არასამთავრობო ორგანიზაციები ვაზაგაშვილის გარდაცვალების საქმის დაუყოვნებლივ გამოძიებას მოითხოვენ
არასამთავრობო ორგანიზაციები „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ და სამოქალაქო განვითარების სააგენტო (CIDA) ღრმა მწუხარებას გამოვთქვამთ იური ვაზაგაშვილის გარდაცვალების გამო.
იური ვაზაგაშვილი დღეს, 20 იანვარს, შვილის, ზურაბ ვაზაგაშვილის საფლავზე გარდაცვლილი იპოვნეს. მედიის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, ის აფეთქების შედეგად გარდაიცვალა.
იური ვაზაგაშვილი წლების მანძილზე ითხოვდა 2006 წელს, სპეცოპერაციის შედეგად დაღუპული  შვილის, ზურაბ ვაზაგაშვილის საქმის გამოძიებას,  რომელიც ამ დრომდე არ არის დასრულებული.
არასამთავრობო ორგანიზაციები ვითხოვთ, პროკურატურამ დაუყოვნებლივ და ობიექტურად გამოიძიოს იური ვაზაგაშვილის გარდაცვალების საქმე.
მიგვაჩნია, რომ მაღალი საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე  სამართალდამცავმა ორგანოებმა საზოგადოებას ასევე უნდა მიაწოდონ ინფორმაცია, თუ რა ეტაპზეა ახლა ზურაბ ვაზაგაშვილის საქმის გამოძიება.
იმედს გამოვთქვამს, რომ იური ვაზაგაშვილის და ზურაბ ვაზაგაშვილის საქმეები დროულად და ეფექტურად იქნება გამოძიებული.

Non-governmental organizations demand immediate probe into the death of Vazagashvili
The non-governmental organizations - International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), Transparency International - Georgia, Article 42 of the Constitution and the Civil Development Agency (CIDA) express our deepest condolences over the death of Iuri Vazagashvili.
Iuri Vazagashvili was found dead today on January 20, on his son’s grave. According to media reports, he died from explosion.
Over the years Iuri Vazagashvili demanded investigation of the death of his son, Zurab Vasagashvili during a special operation in 2006.
Non-governmental organizations demanded immediate and objective investigation of the death of Iuri Vazagashvili by the prosecutions service.
We believe that in light of high public interest, law enforcement authorities must also update public on the status of the investigation into Zurab Vazagashvili’s death.
We remain hopeful that deaths of Iuri Vazagashvili and Zurab Vazagashvili will be investigated in a timely and effective manner.
Non-governmental organizations express our condolences to the family and friends of Iuri Vazagashvili.