"არა-ფობიას" გამოხმაურება 2019 წლის 8 ნოემბერს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას" ეხმაურება 2019 წლის 8 ნოემბერს განვითარებულ მოვლენებს ფილმის "And then We Danced" პრემიერასთან დაკავშირებით. მიგვაჩნია, რომ  სამართალდამცავი უწყებების მიერ გატარებული ღონისძიებები არ ყოფილა საკმარისი ძალადობრივი ჯგუფების ქმედებებისა და მათგან მომდინარე საფრთხეების აღსაკვეთად. მნიშვნელოვანია სახელმწიფომ გამოავლინოს შესაბამისი ძალისხმევა და მკვეთრი პოლიტიკური ნება სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების წინააღმდეგ საბრძოლველად. ამასთან, აუცილებელია გატარდეს ღონისძიებები ძალადობრივი ჯგუფების ქმედებების მზარდი ტენდენციის წინააღმდეგ, რაც  აღვივებს დაპირისპირებას საზოგადოებაში და ქმნის დაუცველ და არატოლერანტულ გარემოს.
8 ნოემბერს საღამოს ფილმის პრემიერამდე რამდენიმე საათით ადრე ძალადობრივი ჯგუფები თბილისის და ბათუმის რამდენიმე კინოთეატრის შესასვლელთან შეიკრიბნენ. შეკრებას წინ უძღოდა მათი ლიდერების აგრესიული განცხადებები და მოწოდებები კინოთეატრებში შეჭრისა და ფილმის ჩვენების ჩაშლის შესახებ. მდგომარეობა განსაკუთრებით დაიძაბა თბილისში კინოთეატრ ამირანთან, სადაც ძალადობრივი შეკრების მონაწილეები პერიოდულად აწვებოდნენ პოლიციის კორდონს და მის გარღვევას ცდილობდნენ. ხშირი იყო უკიდურესად ძალადობრივი ქმედებებიც. მაგალითად, სამოქალაქო აქტივისტს ანა სუბელიანს შეკრების მონაწილემ მყარი ნივთი ესროლა და თავის არეში მძიმე დაზიანება მიაყენა. ამის გარდა აგრესიის მსხვერპლი პოლიტიკოსი დავით ბერძენიშვილიც გახდა, რომელიც პოლიციის კორდონით განარიდეს კინოთეატრს. შეკრების მიმდინარეობისას ძალადობრივი ჯგუფების მხრიდან არ წყდებოდა ჰომოფობიური და მუქარის შემცველი აგრესიული შეძახილები იმ პირების მიმართ, რომლებიც კინოთეატრში ფილმის სანახავად შედიოდნენ. შეკრების მონაწილეები, ისევე როგორც მათი ერთ-ერთი ლიდერი ლევან ვასაძე, შეურაცხყოფას აყენებდნენ ჟურნალისტებს და ზოგიერთ შემთხვევაში ხელს უშლიდნენ ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელებაში.
უარყოფითად უნდა შეფასდეს ხელისუფლების უყურადღებობა ფილმის პრემიერამდე ძალადობრივი ჯგუფების ლიდერების განცხადებების მიმართ, რომლებიც საჯაროდ იმუქრებოდნენ და მხარდამჭერებს კინოჩვენების ჩაშლისკენ მოუწოდებდნენ. აღნიშნულ განცხადებებზე ხელისუფლების მხირდან რეაგირებას და სულ მცირე გამოძიების დაწყებას შესაძლოა პრევენციული ეფექტი ჰქონოდა და ხელი შეეშალა ძალადობრივი ჯგუფების აგრესიისთვის.
ბოლო წლებში აშკარაა აღნიშნული ძალადობრივი ჯგუფების გააქტიურება. წარსულში მათი აგრესიული ქმედებები არა ერთხელ გახდა მშვიდობიანი შეკრებების უკანონოდ შეზღუდვის საფუძველი (მაგალითად კლუბ ბასიანის სპეცოპერაციის შემდეგ გამართული აქცია, 20 ივნისის მოვლენების შემდგომ გამართული აქციები „სირცხვილია", თბილისი პრაიდი და ა.შ.). ხშირია აღნიშნული ჯგუფების გააქტიურება მაშინაც, როდესაც საზოგადოებრივი ჯგუფები ხელისუფლების პოლიტიკით უკმაყოფილების გამო მშვიდობიან პროტესტს გამოხატავდნენ. სამწუხაროდ წარსულში მომხდარი არც ერთ ძალადობრივ შეკრებას ხელისუფლების მხირდან ადეკვატური რეაგირება არ მოჰყოლია. უყურადღებოდ რჩება ასევე აღნიშნული ჯგუფების ლიდერების მოწოდებები ძალადობისკენ. ხელისუფლების შემწყნარებლური დამოკიდებულება უფრო მეტად ახალისებს აგრესიას და სახიფათო ძალადობრივი ჯგუფების გაძლიერებას უწყობს ხელს.
არსებულ ვითარებას განსაკუთრებით ამწვავებს ძალადობრივი ჯგუფების შესაძლო კავშირები რუსეთთან და ხელისუფლების ორგანოების ინერტულობა იმ საფრთხეების მიმართ, რაც ასეთი ჯგუფების გაძლიერებას შეიძლება ახლდეს თან. მაგალთად, შეკრების დროს განსაკუთრებით აქტიურობდა საქართველოში პრიმავოკის ფონდის ხელმძღვანელი დიმიტრი ლორთქიფანიძე.
აქვე აღნიშვნის ღირსია, რომ გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლება უდავოდ წარმოადგენს დემოკრატიული საზოგადოების უმნიშვნელოვანეს უფლებასა და მონაპოვარს, რომლითაც სარგებლობა თანაბრად უნდა შეეძლოს საზოგადოების ნებისმიერ წევრს, მათ შორის რადიკალურად განწყობილ ჯგუფებს. თუმცა მაშინ, როდესაც სახეზეა არსებითი და მყისიერი საფრთხე, რომ პროტესტი გადაიზრდება ძალადობაში, ხელისუფლებას უჩნდება ლეგიტიმური საფუძველი პროპორციული ზომების გამოყენებით აღკვეთოს ასეთი ქმედებები.
აქედან გამომდინარე, მოვუწოდებთ სამართალდამცავ უწყებებს:
• 8 ნოემბრის ძალადობრივი შეკრების ორგანიზატორების მიმართ დაიწყოს გამოძიება ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების მუხლით;
• გამოკვეთოს სიძულვილის მოტივი გუშინ ჩადენილი თითოეული დანაშაულის შემთხვევაში და შესაბამისი მოტივით ეფექტიანად წარიმართოს გამოძიება, რამაც საბოლოო ჯამში თითოეული დამნაშავის დასჯა უნდა უზრუნველჰყოს;
• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გაატაროს ადეკვატური და ქმედითი ზომები 9 და 10 ნოემბერს დაგეგმილი კინოჩვენების სეანსების მშვიდობიანად ჩატარების მიზნით;
ასევე მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას გამოიჩინოს წინდახედულობა, უარი თქვას ძალადობრივი ჯგუფების მიართ შემწყნარებლურ დამოკიდებულებაზე, შეიმუშავოს პოლიტიკა ამგვარი ჯგუფების გაძლიერების შესაჩერებლად და საზოგადოებაში უსაფრთხო, ტოლერანტული გარემოს დასამკვიდრებლად.

No to Phobia: Response Regarding the Events of 8 November 2019
The civic platform No to Phobia responds to the events unfolded on 8 November 2019 regarding the premiere of the film "And Then We Danced". We believe that the measures taken by law-enforcement authorities were not sufficient to prevent the actions of violent groups and the threats emanating from them. The state authorities must take appropriate measures and take an unequivocal stance to fight hate crimes. It is also necessary to take measures to curb the increasing trend of the actions committed by violent groups, which are divisive and contribute to intolerance towards vulnerable groups.
In the evening of 8 November, a few hours before the movie premiere, violent groups gathered in front of several movie theatres in Tbilisi and Batumi. The meetings were preceded by their leaders’ aggressive statements and calls to storm movie theatres and disrupt the movie’s screening. The situation became especially tense near the movie theatre Amirani, where violent demonstrators repeatedly tried to push through the police cordon. There were also several violent actions. For instance, a demonstrator threw a hard object at Ana Subeliani, a civic activist, and inflicted a serious injury on her head. Furthermore, politician David Berdzenishvili also became a victim of aggression. He was escorted by the police from the movie theatre. During the demonstration, the violent groups constantly made homophobic and aggressive chants filled with threats towards those entering the movie theatre to watch the movie. The demonstrators and one of their leaders, Levan Vasadze, insulted journalists and in some cases obstructed their professional activities.
The fact that the authorities ignored the statements made by the violent groups’ leaders before the premiere should be negatively assessed. They have made open threats and called upon their supporters to disrupt the screening. Response to such statements, at least the institution of an investigation, could have a preventive effect and prevent the aggression of the violent groups.
It is evident that violent groups became more active in the past few years. Their aggressive actions have become the ground for illegal restriction of peaceful assembly on numerous occasions in the past (for instance, the demonstration held after the special operation at the Basiani Club, demonstrations held after the 20 June events, the Tbilisi Pride etc). Also, often these groups become active when public groups indignant with the governmental policies engage in peaceful protest. Unfortunately, none of the violent demonstrations held in the past has been followed up by the authorities. The calls of the said groups’ leaders for violence are ignored. The approach taken by the government tolerates violence, incites aggression even further and contributes to dangerous violent groups becoming more influential.
The existing situation is particularly aggravated by the possible ties of the violent groups with Russia and indifferent approach of the authorities taken towards the potential risks related to the rising of influence of these groups. For instance, the head of the Primakov Foundation in Georgia, Dimitry Lortkipanidze, was particularly active during the demonstration.
It is also noteworthy that freedom of expression and freedom of assembly are undoubtedly the corner-stone rights and achievements in a democratic society, which should be enjoyed equally by any member of the public, including radical groups. However, in those circumstances where there is a clear and present danger that a protest will become violent, there is a legitimate ground for the authorities to prevent such actions with proportionate measures.
Therefore, we call upon the law-enforcement authorities:
- To institute an investigation against organisers of the violent demonstration on 8 November under group violence;
- To identify hate motive in each crime committed during the demonstration and conduct an effective investigation with the respective motive, which should ultimately lead to punishing each offender; and
- The Ministry of Internal Affairs should take appropriate and effective measures to ensure peaceful screening of the movie scheduled on 9 and 10 November.
We also call upon the Government of Georgia to display foresight by not taking a tolerant approach towards violent groups, to elaborate policy for curbing the influence of these groups and establish a safe and tolerant environment in the society.