არასამთავრობოების განცხადება ექსპრეზიდენტის დაკითხვაზე დაბარების შესახებ
გვინდა, გამოვეხმაუროთ საქართველოს პროკურატურის 22 მარტის განცხადებას,რომლის მიხედვითაც,საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი რამდენიმე საქმეზე მოწმის სტატუსით ჩვენების მისაცემად იქნა დაბარებული.ცხადია,რომ საქართველოს ყველა მოქალაქე,მათ შორის ყოფილი პრეზიდენტი,კანონის წინაშე თანასწორია და,საჭიროების შემთხვევაში,ვალდებულია ითანამშრომლოს გამოძიებასთან.თუმცა,განსაკუთრებით დიდი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე,ეს პროცესი მაქსიმალურად გამჭვირვალედ და ღიად უნდა წარიმართოს.მნიშვნელოვანია გამოირიცხოს ეჭვი,რომ ადგილი აქვს პოლიტიკური ნიშნით დევნას,რაც მნიშვნელოვან ზიანს მიაყენებს ქვეყნის იმიჯს.
ამ ეტაპზე არსებობს რამდენიმე გარემოება, რამაც შეიძლება სერიოზული ჩრდილი მიაყენოს ობიექტურ გამოძიებას. ვფიქრობთ, რომ პროკურატურამ უფრო მეტი ინფორმაცია უნდა მიაწოდოს საზოგადოებას,თუ რატომ წარმოიშვა მიხეილ სააკაშვილის დაკითხვის აუცილებლობა მაინცდამაინც ახლა და როგორ მოხდა,რომ რამდენიმე საქმეზე მისი დაკითხვა ერთსა და იმავე დროს გახდა საჭირო.
ვფიქრობთ, ამ შემთხვევაში მნიშვენლოვანია, როგორც საშინაო,ასევე საგარეო კონტექსტის გათვალისწინება.საქართველო,ისევე როგორც მთელი რეგიონი განსაკუთრებული საგარეო საფრთხეების წინაშე იმყოფება.იმ ფონზე,როდესაც,ერთი მხრივ,ხდება ევროკავშირის ხელმძღვანელი პირების მიერ საქართველოსთან ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერის დაჩქარების დაანონსება,ხოლო,მეორე მხრივ,კეთდება ნატო-ს გაფართოვების პროცესისადმი ახალი მიდგომების შესახებ განცხადება,მნიშვნელოვანია,რომ ყოფილი პრეზიდენტის დაბარება საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორების მიერ არ იქნას აღქმული,როგორც ხელისუფლების პოლიტიკურად მოტივირებული ქმედება და ეს ფაქტი უარყოფითად არ აისახოს საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესზე.
ქვეყნის ყოფილი პრეზიდენტის დასაკითხად დაბარება წინასაარჩევნო კონტექსტშიც შეიძლება იქნეს განხილული.პროკურატურამ უნდა განმარტოს,თუ რატომ გახდა საჭირო ყოფილი პრეზიდენტის დაკითხვაზე დაბარება ადგილობრივი თვითმართველობის არჩევნებამდე რამდენიმე თვით ადრე.ვფიქრობთ,რომ წინასაარჩევნო პერიოდში ოპოზიციის წარმომადგენლებისა და ყოფილი თანამდებობის პირების მიმართ საპროცესო მოქმედებების წარმოება უარყოფით გავლენას მოახდენს თავისუფალ და სამართლიან საარჩევნო პროცესზე.ვფიქრობთ საგამოძიებო ორგანოებმა,შარშანდელი არჩევნების მსგავსად,მაქსიმალურად თავი უნდა შეიკავონ ოპოზიციური პარტიების ლიდერებისა და აქტივისტების მიმართ მსგავსი ქმედებებისგან.აღნიშნული რამ ცალსახად პოზიტიურ გავლენას მოახდენს წინასაარჩევნო გარემოზე.

NGOs react to summoning of ex-President Saakashvili by Prosecutor’s Office
We would like to respond to the statement of the Prosecutor’s Office of Georgia, released on March 22, according to which the ex-President of Georgia, Mikheil Saakashvili is summoned for questioning as a witness on several cases. Without a doubt, each and every citizen of Georgia, including the former President, is equal before the law and, if necessary, has to cooperate with investigation. However, considering a special public interest, this process should be as open and transparent as possible. It’s important to rule out the suspicion that there has been any political pressure which can harm the country’s image.
At this point, there are several factors that could cast a shadow over an impartial investigation. We believe that the Prosecutor’s Office must provide the public with more information about why the necessity of Saakashvili’s interrogation arose only now and why it is necessary to question him about multiple cases all at once.
We believe it’s important to take the internal and external context into consideration in this case. Georgia, as well as the entire region, is facing particular foreign threats. Considering that on one hand, the EU Leaders announce the acceleration of signing Association Agreement with Georgia and on the other hand, the new approaches are expressed about NATO enlargement process, it’s important to make sure that our strategic partners won’t perceive former president’s questioning as a politically motivated action and this won’t have a negative impact on Euro-Atlantic Integration of Georgia.
The questioning of ex-President could be related to the pre-election process. The prosecutor's office should explain why it was necessary to summon the president only a few months earlier before the elections of local self-government.We believe that the procedural actions towards the representatives of Opposition and former high-ranking officials will have a negative impact on free and fair election process. We believe that the investigative agencies should refrain from such actions towards the leaders of opposition parties like they did last year. The latter will have a positive influence on pre-election process.