არასამთავრობოები პოლიტიკურ პარტიებს კონსტრუქციულობისკენ მოუწოდებენ
19 მაისს რამდენიმე საარჩევნო ოლქში რიგგარეშე/შუალედური არჩევნები უნდა ჩატარდეს. ბოლო კვირის განმავლობაში ზუგდიდის საარჩევნო ოლქში პოლიტიკური პროცესები უკიდურესად გამწვავდა. მიგვაჩნია, რომ არჩევნებში ჩართულმა ყველა მხარემ სიტუაციის უფრო მეტად გამწვავებისგან მაქსიმალურად უნდა შეიკავოს თავი. მნიშვნელოვანია, რომ ყველა კანდიდატს საშუალება ჰქონდეს, მშვიდ გარემოში აწარმოოს საარჩევნო კამპანია და ამომრჩეველს ხელი არ შეეშალოს საკუთარი ნების თავისუფლად გამოხატვაში.
რამდენიმე დღის წინ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” მერობის კანდიდატს და მის თანმხლებ პირებს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ამ დროისთვის პოლიციამ დააკავა ერთი პირი. სამი დღის წინ, ასევე, გავრცელდა ვიდეო ჩანაწერი, რომელშიც, სავარაუდოდ, „ქართული ოცნების” ზუგდიდის საკრებულოს წევრი გია დანელია ფიგურირებს. ჩანაწერში ისმის, როგორ საუბრობს დანელია მიღებულ ინსტრუქციაზე, რომელიც ეხება ამომრჩეველზე ზეწოლას, მოსყიდვას და გატაცებას. ჯერ-ჯერობით უცნობია, ეს ჩანაწერი როდის არის გაკეთებული.
გარდა ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის კანდიდატზე თავდასხმისა და ვიდეოჩანაწერისა, ბოლო დღეებში სიტუაცია რამდენიმეჯერ გამწვავდა ზუგდიდის საკრებულოსა და საოლქო საარჩევნო კომისიაში, სადაც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” მხარდამჭერებს და პოლიციას შორის შეხლა-შემოხლა მოხდა.
ჩვენი ინფორმაციით, არჩევნების დღეს საარჩევნო პროცესებში ჩასართველად კანდიდატებისა და მათი მხარდამჭერი პარტიების მიერ მობილიზებულია რამდენიმე ათასი ადამიანი, რის გამოც არსებობს მხარეებს შორის ფიზიკური კონფრონტაციის მაღალი რისკი.
აქედან გამომდინარე, მოვუწოდებთ ყველა პოლიტიკურ ძალას მაქსიმალურად შეიკავონ თავი აგრესიისა და დაპირისპირებისგან, რათა საარჩევნო პროცესებს გამოუსწორებელი ზიანი არ მიადგეს.
ასევე, მოვუწოდებთ სამართალდამცველ და საგამოძიებო უწყებებს, პოლიტიკური მიუკერძოებლობის დაცვით, გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ყველა კანონიერი რესურსი საზოგადოებრივი წესრიგის უზუნველსაყოფად და შესაძლო კანონდარღვევის ფაქტების გამოსაძიებლად.

CSOs call on political parties to be constructive
On 19th May snap elections are going to be held in several electoral districts. During the last few weeks political activities in Zugdidi electoral district reached the highest threshold of tension. We consider that all the parties involved in electoral processes must abstain from escalating the situation in all the possible ways. It is really important to give all the candidates the opportunity to carry out their electoral campaign in a peaceful environment and the voters as well mustn’t be precluded from the free expression of their will.
A few days ago United National Movement (UNM) Mayoral candidate and her accompanying persons were physically insulted. At this moment police have arrested one person. Moreover, three days ago a video recording in which Gia Danelia, a member of Zugdidi City Assembly, is supposed to be involved. The report recounts how Dandelia speaks about the instruction provided for pressure, bribery and abduction of voters. Yet it is unknown when the recording was made.
Except for the attacks against the candidate of the UNM and above-mentioned recording, during the last few days situation has escalated on several occasions in Zugdidi City Assembly and District Election Commission, where the clashes broke out between UNM supporters and police.
We are informed that on the Election Day the candidates and their political parties are going to mobilize several thousand activists in order to involve them in the electoral process, that’s why there is a risk of physical confrontation between the parties.
Hence, we call on all the political parties to abstain from aggression and confrontation by all means available, in order not to damage the electoral process. Moreover, we call on law enforcement authorities and investigatory bodies to use all legal tools in order to maintain public order and effectively investigate possible violations of law.