არასამთავრობო ორგანიზაციათა ერთობლივი განცხადება ოპოზიციური პარტიების წინააღმდეგ დაანონსებული სანქციების შესახებ
ხელმომწერი ორგანიზაციები უკიდურეს შეშფოთებას გამოვხატავთ ხელისუფლების მიერ გაცხადებულ ინიციატივასთან დაკავშირებით, რომელიც არსობრივად მიზნად ისახავს ოპოზიციური პარტიებისთვის სანქციების დაწესებას მათ მიერ გამოხატული პროტესტის გამო, რაც ოპოზიციონერი დეპუტატების მიერ საკუთარ მანდატებზე უარის თქმაში გამოიხატა;
ქვეყანაში დგას მწვავე პოლიტიკური კრიზისი, რომელიც 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებს მოჰყვა, არჩევნებს, რომელსაც თითქმის პროპორციული სისტემაზე გადასვლის შემდეგ, საზოგადოების მნიშვნელოვანი ნაწილი იმედის თვალით უყურებდა და რომელიც მნიშვნელოვანი დარღვევების ფონზე გაიმართა, ხოლო არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ შეფასდა როგორც „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების პირობებში ჩატარებულ არჩევნებს შორის ყველაზე ნაკლებ დემოკრატიული და თავისუფალი. არჩევნების შედეგების გადათვლის მოთხოვნით სადამკვირვებლო მისიებმა ჯერ საოლქო საარჩევნო კომისიებს, შემდეგ კი სასამართლოებს მიმართეს, მაგრამ უშედეგოდ - მოთხოვნების უმრავლესობა უსაფუძვლოდ არ დაკმაყოფილდა[1]. შედეგად საზოგადოებაში გამყარდა არჩევნების გაყალბების ეჭვი, რაც უკიდურესად ამცირებს არჩეული პარლამენტის ლეგიტიმაციას.
აღსანიშნავია, რომ ფასილიტატორი ელჩების შუამავლობით მთავრობასა და ოპოზიციურ პარტიებს შორის წარმოებულ მოლაპარაკებებს, სამწუხაროდ ჯერ კიდევ არ მოჰყოლია მხარეთა შეთანხმება ყველა მნიშვნელოვან საკითხზე.[2] აგრეთვე, ოპოზიციური პარტიების უმრავლესობა მათი მოთხოვნების დაკმაყოფილებამდე კატეგორიულ უარს აცხადებს პარლამენტში შესვლაზე, რასაც მათ მიერ მანდატების გაუქმების და პარტიული სიების გამოთხოვის შესახებ მემორანდუმზე ხელის მოწერაც ადასტურებს[3]. ამის ფონზე, 11 დეკემბერს, მე-10 მოწვევის პარლამენტის პირველ სხდომა ერთპარტიულად გაიმართა.
ცხადია, რომ საქართველო იმყოფება ფართომასშტაბიან და მრავალმხრივ კრიზისულ სიტუაციაში, რომელზეც პასუხისმგებლობა პირველ რიგში საქართველოს ხელისუფლებას ეკისრება. ერთდროულად ჯანდაცვის, მართლმსაჯულების, ეკონომიკის სფეროებში და პოლიტიკურ ცხოვრებაში არსებული მძიმე კრიზისი დრამატულად აისახება საქართველოში მცხოვრები მოქალაქეების ცხოვრების ხარისხზე და როგორც მოკლევადიან, ასევე - გრძელვადიან პერსპექტივაში გამოუსწორებელ ზიანს აყენებს ჩვენს ეროვნულ ინტერესებს.
აღნიშნული ვითარების ფონზე, მაშინ, როდესაც ხელისუფლების ყველა შტო მაქსიმალურად უნდა ცდილობდეს ქვეყნის ჩიხიდან გამოყვანას და გამოსავლის ძიებას, განსაკუთრებით შემაშფოთებელია მმართველი პარტიის წარმომადგენლების განცხადებები ოპოზიციური პარტიებისთვის საქმიანობის შეზღუდვასთან დაკავშირებით და ამ მიზნით კანონპროექტების ინიცირება, რაც მათ შორის დაკავშირებულია მათთვის საბიუჯეტო დაფინანსებისა და მომდევნო არჩევნებისთვის უფასო საეთერო დროის გაუქმებასთან (შეზღუდვასთან).
მსგავსი განცხადებები კიდევ ერთხელ მიუთითებს იმაზე, რომ ხელისუფლება სათანადოდ ვერ აცნობიერებს საკუთარ პასუხისმგებლობას არსებული კრიზისების გადაჭრის პროცესში, ხოლო მისი რიტორიკა აღიქმება როგორც მუქარა ოპოზიციური პარტიების მისამართით - იმოქმედონ ხელისუფლების დირექტივების შესაბამისად, რათა არ გახდნენ მმართველი პარტიის მხრიდან სანქციების მსხვერპლნი.

Joint statement of non-governmental organizations regarding the announced sanctions against the opposition parties.
Signatory organizations are extremely concerned about the initiative announced by the authorities, as it essentially aims to impose sanctions due to the protest of the opposition parties as a result of which opposition MPs renounce their parliamentary mandates;
Political crisis, which today is evident, was the result of the 2020 parliamentary elections. Interestingly, due to the promised transition to the almost proportional system, public was most hopeful towards these elections. Although due to the significant irregularities NGOs have described it as the least free and the least democratic elections throughout an entire period of "Georgian Dream" government.   Requesting the recount of the votes, the observation missions have first appealed to district election commissions and then to the courts, but to no avail as most of the requests were unreasonably dismissed.[1] As a result, suspicions of election fraud have grown in the society, and it has in turn greatly reduced the legitimacy of the elected parliament.
It should be noted that negotiations between the government and the opposition parties mediated by the facilitator ambassadors, unfortunately, have not yet led to an agreement on all important issues.[2] In addition, until the demands are met, majority of opposition parties categorically refuse to enter the Parliament, which has been confirmed by a signature of the memorandum on the renouncement of the mandates and the withdrawal of party lists[3]. As a result of the above, the 10th Parliament sitting of 11 December, 2020 was attended by the ruling party alone.
It is clear that Georgia is in a large-scale and multifaceted crisis, for which the Georgian government bears primary responsibility. Severe and concurrent crises in the fields of healthcare, justice, economy and political life has a dramatic impact on the quality of life of citizens living in Georgia and causes irreparable harm to our national interests both in the short and long term.
It is most unfortunate that when each of the three branches of the government should be making every possible effort to remedy the situation and seek for the solution, representatives of the ruling party make statements in regards to initiating restrictions on the activities of opposition parties. In this regard it is particularly alarming that the ruling party has initiated the draft law, that amongst others includes nullification of the budget funding and of the free airtime for opposition parties for the next elections.
Such statements once again indicate that the government is not aware of its responsibility to resolve the existing crisis and further indicates that noted rhetoric can be viewed as a threat to opposition parties - to act in accordance with government directives so as not to fall victim to sanctions by the ruling party.