for its members and experts. In the last decade, EPDE trained more than 1.000 election observers from Central and Eastern Europe, supporting the rapid development in the capacities of citizen election observation in the region.
Today, EPDE is a key point of contact for advocating for the needs and expertise of citizen election observers to both European and international institutions. With disinformation campaigns, criminalization of civil society actors, and manipulation in the (digital) information sphere on the rise, local expertise from EPDE members is more relevant today than ever before in anticipating diverging trends across Europe and safeguarding the integrity of democratic institutions.
While achievements in electoral integrity have been made in Ukraine, Armenia and the Republic of Moldova, we witness brutal crackdowns against civil society actors in the Russian Federation, Belarus and Azerbaijan as well as worrying trends in some EU Member States.
Six of our Belarusian colleagues from the Human Rights Center Viasna are held as political prisoners by the Belarusian regime, including Nobel Peace Prize Laureate Ales Bialiatski.
In the Russian Federation, EPDE itself was branded a so-called Undesirable Foreign Organization (“UFO”). The criminalization of any form of affiliation with EPDE forced our founding member, the Russian movement “Golos” to suspend its membership of EPDE. With the ongoing war against Ukraine and its networks of malign influence, Russia exerts its corrosive influence beyond its borders.
In commemorating the successes of the last ten years, we acknowledge the challenges that lie ahead: EPDE with all its member organizations will continue to strengthen alliances with partners across the region, to press European governments to implement policy recommendations protecting free and fair elections, and contribute to reversing the declining trust in democratic institutions.
The European Platform for Democratic Elections (EPDE) is a network of 16 independent European citizen election observation organizations. Its aim is to support citizen election observation and to contribute to democratic election processes throughout Europe. EPDE is a signatory of the Declaration of Global Principles for Nonpartisan Election Observation and Monitoring by Citizen Organizations and the Code of Conduct for Nonpartisan Election Observation. EPDE also is a member of the Global Network of Domestic Election Monitors (GNDEM).