არასამთავრობო ორგანიზაციები პოლიციის მიერ თანასწორობის მოძრაობის აქტივისტების ცემის ფაქტს ეხმაურებიან
ადამიანის უფლებების დაცვაზე მომუშავე ორგანიზაციები და ჯგუფები უკიდურეს აღშფოთებას გამოვხატავთ ბათუმში „თანასწორობის მოძრაობის“ აქტივისტების, ლევან ბერიანიძისა და თორნიკე კუსიანის სავარაუდო ჰომოფობიური მოტივით ცემის, თვითნებური დაკავებისა და პოლიციის თანამშრომლების მიერ დამამცირებელი და არაადამინური მოპყრობის ფაქტებზე და პროკურატურას მოვუწოდებთ საქმის დროული და ეფექტიანი გამოძიებისკენ, რათა უზრუნველყოფილი იქნას დამნაშავე პოლიციელების სამართლიანი დასჯა.ამასთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვთხოვთ შესაბამისი პოლიციის თანამშრომლების უფლებამოსილების დაუყოვნებლივ შეჩერებას და სამართალდარღვევის დადასტურების შემთხვევაში გათავისუფლებას, საპოლიციო სისტემის შიგნით კი – სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან ბრძოლის ეფექტიანი პოლიტიკის გატარებასა და თანასწორობაზე დაფუძნებული საპოლიციო კულტურის დამკვიდრებას.
2017 წლის 25 აგვისტოს, გამთენიისას, ქ. ბათუმში თორნიკე კუსიანს, ლევან ბერიანიძესა და მათ თანმხლებ სამ პირს უცნობმა პირმა სავარაუდოდ ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის ნიადაგზე სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და ფიზიკურად გაუსწორდა. ძალადობრივ ინციდენტში გარშემო მყოფი სხვა პირებიც ჩაერთვნენ. დაზარალებულებმა დახმარება შემთხვევის ადგილთან მყოფ პოლიციის თანამშრომლებს სთხოვეს, თუმცა დანაშაულებრივი ინციდენტის დაფიქსირების მიუხედავად, პოლიციელებს არანაირი რეაგირება არ მოუხდენიათ და დაზარალებულებს საპატრულო პოლიციაში დარეკვის შესაძლებლობაც არ მისცეს. ამის საპირისპიროდ, ლ. ბერიანიძე და თ. კუსიანი თვითნებურად დააკავეს და მათ მიმართ მკვეთრად ჰომოფობიური შინაარსის სიძულვილის ენა გამოიყენეს. დაკავებულებისთვის პოლიციის თანამშრომლებს არ განუმარტავთ საპროცესო უფლებები, დაკავების მიზეზი და არც ტელეფონზე დარეკვის საშუალება მისცეს.ბათუმის საქალაქო სამმართველოს პოლიციის მე-6 განყოფილებაში გადაყვანის პროცესში კი დაკავებულ აქტივისტებზე პოლიციამ იძალადა. მეტიც, პოლიციის განყოფილებაში ფიზიკური შემოწმებისას პოლიციის თანამშრომლებმა დაკავებულებს გაშიშვლება მოსთხოვეს და ღირსების შემლახავ მოპყრობასთან ერთად, ჰომოფობიური შინაარსის სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. ამასთან დაკავებულები მიუთითებენ, რომ დროებითი მოთავსების იზოლატორში სამედიცინო შემოწმებისას ექიმმა გულგრილობა გამოიჩინა, ლევან ბერიანიძისთვის მიყენებული ფიზიკური დაზიანებები სრულყოფილად არ შეაფასა და არ ასახა შესაბამის დოკუმენტებში.
აღსანიშნავია, რომ რამდენიმე დღის წინ ბათუმის საქალაქო სამმართველოს მე-6 განყოფილების თანამშრომლებმა ლგბტ თემის რამდენიმე წევრის მიმართ გამოვლენილ ძალადობასთან დაკავშირებით ასევე არ მიიღი სათანადო ზომები და პოლიციამ მოძალადეების ნაცვლად, თავად დაზარალებულები დააკავა.[1] წარსულში ფიქსირდება რამდენიმე საქმე (მათ შორის, 2016 წლის 20 აგვისტოს „თეთრი ხმაურის მოძრაობის“ აქტივისტის, პაატა საბელაშვილის თვითნებური დაკავების ფაქტი; წინა წლის ზაფხულში პოლიციელების მიერ ტრანსფობიური მოტივით ერთ-ერთ თემის წევრის, რ.შ. ცემის ფაქტი), სადაც ასევე ჩანს აღნიშნული პოლიციის განყოფილების თანამშრომლების სავარაუდო მონაწილეობა თვითნებური დაკავებისა და ჰომოფობიური ძალადობის ინციდენტებში.
ზემოთ წარმოდგენილი ფაქტობრივი გარემოებები ლევან ბერიანიძისა და თორნიკე კუსიანის მიმართ კერძო პირების მხრიდან სავარაუდო ჰომოფობიური მოტივით ცემასა და პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან ფიზიკური და ფსიქიკური ტკივილისა და მორალური ტანჯვის მიყენებით არაადამიანურ და ღირებისა და პატივის შემლახავ მდგომარეობაში ჩაყენებაზე მიუთითებს, რაც შესაბამისად წარმოადგენს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლითა და 144 3-ე მუხლის მეორე ნაწილით გათვალისწინებულ დანაშაულებრივ ქმედებებს, რომელიც ჩადენილია სსკ-ის 53 1-ე მუხლით გათვალისწინებული სექსუალური ორიენტაციის საფუძველზე, შეუწყნარებლობის მოტივით.
ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები წლების განმავლობაში მიუთითებენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან ბრძოლის ერთიანი სტრატეგიისა და სისტემური პოლიტიკის არარსებობაზე, თუმცა, პოლიტიკური ნების არარსებობის გამო, უწყებას ხელშესახები რეფორმა ამ მიმართულებით არც კი დაუწყია. ჰომო/ბი/ტრანსფობიურ ნიადაგზე ჩადენილი დანაშაული ხშირად პოლიციის ეფექტიანი რეაგირებისა და გამოძიების გარეშე რჩება, საპოლიციო სისტემის პირისპირ აღმოჩენილი უფლების დარღვევის მსხვერპლები კი, ჰომოფობიური პოლიტიკისა და საპოლიციო კულტურის გამო, განმეორებად ვიქტიმიზაციას განიცდიან. მსგავს დანაშაულებში იკვეთება ხოლმე პოლიციის მხრიდან ბრალის დაზარალებულებზე გადატანისა და მსხვერპლების დაკავების ტენდენცია. მეტიც, ზოგიერთ შემთხვევაში პოლიცია თავად მიმართავს ძალადობას ლგბტი თემის წევრების მიმართ და თავის ჰომო/ბი/ტრანსფობიურ დამოკიდებულებას ყველაზე სასტიკი ფორმებით ავლენს.
არსებული არაეფექტიანი, დისკრიმინაციული და რეპრესიული საპოლიციო პოლიტიკა აძლიერებს საზოგადოებაში არსებულ ჰომო/ბი/ტრანსფობიურ წინასწარგანწყობებს, ქმნის დაუსჯელობის გარემოს და პოლიტიკური და სოციალური სივრციდან დისკრიმინირებული ჯგუფების გარიყვას განაპირობებს. საპოლიციო სისტემაში ინსტიტუციონალიზებული ჰომოფობია ლგბტი თემის სისტემურ ჩაგვრას აღრმავებს და თანასწორობის პოლიტიკის გატარებას შეუძლებელს ხდის. მსგავ ძალადობრივ ინციდენტებში პოლიციის თანამშრომლების მონაწილეობა ასუსტებს ლგბტი ადამიანებისა და სხვა ჩაგრული ჯგუფების ნდობას სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ და მათ ძალადობის პირისპირ მარტოებს ტოვებს.
ლევან ბერიანიძისა და თორნიკე კუსიანის საქმე ასევე მწვავედ ავლენს დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის არარსებობის პრობლემას, რომელიც სამართალდამცავი ორგანოების სისტემის შიგნით ჩადენილი დანაშაულის დამოუკიდებელი და ეფექტიანი გამოძიების გარანტია უნდა იყოს.
საქართველოს პროკურატურას, უზრუნველყოს
პოლიციის თანამშრომლებისა და ასევე კერძო პირების მხრიდან ლ. ბერიანიძისა და თ. კუსიანის ცემის ფაქტებზე დროული, დამოუკიდებელი და ეფექტიანი გამოძიება, მათ შორის, დაზარალებულებისთვის სტატუსის დროული მინიჭების, ქმედების სათანადო კვალიფიკაციის (პოლიციელების ქმედების ნაწილში სსკ-ის 1443-ე მუხლის მეორე ნაწილის (დამამცირებელი და არაადამიური მოპყრობა) გამოყენება, ასევე სიძულვილის მოტივის გამოკვეთა და საპროცესო დოკუმენტებში ასახვა), დამნაშავე პოლიციის თანამშრომლების სამართლიანი დასჯის უზრუნველყოფის გზით. ამასთან, საქმეზე მაღალი საჯარო ინტერესის გათვალისწინებით, მოახდინოს გამოძიების პროგრესისა და შედეგების შესახებ საზოგადოების დროული ინფორმირება;
შინაგან საქმეთა სამინისტროს, უზრუნველყოს
ბათუმის საქალაქოს სამმართველოს პოლიციის მე-6 განყოფილების შესაბამისი თანამშრომლების ქმედებების შესწავლა და სამართალდარღვევის დადასტურების შემთხვევაში მათი გათავისუფლება დაკავებული თანამდებობიდან. საქმის შესწავლის პროცესში არსებითია სამინისტრომ უზრუნველყოს აღნიშნული პირების უფლებამოსილების შეჩერება;
სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე სისტემური და ეფექტიანი პოლიტიკის გატარება, რაც ინსტიტუციურ დონეზე, მათ შორის, მოითხოვს, სტრატეგიის დოკუმენტის, სპეციალიზებული საპოლიციო სამსახურების შექმნასა და დამოუკიდებელი შიდა მონიტორინგის მექანიზმების ამუშავებას.
საქართველოს მთავრობას, უზრუნველყოს
სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე, ასევე სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე რეაგირების ეფექტიანი პოლიტიკისა და მექანიზმების შექმნა, რაც, მათ შორის, გულისხმობს დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის ამუშავებას.
საქართველოს პარლამენტს, უზრუნველყოს
სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე, ასევე სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე სამართალდამცავი უწყებების საქმიანობაზე ეფექტიანი საპარლამენტო კონტროლი;
ჰომო/ბი/ტრანსფობიური ძალადობის დაგმობასა და თანასწორობის მხარდაჭერაზე ორიენტირებული საჯარო განცხადებების გაკეთება და პოლიტიკის გატარება.

Statement of NGOs about beating of the Equality Movement activists by the police
Human rights NGOs and groups are extremely concerned about beating of the Equality Movement activists Levan Berianidze and Tornike Kusiani in Batumi, allegedly motivated by homophobia, their arbitrary arrest and inhuman and degrading treatment by the police, and urge the prosecutor’s office to investigate the case in a timely and effective manner, with the aim of ensuring fair punishment of police officers who are responsible for these acts. We also request the Ministry of Internal Affairs (MIA) to immediately suspend the implicated police officers and demand their dismissal if the allegations are true. The Ministry of Internal Affairs must pursue effective policy against hate crimes within the police system and instill the police culture that is based on quality.
In the early morning of 25 August 2017, Tornike Kusiani, Levan Berianidze and their accompanying three individuals were insulted and assaulted by a stranger on alleged homophobic and transphobic grounds. Other people who were close by got involved in the violent incident. The victims turned to police officers who were near the scene for help. Although they saw the criminal incident, the police officers failed to take any actions and they didn’t allow the victims to call the police patrol. Instead, they placed L.Berianidze and T.Kusiani under arbitrary arrest and used clearly homophobic hate speech against them. Without reading their rights, explaining cause of their arrest or allowing them to make a phone call, the police officers transferred the arrested activists to the sixth police department of Batumi and subjected them to violence during the transfer. Further, during the process of search, the police officers demanded that they remove all of their clothes and subjected them to homophobic insults as well as derogatory treatment. The arrested activists stated that at a pre-trial detention isolator a doctor treated them with indifference, failed to examine Levan Berianidze’s injuries in a comprehensive manner and record them in relevant documents.
Of note is the fact that a few days ago officers of the sixth police department of Batumi failed again to take adequate measures for protecting several members of LGBT community and placed victims under arrest instead of the perpetrators.[1] There have been several cases in the past (including arbitrary arrest of the White Noise Movement activist Paata Sabelashvili on 20 August 2016, beating of an LGBT community member R.Sh. by police officers motivated by transphobia), illustrating possible involvement of police officers at the department in arbitrary arrests and incidents of homophobic violence.
The above-enumerated facts suggest that Levan Berianidze and Tornike Kusiani were assaulted by private individuals on possible homophobic grounds and experienced physical and mental and moral suffering by police officers, as a result of which they were subjected to inhuman and degrading treatment. This constitutes criminal actions envisaged by Article 126 and para.2 of Article 144 3 of the Criminal Code of Georgia, motivated by intolerance because of sexual orientation (envisaged by para.1 of Article 53 of the Criminal Code).
For many years human rights NGOs have been expressing their concern about the lack of a unified strategy and systemic policy at the MIA for combating hate crimes, but due to the lack of political will the MIA has not even started any meaningful reform. Crimes motivated by homophobia, biphobia and transphobia have remained without effective response and investigation by the police, while victims of human rights violations that have found themselves face-to-face with the police system often experience re-victimization due to a homophobic policy and police culture. Similar crimes suggest that the police tend to shift the blame onto victims and arrest them, and it is even more alarming that the police themselves resort to violence against LGBT community members and express their homophobic, biphobic and transphobic attitudes in the most severe forms.
Existing ineffective, discriminatory and repressive police policy reinforces homophobic, biphobic and transphobic prejudice in the society, creates climate of impunity and results in exclusion of discriminated groups from political and social fields. Institutionalized homophobia in the police system intensifies systemic oppression of LGBT community and makes it impossible to implement equality policy. Involvement of police officers in such violent incidents weakens trust of LGBT people and other groups of oppressed individuals towards state institutions and leaves them alone in the face of violence.
The case of Levan Berianidze and Tornike Kusiani also reveals a serious problem of lack of independent investigative mechanisms to guarantee independent and effective investigation of crimes perpetrated within the system of law enforcement authorities.
In view of the above assessments, the signatory organizations urge:
The Prosecution Service of Georgia to ensure—
Timely, independent and effective investigation of the acts of beating of L.Berianidze and T.Kusiani by police officers, including timely granting of the victim status, adequate qualification of actions (para.2 of Article 1443 of the Criminal Code of Georgia (degrading and inhuman treatment) must be invoked for actions of the police officers, and motive of hate must be identified and recorded in the proceedings-related documents) and fair punishment for police officers who are responsible. Further, in view of the high public interest in the case, the prosecution service must inform public about progress and outcomes of the investigation in a timely manner;
The Ministry of Internal Affairs of Georgia to—
Examine actions of relevant employees of the sixth police department of Batumi and dismiss them if the allegations are true. In the process of examining the case, it is important that the Ministry suspend the implicated police officers;
Pursue a systemic and effective policy against hate crimes at the institutional level, which requires creating a strategy document, setting up specialized police services and establishing independent mechanisms of internal monitoring.
The Government of Georgia to—
Create effective policy and mechanisms for reacting to hate crimes, as well as crimes committed by agents of the law enforcement authorities, including by setting up an independent mechanism of investigation.
The Parliament of Georgia to—
Ensure effective parliamentary oversight over activities of the law enforcement agencies in connection to hate crimes as well as crimes committed by agents of the law enforcement authorities;
Make statements and pursue policy that condemns homophobic, biphobic and transphobic violence and support equality.