არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს ახალგორში არსებული ჰუმანიტარული კრიზისის შესახებ
გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლეს კომისარს, ქ-ნ მიშელ ბაჩელეტს,
ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარს, ქ-ნ დუნია მიატოვიჩს,
ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს ადამიანის უფლებათა საკითხებში, ბ-ნ ეიმონ გილმორს,
ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს სამხრეთ კავკასიაში და საქართველოში კრიზისის საკითხებში, ბ-ნ ტოივო კლაარს,
ეუთოს თავმჯდომარე ქვეყნის სპეციალურ წარმომადგენელს სამხრეთ კავკასიაში, ბ-ნ რუდოლფ მიხალკას,
გაეროს გენერალური მდივნის თანაშემწეს, გაეროს წარმომადგენელს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებში, ქ-ნ ჯიჰან სულთანოღლუს,
Amnesty International-ის გენერალური მდივნის მოვალეობის შემსრულებელს, ქ-ნ ჯული ვერჰაარს,
Human Rights Watch-ის აღმასრულებელ დირექტორს, ბ-ნ კენეთ როტს, და
Freedom House-ის პრეზიდენტს, ბ-ნ მაიქლ ჯ. აბრამოვიცს.
გაცნობებთ, რომ საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციები შეშფოთებულნი ვართ ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის ახალგორის რაიონში წარმოქმნილი ჰუმანიტარული კრიზისით და მოგმართავთ თხოვნით, გამოიყენოთ თქვენს ხელთ არსებული ყველა შესაძლო ზომა, რათა ადგილობრივი მოსახლეობა კიდევ უფრო მეტი ზიანისგან დავიცვათ.
მოგახსენებთ, რომ 2019 წლის სექტემბრის დასაწყისში, რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურისა და სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ სრულად იქნა დაკეტილი მოსაბრუნი-ოძისის გადასასვლელი, რომელსაც სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს ახალგორის რაიონის მოსახლეობისთვის. მათი უმეტესობა აღნიშნულ პუნქტს ყოველდღიურად, საქართველოს დანარჩენ ტერიტორიაზე სამედიცინო მომსახურების, განათლებისა და სოციალური სერვისების მისაღებად იყენებს, აგრეთვე, ნათესავებისა და ოჯახის წევრების მოსანახულებლად.
მოსაბრუნი-ოძისის გადასასვლელი, რომლითაც დღეში საშუალოდ 400 ადამიანი სარგებლობდა, ამ დრომდე ჩაკეტილი რჩება. უცნობია როდის მოხდება დაწესებული შეზღუდვის გაუქმება, რაც ადგილობრივ მოსახლეობას - როგორც ქართველებს, ისე ოსებს - საფრთხის წინაშე აყენებს. არაერთმა ახალგორელმა გადაადგილების აკრძალვამდე დატოვა საკუთარი სახლი და თბილისის მიერ კონტროლირებულ ტერიტორიაზე გადმოვიდა. ადგილზე დარჩენილები კი, რომელთა რაოდენობა 1,000 ადამიანს აღწევს, მძიმე ჰუმანიტარული კრიზისის, მათ შორის საკვების უკმარისობის და ყოველდღიური მოხმარების საგნებზე გაძვირებული ფასების პირისპირ აღმოჩნენ.
გადაწყვეტილება განსაკუთრებით ხანდაზმულებს შეეხო, აგრეთვე, სტუდენტებს და მათ, ვისაც გადაუდებელი სამედიცინო დახმარება ესაჭიროებათ. შეზღუდვამ უკვე იმსხვერპლა რამდენიმე ადამიანის სიცოცხლე; ადგილობრივი წყაროს ინფორმაციით, სათანადო სამედიცინო მომსახურების არარსებობის გამო ახალგორის ათამდე მცხოვრები გარდაიცვალა. მათ შორისაა, სოფელ იკოთის მკვიდრი, 70 წლის მარგო მარტიაშვილი, რომელიც მას შემდეგ გარდაიცვალა, რაც დე ფაქტო ხელისუფლებამ კრიტიკულ მდგომარეობაში მყოფ პაციენტს თბილისის მიერ კონტროლირებულ ტერიტორიაზე გადასვლის ნება არ დართო.
დეკემბერსა და იანვარში, შესაბამისად, დე ფაქტო ხელისუფლებამ გადასასვლელით სარგებლობის უფლება შეზღუდული რაოდენობის ადამიანებს მისცა - კრიტიკულ მდგომარეობაში მყოფ პაციენტებსა და რამდენიმე ათეულ პენსიონერს. თუმცა, ეს ზომები დროებითი და არასაკმარისი აღმოჩნდა ადგილზე არსებული მძიმე ჰუმანიტარული კრიზისის აღმოსაფხვრელად.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და მათ მიმდებარედ ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობა ბოლოდროინდელი შეზღუდვის დაწესებამდეც საკმაოდ სავალალო იყო. ახალგორის მოსახლეობა, ეთნიკურად ქართველებით დასახლებული გალის რაიონის (აფხაზეთი) მსგავსად, დიდი ხანია განიცდის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და რუსეთის ხელისუფლების მხრიდან შევიწროებას.
ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში გალისა და ახალგორის მოსახლეობის უფლებები თანდათანობით შეიზღუდა, მათ შორის, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლება, გადაადილების თავისუფლება და სხვა ფუნდამენტური უფლებები. ისინი კი, ვინც შეზღუდვების წინააღმდეგ აიმაღლეს ხმა, დე ფაქტო მთავრობების დევნის მსხვერპლი აღმოჩნდნენ. ამის კარგი მაგალითია ახალგორში მცხოვრები სამოქალაქო აქტივისტი, თამარა მეარაყიშვილი, რომელიც შიშობს, რომ ცხინვალის ხელისუფლების მიმართ მის მიერ გამოთქმულმა ღია კრიტიკამ, შესაძლოა, საბოლოოდ მისი რეგიონიდან გაძევება გამოიწვიოს.
არცთუ ისე იშვიათია ადამიანის უფლებების დარღვევის მძიმე შემთხვევებიც, მათ შორის, უკანონო პატიმრობა და სიცოცხლის ხელყოფა. ამას ადასტურებს დავით ბაშარულის (2014 წ.), გიგა ოთხოზორიას (2016 წ.), არჩილ ტატუნაშვილის (2018 წ.) და ირაკლი კვარაცხელიას (2019 წ.) გარდაცვალების საქმეები.
საფრთხე ემუქრება რუსეთის მიერ ოკუპირებული რეგიონების მიმდებარედ, თბილისის მიერ კონტროლირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის უსაფრთხოებასა და კეთილდღეობას. რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების ძალების მიერ წარმოებული „ბორდერიზაციის“ პროცესის შედეგად ადგილობრივებმა ასობით ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო, საძოვარი და სათიბი მიწა დაკარგეს. ყოველწლიურად ასობით ადამიანს აკავებენ წარმოსახვითი საზღვრის გადაკვეთისთვის. ამის კარგი მაგალითია ექიმ ვაჟა გაფრინდაშვილის საქმე, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე პაციენტის მონახულების მიზნით გადასვლისას დააკავეს.
ხელმომწერ ორგანიზაციებს მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ფაქტები ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის უხეშ დარღვევას წარმოადგენს და დაუყოვნებელ ქმედებას მოითხოვს.
შესაბამისად, მოგიწოდებთ გაზარდოთ ზეწოლა რუსეთის ფედერაციაზე, როგორც ამ ტერიტორიებზე ეფექტური კონტროლის მქონე ძალაზე, რათა დაუყოვნებლივ გაიხსნას ოძისი-მოსაბრუნის გადასასვლელი, შეწყდეს სამოქალაქო პირების უკანონო დაკავება საოკუპაციო ხაზთან და საერთაშორისო მონიტორინგის მისიებს მიეცეთ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დაუბრკოლებლად შესვლის შესაძლებლობა.
ასევე, მოგიწოდებთ, გამოიყენოთ ყველა საჭირო ზომა რუსეთის მიერ ოკუპირებულ რეგიონებში და მათ მიმდებარე ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობისათვის ჰუმანიტარული დახმარების სწრაფად მისაწოდებლად.

We, the undersigned Georgian civil society organizations, are writing this urgent call for action with grave concern over the unfolding humanitarian crisis in the Akhalgori district of Tskhinvali Region/South Ossetia, and in hopes that your immediate action will protect the local population from further harm.
We would like to bring to your attention that in early September, the Russian Federal Security Service and the de factoSouth Ossetian authorities imposed a complete ban on movement across the Mosabruni-Odzisi crossing point, a lifeline for residents of the Akhalgori district, many of whom commute daily to the rest of Georgia to receive medical care, education and social services, as well as to visit their relatives and family members.
The crossing point, which normally used to handle around 400 crossings a day, remains closed until this day, with no indication as to when the restrictions will be lifted, leaving the local population - ethnic Georgians and Ossetians alike - at peril. Many of the residents left the area shortly before the ban took effect, seeking shelter in the Tbilisi-controlled territory, while those remaining in the district, an estimated 1,000 persons, have faced desperate humanitarian conditions, including food shortages and increased costs of commodities.
The decision came particularly harsh for the elderly, as well as for students and those needing urgent medical treatment. The restriction has already taken its human toll as well; a local source in the area reported that up to ten Akhalgori residents have passed away due to absence of proper medical treatment. This includes 70-year-old Margo Martiashvili, native of the village of Ikoti, who died shortly after the de facto authorities refused to allow the critical patient to the Tbilisi-controlled territory.
In December and January, respectively, the de facto authorities relaxed the travel ban for a limited number of people – patients in critical condition and a few dozen pensioners, but these measures have only been temporary and largely insufficient to address the dire humanitarian conditions in the area.
It is also worth noting that the restriction came on top of the already deteriorated human rights situation in and around the Russian-occupied areas of Georgia – Abkhazia and Tskhinvali Region/South Ossetia. Residents of Akhalgori, just like those in the Georgian-majority district of Gali in Abkhazia, have long been subjected to unfair treatment by the de facto authorities and their sponsors in the Kremlin.
Over the last few years, Gali and Akhalgori residents have seen their rights gradually curtailed, including their right to education in native language, right to freedom of movement and other fundamental rights. And those daring to speak against the authorities have found themselves caught in lengthy legal proceedings, as civic activist Tamara Mearakishvili in Akhalgori, who fears her open criticism of the de facto government might lead to her eventual expulsion from the region.
Serious human rights violations, including arbitrary arrests and killings, have not been rare as well, as demonstrated in the cases of Davit Basharuli in 2014, Giga Otkhozoria in 2016, Archil Tatunashvili in 2018 and Irakli Kvaratskhelia in 2019.
In the rest of the areas close to the Russian-occupied regions, locals living on the Tbilisi-controlled territories have faced significant threats to their physical safety and economic well-being. The “borderization” – a process led by the Russian forces to fortify the occupation line by erecting barbed wires and fences – have cost the villagers hundreds of hectares of agricultural land, pastures and hayfields. Hundreds more have been detained for crossing the imaginary boundary. A good illustration was the recent case of Vazha Gaprindashvili, a Tbilisi-based doctor, who was apprehended when trying to cross into the occupied territory to visit a patient there.
We, the Georgian civil society organizations, believe all of this amounts to grave violation of international human rights and humanitarian law, and elicits calls for immediate action.
It is therefore, that we call upon the international community to increase pressure on the Russian Federation, as the power exercising effective control over the areas, to immediately reopen the closed crossing point in Akhalgori, to cease arbitrary detention of civilians across the occupation line and to allow international monitoring missions unimpeded access to the occupied territories.
We also call on the international community to use all necessary measures to ensure prompt delivery of humanitarian aid to populations in need, both in the Russian-occupied regions and the areas adjacent to the two territories.