არასამთავრობოები ხელისუფლებას მართლმსაჯულების სისტემის ძირეული ცვლილებისკენ მოუწოდებენ
ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები ყურადღებით ვადევნებთ თვალს ბოლო დღეებში თბილისსა და სხვა ქალაქებში მიმდინარე მასობრივ პროტესტს და სოლიდარობას ვუცხადებთ სარალიძის და დადუნაშვილის ოჯახებს.
მიმდინარე მოვლენებზე ხელისუფლების არასათანადო რეაგირება და პროტესტის ნიშნად ქუჩაში გამოსული ათასობით ადამიანი აშკარად მიუთითებს ქვეყანაში შექმნილ კრიზისულ ვითარებაზე. საზოგადოების მიერ გამოხატული საზოგადოებრივი პროტესტის ტალღა მხოლოდ ხორავას ქუჩაზე მომხდარი შემთხვევის არასათანადო გამოძიების პრობლემას არ უკავშირდება და ის უფრო ფართედ უსამართლო მართლმსაჯულების სისტემისა და სოციალური პოლიტიკის მიმართ საზოგადოებაში დაგროვილი უკმაყოფილების გამოხატულებაა.
საზოგადოების შეშფოთება პირველ რიგში გამოწვეულია სამართალდამცავ და სასამართლო სისტემაში პოლიტიკური კორუფციისა და ადამიანის უფლებების ფუნდამენტური სტანდარტების უგულებელყოფის პრაქტიკებით. პოლიტიკური თანამდებობის პირებმა, რომელთა უშუალო მოვალეობას წარმოადგენდა სისხლის სამართლისა და მართლმსაჯულების სფეროებში რეფორმების წარმართვა, ვერ მოახერხეს აღნიშნული ფუნქციის შესრულება, რაც ცხადია, ხელისუფლების მხრიდან არასაკმარისი პოლიტიკური ნებისა და საზოგადოებრივი აზრის იგნორირების პრობლემას უკავშირდება. სამართალდამცავ და სასამართლო სისტემაში ხელისუფლების მიერ დეკლარირებული რეფორმების დიდი ნაწილი ფორმალური ხასიათის აღმოჩნდა და საზოგადოებაში ღრმა უსამართლობის და დაუცველობის განცდა ვერ აღმოფხვრა. ბოლო პერიოდის გახმაურებულ საქმეებში აშკარად დადგა სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების პრობლემა, რასაც ეფექტიანი გამოძიება არ მოჰყოლია.
ამ ეტაპზე შექმნილი კრისიზული ვითარება მოითხოვს ხელისუფლების მხრიდან მკაფიო პოლიტიკური ნების გამოვლენას დაგროვილი სისტემური პრობლემების რეალური, დროული და ძირეული აღმოფხვრისათვის. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ხელისუფლებამ აუცილებლად უნდა გადადგას შემდეგი ნაბიჯები:
1. უზრუნველყოს ხორავას ქუჩაზე მკვლელობის საქმის, მათ შორის, ამ საქმესთან კავშირში თანამდებობის პირების მხრიდან უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების და სამსახურებრივი სიყალბის სავარაუდო შემთხვევების, სრულყოფილი და ეფექტური გამოძიება და დამნაშავე პირების სამართლიანი დასჯა. ამ კუთხით ასევე მნიშვნელოვანია საქმის მასალების დაზარალებულის უფლებამონაცვლისთვის გადაცემა და გაუმჟღავნებლობის ვალდებულების მოხსნა;
2. არსებითია პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისია არ შემოიფარგლოს მხოლოდ ხორავას ქუჩაზე ჩადენილი მკვლელობისა და ამ საქმესთან კავშირში თანამდებობის პირების სავარაუდო დანაშაულის გამოძიების შესწავლით და მისმა მანდატმა მოიცვას ბოლო პერიოდში სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების მძიმე საქმეები (მათ შორის, აფგან მუხთარლის საქმე, თ. მაჩალიკაშვილის საქმე), სადაც ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხი კრიტიკულად დადგა;
3. დაუყოვნებლივ დადგეს იმ თანამდებობის პირების პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხი, რომლებმაც ვერ უზრუნველყვეს სისხლის სამართლისა და მართლმსაჯულების სფეროში თანმიმდევრული, რეალური და ეფექტური რეფორმების განხორციელება;
4. უზრუნველყოს მთავარი პროკურორის შერჩევის პროცესის ფართო ჩართულობით წარმართვა, რათა კონსენსუსური გადაწყვეტილებით შერჩეულ იქნას მიუკერძოებელი კანდიდატი, რომელიც არ იქნება აფილირებული ხელისუფლებასთან ან მმართველ პარტიასთან და ისარგებლებს მაღალი საზოგადოებრივი ნდობით;
5. ხელისუფლებამ დაუყოვნებლივ განაახლოს მუშაობა ეფექტური და რეალურად დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნაზე, რომელიც სამართალდამცავი სისტემის წარმომადგენლების მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებასთან ერთად, აღჭურვილი იქნება სისხლისსამართლებრივი დევნის ფუნქციით. ხელისუფლებამ უარი უნდა თქვას საგამოძიებო მექანიზმის პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორთან მიერთებაზე. 6. ხელისუფლებამ უნდა აჩვენოს სამართალდამცავი სისტემის რეფორმირების რეალური ნება და დაუყოვნებლივ დაიწყოს პროკურატურის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ძირეული რეფორმა.

NGOs Urge Authorities to Fundamentally Change the Justice System
Human rights organizations are closely following the mass protest in Tbilisi and other cities in recent days and declare their solidarity with Saralidze and Dadunashvili families.
Failure of the authorities to adequately respond to the ongoing developments and thousands of people that have taken to the streets in protest are clear indication of a crisis situation in the country. The wave of public protest is not only about the problem of inadequate investigation of the Khorava Street incident, but more broadly, it is an expression of grievances that were building in society against the unfair justice system and social policy.
Public grievances are first and foremost caused by practices of political corruption and disregard of fundamental human rights in the system of law enforcement and the judiciary. Political office holders, who were directly responsible for implementation of reforms in the field of criminal law and justice, failed to fulfill this function, which is clearly connected with the lack of the authorities’ political will and the problem of ignoring public opinion. Majority of reforms declared by the government in the system of law-enforcement and the judiciary has proven to be pro-forma and these reforms have done nothing to eliminate the public’s sense of deep injustice and vulnerability. Recent high-profile cases have clearly shown the problem of excessive use of authority by the law-enforcement, which has not been followed by an effective investigation.
Current crisis stresses the need of clear political will for meaningful, timely and fundamental elimination of systemic problems that have built up overtime. In light of this, the signatory organizations believe that the authorities should take the following steps:
1. Ensure comprehensive and effective investigation and fair prosecution of the Khorava Street murder case, including abuse of power and possible instances of falsification in service by officials linked with the case. It is important that the victim’s assignee has access to the case file and the duty of non-disclosure is lifted;
2. It is essential that the scope of the ad-hoc parliamentary investigation commission is not limited to investigation of the Khorava Street murders and possible crimes by officials connected with the case. Rather, its mandate should also cover the recently serious cases of excessive use of power by the law enforcement (including Afgan Mukhtarli case, Machalikashvili case), where the matter of human rights protection was critical;
3. To hold politically responsible and dismiss those officials who failed to ensure implementation of consistent, meaningful and effective reforms in the field of criminal law and justice;
4. To ensure broad involvement in the process of selection of the new Chef Prosecutor, in order to allow selection of an unbiased candidate based on consensus, who is not affiliated with the authorities or the ruling party and will enjoy a high level of public trust;
5. The authorities should immediately renew the work to create effective and meaningfully independent investigative mechanism that will not only investigate but also have the function to criminally prosecute crimes perpetrated by representatives of the law-enforcement system. The authorities should reject the idea of linking the investigative mechanism to the Personal Data Protection Inspector.
6. The authorities should demonstrate meaningful will for reforming the justice system and launch a fundamental reform of the Prosecutor’s Office, the Interior Ministry and the State Security Service in an immediate manner.