ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები „თანასწორობის მოძრაობის“ ოფისთან მომხდარ ძალადობის ფაქტს გმობენ
ადამიანის უფლებების დაცვაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები და ჯგუფები უკიდურეს აღშფოთებას გამოვხატავთ თბილისში, ორგანიზაცია „თანასწორობის მოძრაობის“ ოთხი აქტივისტის მიმართ ჰომოფობიური მოტივით განხორციელებული ძალადობისა და მუქარის ფაქტზე. აღნიშნულ ინცინდენტთან დაკავშირებით სამართალდამცავ ორგანოებს მოვუწოდებთ საქმის დროული და ეფექტიანი გამოძიებისკენ და ‘თანასწორობის მოძრაობის’ საქმიანობის გაგრძელების მიზნით შექმნილი მძიმე მდგომარეობის სამართლიანი და ადამიანის უფლებებზე დაფუძნებული მიდგომებით მოგვარებისკენ.
აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ინციდენტიდან მეორე დღეს, 29 სექტემბერს, გაავრცელა განცხადება1, სადაც მომხდარი ფაქტი ორმხრივ დაპირისპირებად შეაფასა. შსს-ს მიერ მომხდარი ძალადობრივი ინციდენტის ორმხრივ დაპირსპირებად შეფასება, სადაც აგრესორი და მსხვერპლი თანასწორ მხარეებად არიან წარმოჩენილნი, აცდენილია მსგავსი ტიპის ძალადობის სწორ სამართლებრივ და სოციალურ ხედვას და სამართალდამცავი ორგანოების მიკერძოებულობის მიმართ ეჭვებს წარმოშობს. სამინისტროს მხრიდან გამოძიების პირველივე დღეებში, სათანადო მოკვლევისა და გამოძიების გარეშე, მსგავსი განცხადების გაკეთება მიმდინარე გამოძიების მიმართ ნდობას არსებითად ამცირებს.
პოლიციისა და გამოძიების მიმართ ნდობაზე ნეგატიურად აისახება ის გულგრილობა, რომელსაც შემთხვევის ადგილზე მობილიზებული პოლიციის და სასწრაფო დახმარების ექიმების მხრიდან გამოვლინდა. როგორც ადგილზე მყოფი მოწმეები იხსენებენ, პატრულის თანამშრომლები აგრესიულად ესაუბრებოდნენ ნაცემ მსხვერპლებს, ხოლო სასწრაფოს ექიმები არ აფიქსირებდნენ მიყენებულ დაზიანებებს. ასევე, “თანასწორობის მოძრაობის” ერთ-ერთ თანამშრომელს მეზობლებმა პოლიციის თვალწინ აგინეს და საუბრობდნენ, რომ “პირადასტებს” მათ უბანში არ გააჩერებდნენ, რაზეც პოლიციას არანაირი რეაგირება არ ჰქონია. მსგავსი მიდგომა პოლიციის მხრიდან ინსტიტუციონალიზებული ჰომოფობიის პრაქტიკის გამოვლინებაა, სადაც პოლიცია მსხვერპლის დაცვის ინტერესის იგნორირებით ან ნეგატიური რიტორიკით რეალურად იმეორებს და აძლიერებს მოძალად(ეები)ის მიერ გამოვლენილ დისკრიმინაციულ დამოკიდებულებებს.
საქმეზე პრობლემურია დანაშაულებრივი ქმედების კვალიფიკაციის საკითხიც. ამ ეტაპაზე გამოძიება სსკ-ის 126-ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც ძალადობას გულისხმობს. ყურადსაღებია, რომ, გარდა ძალადობის ფაქტისა, საქმეში იკვეთება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 151-ე მუხლის (სიცოცხლის მოსპობის მუქარა) შემადგენლობაც. საქმის გარემოებები აჩვენებს, რომ გ.ფ.-ს მხრიდან მომდინარე მუქარამ, დაზარალებულებსა და მოწმეებში მისი განხორციელების საფუძვლიანი და რეალური შიში წარმოშვა, თუმცა, ეს ასპექტი გამოძიების მიერ იგნორირებული ჩანს. გარდა აღნიშნულისა, საქმეში არსებული ფაქტობრივი გარემოებები, კერძოდ, გ.ფ.-ს მხირდან დამამცირებელი და შეურაცხმყოფელი მიმართვების შინაარსი, ცალსახად მიუთითებს ჰომოფობიურ მოტივზე, რომელიც სსკ-ის 53-ე პრიმა მუხლის მიხედვით, დანაშაულებრივი ქმედების დამამძიმებელ გარემოებას წარმოადგენს და მისი იდენტიფიცირება საქმის შესწავლის საწყის ეტაპზევე კრიტიკულ მნიშვნელობას იძენს საქმის სრულყოფილი და ჯეროვანი გამოძიების უზრუნველყოფისათვის.
ამ დრომდე მოძალადე პირი პოლიციის მიერ არ არის დაკავებული, რის გამოს თანასწორობის მოძრაობის ოფისი დაკეტილია ადგილზე ძალადობისა და სიტუაციის ესკალაციის რისკების არსებობის გამო.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის მიერ სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან დაკავშირებით დაწყებულ რეფორმებს ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები პოზიტიურად ვაფასებთ, თუმცა, ცალსახაა, რომ პოლიციის სისტემა კვლავ არ არის მზად ჯეროვანი გულისხმიერებით რეაგირებდეს სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე და მისი მუშაობა კვლავ ფრაგმენტული და ინციდენტებზე ორიენტირებული რჩება. შსს-ს მიერ 29 სექტემბერს გაკეთებული განცხადება მსგავსი დანაშაულების გაგების პრობლემას საგამოძიებო უწყებაში ასევე მკვეთრად წარმოაჩენს. დისკრიმინაციული დანაშაულების სოციალური ბუნებისა და სპეციფიკური კონტექსტის გათვალისწინებით, სამართალდამცავი ორგანოების და, უფრო ფართოდ, მთავრობის პრევენციული პოლიტიკა, კვლავ სუსტი და არასისტემური რჩება, რაც მსგავსი ძალადობის აღკვეთის შესაძლებლობას არსებითად ართულებს.
ცხადია, არსებული არაეფექტიანი პოლიტიკა და სამართალდამცავ სისტემაში ჰომოფობიური პრაქტიკისა და კულტურის პრობლემა აძლიერებს საზოგადოებაში არსებულ ჰომო/ბი/ტრანსფობიურ წინასწარგანწყობებს, ქმნის დაუსჯელობის გარემოს და პოლიტიკური და სოციალური სივრციდან დისკრიმინირებული ჯგუფების გარიყვას განაპირობებს.
საქართველოს პროკურატურას და შინაგან საქმეთა სამინისტროს, უზრუნველყონ
კერძო პირების მხრიდან “თანასწორობის მოძრაობის” აქტივისტების ცემისა და მათ მიმართ განხორციელებული მუქარის ფაქტზე დროული, დამოუკიდებელი და ეფექტიანი გამოძიება, მათ შორის, მსხვერპლებისათვის დაზარალებულის სტატუსის დროული მინიჭება, დანაშაულებრივი ქმედების სათანადო კვალიფიკაციის გამოყენება, ასევე, ჰომოფობიური სიძულვილის მოტივის გამოკვეთა და საპროცესო დოკუმენტებში ნათლად ასახვა. ამასთან, საქმეზე მაღალი საჯარო ინტერესის გათვალისწინებით, მოახდინონ გამოძიების პროგრესისა და შედეგების შესახებ საზოგადოების დროული ინფორმირება.
ამასთან, მოვუწოდებთ სამართალდამცავ ორგანოებს, უზრუნველყონ დროული და ადეკვატური პრევენციული ზომების გამოყენება, რათა არასამთავრობო ორგანიზაცია “თანასწორობის მოძრაობას” მიეცეს მისი საქმიანობის უსაფრთხო გარემოში განხორციელების შესაძლებლობა.

Human Rights Organizations Respond to the Violence at Equality Movement's Office
Civil society organizations and groups working on protection of human rights in Georgia are extremely concerned about the violence and threats committed on homophobic motives against four activists of the organization Equality Movement in Tbilisi. We call on law enforcement agencies to investigate the case in a timely and effective manner in order to address difficult situation with just and human rights-based approach and to restore activities of the Equality Movement.
It is noteworthy that the Ministry of Internal Affairs released a statement on September 29, the day after the incident, which evaluated the incident as a two-sided confrontation. The assessment of the violent incident by the MIA as two-sided confrontation, where the aggressor and the victims are seen as equal sides, misses the accurate evaluation of the legal and social aspects of the nature of such violence and creates room for the suspicion of the bias of the law enforcement authorities. Within the first days of the investigation, without proper examination and study, this statement substantially reduces trust in the ongoing investigation.
The trust towards police and investigation is also negatively affected by the insensitive behavior by the police and emergency doctors who were called on the scene. As witnesses recalled, the patrol officers talked aggressively to the victims, while the doctors were reluctant to report the injuries inflicted on the victims. Also, one of the employees of the "Equality Movement" was cursed by the same neighbors in front of the police. Moreover, the neighbours said that they would not let “faggots” in the precinct. The police did not react to these incidents. This approach is a manifestation of institutionalized homophobic practices by the police, where the police reiterate and discourage discriminatory attitudes revealed by the abuser by ignoring the interests of victims or by negative rhetoric.
The qualification of criminal activity is also problematic. The investigation is under the Article 126 of the Criminal Code of Georgia, which indicates violence. It is noteworthy that in addition to the act of violence, the composition of Article 151 of the Criminal Code of Georgia (the threat of life-threatening) can also be seen in the case. The circumstances of the case show that the threat from G.P.’s side caused a genuine fear among the victims and witnesses, but this aspect seems to be ignored by the investigation. In addition, the factual circumstances in the case, in particular, the content of humiliating and offensive appeals from G.P., specifically indicate a homophobic motivation under Article 53 of the Criminal Code, which constitutes an aggravating circumstance of criminal action. Identification of the motive at this stage has a critical importance for complete and proper investigation.
Until now, the aggressor has not been detained by the police. Equality Movement’s office is closed due to the risks of violence and potential escalation of the situation.
Human rights organizations positively assess the reforms launched within the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor's Office, but it is clear that the police system is still not ready to adequately respond to the hate-motivated crimes and its work is still fragmented and oriented on individual incidents. The statement made by the MIA on September 29 also emphasizes the problem of understanding of such crimes in the law enforcement institutions. Considering the social nature and specific context of discriminatory crimes, the law enforcement agencies’ and, more broadly, the government's preventive policies remain weak and unsystematic, which significantly complicates the possibility of preventing such violence.
Obviously, the existing ineffective policy and the problem of homophobic practices and culture in the law enforcement system strengthens the homo/bi/transphobic prejudices existing in the society, creating an environment of impunity and the exclusion of discriminated groups from political and social space.
Considering the above-mentioned assessments, we, the signatory organizations, call on
The Prosecutor's Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs to ensure:
The timely, independent and effective investigation on the attack on "Equality Movement" and its activists by individual persons, including granting victims the status of victims timely, use of appropriate qualifications of the criminal case, as well as revealing homophobic hate motive and reflecting it in the documents. In addition, taking into account the high public interest in the case, to inform the public about the progress and results of the investigation.
In addition, we call on law enforcement agencies to ensure timely and adequate use of preventive measures to enable the NGO "Equity Movement" to be able to carry out its activities in a safe environment.