არასამთავრობო ორგანიზაციათა ერთობლივი განცხადება განცხადება მერებისა და გამგებლების არჩევის წესისა და მათთვის უნდობლობის გამოცხადების შესახებ
საქართველოს პარლამენტში მიმდინარეობს „ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის“ პროექტის მეორე მოსმენით განხილვა. აქედან გამომდინარე, გვსურს, კიდევ ერთხელ დავაფიქსიროთ ჩვენი პოზიცია საკრებულოს მიერ მერისთვის/გამგებლისთვის უნდობლობის გამოცხადების მექანიზმის შესახებ, რაც გათვალისწინებულია წარმოდგენილი პროექტით.
პროექტით შემოთავაზებულია ისეთი მნიშვნელოვანი სიახლე, როგორიცაა გამგებლების (მერების) პირდაპირი წესით არჩევა, რაც, ხანგრძლივი დროის განმავლობაში ჩვენი ორგანიზაციების მოთხოვნას წარმოადგენდა. სამწუხაროდ, შემოთავაზებული კანონპრექტი ითვალისწინებს ნორმას, რომელიც არჩევითი მერებისა და გამგებლების ინსტიტუტის მნიშვნელობას ასუსტებს.
კერძოდ, საუბარია კოდექსის პროექტის 48-ე მუხლზე, რომელიც ითვალისწინებს პირდაპირი წესით არჩეული გამგებლისთვის (მერისთვის) უნდობლობის გამოცხადების პროცედურას. აღნიშნული საკითხის ინიცირების უფლება აქვს საკრებულოს სიითი შემადგენლობის ნახევარზე
მეტს ან მუნიციპალიტეტის რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა 20%-ს.
აღნიშნული ეწინააღმდეგება წარმომადგენლობითი დემოკრატიის პრინციპს. ამომრჩეველთა უმრავლესობის მიერ არჩეული გამგებლისთვის (მერისთვის) უნდობლობის გამოცხადების უფლება ეძლევა საკრებულოს, რის განსახორციელებლადაც საკმარისი იქნება საკრებულოს წევრთა გარკვეული ჯგუფი, მაქსიმუმ 15-20 წევრი. აღნიშნული მექანიზმი შესაძლებელია გამოყენებულ იქნას პოლიტიკური მოტივით, კერძოდ, საკრებულომ შეიძლება მოახდინოს უნდობლობის პროცესის ინიცირება იმ შემთხვევაში, თუ საკრებულოს უმრავლესობასა და გამგებელს (მერს) შორის არსებობს პარტიული ან სხვა სახის დაპირისპირება.
შესაბამისად, გარდა იმისა, რომ მოცემული წესით გამგებლის (მერის) გადაყენება წინააღმდეგობაში მოდის მოსახლეობის მიერ გაკეთებულ არჩევანთან და მათ მიერ გამოხატულ ნებასთან, ნორმამ შესაძლებელია პოლიტიკურად არასტაბილური გარემო შექმნას. პროექტის 48-ე მუხლის მე-4 ნაწილის თანახმად, საკრებულოს შესაძლებლობა ეძლევა გამგებლის (მერის) უფლებამოსილების ერთი ვადის განმავლობაში რამდენჯერმე განახორციელოს უნდობლობის პროცედურა. აღნიშნული კი გამოიწვევს იმას, რომ გამგებელი (მერი) მისი საქმიანობის განხორციელებისას უფრო მეტად იქნება დამოკიდებული საკრებულოს და მასში შემავალი პოლიტიკური პარტიების კეთილგანწყობილებაზე, რათა ამ უკანასკნელმა ინიცირება არ გაუკეთოს მის წინააღმდეგ უნდობლობის პროცედურას, რაც, თავის მხრივ, გავლენას მოახდენს გამგებლის (მერის) მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებზე.
აქედან გამომდინარე, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს ამოიღოს უნდობლობის მექანიზმი კოდექსის პროექტიდან.

The Joint Statement of ISFED, TI Georgia and GYLA on the Rule of Electing Mayors and Gamgebelis and on the Procedure of Announcing Mistrust
The Parliament of Georgia has been reviewing the draft “Local Self- governance Code” with the second reading. In view of this, we would like to voice our position once again on the mechanism of announcing mistrust to the Mayors/Gamgebelis envisaged by the submitted draft.
The draft proposes important novelty, such as direct election of Gamgebelis(Mayors) that has been supported by our organizations long ago. We, however regret that the draft envisages the norm that diminishes importance of the elected Mayors and Gamgebelis.
In particular, we mean Article 48 of the draft which envisages announcing of mistrust to the elected Gamgebelis (Mayors). The issue may be initiated by more than the half of the members of the local council on the current nominal list or by 20% of the registered voters of the municipality.
We should note that the latter comes in conflict with the principles of the representative democracy. The local council becomes entitled to announce mistrust to Gamgebeli (Mayor) who was elected by the majority of electorate. To this end, only certain group of individuals (maximum 15-20 persons) from the local council will be enough.  The mechanism may be applied for the political motives. Namely, the local council may initiate the procedure of mistrust if there is a political or other kind of conflict among the majority of the local council and gamgebeli (Mayor).
Accordingly, removal of Gamgebeli (Mayor) from the office as per mentioned principle comes in conflict not only with the choice of the population and the will expressed by them, but also creates the risk of political instability.  As it follows from Para 4., Article 48 of the draft, the local council is given opportunity to apply to the procedure of mistrust several times during one tenure of gamgebeli (Mayor). As a result, in their activities Gamgebeli(Mayor) will attempt to gain favor of the local council and its political parties with a view to avoid initiation of the procedure. This, naturally, will affect decisions of the Gamgebeli (Mayor).
The direct election of the high state officials aims to ensure participation of public in manning of the local self-governance organs, as well as stability and independence of the elected high official. By granting such authority to the local council we will receive the same reality as it is envisaged by the applicable code, when the head of the local council may dismiss Gamgebeli with the consensus of the local council. In   2013 we had many such unfavorable examples. Therefore, such provision diminishes the meaning and importance of direct election of these high officials.
In view of above, we call on the Parliament of Georgia to take out the mechanism of mistrust from the draft.