არასამთავრობო ორგანიზაციათა ერთობლივი განცხადება ბოლო პერიოდში პოლიციის მიერ ჩატარებული რეიდების შესახებ
ბოლო დღეების მანძილზე დედაქალაქის მასშტაბით შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარდა რამდენიმე რეიდი, რამაც საზოგადოების ნაწილის ყურადღება და აღშფოთება გამოიწვია. აღნიშნული ღონისძიების დროს სისტემატურად ხდებოდა როგორც ქვეითად მოსიარულე მოქალაქეთა, ასევე ავტოსატრანსპორტო საშუალებების გაჩერება და ჩხრეკა, მოქალაქეთა პირადი დოკუმენტაციის შემოწმება. გავრცელებული ინფორმაციით ზოგიერთ შემთხვევაში პოლიციის თანამშრომლები იწერდნენ მოქალაქეთა შესახებ ინფორმაციას (სახელი, გვარი, მამის სახელი, მისამართი, ტელეფონის ნომერი) და თითოეულ შემოწმებულ პიროვნებას მობილური ტელეფონით უღებდნენ სურათებს. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ღონისძიებები ხშირ შემთხვევაში უკანონო ხასიათს ატარებდა და არღვევდა მოქალაქეთა კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია გავრცელებული ინფორმაცია, იმასთან დაკავშირებით, რომ პოლიციელთა ნაწილი დაედევნა ტელეკომპანია ტაბულას ჟურნალისტს, რომელიც იღებდა რეიდის მიმდინარეობის პროცესს, გაჩხრიკეს და გადაღებული ვიდეომასალა იძულებით წაუშალეს.
აღნიშნული ინფორმაცია შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უარყო, თუმცა იმ ფონზე, როდესაც ფაქტის ნამდვილობის შესასწავლად ხსენებული ჟურნალისტი შესაბამის უწყებაში არც კი დაუბარებიათ, ამ ტიპის უარყოფა არასანდოდ მიგვაჩნია.
საქართველოს კანონმდებლობით ჟურნალისტის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია ვიდეომასალის განადგურებასთან დაკავშირებით წარმოადგენს დანაშაულს, რასაც პროკურატურის მხრიდან აუცილებლად უნდა მოჰყვეს გამოძიების დაწყება.
იმის გათვალისწინებით, რომ აღნიშნულ საკითხზე არსებობს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი, აუცილებლად ვთვლით საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი რეგულაციების შესახებ და გავავრცელოთ ჩვენი შეფასება.
საქართველოს კანონის „პოლიციის შესახებ“ მე-9 მუხლის თანახმად პოლიციას აქვს უფლებამოსილება, საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის პირობებში, აგრეთვე დამნაშავეთა და სამართალდამრღვევთა დაკავების მიზნით დასახლებულ პუნქტებში, საავტომობილო გზებზე და ტერიტორიულ წყლებში მოაწყოს რეიდები;
კანონმდებელი აღნიშნული ნორმის თანახმად რეიდის ჩატარებას შესაძლებლად მიიჩნევს მხოლოდ შემდეგ შემთხვევებში:
1. საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის დროს;
2. დამნაშავეთა დაკავების მიზნით;
3. სხვა სამართალდამრღვევთა დაკავების მიზნით.
ბუნებრივია, რომ საქართველოში საგანგებო და საომარი მდგომარეობა არ არის გამოცხადებული. შესაბამისად პოლიციის მეირ რეიდი დამნაშავეთა და სხვა სამართალდამრღვევთა დაკავების მიზნით უნდა ჩატარებულიყო. თუმცა ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, საპირისპიროდ ამისა, რეიდის დროს მოქალაქეთა შეჩერება და ჩხრეკა ტარდებოდა მასიურად, რაც ბუნებრივია წარმოშობს საფუძვლიან ეჭვს, რომ პოლიციელთა მიერ ხდებოდა არა რომელიმე დანაშაულის ჩადენაში ბრალდებული ან სხვა სამართალდამრღვევი პირის ძებნა მისი დაკავების მიზნით, არამედ ზოგადად გამვლელი პირების ალბათობით შერჩევა, შეჩერება და ჩხრეკა. საინტერესოა, რომ თავად შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშიც აღნიშნულია, რომ აღნიშნული რეიდები პრევენციულ ხასიათს ატარებდა, რაც ეწინააღმდეგება რეიდის ჩატარების ზემოხსენებულ კანონისმიერ მიზნებს.
„პოლიციის შესახებ“ კანონის თანახმად, რეიდის დროს, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსითა და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით განსაზღვრული გარემოებების არსებობისას, პოლიციას აქვს უფლებამოსილება კანონით დადგენილი წესით გააჩეროს და ჩხრეკისა და ამოღებისათვის დადგენილი წესების დაცვით შეამოწმოს პირი და სატრანსპორტო საშუალება.
შესაბამისად „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონი ორ დამოუკიდებელ კრიტერიუმს აწესებს რეიდის დროს ჩხრეკისა და ამოღების ჩასატარებლად:
1. სახეზე უნდა იყოს საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსითა და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით განსაზღვრული გარემოებები;
2. ჩხრეკისა და ამოღებისათვის დადგენილი წესების დაცვით შეამოწმოს პირი და სატრანსპორტო საშუალება.
იმ გარემოებათა ჩამონათვალს, როდესაც შესაძლებელია ჩატარდეს ჩხრეკა და ამოღება განსაზღვრავს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი. საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მოქმედი რედაქცია არ იცნობს ჩხრეკისა და ამოღების ინსტიტუტს. შესაბამისად იმისათვის რათა პოლიციელის ქმედება არ გასცდეს კანონიერების პრინციპს, აუცილებელია მან მხოლოდ სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული გარემოებების არსებობისას აწარმოოს პირისა და მისი ავტომობილის ჩხრეკა და ამოღება.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ამომწურავ ჩამონათვალს იძლევა იმ გარემოებებისა როდესაც შესაძლებელია ჩხრეკისა და ამოღების ჩატარება. კერძოდ ამავე კოდექსის 119-ე მუხლის თანახმად, დასაბუთებული ვარაუდის არსებობის შემთხვევაში ამოღება და ჩხრეკა ტარდება იმ მიზნით, რომ აღმოჩენილ და ამოღებულ იქნეს საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე საგანი, დოკუმენტი, ნივთიერება ან ინფორმაციის შემცველი სხვა ობიექტი. ჩხრეკის ჩატარება შეიძლება აგრეთვე ძებნილისა და გვამის აღმოსაჩენად.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ჩხრეკის (მათ შორის პირადი ჩხრეკის) ჩატარებას შესაძლებლად დასაბუთებული ვარაუდის შემთხვევაში მიიჩნევს. დასაბუთებული ვარაუდი ამავე კოდექსის თანახმად განმარტებულია როგორც: ფაქტების ან ინფორმაციის ერთობლიობა, რომელიც მოცემული სისხლის სამართლის საქმის გარემოებათა ერთობლიობით დააკმაყოფილებდა ობიექტურ პირს, რათა დაესკვნა პირის მიერ დანაშაულის შესაძლო ჩადენა ან ამ კოდექსით პირდაპირ გათვალისწინებული საგამოძიებო მოქმედების ჩატარებისთვის გათვალისწინებული მტკიცებულებითი სტანდარტი. ბუნებრივია არაგონივრულია, დასაბუთებულ ვარაუდად მივიჩნიოთ სამართალდამცავთა გადაწყვეტილება გამვლელ პირთა მიმართ მასიურად ჩხრეკის ჩატარებასთან დაკავშირებით.
ამავდროულად მნიშვნელოვანია, რომ იმისათვის რათა თავიდან იქნას აცილებული მოქალაქეთა უფლებების შესაძლო დარღვევა, რეიდის დროსაც ჩხრეკა და ამოღება კანონმდებელმა საერთო რეგულაციებში მოაქცია და მათი ჩატარება მხოლოდ სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით დადგენილი წესითა მიიჩნია შესაძლებელად.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, ჩხრეკისას (მათ შორის ადამიანის პირადი ჩხრეკისას) აუცილებელია არსებობდეს სასამართლოს განჩინება, ხოლო გადაუდებელი აუცილებლობის შემთხვევაში გამომძიებლის დადგენილება. გამონაკლისია შემთხვევა, როდესაც ხდება დაკავებული პირის პირადი ჩხრეკა, რის შესახებაც ინფორმაცია შეიტანება დაკავების ოქმში.
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, იმ მოქალაქეთა მხრიდან, რომლებიც რეიდის დროს ჩხრეკას დაექვემდებარენ, არ დასტურდება მათადმი სასამართლო აქტის ან გამომძიებლის დადგენილების წარდგენა მათი ჩხრეკის შესახებ, რაც ასევე მათი საპროცესო უფლებების უხეში დარღვევაა.
ამავდროულად ”პოლიციის შესახებ” საქართველოს კანონის 91 მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, ”პოლიციის თანამშრომელი ვალდებულია შეჩერებულ პირს გააცნოს თავისი ვინაობა, წარუდგინოს თავისი უფლებამოსილების დამადასტურებელი დოკუმენტი და განუმარტოს შეჩერების კანონიერებისა და დასაბუთებულობის გასაჩივრების უფლება.” როგორც ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაცია ცხადყოფს, შესაბამისი პირების მხრიდან არ ყოფილა დაცული კანონის აღნიშნული მოთხოვნაც.

Joint Statement of NGOs\' on Recent Police Raids
Over the past several days the Ministry of Interior held some wide scale police raids in Tbilisi which has raised concerns of the part of population. Policemen stopped and frisked pedestrians and vehicles and inspected personal documents of citizens. As reported, sometimes policemen wrote down personal information of individuals (name, father\'s name, address, phone number) and took photos of them by mobile phones. Oftentimes these activities were illegal and violated human rights and freedoms guaranteed by the Constitution.
We are especially alarmed by the report that a journalist from Tabula TV Company was chased by policemen while recording the raid process. Police searched him and deleted the recorded video material.
The Ministry of Interior has denied the incident. However, considering that the journalist was not even summoned by the agency for investigating whether these claims were valid, such denial lacks trustworthiness.
According to the Georgian legislation, information released by the journalist on destroying video recording constitutes an offence and prosecution should launch an investigation on the fact.
Considering the high public interest on the case, we deem necessary to inform public about relevant regulations of the Georgian legislation and submit our opinion.
Pursuant to Article 9 of the Law on Police, police is authorized to implement raids in emergency and military situations, as well as for detention of offenders or law breakers in populated areas, traffic roads and territorial waters. As it follows from the provided norm, conduct of raids is permitted only in the listed conditions: 1. Emergency and military situation; 2. For detention of offenders; 3. For detention of other law breakers. No emergency or military situation has been announced in Georgia, therefore Police should have conducted raids for detention of offenders or other law breakers. However, as reported, citizens have been stopped and searched massively which generated reasonable doubt that police stopped and searched randomly selected individuals rather than aimed discovery of the accused or other law breaker. It is interesting that the statement released by the Ministry of Interior also provides that conducted raids were of preventive nature which contradicts mentioned legislative aims.
According to the Law on Police, in cases prescribed by the Criminal Procedure Code of Georgia and Administrative Offences Code of Georgia, police is entitled to stop an individual and a vehicle and to inspect them with observance of the established rules for search and seizure.
Therefore, the Law on Police sets two independent criteria for conduct of search and seizure during police raids:
1. There should be conditions determined by the by the Criminal Procedure Code of Georgia and Administrative Offences Code of Georgia;
2. Individuals and vehicles should be inspected with observance of established rules for search and seizure.
Criminal Procedure Code specifies the list of conditions when search and seizure is permitted. As for applicable Administrative Code of Offences it says nothing about search and seizure. Consequently, with a view to observe legitimacy principle by a Police, it is necessary to implement search and seizure of an individual or a vehicle in presence of circumstances envisaged by the Criminal Procedure Code.
Criminal Procedure Code of Georgia provides for the exhaustive list of circumstances when search and seizure is permitted. In particular, according to Article 119 of the Code, search and seizure is carried out in case of a justifiable doubt with a view to discover and obtain an object, a document, substance important for the case or other object containing information. Search is also permitted for discovery of a missing person or a corpse.
Criminal Procedure Code permits conduct of search (including private search) in case of justifiable doubt. The same Code provides that justifiable doubt means facts and information, which according to the circumstances of the concerned criminal case could have satisfied an impartial individual in deciding about committing alleged fact of offence by an individual or the necessary standard for conduct of investigative operations directly envisaged by the Code. It would be unreasonable to consider the decision of law-enforcement officials on massive search of individuals as justifiable doubt.
Furthermore, with a view to avoid possible breach of human rights, the legislator placed search and seizure during raids, within common regulations as well and permitted their conduct only in line with rules provided for by the Criminal Procedure Code.
Pursuant to the Criminal Procedure Code of Georgia, search (including private search) should be implemented on the basis of the court decision, whereas in extreme necessity investigator\'s order should be submitted. There is an exception when detained is being searched, however information is recorded in the protocol of detention.
To our best knowledge, no court decision or investigator\'s order was submitted to individuals who were subjected to search during the raids, which is a gross violation of procedural rights. In addition, according to Para. 3, Article of the Law on Police, \"policeman shall identify himself to the person he stops, submit documents certifying his authority and explain his right to challenge lawfulness and reasonability of such conduct.\" To our best knowledge, policemen failed to observe this requirement of law as well.