არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტს სოფიო კილაძის კომიტეტის წევრად შესაძლო არჩევასთან დაკავშირებით
2020 წლის მეორე ნახევარში, გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტი, რიგით მეთვრამეტე სესიაზე (კონვენციის ხელმომწერი სახელმწიფოთა კონფერენცია), კომიტეტის 9 ახალ წევრს ირჩევს. მონაწილე სახელმწიფოები კომიტეტის მომავალ კანდიდატებს გამჭვირვალე და ღია კონკურსის წესით არჩევენ და წარუდგენენ კომიტეტს. საქართველომ კომიტეტის წევრობის კანდიდატად წარადგინა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე, სოფიო კილაძე.
წინამდებარე განცხადებაზე ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ სახელმწიფომ ბავშვის უფლებათა კომიტეტის წევრობის კანდიდატის შერჩევისას უგულებელყო გაეროს რეკომენდაციები კანდიდატის შერჩევის პროცედურასთან დაკავშირებით და ამასთან, კომიტეტის წევრობის კანდიდატად წარადგინა სოფიო კილაძე, რომელიც, ჩვენი შეფასებით, არ გამოირჩევა თანასწორობისა და ადამიანის უფლებების მაღალი რწმენითა და  პატივისცემით. ქალბატონი კილაძე  ადამიანის უფლებებისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარედ ყოფნის პერიოდში გამოირჩევა ჰომოფობიური განწყობებით და ზოგადად უმცირესობების უფლებების არაღიარების და არასათანადო მხარდაჭერის პრობლემური გამოცდილებით. ხელმომწერი ორგანიზაციები ვთვლით, რომ სამოქალაქო საზოგადოების პოზიცია ცნობილი უნდა იყოს კომიტეტისთვის გადაწყვეტილების მიღებამდე. სწორედ ამის გამო გიზიარებთ ჩვენი პოზიციის დასაბუთებას და გთხოვთ, რომ გადაწყვეტილების მიღების დროს ის გაითვალისწინოთ.
მიგვაჩნია, რომ საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის ხელმძღვანელი, ქალბატონო სოფიო კილაძე არ უნდა იყოს არჩეული გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტის წევრად, რადგან არც მისი კვალიფიკაცია, არც რეპუტაცია და ადამიანის უფლებების რწმენა, ასევე კანდიდატის შერჩევის პროცესში[1] გაეროს რეკომენდაციების აშკარა დარღვევა, არ იძლევა მისი შერჩევის საფუძველსა და ლეგიტიმაციას.
შერჩევის პროცედურის ღიაობისა და გამჭვირვალების პრინციპების დარღვევა. კომიტეტი ითვალისწინებს კანდიდატების შერჩევის ღიაობისა და გამჭვირვალობის პროცედურასა და პრინციპებს და ამ მიზნით ადგენს, რომ მნიშვნელოვანია კანდიდატებთან მოხდეს გასაუბრება, რომელიც იქნება საჯარო და ყველა დაინტერესებულ კანდიდატს მისცემს კონკურსში მონაწილეობის მიღების შესაძლებლობას. გაერო ითხოვს, რომ ეს პროცესი  ითვალისწინებდეს ღია კონკურსის ჩატარებას და მოთხოვნას, რომ უნდა შეირჩეს ის კანდიდატი, რომელიც ყველაზე მეტად აკმაყოფილებს მაღალ მორალურ სტანდარტებს და აქვს ცოდნა და გამოცდილება კონკრეტულ სფეროში. სამწუხაროდ,  საქართველოს მთავრობამ არ გაითვალისწინა აღნიშნული რეკომენდაცია და  ბავშვის უფლებათა კომიტეტის წევრობის კანდიდატად სოფიო კილაძის შერჩევა მოხდა საზოგადოებისაგან ფარულად. მეტიც, კანდიდატის შერჩევის პროცედურების დაწყების შესახებ მთავრობამ ინფორმაციაც კი არ გახადა საჯარო. სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის ეს ინფორმაცია არ გაუზიარებია სახელმწოფოს. უკვე შერჩეული კანდიდატის შესახებ სამოქალაქო საზოგადოებამ მხოლოდ ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფიციალური გვერდიდან, მას შემდეგ გაიგო, რაც უკვე წარდგენილი იყო კანდიდატი. გაუმჭვირვალე შერჩევის პროცედურების გამო, არავის მიეცა შესაძლებლობა ასევე განხილულიყო კანდიდატად აღნიშნულ პოზიციაზე. მოცემულ შემთხვევაში, აშკარაა, რომ სახელმწიფოს მხრიდან კანდიდატის შერჩევისას პროცედურა და ამ კუთხით გაეროს მიერ დადგენილი რეკომენდაციები არსებითად დაირღვა.
ბავშვის უფლებათა სფეროში სათანადო გამოცდილების არ ქონა. გარდა პროცედურების უხეში დარღვევისა, კანდიდატი, რომელიც დასახელდა სახელმწიფოს მხრიდან, ვერ აკმაყოფილებს ისეთ მნიშვნელოვან კრიტერიუმს, როგორიცაა მაღალი ექსპერტული ცოდნა ბავშვის უფლებების დაცვის სფეროში. მიუხედავად იმისა, რომ სოფიო კილაძე არის ერთ-ერთი ავტორი ორი საკანონმდებლო ინიციატივის, ბავშვის უფლებათა კოდექსისა და სოციალური მუშაობის შესახებ კანონის, მას არ აქვს მაღალი ექსპერტული ცოდნა ბავშვის უფლებების დაცვის სფეროში. სოფიო კილაძის წარსული გამოცდილება არ ფარავს ბავშვთა უფლებების სფეროს, მას არ აქვს აკადემიური ან სხვა სახის სამეცნიერო სამუშაოები ჩატარებული ამ მიმართულებით, რაც დაადასტურებდა მისსაექსპერტო და უფლებადაცვით გამოცდილებას, რომელიც ამ საპასუხისმგებლო თანამდებობაზე მოეთხოვება კომიტეტის წევრობის კანდიდატს.
ამასთან, სოფიო კილაძემ ბავშვთა უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები და კოალიცია ბავშვებისა და ახალგაზრდებისათვის, რომელიც აერთიანებს ქვეყანაში ბავშვის უფლებების დაცვაზე მომუშავე თითქმის ყველა ორგანიზაციას (49 ორგანიზაცია), არ ჩართო ბავშვის უფლებების კოდექსის შემუშავებისა და განხილვის პროცესში, რის გამოც სამოქალაქო საზოგადოება იძულებული გახდა საჯაროდ გამოეთქვა უკმაყოფილება და მოეთხოვა სამოქალაქო სექტორის პროცესში ჩართვა[i]. მოთხოვნის მიუხედავად, პროცესში არ იყვნენ ჩართულები თავად ბავშვები.
ქალბატონი კილაძის რეზიუმეში აღნიშნულია, რომ ის არის ფართომასშტაბიანი კამპანიის ავტორი, რომელიც მთელი საქართველოს მასშტაბით ხორციელდება და ემსახურება ბავშვების უფლებების მხარდაჭერასა და სოლიდარობას. სინამდვილეში ქალბატონი კილაძის მონაწილეობით გაიმართა სამი ღონისძიება (წელიწადში ერთი). სამწუხაროდ, აღნიშნული ერთჯერადი ღონისძიებები ვერ ჩაითვლება იმის მტკიცებულებად, რომ სოფიო კილაძეს აქვს ბავშვის უფლებების სფეროში შესაბამისი ექსპერტული გამოცდილება.
ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან არიდება და კანდიდატის დამოუკიდებლობის პრინციპის დარღვევა. აღნიშნული რეკომენდაცია ასევე უგულებელყოფილია სახელმწიფოს მხრიდან. სოფიო კილაძესთან დაკავშირებით სახეზეა ინტერესთა კონფლიქტი, რის გამოც ის ვერ ჩაითვლება დამოუკიდებელ კანდიდატად. სოფიო კილაძე დღესაც და კანდიდატად შერჩევის დროსაც იკავებდა პარლამენტის წევრის მანდატს, მას არ დაუტოვებია ეს მანდატი, რის გამოც არ შეიძლება ჩაითვალოს დამოუკიდებელ კანდიდატად. ამასთან, ის არის მმართველი პოლიტიკური პარტიის წევრი და დღემდე არის ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს პოლიტსაბჭოს წევრი[ii].
რეპუტაციული მოთხოვნის დარღვევა და ურთიერთობა სამოქალაქო სექტორთან. სახელმწიფოს მიერ წარმოდგენილი კანდიდატი გამოირჩევა სამოქალაქო სექტორთან ღია და ცხადი დაპირისპირებით. ის სიტყვიერად თავს ესხმის უფლებადამცველებს, შედის კონფრონტაციაში ადამიანის უფლებათა აქტივისტებთან, გამოირჩევა ჰომოფობიური და სხვაგვარი დისკრიმინაციული განწყობებით. მას აქვს მილიტარისტული მოტივები ბავშვებთან დაკავშირებით და მიაჩნია, რომ სახელმწიფომ ბავშვებში უნდა ჩადოს ინვესტიცია რომ გახდნენ ჯარისკაცები და ემსახურონ ქვეყნის სამხედრო ძალებს[iii]. განსაკუთრებით უნდა აღინიშნოს მისი უარყოფითი დამოკიდებულება ლგბტქ თემის მიმართ. აღნიშნული ფაქტები აღწერილია სხვადასხვა საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების განცხადებებში და ფართოდ არის გაშუქებული არაერთი მედია საშუალების მიერ. აღნიშნულის გამო საზოგადოებამ არაერთ პროტესტის ფორმას მიმართა.[iv]
სამოქალაქო სექტორი უაღრესად მნიშვნელოვანად მიიჩნევს გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტის როლს ბავშვთა უფლებების დაცვის სტანდარტების განვითარებაში. სწორედ აქედან გამომდინარე, აუცილებელია ქვეყნის წარმომადგენელი პირნათლად, დამოუკიდებლად და მაღალპროფესიონალურად ემსახურებოდეს, როგორც საკუთარი ქვეყნის, ისე კონვენციის მონაწილე ყველა ქვეყნის ბავშვების ინტერესებს. ამასთან, უკიდურესად მნიშვნელოვანია კანდიდატის შერჩევისას უპირატესი ყურადღება მიექცეს მის რეპუტაციას და დამოკიდებულებას სამოქალაქო სექტორთან. მისთვის მთავარი უნდა იყოს დემოკრატიული ღირებულებები და უმცირესობათა დაცვის უპირატესი ინტერესი, განსაკუთრებით სხვადასხვა უმცირესობათა წარმომადგენელი ბავშვების, მათ შორის, ლგბტქ თემის, შეზღუდული შესაძლებლობის, ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობის წარმომადგენელი ბავშვების საუკეთესო ინტერესების დაცვა.
წინამდებარე განცხადებაზე ხელმომწერი ორგანიზაციები (52 ორგანიზაცია), მოგმართავთ თხოვნით, გაითვალისწინოთ ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების კრიტიკული შეფასებები კომიტეტის წევრების არჩევის პროცესში და არ დაუშვათ ქალბატონი სოფიო კილაძის შერჩევა ამ პოზიციაზე. საჭიროების შემთხვევაში ჩვენ მზად ვართ დამატებითი კორესპონდენციისა და კომუნიკაციისთვის.
1. კოალიცია ბავშვებისა და ახალგაზრდებისათვის - 24 ხელმომწერი ორგანიზაცია[v];
კოალიცია თანასწორობისთვის - აერთიანებს 11 არასამთავრობო ორგანიზაციას[vi]:
1. პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR);
2. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA);
3. ღია საზოგადოების ფონდი (OSGF);
4. ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC);
5. უფლებები საქართველო;
6. კავშირი „საფარი“;
7. ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი (WISG);
8. საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI);
9. ტოლერანტობის და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი (TDI);
10. ადამიანის უფლებათა ცენტრი(HRC);
11. თანასწორობის მოძრაობა;
სხვა ორგანიზაციები:
1. საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო (TI);
2. სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED);
3. ქალები საერთო მომავლისთვის (WECF) საქართველო;
4. მოძრაობა ხელმისაწვდომი გარემო ყველასათვის (MAEE);
5. თბილისი პრაიდი - Tbilisi Pride;
6. იდენტობა-youth;
7. ქვიარ ასოციაცია „თემიდა“;
8. ფემინისტების დამოუკიდებელი ჯგუფი;
9. საქართველოს პორტიჯის ასოციაცია;
10. მედიის განვითარების ფონდი (MDF);
11. დემოკრატიისა და უსაფრთხო განვითარების ინსტიტუტი (IDSD);
12. ცენტრი „ემპათია“;
13. ქალთა ფონდი საქართველოში;
14. ოჯახები დისკრიმინაციის წინააღმდეგ (FAD);
15. საქართველოს ფსიქიკური ჯანმრთელობის ასოციაცია;
16. კავშირი ქალი და რეალობა;
17. საქართველოს დაუნის სინდრომის ასოციაცია.
------
[1] https://www.ohchr.org/Documents/Publications/HR_PUB_15_2_TB%20Handbook_EN.pdf;
https://www.childrightsconnect.org/wp-content/uploads/2013/09/Fact-sheet-CRC-Elections_ChildRightsConnect_-English.pdf;
https://www.childrightsconnect.org/wp-content/uploads/2018/12/Summary-Report_TB-Net-Event-on-Treaty-Body-Elections_15November2018.pdf
[i] http://ccy.ge/koalicia-ekhmianeba-sofio-kiladzis-mkhridan-gamotqmul-braldebebs-samoqalaqo-sazogadoebis-mimart/
[ii] http://www.parliament.ge/ge/mp/5662
[iii] https://bit.ly/2BcK7mk
[iv] კოალიცია თანასწორობისთვის გამოეხმაურა სოფიო კილაძის დისკრიმინაციულ და ჰომოფობიურ განცხადებას, რომ ის არ აპირებს დაიცვას სექსუალური უმცირესობის წარმომადგენლები და მიაჩნია, რომ პირადად მისი გადასაწყვეტია დაიცავს თუ არა სექსუალური უმცირესობების წარმომადგენლებს. აღნიშნულ თემას დიდი პროტესტი მოჰყვა ქვეყანაში-https://bit.ly/3cNY5YWhttp://equalitycoalition.ge/article/25; https://bit.ly/2YqQmee;
სოფიო კილაძის გადადგომის მოთხოვნით შეიქმნა პეტიცია ლგბტქ თემაზე მომუშავე ორგანიზაციების მიერ-https://bit.ly/2AbOPk8;
სოფიო კილაძემ თავის ოფიციალურ ფეისბუქ გვერდზე გამოხატვის თავისუფლება უკანონოდ შეუზღუდა ლგბტქ თემის წევრს, რაც სასამართლო დავის პერიოდში აღმოიფხვრა-https://ghn.ge/news/217222?fbclid=IwAR338e2UEw1JlykcnCRC2W_4eCPzlCuM8NvBFHG4iFicDBsUs9gkrW-3Oew;
სოფიო კილაძე იყენებს სიძულვილის ენას ლგბტქ თემის მიმართ, რაც არაერთხელ გახდა საზოგადოების მხრიდან მისი გაკიცხვის მიზეზი, და რის გამოც სამოქალაქო სექტორი მის გადადგომას ითხოვდა ადამიანის უფლებების და სამოქალაქო ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარეობიდან-https://bit.ly/2BLMsVm; https://bit.ly/30sjaFN;
ქალბატონი კილაძე სიტყვიერად თავს ესხმის ადამიანის უფლებათა დამცველებს, რა დროსაც იყენებს საკუთარ ძალაუფლებას და უზღუდავს მათ გამოხატვის თავისუფლებას.  აღნიშნული ფაქტები ასევე გახდა საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების პროტესტის საგანი. სამოქალაქო საზოგადოებაზე სოფიო კილაძის თავდასხმის გამო არასამთავრობო ორგანიზაციები იძულებულები გახდნენ მისი გადადგომის მოთხოვნით აქციები გაემართათ-https://bit.ly/2AYnl1q; https://bit.ly/30t0568,
https://www.radiotavisupleba.ge/a/29752578.html/, https://phrgeorgia.wordpress.com/2018/05/01/phr-16333/, https://bit.ly/2UwpWXf;
სოფიო კილაძის დისკრიმინაციულ და შეურაცხმყოფელ თავდასხმებს უფლებადამცველებზე გამოეხმაურა ქვეყანაში თანასწორობისა და დისკრიმინაციისგან ადამიანების დაცვის მიზნით შექმნილი ყველაზე დიდი კოალიცია ,,თანასწორობის კოალიცია“ და დაგმო მისი მიდგომები უფლებადამცველების მიმართ-https://bit.ly/2AkrEnD;
სოფიო კილაძის მიერ პარლამენტის წევრის ეთიკის ნორმების დარღვევის გამო, ორგანიზაცია პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR) იძულებული გახდა საჩივრით მიემართა პარლამენტისთვის, რათა ემსჯელათ დეპუტატის მხრიდან ეთიკის ნორმების დარღვევაზე-https://bit.ly/3hdvhfF;

Statement of the Non-governmental Organizations on the Possible Election of Sopio Kiladze as a Member to the United Nations Committee on the Rights of the Child (CRC)
In the second half of 2020, the United Nations Committee on the Rights of the Child  (CRC) will elect  nine new members at the eighteen session (Conference of States Parties to the Convention). The States Parties shall select and nominate candidates to the Committee in an open and transparent manner. Georgia has nominated Sophie Kiladze, Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, as a candidate for the CRC membership.
We, the undersigned organizations, underline that the state ignored the UN recommended selection procedure when selecting the candidate for the CRC membership and nominated  Ms. Sopio Kiladze who does not represent for strong belief and respect for equality and human rights. Ms. Kiladze during her tenure as the Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee has on numerous occasions demonstrated homophobic attitudes and selectiveness in supporting human rights, especially the rights of minority groups. We, the signatory organizations believe that the parties casting their votes should be aware of the civil society position before making a voting decision.
We strongly oppose Ms. Sopio Kiladze’s, Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, election to the CRC.  Her qualifications, reputation and open disregard of human rights, as well as her nomination taking place with obvious disregard of the recommended processes[i] do not hold up to the high standard essential for this position and her legitimacy.
Violation of the principles of openness and transparency of the selection procedure. The United Nations follows the procedure and principles of openness and transparency in the selection of candidates and for this purpose the CRC considers that it is essential to ensure public calls for nominees that will encourage all interested candidates to participate in the competition. The United Nations demands holding an open competition and sets a requirement for selection of the candidate who meets the high moral standards and has competence and experience in the specific field. Unfortunately, the Government of Georgia (GoG) did not follow this recommendation and Sopo Kiladze was selected as a candidate for the CRC membership secretly from the civil society. Moreover, the GoG did not even publicize the information about the beginning of the selection procedures. This information was not disclosed to civil society organizations (CSOs). The civil society obtained information about the nomination of the candidate from the official website of the High Commissioner for Human Rights after the candidate had been nominated. Due to such non-transparent and secretive selection process no one else was considered for the position.
The lack of relevant experience in the field of children’s rights. The candidate nominated by the state fails to meet important criteria, such as an expert knowledge in the field of child rights and protection. Dispite the fact that Kiladze is one of the authors of two legislative initiatives, the Child Rights' Code and the Law on Social Work, Ms. Sopio Kiladze's past experience does not cover the area of children’s rights. She has not done any academic or other scientific work in this field, which would justify her expert knowledge in the field of children’s rights. Those are the main prerequisites for all candidates before the Child Right Committee.
Moreover, Sopio Kiladze did not engage children's rights organizations and the Coalition for Children and Youth comprising of almost all organizations working on children’s rights countrywide (49 organizations) in the process of drafting and reviewing the Child Rights' Code. At that time, the civil society publicly expressed strong discontent with the draft code and demanded engagement of the civil society actors in the process.[ii] Despite the continued demands, children were not allowed to be involved in the process.
Ms. Kiladze's resume states that she is the author of the large-scale countrywide campaign for promotion of children's rights and solidarity. In fact, three events (one per year) were held with the participation of Ms. Kiladze. Unfortunately, these one-time measures cannot be considered as the evidence that Sopio Kiladze has relevant expertise in the field of child rights.
Avoidance of conflict of interests and violation of the principle of candidate independence. This recommendation has also been ignored by the state. There is a conflict of interests regarding Sopio Kiladze and therefore, she cannot be considered as an independent candidate. Sopio Kiladze is currently member of the parliament. She held this mandate during the selection process too. She did not relinquish her MP mandate and due to this fact, she cannot be considered to be an independent candidate. Also, she is a member of the ruling political party and the member of the political council of the Georgian Dream – Democratic Georgia.[iii]
Violation of the reputation requirement and relationship with the civil sector. The candidate nominated by the state is notorious for open and blatant confrontation with the civil society. She has verbally abused human rights defenders, confronted human rights activists and demonstrated homophobic and discriminatory attitudes in her public statements. Most recently, she has called for introduction of militaristic principles in children’s education and development curricula. [iv]  She has repeatedly demonstrated negative attitude toward the LGBTQI community. These facts have been described in the reports of various international and local organizations and have been widely covered by media outlets. Due to these very attitudes demonstrated from the floor of the parliament and at other fora the civil society had to resort to many forms of protest against her.[v]
The civil society sector considers that the CRC plays an extremely important role in the development of children’s human rights standards. Therefore, the representative of the country must serve the interests of children of his/her country as well as children of all State Parties to the Convention honestly, independently, and professionally.  In addition, it is essential to pay particular attention to the candidate's reputation and attitude towards the civil sector. Democratic values ​​and the protection of the rights of minorities, especially protection of the best interests of minority children, including the LGBTQI community, children with disabilities, ethnic and religious minorities, should be paramount for the candidate.
We, the undersigned organizations (52 organizations), would like to request you to take into consideration this critical assessment made by civil society organizations, local and international organizations in the election process of the CRC members and not support election of Ms. Kiladze to this position.
Please feel free to contact us in case you require any further clarifications or evidence.
1. Coalition for Children and Youth – Signed by 24 organizations[vi];
The Coalition for Equality - Unites 11 non-governmental non-profit organizations[vii]:
1. Partnership for Human Rights (PHR;
2. Georgian Young Lawyers' Association (GYLA);
3. Open Society Georgia Foundation (OSGF);
4. Human Rights Education and Monitoring Center (EMC);
5. Rights Georgia;
6. Union “Safari”;
7. Women's Initiatives Support Group (WISG);
8. Georgian Democracy Initiative (GDI);
9. Tolerance and Diversity Institute (TDI);
10. Human Rights Center (HRC);
11. Equality Movement;
Other organizations:
1. Transparency International Georgia (TI);
3. Women Engage for a Common Future (WECF) Georgia;
4. Movement Accessible Environment for Everyone (MAEE;)
5. Tbilisi Pride;
6. Identity – youth;
7. LGBTQI Association – TEMIDA;
8. Independent Group of Feminists;
9. Georgian Portage Association;
10. Media Development Fund (MDF);
11. Institute for Democracy and Safe Development (IDSD);
12. Center "Empathy";
13. Women's Fund in Georgia;
14. Families Against Discrimination (FAD);
15. Georgian Mental Health Association;
16. Woman and Reality;
17. Georgian Down Syndrome Association.
[v] The Coalition for Equality responded to Sopio Kiladze's discriminatory and homophobic statement that she was not going to protect sexual minority representatives and believed that it was up to her to decide whether to protect sexual minority representatives or not. It triggered a large protest in the country.-https://bit.ly/3cNY5YW http://equalitycoalition.ge/article/25; https://bit.ly/2YqQmee;
Petition for calling Sopio Kiladze's resignation was created by LGBTQI organizations. -https://bit.ly/2AbOPk8;
Sopio Kiladze illegally restricted the freedom of expression to a member of the LGBTQI community on her official Facebook page, which was eliminated during the period of court dispute. -https://ghn.ge/news/217222?fbclid=IwAR338e2UEw1JlykcnCRC2W_4eCPzlCuM8NvBFHG4iFicDBsUs9gkrW-3Oew;
Sopio Kiladze uses hate speech against the LGBTQI community, which has repeatedly been criticized by the public. Due to this fact  the civil society demanded her resignation from her position as the Chair of the Parliamentary Committee on Human Rights and Civil Integration. -https://bit.ly/2BLMsVm; https://bit.ly/30sjaFN;
Ms. Kiladze verbally assaults human rights defenders while using her power and restricts their freedom of expression. These facts have also become the subject of protests expressed by international and local organizations. Due to the fact that Sopio Kiladze attacked the civil society, the non-governmental organizations were forced to hold rallies demanding his resignation. -https://bit.ly/2AYnl1q; https://bit.ly/30t0568,
https://www.radiotavisupleba.ge/a/29752578.html/, https://phrgeorgia.wordpress.com/2018/05/01/phr-16333/, https://bit.ly/2UwpWXf;
The largest coalition in the country created to ensure equality and protect people from discrimination - Coalition for Equality responded to Sopio Kiladze's discriminatory and insulting attacks on human rights defenders, which condemned her approaches to human rights defenders. -https://bit.ly/2AkrEnD;
The Partnership for Human Rights (PHR) filed a complaint against Sopio Kiladze alleging violation of the ethical norms of a member of parliament in order to discuss the violation of ethical norms by the MP. -https://bit.ly/3hdvhfF;
The Human Rights House functioning in a number of countries responded to Sopio Kiladze's attack on human rights defenders. -https://hrht.ge/en/defamatory-and-degrading-statements-towards-human-rights-defenders-by-the-chair-of-the-human-rights-committee-are-alarming/;