GDI, ISFED და HRC მოუწოდებენ საქართველოს მთავრობასა და პარლამენტს დროულად მიაწოდონ საზოგადოებას ინფორმაცია პანდემიასთან დაკავშირებით რა სამართლებრივი რეალობა იარსებებს 15 ივლისის შემდგომ
პანდემიასთან ბრძოლის მიზნით დაწესებული შეზღუდვების საკანონმდებლო საფუძველს ვადა 2020 წლის 15 ივლისს ეწურება, საზოგადოებისთვის კი უცნობია, თუ რა სამართლებრივი რეალობა იარსებებს ამის შემდგომ. ამ დროისათვის საქართველოს პარლამენტში არ ფიქსირდება ახალი კანონპროექტი ვადის გაგრძელების ან საკითხის სხვაგავრად მოწესრიგების შესახებ. შესაბამისად, მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობასა და პარლამენტს, დაიწყოს აქტიური განხილვა აღნიშნული საკითხის შესახებ და მიაწოდოს საზოგადოებას ამომწურავი ინფორმაცია.
მიგვაჩნია, რომ პანდემიასთან დაკავშირებული შეზღუდვების არსებობა/არ არსებობის თაობაზე საზოგადოების დროულ ინფორმირებას განსაკუთრებულ მნიშვნელობას საარჩევნო წელი და პროცესები ანიჭებს, ვინაიდან საარჩევნო პროცესის სრულფასოვანი წარმართვა და ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლინების უზრუნველყოფა მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული პანდემიასთან ბრძოლის საკანონმდებლო მოწესრიგებაზე.
საგანგებო მდგომარეობის დასრულების შემდეგ COVID-19 ის გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით საქართველოს პარლამენტმა „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებები შეიტანა, რითაც საქართველოს მთავრობას მიეცა შესაძლებლობა, კვლავ დაეწესებინა შეზღუდვები მთელ რიგ კონსტიტუციურ უფლებებზე, მათ შორისაა ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელება, მიმოსვლა, საგანმანათლებლო პროცესი და სხვა.
აღსანიშნავია, რომ სამოქალაქო სექტორის მწვავე პროტესტის და სახალხო დამცველის მიერ გამოქვეყნებული რეკომენდაციების შედეგად კანონპროექტის თავდაპირველი ვერსია გაუმჯობესდა და საბოლოოდ მიღებული კანონი ითვალისწინებს გარკვეულ დათქმებს უფლებების შეზღუდვის უფლებამოსილების აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე დელეგირებასთან დაკავშირებით. მიუხედავად ამისა, კანონის საბოლოო ვერსიაში არაა ასახული მნიშვნელოვანი მოთხოვნა - რომ კონსტიტუციური უფლებების შეზღუდვის საფუძვლები და ფარგლები თავად კანონით განისაზღვროს.
უფლებამოსილების დელეგირებისას, აუცილებელია კანონმდებელმა დაადგინოს კრიტერიუმები. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, როდესაც საქმე შეეხება ძირითადი უფლებების შეზღუდვას, რათა ადამიანის თავისუფლების თაობაზე გადაწყვეტილების მიღება სრულად არ გადავიდეს აღმასრულებელი ხელისუფლების დისკრეციაში, იყოს პროგნოზირებადი და განჭვრეტადი. სწორედ ამ მიზნით, მნიშვნელოვანია კანონმდებელმა თავად განსაზღვროს ძირითად უფლებაში ჩარევის საგანი, შინაარსი, მიზანი და ზომა. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პოზიციით რაც უფრო მკაცრია ჩარევა ძირითად უფლებაში, მით უფრო დეტალურად უნდა გაწეროს კანონმდებელმა აღნიშნული ღონისძიების გამოყენების საფუძვლები და წესი.[1] მიღებულ კანონში სწორედ ეს მოთხოვნებია უგულებელყოფილი, რის გამოც მიმდინარეობს დავა საკონსტიტუციო სასამართლოში.
პრობლემას წარმოადგენს ასევე ის, რომ დელეგირებული უფლებამოსილების საფუძველზე საქართველოსმთავრობას შეუძლია ისევ დაადგინოს საკანონმდებლო აქტებით განსაზღვრული რეგულაციებისგანგანსხვავებული წესები. ამგვარად, მიღებული ნორმები არა მხოლოდ კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტითუშვებს ადამიანის ძირითადი უფლების შეზღუდვას, არამედ მთავრობას ანიჭებს შესაძლებლობას, იმგვარიშემზღუდველი წესები დაადგინოს, რომელიც განსხვავდება/ეწინააღმდეგება კანონმდებლის ნებას და კანონით დადგენილ წესებს. ეს კი წინააღმდეგობაში მოდის კანონის უზენაესობის პრინციპთან, რამეთუ ამ პრინციპიდან გამომდინარე, მთავრობის დადგენილებებსა და სხვა კანონქვემდებარე აქტებს ვერ მიენიჭება უპირატესობა კანონებთან მიმართებით და ვერ ჩაანაცვლებენ კანონს. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, რომ მთავრობის დადგენილებით არ შეიზღუდოს ადამიანის უფლებები, არამედ ასეთი რეგულაციები კანონში გაიწეროს.
GDI, ISFED და HRC აქტიურად მუშაობენ საგანგებო მდგომარეობისა და პანდემიის პირობებში ადამიანის უფლებების დაცვის სტანდარტების შეფასებაზე, მზად არიან მონაწილეობა მიიღონ დისკუსიაში და დაინტერესებულ პირებს გააცნონ მათი პოზიცია აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით.
[1] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის 30 სექტმებრის №1/5/675,681 გადაწყვეტილება საქმეზე „შპს სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“ და „შპს ტელეკომპანია საქართველო“ საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ”, II-61.

GDI, ISFED and HRC call the Georgian Government and the Parliament of Georgia for timely provision of information to public on the situation related to Pandemics and the legal situation after 15 July.
The timeframe for the legal basis for the restrictions imposed due to the fight with pandemics is expiring on 15 July, although it has been still unknown for public, what legal situation will appear afterwards. Up to date, there have been no draft-law submitted to the Parliament on either prolonging this term or on any other solution to the issue. Therefore, we would like to call the Georgian Government and the Parliament for starting intensive discussions around this issue and provide public with the relevant comprehensive information.
To our opinion, providing public with the timely information on the existence/non-existence of pandemics-related restriction is even more important due to the election year and the election process as far as ensuring proper organization of the election process as well as of free expression of the will of the electorate depends greatly on regulation of the legal basis on fight against pandemics.
After the termination of the state of emergency, with the aim of preventing the spread of COVID-19, the Parliament of Georgia made the changes to the Georgian Law on “Public Heath” allowing the Government of Georgia impose the restrictions on a number of constitutional rights, among them on the implementation of economic activity, movement, education process and etc.
It should be noted that as a result of strong protest coming from the civil sector and of the recommendations published by the Public Defender of Georgia, the initial version of the draft-law has been updated and improved. The final version of the law takes into consideration some reservations on the delegation of power to the executive authorities on restricting the rights. In spite of this fact, the final version does not provide for the important request – to stipulate the basis and the limits of restricting the constitutional rights by the law itself.
While delegating the powers, it is important to set the criteria by law. It is extremely important when it is related to the restriction of fundamental rights in order for the decision-making power on the human rights not to be fully granted to the discretion of the executive authorities and be foreseen and predictable. For this very aim, it is important that the legislators define themselves the scope, content, aim and limits of interference into the fundamental rights. According to the position of the Georgian Constitutional Court, the deeper the interference into the fundamental rights is, the more detailed basis and rules for the use of these means shall be defined by the legislators. This is the requirement which has been ignored in the approved law and which are the issue of dispute at the Constitutional Court.
Another problem is also the fact that based on the delegated powers, the Georgian Government has the right to again set to rules different from the regulations set by the legislative norms. Thus, the approved norms allow not only the restrictions of human rights by by-laws but also gives the government the possibility to impose such restrictive rules which differ/contradict the will of the legislators and the rules stipulated by law. The latest does not fall in line with the principle of the Rule of Law as far as due to this principle the Government resolutions and other by-laws cannot be granted with superiority vis-a-vis the laws and could not replace the law. This is the reason why we consider it important that the human rights shall not be restricted by the resolution of the Government and such regulations shall be stipulated by law.
GDI, ISFED and HRC have been working actively on the assessment of the protection of human rights standards during pandemics and the state of emergency, are ready to participate in the relevant discussions and to share their position on the respective issues with the persons interested.