ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების განცხადება სავარაუდოდ ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების უკანონო დამუშავებასა და პირადობის მოწმობების ჩამორთმევასთან დაკავშირებით
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება („სამართლიანი არჩევნები“), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია („საია“) და საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო („საერთაშორისო გამჭვირვალობა“) შეშფოთებას გამოთქვამენ წინასაარჩევნო მონიტორინგის პროცესში ბოლო პერიოდში გამოვლენილი დარღვევების გამო. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, დაფიქსირდა ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების უკანონო დამუშავებისა და პირადობის დამადასტურებელი მოწმობების ჩამორთმევის არაერთი შემთხვევა.
განსაკუთრებით საგანგაშოა, რომ მმართველი პარტიის აქტივისტები ამომრჩეველთა ნაწილს/საბიუჯეტო დაფინანსებით დასაქმებულ პირებს (ასევე, საბიუჯეტო დაფინანსებით დასაქმებული გარკვეული პირები მათ დაქვემდებარებაში მყოფ თანამშრომლებს) სთხოვენ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის მათთვის გადაცემას. არჩევნებში ნების განხორციელებისათვის ხელის შეშლა და ამომრჩევლის ნებაზე ზეგავლენა წარმოადგენს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 162-ე და 1644 მუხლებით გათვალისწინებულ დანაშაულებს, ხოლო იმავე კოდექსის 157-ე მუხლის თანახმად, დანაშაულია პირადი ცხოვრების ამსახველი ინფორმაციის ან პერსონალური მონაცემების უკანონოდ მოპოვება, შენახვა, გამოყენება, გავრცელება ან ხელმისაწვდომობის სხვაგვარი უზრუნველყოფა, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია. დასახელებული ფაქტები ასევე შეიძლება შეიცავდეს სისხლის სამართლის კოდექსის სხვა მუხლებით გათვალისწინებულ დანაშაულს. ასევე, „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის უხეშ დარღვევას წარმოადგენს ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების შეგროვება, შენახვა, დამუშავება და გადაცემა. ამასთან, სამსახურებრივად დაქვემდებარებული ან სხვაგვარად დამოკიდებული პირის ჩაბმა ისეთ საქმიანობაში, რომელიც ხელს უწყობს კანდიდატის წარდგენას ან/და არჩევას აკრძალულია საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 49-ე მუხლით.
ორგანიზაციები სამართალდამცავ და შესაბამის სახელმწიფო ორგანოებს ერთობლივად მოუწოდებენ, რომ შეისწავლონ, გამოიძიონ და დროულად მიიღონ შესაბამისი ზომები კანონის სავარაუდო დარღვევის საჯაროდ გავრცელებულ ფაქტებთან დაკავშირებით.

Local Monitoring Organizations' Statement Regarding Instances of Alleged Illegal Processing of Voters' Personal Data and the Confiscation of Identity Cards
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), and Transparency International - Georgia (TI) express their concern regarding recent violations in the pre-election monitoring process. According to information reported in the media, several instances of illegal processing of voters' personal data and the confiscation of identity cards have been recorded.
It is particularly alarming that the activists of the ruling party are asking some voters/persons employed with budgetary funding (as well as certain individuals employed with budgetary funding to their subordinates) to hand over their identity documents. Obstructing the exercise of will in elections and influencing the will of the voter are crimes outlined in Articles 162 and 1644 of the Criminal Code of Georgia, and according to Article 157 of the same Code, it is a crime to illegally obtain, store, use, distribute, or otherwise make available personal information on private life or personal data that results in considerable damage. The mentioned facts may also encompass crimes outlined in other articles of the Criminal Code. Furthermore, the collection, storage, processing, and transfer of voters' personal data is a flagrant violation of the Law of Georgia „On Personal Data Protection“. In addition, Article 49 of the Election Code of Georgia prohibits the involvement of a subordinate or otherwise dependent person in activities that contribute to the nomination and/or election of a candidate.
The organizations jointly call on law enforcement and the relevant state authorities to study, investigate, and promptly take appropriate measures regarding the publicly disseminated instances of alleged violations of the law.