არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ყოფილი პრემიერის სატელევიზიო კომენტარებთან დაკავშირებით
10 ნოემბერს,  ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა, ბიძინა ივანიშვილმა მედიისთვის ვრცელი კომენტარები გააკეთა საქართველოში უკანასკნელ პერიოდში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით. ბიძინა ივანიშვილმა კრიტიკული განცხადებები გააკეთა საქართველოს პრეზიდენტის საქმიანობის ადგილსამყოფელთან, ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის სასამართლო პროცესთან, ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრებთან, ეუთოს და ევროსაბჭოს განცხადებებთან დაკავშირებით საქართველოსთან მიმართებით.
ყოფილი პრემიერი ტრადიცულად კრიტიკული იყო არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებზე საუბრისას, რომლებსაც ერთ-ერთი ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიის გაგრძელება უწოდა.   იგი განსაკუთრებით არაკორექტული იყო „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორის, ეკა გიგაურის მიმათ, როდესაც განაცხადა, რომ გიგაური  თავისი საქმიანობით „სამოქალაქო საზოგადოებას აბინძურებს“.
აღსანიშნავია, რომ ყოფილი პრემიერის აღნიშნული განცხადებები დაემთხვა იმ დღეს, როდესაც, საქართველოს საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი, ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტი ფედერიკა მოგერინი სტუმრობდა. ეს იყო უმაღლესი წარმომადგენლის პირველი ვიზიტი საქართველოში და მას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ჰქონდა საქართველოს ევროინტეგრაციის მიმართულებით საქართველოს პროგრესის წარმოსაჩენად. ჩვენი ქვეყნისთვის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, ევროინტეგრაციის მიმართულებით საქართველოს არსებული პროგრესის აღნიშვნა, რაც შესაძლებელია, ვიზების ლიბერალიზაციის გადაწყვეტილებას დაედოს საფუძველად.
ქალბატონი მოგერინის ოფიციალური დღის წესრიგის შემადგენელი ნაწილი იყო შეხვედრა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან, სადაც განხილული იყო ქვეყანაში არსებული ვითარება. არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა შეხვედრაზე განსაკუთრებლი ყურადღება გაამახვილეს ვიზების ლიბერალიზაციის პროცესის მნიშვნელობაზე და ისაუბრეს რუსეთის საინფორმაციო-პროპაგანდისტული საქმიანობის გაძლიერებაზე და ამით გამოწვეულ საფრთხეებზე.
გვსურს  განვაცხადოთ:
1. მაშინ, როდესაც საქართველოში მაღალი რანგის ევროპელი სტუმარი იმყოფებოდა, რომელიც საქართველოს ევროინტეგრაციის უმნიშვნელოვანესი ისტორიული მომენტის შეფასებასაც ემსახურებოდა, ყოფილი პრემიერის კრიტიკული განცხადებებიდემოკრატიული ინსტიტუტებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების მისამართით შესაძლოა უარყოფითად აისახოს ვიზიტის შედეგებზე;
2. ყოფილი პრემიერი ტრადიციულად აკრიტიკებს იმ დემოკრატიულ ინსტიტუტებს, რომლებიც ევროპული ღირებულებების ერთგულები არიან და საკუთარი წვლილი შეაქვთ საქართველოს ევროატლანტიკურ სივრცეში ინტეგრაციაში;
3. ყოფილი პრემიერის მცდელობა კრიტიკული მოსაზრებების გამო დემოკრატიული ინსტიტუტები დააკავშიროს ოპონენტ პოლიტიკურ პარტიებთან და ამით მათი დამოუკიდებელი სტატუსი და შეფასებები ეჭვის ქვეშ დააყენოს, განსახვავებული მოსაზრებების მიუღებლობაზე მეტყველებს;
4. ყოფილი პრემიერის კრიტიკული ხედვები, საქართველოს ხელისუფლებაზე მისი არაფორმალური გავლნის პირობებში, უარყოფით გავლენას ახდენს ხელისუფლების სხვადასხვა შტოების მოხელეებისა და პოლიტიკოსების განწყობების ფორმირებაზე დემოკრატიული ინსტიტუტების მიმართ.
გვსურს, მოვუწოდოთ ყოფილ პრემიერ-მინისტრს, საქართველოს ევროინტეგრაციის ამ მნიშვნელოვან მომენტში თავი შეიკავოს იმ ტიპის განცხადებებისგან, რაც კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენებს საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოების, მედიათავისუფლების, პლურალიზმის, კანონის უზენაესობისა და სასამართლოს დამოუკიდებლობის საკითხებს.

Statement of NGOs about Comments made by former PM on TV
On November 10, former PM Bidzina Ivanishvili made extensive comments for media about latest developments in the country. He made critical statements about official residence and workplace of the President of Georgia, about Rustavi 2 trial, Board Members of the National Bank of Georgia, and statements of OSCE and the Council of Europe about Georgia.
Former PM was also critical of NGO representatives, referring to them as an extension of one of the opposition political parties. He was especially discourteous towards Eka Gigauri, Executive Director of Transparency International – Georgia, by saying that her work “contaminates civil society.”
Notably, the former PM made these statements the same day as Federica Mogherini, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission visited Georgia. Because it was Ms. Mogherini’s first visit to Georgia, it was especially important to showcase the progress made by Georgia towards European integration during the visit. Marking progress towards European integration is essential for our country, as it may serve as grounds for EU’s favorable decision on visa liberalization for Georgia.
Meeting with civil society representatives to discuss current situation in the country was on the official agenda of Ms. Mogherini’s visit. During the meeting, NGO representatives highlighted the importance of visa liberalization process and discussed Russia’s increased propaganda and disinformation and accompanying threats.
We would like to state the following:
1. Critical statements about democratic institutions and international organizations made by the former Prime Minister during the visit of a high-ranking European official at this pivotal moment for Georgia’s European integration may have a negative impact on outcomes of the visit;
2. Former PM continues to criticize democratic institutions that remain faithful to European values and contribute to Georgia’s integration in Euro-Atlantic space;
3. Former PM’s attempt to link democratic institutions to opposing political parties for their critical opinions and to question their independence and credibility of their assessments suggests intolerance of differing opinions;
4. Views of the former PM in light of his informal influence on Georgian authorities have a negative impact on formation of sentiments of various officials and politicians towards the democratic institutions.
At this pivotal moment for Georgia’s European integration, we urge the former Prime Minister to refrain from making statements that will question independence of civil society, media freedom, pluralism, rule of law and judicial independence in Georgia.