არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება „რუსთავი 2“-ზე მიმდინარე საკადრო ცვლილებების შესახებ
ხელმომწერი ორგანიზაციები უარყოფითად ვაფასებთ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ახალი მფლობელის მიერ განხორციელებულ და დაანონსებულ საკადრო ცვლილებებს. კერძოდ, არხის გენერალურმა დირექტორმა პაატა სალიამ, სამსახურიდან გაათავისუფლა საინფორმაციო სამსახურის უფროსი, ნოდარ მელაძე და ტელეწამყვანი ნანუკა ჟორჟოლიანი, ხოლო ეკა კვესიტაძეს, გიორგი გაბუნიას და გენერალური დირექტორის მოადგილე გიორგი ლაფერაშვილს შვებულებიდან დაბრუნებისთანავე დაატოვებინებს თანამდებობებს.
დღეს არხის დირექტორმა საგანგებოდ გამართულ პრესკონფერენციაზე საზოგადოებას აუწყა, რომ გიორგი გაბუნიას, გიორგი ლაფერაშვილსა და ნოდარ მელაძესთან აპირებს სამართლებრივ დავას სარეკლამო კომპანია „ინტერმედია პლუსთან“ 2015 წელს დადებული „თვალთმაქცური გარიგებების“ გამო, საიდანაც მათ თითქოს ფინანსური სარგებელი მიიღეს. მისი განცხადებით, სწორედ ამ მიზეზითაა განპირობებული მათი გათავისუფლება, რადგან მას ვერ წარმოუდგენია, ედავოს ადამიანებს, რომლებიც ტელევიზიაში წამყვან თანამდებობებზე არიან დასაქმებულები. ნანუკა ჟორჟოლიანის გათავისუფლების მიზეზად მის მიერ კომპანიის ინტერესების წინააღმდეგ გაკეთებული განცხადება დასახელდა. ეკა კვესიტაძის გათავისუფლების საფუძველი, კი სხვა არხის დაფუძნებაში მონაწილეობა აღმოჩნდა.
საყურადღებოდ მიგვაჩნია ნოდარ მელაძის მიერ გაკეთებული განაცხადება, რომლის მიხედვითაც ორი კვირის წინ შუამავლის მეშვეობით გადმოსცეს ბიძინა ივანიშვილის გზავნილი, სადაც ითხოვდნენ „რუსთავი 2“-ის სარედაქციო პოლიტიკის ცვლილებაში დახმარების აღმოჩენას. მელაძე გათავისუფლებას სწორედ ამ მოთხოვნაზე მის უარს უკავშირებს. ნანუკა ჟორჟოლიანისთვის გათავისუფლების შესახებ სალიას განცხადება მოულოდნელი იყო, რადგან მისი თქმით, წინა დღეს მასთან მომავალი სეზონის გეგმებს განიხილავდა. ჟურნალისტი არხის დირექტორის გადაწყვეტილებას პოლიტიკურად მოტივირებულს უწოდებს.
ცნობილია, რომ ნოდარ მელაძისა და ნანუკა ჟორჟოლიანისთვის არხის ახალ მენეჯმენტს მათი კუთვნილი ხელფასიც არ გადაუხდიათ, რაც მათზე არაპირდაპირი ზეწოლის მცდელობადაც შეიძლება ჩაითვალოს.
ადგილობირივმა და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა არაერთხელ მოუწოდეს „რუსთავი 2-ის“ ახალ მენეჯმენტს, რომ არ ჩარეულიყო არხის კრიტიკულ სარედაქციო პოლიტიკაში. თავის მხრივ, მენეჯმენტმაც გასცა ასეთი დაპირებები.
მიუხედავად ამისა, რამდენიმე კვირაში ახალმა მენეჯმენტმა დაუსაბუთებელი გადაწყვეილება მიიღო არხის საინფორმაციო უფროსის და ერთ-ერთი ყველაზე მაღალრეიტინგული საგამოძიებო გადაცემის წამყვანის ნოდარ მელაძის, პოლიტიკური თოქ-შოუების წამყვანების ეკა კვესიტაძისა და გიორგი გაბუნიას, არხის გენერალური დირექტორის მოადგილე გიორგი ლაფერაშვილის გათავისუფლებასთან დაკავშირებით. არხიდან გაათავისუფლეს ტელესივრცეში ერთ-ერთი ყველაზე მაღალრეიტინგული გასართობი გადაცემის წამყვანი ნანუკა ჟორჟოლიანიც
ბოლო პერიოდში „რუსთავი 2“-ის ახალი მენეჯმენტი გამუდმებით მიუთითებდა არხზე არსებულ მძიმე ფინანსური მდგომარეობის შესახებ, რითიც, კომპანიისთვის და ჟურნალისტებისთვის არამდგრად გარემოს შექმნას უწყობდა ხელს. მეორე მხრივ კი ქართულ ტელესივრცეში გამორჩეულად მაღალი რეიტინგის მქონე ტელეწამყვანები გაათავისუფლა სამსახურიდან. ეს ყველაფერი აღრმავებს ეჭვებს ამ გადაწყვეტილებების პოლიტიკურ მოტივაციებთან დაკავშირებით. ასევე, ბოლო პერიოდში არხის მიერ არსებული პოლიტიკური ვითარების კრიტიკულად გაშუქება, როგორც ჩანს, დამატებითი საფუძველი გახდა „რუსთავი 2“-ის ახალი მენეჯმენტისთვის აღნიშნული ფორსირებული გადაწყვეტილების მისაღებად.
აღნიშნულიდან გამომდინარე ეჭვგარეშეა, რომ “რუსთავი 2“-ის წამყვანი ჟურნალისტების სამსახურიდან ბუნდოვანი მიზეზებით გაშვება სინამდვილეში არხის სარედაქციო პოლიტიკის ცვლილებაა.
ცალსახაა, „რუსთავი 2“-ის გარშემო განვითარებული მოვლენები ნეგატიურ გავლენას ახდენს საქართველოში არსებულ მედია გარემოზე და უარყოფით გავლენას იქონიებს, როგორც მედიის თავისუფლებაზე, ასევე ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებაზე.

Statement of NGOs on the Ongoing Staff Changes in Rustavi 2 TV
We, the undersigned organizations, want to express our concern about the staff changes in Rustavi 2 TV that were announced and carried out by its new owner. Paata Salia, the new General-Director of Rustavi 2 TV, dismissed Nodar Meladze, the Head of TV's News Department, and TV anchor Nanuka Zhorzholiani. Moreover, Eka Kvesitadze, Giorgi Gabunia and Giorgi Laperashvili, the Deputy General-Director, will be fired as soon as they return from vacation.
Speaking today at an emergency press-conference, the General-Director stated that he is planning to litigate against Giorgi Gabunia, Giorgi Laperashvili and Nodar Meladze for their role in signing in 2015 a “sham contract” with the advertising company Intermedia Plus, through which they allegedly gained a financial benefit. According to Salia, he cannot imagine having to litigate against individuals who are employed as high-ranking staff in the company, so he has to terminate their employment. Meanwhile, Salia noted that the basis for the dismissal of Nanuka Zhorzholiani were the statements she had made against the TV company. As for Eka Kvesitadze, Salia stated that she was fired for her participation in the establishment of a new TV channel.
It is noteworthy to mention the statement made by Nodar Meladze, according to which he was contacted through a middleman with a message from Bidzina Ivanishvili which requested support in changing the editorial policy of Rustavi 2. According to Meladze, him turning down the request was the basis for his dismissal. Nanuka Zhorzholiani’s dismissal took her by surprise. According to Zhorzholiani, Salia discussed with her the plans for the upcoming season the day prior to her dismissal. She notes that the General-Director’s decision to fire her is politically motivated.
It is known that the TV’s new management hasn’t even paid Nodar Meladze and Nanuka Zhorzholiani their salaries, which can be considered as an attempt at indirect intimidation.
Local and international organizations have numerously called on the new management of Rustavi 2 TV to avoid interfering in the channel’s critical editorial policy. The management, in turn, promised that the critical editorial policy would be preserved.
In spite of this, in a few weeks the new management made unsubstantiated decisions related to the dismissal of Nodar Meladze, the Head of TV's News Department and the host of one of the most popular investigative TV program, TV anchors Eka Kvesitadze and Giorgi Gabunia, and Giorgi Laperashvili, the Deputy General-Director. Nanuka Zhorzholiani, the host of one of the most popular entertainment TV programs, was also dismissed from work.
The new management of Rustavi 2 TV has recently made repeated statements about the dire financial situation of the channel, which has contributed to the fostering of an unsustainable environment for the company and journalists. On the other hand, the new management decided to fire TV anchors that are highly popular in the Georgian media landscape. This further intensifies suspicions about the political motivations of the actions of the new management. Moreover, the critical editorial policy of Rustavi 2 might have served as an additional reason for the management to make such an abrupt decision.
Due to the aforementioned circumstances, it is beyond doubt that the dismissal of leading journalists at Rustavi 2 on vague grounds is actually a change of the editorial policy of the channel.
It is clear that the developments around Rustavi 2 have a negative effect on the media environment in Georgia and that it will also negatively impact the freedom of the press, as well as the democratic development of the country.