არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება მოსამართლეთა რიგგარეშე მე-10 კონფერენციის შესახებ.
საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, საქართველოს ახალგაზრდა ურისტთა ასოციაცია, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება, საქართველოს ადვოკატები დამოუკიდებელი პროფესიისათვის და ადამიანის უფლებათა ცენტრი ვეხმაურებით 2013 წლის 9 ივნისს გამართულ მოსამართლეთა მე-10 რიგგარეშე კონფერენციის პირველ სხდომას.
ჩვენი ორგანიზაციები ,,საერთო სასამართლოების შესახებ\" ორგანულ კანონში ბოლო დროს განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებებიდან გამომდინარე, განსაკუთრებულ აქცენტს ვაკეთებდით მოსამართლეთა მე-10 რიგგარეშე კონფერენციის მნიშვნელობაზე. ამ კონფერენციის დანიშნულება მოსამართლეთა თვითმმართველობის არსებითად გაძლიერება და სასამართლო სისტემის ძირითადი რგოლების ახლებურად დაკომპლექტება იყო.
უნდა აღინიშნოს, რომ მოსამართლეთა კონფერენცია მაღალ დონეზე იყო ორგანიზებული. არასამთავრობო ორგანიზაციათა რეკომენდაციების გათვალისწინებით უზრუნველყოფილი იყო სათანადო გამჭვირვალობა, რამაც დამკვირვებლებსა და მასმედიის წარმოადგენლებს მონიტორინგის დაუბრკოლებლად განხორციელების შესაძლებლობა მისცა.
ჩვენი დაკვირვებით, პროცესის მიმდინარეობაზე მოსამართლეებს არ შექმნიათ ხელოვნური და არსებითი დაბრკოლებები აზრის გამოხატვის, ნების გამოვლენის, დისკუსიის წარმართვისა და საკითხების დასმის თვალსაზრისით. ამის გათვალისწინებით, კონფერენცია გამოირჩეოდა მოსამართლეთა საკმაოდ მაღალი აქტიურობით. ამასთან, ძირითად საკითხებზე მოსამართლეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა გადაწყვეტილება კენსჭისყით მიეღოთ.
მოსამართლეებს შორის განსაკუთრებული აზრთა სხვადასხვაობა წარმოშვა რამდენიმე საკითხმა, მათ შორის, კონფერენციის დღის წესრიგმა და წარდგენილი კანდიდატებისთვის შეკითხვების დასმის შესაძლებლობამ. ჩვენი დაკვირვებით, წარმოდგენილ საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღებისას კონფერენციის მონაწილეთა უმრავლესობის მიერ ვიწროდ იქნა განმარტებული კონფერენციის, როგორც უმაღლესი თვითმმართველი ორგანოს უფლებამოსილებები, რაც გამოიხატა შემდეგში: დამსწრეთა უმრავლესობამ მხარი არ დაუჭირა ცვლილებას, რომლის მიხედვითაც რიგგრეშე კონფერენციის დღის წესრიგის დამტკიცების უფლება უნდა მინიჭებოდა მოსამართლეთა კონფერენციას. ამასთან,
საგულისხმოა ის გარემოებაც, რომ კონფერენციამ დამსწრე წევრთა უმრავლესობის გადაწყვეტილებით უარი თქვა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის კანდიდატებისთვის შეკითხვების დასმის უფლებამოსილების გამოყენებაზე. შესაბამისად იმ მოსამართლეებს, რომლებსაც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის კანდიდატებისათვის კითხვის დასმა სურდათ, ამ უფლებით სარგებლობის შესაძლებლობა არ მიეცათ. მართალია, ფორმალურ- სამართლებრივი თვალსაზრისით კონფერენციას მსგავსი გადაწყვეტილების მიღების უფლება ჰქონდა, თუმცა ზოგადად არჩევნების არსიდან გამომდინარე, რომელიც ამომრჩევლის მიერ კანდიდატის ხედვებისა თუ გეგმების შესახებ მაქსიმალური ინფორმაციის მიღების უფლებას გულისხმობს, მიზანშეწონილი იქნებოდა კონფერენციას სხვა გადაწყვეტილება მიეღო და თითოეულ მოსამართლეს კანდიდატისთვის კითხვის დასმის შესაძლებლობა მისცემოდა.
კონფერენციის დროს გამართულმა დისკუსიამ დაადასტურა, რომ ზოგიერთი საკანონმდებლო ნორმის ბუნდოვანებამ მოსამართლეებს მათი ორმაგი ინტერპრეტაციის საშუალება მისცა და დამსწრეთა შორის აზრთა სხვადასხვაობა გამოიწვია, რასაც პროცესის გაჭიანურება მოჰყვა. აღნიშნულიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია კანონის ზოგიერთი ნორმის დახვეწა, მომავალში განსხვავებული ინტერპრეტაციების მაქსიმალურად თავიდან აცილების მიზნით. ამ მხრივ აუცილებლად შესაცვლელია ის საკანონმდებლო ნორმა, რომელიც კოლეგიისა და პალატების თავმჯდომარეებს სხვა მოსამართლეებისგან განსხვავებით, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს არჩევნებისას გარკვეულ პრივილეგიებს ანიჭებს.
მიუხედავად ზემოაღნიშნულისა, ვფიქრობთ, მოსამართლეთა მე-10 რიგგარეშე კონფერენციის პირველი სხდომა წინგადადგმული ნაბიჯი იყო სასამართლოს რეფორმის გაგრძელებისა და დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის თვალსაზრისით. თუმცა, მნიშვნელოვანია თითოეულმა მოსამართლემ გაითავისოს მასზე კანონით მინიჭებული უფლებები და საზოგადოების წინაშე აღებული პასუხისმგებლობა მიუკერძოებელი მართლმსაჯულების სისტემის ჩამოყალიბების საქმეში. ახალი საკანონმდებლო რეგულაციები დამოუკიდებელი სასამართლო სიტემის შექმნის ფართო შესაძლებლობას თავად მოსამართლეებს ანიჭებს. ამიტომ მნიშვნელოვანია, რომ მოსამართლეთა კორპუსმა შემდგომში უფრო აქტიურად გამოიყენოს კანონით დადგენილი შესაძლებლობები სასამართლო სისტემის გასაძლიერებლად და მოსამართლეთა რიგგარეშე მე-10 კონფერენციის მეორე სხდომაზეც მიიღოს შესაბამისი გადაწყვეტილებები მის უფლებამოსილებას მიკუთვნებულ სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე. ასევე, მნიშვნელოვანია საქართველოს პარლამენტმა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დამოუკიდებელი და ღირსეული წევრების შერჩევით ხელი შეუწყოს სასამართლო ხელისუფლების რეფორმირების პროცესს.

NGO Statement on the 10th Judicial Conference
Transparency International Georgia, the Georgian Young Lawyers’ Association, the Institute for the Development and Freedom of Information, the International Society for Fair Elections and Democracy, Georgian Lawyers for an Independent Profession, and the Human Rights Center respond to the first session of the 10th Conference of Judges held on June 9, 2013.
Due to the recent legislative changes in the Law on Common Courts the 10th Conference of Judges holds particular importance. The goal of the Conference is to strengthen the self-governance of judges, and to re-staff the principal bodies within the judicial system.
It is important to note that the Conference of Judges was well organized. The transparency of the Conference, in accordance with the recommendations of NGOs, allowed observers and representatives of mass media to monitor the session without any obstacles.
As we observed, judges met no obstacles to voicing their opinions, conducting the discussion, and naming specific issues during the process. Considering the circumstances, this Conference was particularly distinctive because of the active engagement of the judges. And judges had an opportunity to vote on the main issues.
Certain topics created dissent among the judges, including the agenda of the Conference, and the ability to pose questions to the candidates. Based on our observations, due to a lack of explanation to the participants regarding the powers of the Conference as a self-governing body, the majority of the attendees refrained from supporting the changes which would allow the Conference of Judges to set the agenda of the Conference. Additionally, it is important to note that the Conference rejected its power to pose questions to the candidates for the membership of the High Council of Justice based on majority voting. Therefore, the judges who wished to pose questions to the candidates for the membership of the High Council of Justice did not get a chance to use their rights. Even though the Conference had a formal and legal right to make such a decision, it would be more productive to allow the judges to pose questions to the candidates for the purpose of collecting information regarding the views and goals of the candidates. The course of the discussion showed that the ambiguity of certain legislative norms allowed the judges to provide varied interpretations, and created dissent among the attendees, which increased the duration of the process. Therefore, it is important to specify certain legal norms in order to avoid the possibility of the existence of alternative  interpretations in future. In this regard, it is essential to change the legislative norms which give the board and the heads of chambers privileges during the election of the High Council of Justice.
Despite the above-mentioned issues, the first session of the 10th Conference was a step forward in continuing judicial reform and towards providing a necessary degree of independence. Nevertheless, it is essential that every judge fully understands their new legal powers and the responsibility they have with regards to establishing an unbiased justice system. The new legal regulations provide judges with an opportunity to work towards creating an unbiased justice system. Therefore, it is vital that judges use their legal powers more actively for strengthening the justice system, and make more resolute decisions at the second session of the 10th Conference. Also, it is important that the Parliament of Georgia contributes to the reform of the judicial governance through electing independent and respected members of the High Council of Justice.