არასამთავრობოების მიმართვა მთავრობას წითელიუბანი-ხურვალეთის ტერიტორიაზე საოკუპაციო ზოლის გადმოწევასთან დაკავშირებით
2015 წლის 11 ივლისს გორის რაიონის სოფელ ორჭოსანთან და წითელუბანი-ხურვალეთის ტერიტორიაზე რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა რამდენიმე ასეული მეტრით გადმოწია საოკუპაციო ხაზი, რაც ძალზედ საგანგაშო სიგნალს წარმოადგენს საქართველოს უსაფრთხოებისთვის. ეს ქმედება არის რუსეთის მიერ უკანასკნელ პერიოდში წარმოებული ანექსიური პოლიტიკის ლოგიკური გაგრძელება, რომლის ფარგლებში სულ მცირე ხნის წინ გაფორმდა ე.წ. ინტეგრაციის და პარტნიორობის ხელშეკრულებები. შესაბამისად, ნათელია, რომ მოსკოვის მხრიდან გრძელდება საქართველოს ტერიტორიების მიტაცება და მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის შიშის ჩანერგვა. ამჯერად საფრთხე მიადგა ისეთ სტრატეგიულ ინფრასტრუქტურას, როგორიცაა ბაქო-სუფსას მილსადენი. უახლოეს მომავალში შეიძლება საფრთხე შეექმნას ელექტროგადამცემ ხაზს ქართლი-2 და, რაც მთავარია, საქართველოს ცენტრალურ საგზაო მაგისტრალს.
მიგვაჩნია, რომ ამ ვითარებაში აუცილებელია საგანგებო ზომების მიღება. პრინციპულად მნიშვნელოვანია, რომ ფუნდამენტურად გადაიხედოს რუსეთთან ურთიერთობის სტრატეგია, რის გარეშეც, ვერც ერთი ზომა ვერ იქნება შედეგიანი. ჩვენი სტრატეგიის მთავარი პრინციპი უნდა იყოს რუსეთთან ურთიერთობების დარეგულირება საერთაშორისო თანამეგობრობის ჩართულობით და მონაწილეობით.
გთავაზობთ ზოგიერთი იმ ზომის ჩამონათვალს, რომელიც, ჩვენი აზრით, საქართველოს ხელისუფლებამ მყისიერად უნდა დაუპირისპიროს აღნიშნულ საფრთხეს.
კარასინი-აბაშიძის შეხვედრის გადადება და ჟენევის მოლაპარაკებების რიგგარეშე სხდომის მოწვევა. თუ მსგავსი ინციდენტები „ნორმალურ“ პრაქტიკად ჩაითვალა, რომელზეც რეაგირება არ ხდება, უნდა ველოდოთ მომავალში მათ კიდევ გამეორებას;
რუსეთთან ურთიერთობების სტრატეგიის ფუნდამენტურად გადახედვა და ეროვნული უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე მსგავს კრიზისებზე რეაგირების ქმედითი გეგმის და სტანდარტული ოპერატიული პროცედურების შემუშავება;
შსს-ს შესაბამისი სამსახურების მხრიდან აქტივობის ინტენსიფიკაცია (მათ შორის, თანამედროვე ტექნოლოგიების და მონიტორინგის საშუალებების გამოყენებით) ადმინისტრაციული საზღვრის გასწვრივ, მსგავსი პროვოკაციების დროულად აღსაკვეთად და თავიდან ასაცილებლად და ადმინისტრაციული საზღვრის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის უფლებების დაცვის და უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად. განსაკუთრებით საჭიროა, მაგისტრალური გზის გასწვრივ გაძლიერებული მონიტორინგი, მომავალში სერიოზული უსაფრთხოების გამოწვევის თავიდან აცილების მიზნით;
ყველაზე მაღალ დონეზე (პრეზიდენტი, პრემიერმინისტრი) დემარშების განხორციელება ჩვენს ძირითად პარტნიორებთან (აშშ, ნატოს და ევროკავშირის სახელმწიფოები) საფრთხეების შესახებ მათი საქმის კურსში ჩაყენების მიზნით. ამგვარი სპონტანური მაღალი დონის კომუნიკაცია არაერთხელ გამხდარა მომავალში ესკალაციის ხელისშემშლელი ფაქტორი;
საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ არსებული მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის მიწოდების მიზნით უმაღლესი დონის დელეგაციების ჩამოყვანა ევროკავშირიდან და სხვა პარტნიორი სახელმწიფოებისგან, და დიპლომატიური კორპუსის მუდმივი ინფორმირების გაგრძელება;
გაეროს უშიშროების საბჭოს და ეუთოს მუდმივი საბჭოების მოწვევის მცდელობა და პრობლემის აქტუალიზაცია ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციაში;
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე თავისუფალი გადაადგილების შესახებ სახელმწიფო კონცეფციის შემუშავება და მაღალი დონის შეხვედრის/კონფერენციის მოწვევა ამ თემასთან დაკავშირებით;
ადამიანის უფლებების ევროპულ სასამართლოში საჩივრის შეტანა იმ ადამიანების უფლებების დაცვის მიზნით, რომლებიც დაზარალდნენ მავთულხლართების გავლების გამო.
ჩვენის მხრივ, მზად ვართ, მაქსიმალურად შევიტანოთ წვლილი როგორც საოკუპაციო ხაზის გადმოწევით დაზარალებული ადამიანების უფლებების დაცვაში, ისე საქართველოს უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ საზოგადოებასთან კომუნიკაციაში.
ბოლოს, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, რომ დაუყოვნებლივ გამართოს შეხვედრა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან (მაგალითად, უსაფრთხოების და კრიზისების მართვის საბჭოს ფორმატის ფარგლებში), რომლის დროს განხილული იქნება საქართველოს წინაშე დღეს მდგომი უსაფრთხოების გამოწვევები სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მონაწილეობით.

NGOs Address the Government over the Advancement of Occupation Line into the territory of Tsiteliubani-Khurvaleti
On 10 July 2015, near the village of Orchosani and the territory of Tsitelubani-Khurvaleti,
Russian occupation forces advanced the border of South Ossetia by several hundred meters into Georgian-controlled territory, which is an extremely alarming development for the security situation in Georgia. This action is a logical sequence to Russia’s recent annexation policy, including the recent signing of Integration and Partnership Agreements with Abkhazia and South Ossetia. Clearly, Moscow continues to seize Georgian territories and instill fear among civilian population, this time jeopardizing strategic infrastructure of Baku-Supsa Pipeline. Next time it could be Kartli 2 Power Line and most importantly, the Central Georgian Highway that will be put at risk.
We believe that the situation calls for emergency measures. It is crucial to fundamentally revise the strategy of relations with Russia; otherwise, no measure will be successful. The cornerstone of our strategy must be regulating relations with Russia with the engagement and participation of the international community.
We propose a set of measures that the Government of Georgia should immediately take to counter the threat:
• Postpone the Karasin-Abashidze meeting in Prague and convene a special meeting of the Geneva Talks. Regarding such incidents as “normal” and leaving them unanswered will encourage similar practice in the future
• Fundamentally revise the strategy of relations with Russia, and on grounds of national security interests develop an action plan and a standard operating procedure in response to the crisis situation;
• Intensify activities of the relevant offices of the MIA (including with the use of modern technology and monitoring tools) along the administrative border, for the timely reaction and prevention of similar provocations, as well as for protection of rights and security of the population living in borderline areas. It is especially important to intensify monitoring along the highway for prevention any serious threats to security in the future;
• Deliver highest-level démarches (from the President and the Prime Minister) to our main partners (U.S., NATO, and EU states) to make them aware of the threats. Such spontaneous high-level communication has often proven effective to prevent further escalation;
• Invite high-level delegations from EU and other partner countries to alert them about the situation along the occupation line, and maintain awareness of the diplomatic corps;
• Make efforts to convene the UN Security Council and OSCE Permanent Council and keep the problem high on the agenda of all international organizations;
• Develop a national concept on free movement in the occupied territories and convene high-level meetings/conferences about this matter;
• File a complaint in the European Court of Human Rights to protect the rights of the people affected by the installation of the wire entanglements.
We, on our end, are ready to contribute to the maximum extent to protection of rights of the people affected by the advancement of the occupation line, and to communication with citizens about Georgia’s national security issues.
Lastly, we call on the government to immediately arrange a meeting with non-governmental organizations (for instance, within the format of security and crises management council) to discuss Georgia’s contemporary security challenges with the participation of civil society representatives.