არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ტელეკომპანია GDS-ზე გასული გადაცემათა ციკლის შესახებ
ტელეკომპანია GDS-ზე პირველი სექტემბრიდან დაიწყო გადაცემათა ციკლი, რომელშიც საქართველოს ყოფილი პრემიერმინისტრი ბიძინა ივანიშვილი პირდაპირ ეთერში ხვდება ქვეყნის ათივე რეგიონის ადგილობრივ ჟურნალისტებს, გადაცემა წინასაარჩევნოდ ყოველ ორშაბათს და ხუთშაბათს გავა ეთერში.
გადაცემის ფორმატი ანონსიდანვე გულისხმობდა მმართველი პარტიის სასარგებლო აგიტაციას. ვიდეორგოლიდან ჩანს, რომ გადაცემების ციკლში ბიძინა ივანიშვილი სხვა საკითხებთან ერთად ისაუბრებს თუ „რატომ არ ჰყავს „ქართულ ოცნებას” ალტერნატივა.“ ანონსის ვიდეოში დემონსტრირებულია „ქართული ოცნების“ საარჩევნო ნომერი და სიმბოლიკა. გადაცემის ფორმატიდან და შინაარსიდან ცხადად იკვეთება, რომ გადაცემის მთავარი მიზანი მმართველი პარტიის სასარგებლოდ აგიტაციაა და თავისი არსით ფაქტობრივად არ განსხვავდება წინასაარჩევნო რეკლამისაგან.
თუ გადაცემა ფორმალურადაც სარეკლამო სტატუსის მატარებელი იქნებოდა, მას უნდა დაეკმაყოფილებინა „საარჩევნო კოდექსის“ 50-ე და 51-ე მუხლით განსაზღვრულ წინასაარჩევნო რეკლამის რეგულაციები, რომელთა მიხედვითაც, რეკლამა შეიძლება იყოს ფასიანი ან უფასო, უნდა გააჩნდეს განსაზღვრული ქრონომეტრაჟი, მითითებული უნდა ჰქონდეს ინფორმაცია დამკვეთის შესახებ და ა.შ.
ვინაიდან გადაცემა ოფიციალური წინასაარჩევნო რეკლამის სტატუსით არ გადის, ეს ქმედება შესაძლოა წარმოადგენდეს „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ ორგანული კანონის 25-ე მუხლის მე-2 პუნქტის გათვალისწინებული იურიდიული პირისგან უსასყიდლოდ ან ფასდაკლებით მიღებული მომსახურებას, რაც იმავე ნორმის თანახმად შემოწირულებად ითვლება. აქედან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ თითოეული გადაცემა ტელეკომპანია GDS-ის მხრიდან „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ სასარგებლო განხორციელებულ შემოწირულებად უნდა ჩაითვალოს.
ასევე, მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული სატელევიზიო ფორმატი წინასაარჩევნო პერიოდში უგულებელყოფს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ დამტკიცებულ „საქართველოს მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის” რამდენიმე პრინციპს. მათ შორის, მაუწყებელთა ქცევის კოდექსი მოუწოდებს მაუწყებლებს „საარჩევნო პერიოდში გამიჯნოს სახელმწიფოებრივი და პარტიული ფუნქციების შესრულება, რათა დაიცვას მიუკერძოებლობის, ობიექტურობის პრინციპები და უზრუნველყოს ბალანსი.” აღნიშნული ფორმატი კი ბალანსის დაცვას არჩევნებში მონაწილე სუბიექტებს შორის ფაქტობრივად გამორიცხავს, რადგან გადაცემების ციკლი მთლიანად მმართველ პოლიტიკურ გუნდთან ასოცირებულ პირთან ინტერვიუებს გულისხმობს. ასევე საყურადღებოა, რომ გადაცემებში ხშირად გამოითქმის სხვა პოლიტიკური სუბიექტების მიმართ კრიტიკული მოსაზრებები, თუ ბრალდებები, ხოლო მათზე რეაგირების ან პასუხის გაცემის საშუალებას იგივე ფორმატი სხვა პოლიტიკურ სუბიექტებს არ აძლევს.
მივმართავთ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს, შეისწავლოს ტელეკომპანია GDS-ის ზემოაღნიშნული გადაცემათა ციკლი და ჩამოთვლილი გარემოებების დადასტურების შემთხვევაში ამ ქმედებებს მიანიჭოს პოლიტიკური შემოწირულების სტატუსი. ასევე, დაიანგარიშოს მომსახურების ღირებულება და დაადგინოს, თუ რამდენად ჯდება იგი იურიდიული პირისგან კანონით დაშვებული შემოწირულების 120 000 ლარიან წლიურ ლიმიტს.
ასევე, მივმართავთ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას, შეისწავლოს, თუ რამდენად შეესაბამება ტელეკომპანია GDS-ის ქმედება წინასაარჩევნო პერიოდში მოქმედი კანონმდებლობისა და „საქართველოს მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით“ დადგენილ სტანდარტებს, ხოლო დარღვევის არსებობის შემთხვევაში მიიღოს შესაბამისი ზომები.
მოვუწოდებთ აღნიშნულ უწყებებს, დროულად შეისწავლონ განცხადებაში დასმული საკითხი და საზოგადოებას მიაწოდონ ინფორმაცია მათ მიერ მიღებული ზომების შესახებ. ასევე, მოვუწოდებთ შესაბამის უწყებებს აქტიურო მონიტორინგი აწარმოონ სხვა მედია საშუალებებზეც მსგავსი ტიპის დარღვევების დროულად გამოვლენისა და შესაბამისი ზომების მისაღებად.

Statement of NGOs on Series of Television Program Broadcasted by GDS TV
GDS TV is launching series of television program in September where former Prime Minister of Georgia Bidzina Ivanishvili meets live with local journalists from all ten regions of Georgia. The TV program will be broadcasted on Mondays and Thursdays during the pre-election period.
Its promo suggests that the program will serve to campaign in favor of the ruling party as the video shows that among other issues Bidzina Ivanishvili will discuss “why there is no alternative to the Georgian Dream”. The promo clip also features the Georgian Dream’s number on ballot paper for the elections and its symbols. Based on the format and contents of the television program it is safe to conclude that the purpose of the program is campaigning in favor of the ruling party and content-wise it is no different from pre-election advertising.
Had the program been officially recognized as pre-election advertising, it should have followed applicable regulations provided in Articles 50 and 51 of the Election Code, which stipulate that a pre-election advertising can be free or paid, with a specific run-time, and should display information about the person/organization that ordered the ad, etc.
Because the television show has not official been recognized as a pre-election advertising, it may amount to the service received from a legal entity free of charge or at a preferential price, deemed as a donation under para.2, Article 25 of the organic law of Georgia on Political Unions of Citizens. In light of this, we believe that the program should be deemed as a donation made by GDS TV to the Georgian Dream – Democratic Georgia.
We also believe that program has been launched in violation of principles of the Code of Conduct for Georgian Broadcasters adopted by the Georgian National Communications Commission, urging broadcasters to recognize the difference between “fulfillment of functions of the state and those of the party, in order to abide by the principles of impartiality, fairness and observe a balance.” The program essentially precludes observance of a balance, considering that it only features the person associated with the ruling political team and his interviews. Interestingly, the program also features critical views about other political subjects and accusations, without allowing them to respond to these accusations.
We urge the State Audit Office to examine the series of television program launched by GDS TV and if the above assumptions are proven to be correct, categorize these actions as a political donation. It should also calculate value of the service provided to the ruling coalition and determine if it within the annual limit of GEL 120 000 for donations received from a legal entity.
We also urge the GNCC to examine whether actions of GDS TV are compliant with the pre-election legislation and standards established by the Code of Conduct for Georgian Broadcasters, and take adequate further actions if there are any violations.
We urge the above agencies to examined issues outlined in this statement in a timely manner and publish information about any subsequent actions that they take. We also urge relevant authorities to actively monitor other media outlets for timely detection of any similar violations and taking of adequate further actions.