არასამთავრობო ორგანიზაციები ინტერფრაქციულ ჯგუფს ადგილობრივი თვითმმართველობის საარჩევნო სისტემას სთავაზობენ
როგორც ცნობილია, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის 2013 წლის 26 დეკემბრის ბრძანებით შეიქმნა საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციული ჯგუფი, რომლის მიზანსაც წარმოადგენს თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით საქართველოს ორგანულ კანონში - „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ და სხვა კანონებში შესატანი ცვლილებების მომზადება და პარლამენტში წარდგენა.
ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა უკვე გამართა პირველი სამუშაო შეხვედრა, სადაც მონაწილეობის საშუალება ჰქონდათ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, საპარლამენტო და არასაპარლამენტო პოლიტიკურ პარტიებს.
მიგვაჩნია, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის პრიორიტეტულ საკითხს წარმოადგენს არსებული საარჩევნო სისტემის შეცვლა, კერძოდ, უნდა მოხდეს ისეთი სისტემის დამკვიდრება, რომელიც უზრუნველყოფს სამართლიანი არჩევნების ჩატარებას და ამომრჩეველთა ნების პროპორციულად გარდასახვას მანდატებში.
აღსანიშნავია, რომ დღეს არსებული საარჩევნო სისტემა დიდი ხანია წარმოადგენს კრიტიკის საგანს არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და პოლიტიკური პარტიების მხრიდან, ვინაიდან, ვერ უზრუნველყოფს ამომრჩეველთა ნების პროპორციულად ასახვას მანდატებში, დიდია ამომრჩეველთა დაკარგული ხმების რაოდენობა, არ არის დაცული ერთი ხმის თანასწორობის პრინციპი.
მიუხედავად იმისა, რომ დიდი ხანია საარჩევნო სისტემის ცვლილების აუცილებლობაზე ვსაუბრობთ,  (ამ საკითხის დროულ ვადებში განხილვის მოთხოვნა ჩვენს მიერ ჯერ კიდევ 2013 წელს ინტერფრაქციულ ჯგუფში იქნა დაყენებული), 2013 წელს ინტერფრაქციული ჯგუფის ფორმატში აღნიშნული საკითხის განხილვა არ მოხდა და მომავლისთვის გადაიდო. სამწუხაროდ, მხოლოდ ახლახან, 2014 წლის იანვარში მოხერხდა საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციული ჯგუფის შეკრება და თემის გარშემო პირველი ღია მსჯელობა.
ჩვენი, არასამთავრობო ორგანიზაციების სურვილია ისეთი საარჩევნო სისტემის მიღება, რომელიც გადაჭრის მოქმედი სისტემით არსებულ პრობლემებს და უკეთ ასახავს საქართველოს მოქალაქეთა მიერ არჩევნებში გამოვლენილ ნებას. შესაბამისად, წარმოდგენილი რეკომენდაციების შემუშავებისას, ჩვენი მიზანი არის ინტერფრაქციული ჯგუფისთვის ისეთი საარჩევნო სისტემების შეთავაზება თვითმმართველობის არჩევნებისთვის, რომლებიც უპასუხებს არსებულ გამოწვევებს.
მიგვაჩნია, რომ ხელისუფლების მიერ პოლიტიკური გადაწყვეტილების დროულად მიღების და საარჩევნო კოდექსში ცვლილებების თებერვლის შუა რიცხვებამდე შეტანის შემთხვევაში, შესაძლებელია საარჩევნო სისტემის გაუმჯობესების მიმართულებით მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდეს. თუმცა, თუ საკითხის გადაწყვეტა გაჭიანურდება, იქიდან გამომდინარე, რომ საარჩევნო სისტემის შეცვლა, გარდა საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ტრენინგებისა და სხვა ტექნიკურ-ადმინისტრაციული საკითხებისა, მოითხოვს ასევე, მოსახლეობისათვის ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანიის წარმოებას, ძირეული ცვლილებების განხორციელება კითხვის ნიშნის ქვეშ დგება.
საარჩევნო სისტემის შერჩევისას, პირველ რიგში, განვსაზღვრეთ ის პრიორიტეტები, რასაც ახალი საარჩევნო სისტემა უნდა ითვალისწინებდეს. ესენია:
პროპორციულობა - ამომრჩეველთა ხმების პროპორციულად ასახვა მანდატებში;
ამომრჩეველთა ე.წ. „დაკარგული ხმების“ მინიმალური ოდენობის უზრუნველყოფა;
მცირე პარტიების და დამოუკიდებელი კანდიდატებისა წარმომადგენლობის ხელშეწყობა;
სხვადასხვა საზოგადოებრივი ჯგუფების წარმომადგენლობა (უმცირესობები) და გენდერული თანასწორობა;
არჩევნებისადმი მოსახლეობის ნდობის გაზრდა;
კანდიდატებზე ორიენტირება;
მეორე ტურის აუცილებლობის ნაკლები ალბათობა;
სიმარტივე.
აღნიშნული კრიტერიუმების გათვალისწინებით, ინტერფრაქციულ ჯგუფს ვთავაზობთ შემდეგი საარჩევნო სისტემების განხილვას:
საკრებულოს არჩევნებისთვის:
ა) პროპორციული არჩევნებისთვის - სიითი პროპორციული სისტემა (ღია სიით);  მაჟორიტარული არჩევნებისთვის - მრავალმანდატიანი ოლქის შემთხვევაში ბლოკური კენჭისყრა, ხოლო ერთმანდატიანი ოლქის შემთხვევაში ალტერნატიული კენჭისყრა;
ბ) შერეული წევრობის სისტემა;
გამგებლის (მერის) არჩევნებისთვის - ალტერნატიული ხმის მიცემის სისტემა.
გამგებლის (მერის) არჩევნებისთვის მხარს ვუჭერთ 50% ბარიერს, რასაც ითვალისწინებს ჩვენს მიერ შემოთავაზებული საარჩევნო სისტემა. ვთვლით, რომ აღნიშნული ბარიერი უზრუნველყოფს ამომრჩეველთა უმრავლესობის ნების ასახვას და არჩეული კანდიდატის ლეგიტიმაციის მაღალ ხარისხს.
ვიმედოვნებთ, რომ ინტერფრაქციული ჯგუფი დროულად განიხილავს წარდგენილ რეკომენდაციებს და საარჩევნო სისტემის შეცვლის თაობაზე გადაწყვეტილების მიღების დროს იხელმძღვანელებს ზემოაღნიშნული პრინციპებით და საქართველოს მოქალაქეთა ინტერესებით, რაც მნიშვნელოვანი წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნება ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების გზაზე.
დეტალური ინფორმაცია ორგანიზაციების მიერ წარდგენილი საარჩევნო სისტემების უპირატესობების შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ მოცემულ ბმულზე.

NGOs Propose Local Self-Government Election System to the Inter-Fractional Group
The Inter-Factional Group for elections was set up under the December 26, 2013 order of the Chairman of the Parliament of Georgia, with the aim of preparing draft amendments to the organic law of Georgia Election Code of Georgia and other laws concerning self-government elections and submitting them to the parliament.
The inter-factional group already had its first working meeting with the involvement of NGOs, parliamentary and non-parliamentary political parties.
We believe that modification of the election system is a priority for the upcoming local self-government elections with the aim of establishing the system that ensures that elections are free and fair, and the will of voters is proportionately reflected in mandates.
Notably, today’s election system has been long criticized by NGOs and political parties as it fails to ensure that will of voters is proportionately reflected in mandates. The number of lost votes is high and the principle of equality of votes is not observed.
Even though the necessity of modifying the election system has long been discussed (we raised the issue before the inter-factional group for immediate discussion as early as in 2013), the inter-factional group failed to address the issue and postponed it. Regrettably, inter-factional group on elections could only be assembled in January 2014 to openly discuss the issue for the first time.
We support the election system that will be successful in solving today’s systemic problems and in improving reflection of constituents’ will. Consequently, in the process of elaboration of the present recommendations it was our aim to propose the municipal elections systems that would successfully address today’s challenges.
We believe that if the government makes the political decision in a timely manner and introduces the amendments to the Election Code by mid-February, it will be possible to make important steps forwards in improving the election system; however, if the process will be delayed, considering that in addition to training of election administration personnel and addressing other technical and administrative issues, modification of the election system is also requires a large-scale campaign to raise public awareness, the authorities may or may not be able to make any comprehensive changes in the system.
We have determined the following priorities that should be envisaged by the new election system:
• Proportionality – votes are proportionately translated into mandates;
• Minimum “lost votes”
• Promote representation of small parties and independent candidates;
• Representation of different groups the society (minorities) and gender equality;
• Increased public trust in elections;
• Candidates centered system
• Less likelihood of repeat elections
• Simplicity
In view of the foregoing criteria we have put forward the following election systems:
Local councils (Sakrebulos)
a) Proportional elections – Party List proportional representation system (List PR) for proportional elections; majoritarian elections – block voting for multi-mandate constituencies and alternative vote for single-mandate constituencies;
b) The system of mixed membership
Election of Gamgebeli (Mayor) – alternative vote system.
For the election of Gamgebeli (Mayor) we support the 50% barrier, which is envisaged by the election system put forward by us. We think that the barrier will reflect will of the majority of voters and will ensure high degree of legitimacy of the elected candidate.
We remain hopeful that the inter-fractional group will examine the recommendations in a timely manner and will adhere to the foregoing principles and act in favor of the interests of Georgian citizens in the process of decision-making about modification of the election system. By doing so, it will make significant strides in the democratic development of the country.
Detailed information about the priorities of the election systems offered by organizations is available here.