„არა ფობიას“განცხადება პატრიოტთა ალიანსის მაჟორიტარობის კანდიდატის რასისტულ განცხადებას ეხმაურება
ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები გამოვხატავთ შეშფოთებას პატრიოტთა ალიანსის საბურთალოს მაჟორიტარობის კანდიდატის, ზაზა მამალაძის მიერ 23 აგვისტოს მედია-კავშირ “ობიექტივის” ეთერში გაკეთებული რასისტული განცადების გამო. კერძოდ, მან განაცხადა:
ზაზა მამალაძე, პატიოტთა ალიანსი: „აი, საბურთალოზე, ჩვენთან, იქ გავლა აღარ მინდა რაა. რატო არ მინდა იცით? იმიტომ, რომ ამ სამედიცინო ინსტიტუტის გადამკიდე, თუკი ვინმე შავი იყო დედამიწის ზურგზე, ყველა იქ ჩამოვიდა, რაა... არ შეიძლება, რომ ჩამოდიან უგამოცდოდ ღებულობენ აქ იმეებს, რაა. ეგ როგორ არის, როგორ ხდება?! და აღარ მინდა აქ ესე გავლა და ამიტომ, მე... ადრე იყო სიმღერა რა, რაცა „ყარს, ყარს, ყადიდარარირი..." ახლა არის საბურთალოზე იგივე მდგომარეობა. ამას ჩვენ მივხედავთ რა, ისე კი არა რო ვინმე, გაუმარჯოს ყველას თავის ერაყში და ინდოეთში და იმაში კაცო, მე ჩემი ქალაქი და ჩემი ქვეყანა დამანებეთ! როგორმე მივხედავ რაა!"
მიგვაჩნია, რომ პოლიტიკოსთა   საჯარო  სიცრცეში გაკეთებული მსგავსი განცხადებები ხელს უწყობს საზოგადოებაში ქსენოფობიური და რასისტული განწყობების გაჩენას და გაძლიერებას, რაც ეწინააღმდეგება იმ ღირებულებათა წესრიგს, რომელიც დეკლარილებულია საქართველოს კონსტიტუციითა და ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებული უნივერსალური საერთაშორისო დოკუმენტებით.
შემაშფოთებელია, როცა პოლიტიკური პარტია ამომრჩეველთან კომუნიკაციისას კაპიტალიზაციას სიძულვილის ენაზე და შეუწყნარებლობაზე ახდენს, ნაცვლად იმისა, რომ ფოკუსირება იმ საკითხებზე მოახდინოს, რაც საზოგადოებრივი აზრის კვლევებით მოქალაქეებისთვის პრობლემატურია.
ქართულ პოლიტიკურ დისკურსში სიძულვილის ენის პრობლემაზე ყურადღება ევროპის საბჭოს რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპული კომისიის (ECRI) საქართველოს შესახებ მეხუთე ციკლის ანგარიშშიც არის გამახვილებული. პატრიოტთა ალიანსის მხრიდან სიძულვილის ენის გაღვივებაზე მედიის შინაარსობრივი მონიტორინგიც მიუთითებს.
მოვუწოდებთ პატრიოტთა ალიანსს და მის ცალკეულ წევრებს, უარი თქვან სიძულვილის ენის გამოყენებაზე და წინასაარჩევნო კამპანიისას თვითრეგულირების ფორმატში რეაგირება მოახდინონ შეუწყნარებლობის ნებისმიერ გამოვლინებაზე, რათა ცალკეული ჯგუფების მიმართ შეუწყარებლობა საკუთარი პოლიტიკური მიზნებისა და ელექტორალური შედეგის მიღწევის საშუალებად არ აქციონ.

We, the signatory non-governmental organizations express our concern regarding a August 23, 2016 racisit statement that Mr. Zaza Mamaladze, the Saburtalo District majoritarian candidate of the “Patriot Alliance”  has made in the air of Media-Union “Obieqtivi”. Namely, he said:
Zaza Mamaladze, the Patriot Alliance: „Look at Saburtalo, our place, I do not anymore want to even walk there. Do you know why? Because, thanks to this Medical University of ours, every black person on earth has descended here… Come on now…It should not be allowed to let these things to come in and be accepted without exams, come one now. How is this done, how is this even possible? And I do not even want to walk there anymore?! And that is why I…. You know, there used to be a song on “what stinks, it stinks and stinkystinkysttinky…” Now Saburtalo has the same situation. We will take care of this man! Not like that some, I mean let every one be fine in their own Iraq and India and whatnot man, give me back my city and my country! I will somehow take care of it myself, pleasee!”
We believe, that statements of this nature, made by poiliticians in the public domain, facilitate emergence of xenophobic and racicist attitutes in the society and even empowers them, which contradicts the value system, which is declared by the Constitution of Georgia and the universal international documents in the field of human rights.
It is alarming, that when a political party chooses to communicate with the voters by capitalizing on hate speech and intolerance, instead of focusing on the issues, which public opinion surveys indicate are the most important for the voters.
ECRI 5th Cycle Report has paid special attention to the usagee of hate speech in the Georgian political discourse. MDF Content analysis Reporthas also paid attention to the incitment of hate speech by the Patriot Alliance.
We call on the Patriot Alliance, and on its individual membes, to denounce hate speech as their choice of communication, and to employ the self-regulating mechanism and react to each and every expression of hate speechduring the pre-election campaing, so that intolerance directed towards particular groups are not turned into a means to achieveing their own electoral goals and electoral results.