დაუშვებელია განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების გამო საჯარო მოსამსახურეთა დევნა და მათზე ზეწოლის განხორციელება
გვსურს გამოვეხმაუროთ 2024 წლის 1 დეკემბერს თბილისის მერის, კახა კალაძის მიერ გაკეთებულ განცხადებას მერიაში რეორგანიზაციის პროცესის დაწყებასთან დაკავშირებით.
თბილისის მერის მიერ რეორგანიზაციის პროცესის დაანონსებას წინ უძღოდა მერიის თანამშრომელთა ნაწილის მიერ „ქართული ოცნების“ ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის შეჩერებასთან დაკავშირებით გაკეთებული განცხადება. მერიაში დასაქმებული პირები მკაფიოდ და ერთმნიშვნელოვნად გაემიჯნენ საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის 2028 წლამდე შეჩერების გადაწყვეტილებას. ზემოაღნიშნულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილება არ არის თანხვედრაში საქართველოს მოსახლეობის მიერ გაცხადებულ მიზანთან და კონსტიტუციის 78-ე მუხლის არსთან. გარდა ამისა, ქვეყნის ევროინტენგრაციის პროცესის მხარდაჭერის მიზნით განცხადება გაავრცელეს სხვადასხვა სამინისტროებისა და საბიუჯეტო უწყებების ასობით თანამშრომელმა. გავრცელებული ინფორმაციით, აღნიშნული განცხადებების გავრცელების შემდეგ მიმდინარეობს ზეწოლა იმ საჯარო მოსამსახურეებზე, რომლებმაც საჯაროდ დაგმეს სახელმწიფოს კურსის ცვლილებასთან დაკავშირებით გაკეთებული საჯარო განცხადებები.
საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლის შესაბამისად, კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში უნდა მიიღონ ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად. აღნიშნული კონსტიტუციური ნორმა, მათ შორის, საჯარო მოსამსახურეებსაც აკისრებს ვალდებულებას, გადადგან ქმედითი ნაბიჯები საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობისთვის. ნებისმიერი საჯარო მოსამსახურის ძალისხმევა, მათ შორის მის მიერ გაკეთებული განცხადება, რომელიც ემსახურება კონსტიტუციის 78-ე მუხლის აღსრულებას, არ უნდა გახდეს მისი გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის ან პოლიტიკური შეხედულებების გამო დევნის საფუძველი.
პირის იძულება, დაწეროს განცხადება საკუთარი ინიციატივით სამუშაოდან განთავისუფლების თაობაზე, წარმოადგენს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 169-ე მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულს.
აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ მერიაში დაანონსებული რეორგანიზაცია შესაძლოა გამოყენებულ იქნეს როგორც ინსტრუმენტი იმ საჯარო მოსამსახურეების წინააღმდეგ, რომლებიც საკუთარ პოზიციას გამოხატავენ ქვეყნის ევროპული მომავლის შესახებ და ემიჯნებიან “ქართული ოცნების” მიერ კონსტიტუციური წესრიგის წინააღმდეგ მიღებულ გადაწყვეტილებებს.
მიგვაჩნია, რომ მერიაში დაგეგმილი ნებისმიერი სტრუქტურული ცვლილება უნდა განხორციელდეს გამჭვირვალედ, კანონის სრული დაცვით და საჯარო მოსამსახურეთა შრომითი უფლებების, რეორგანიზაციის ძირითადი პრინციპების შესაბამისად.
მოვუწოდებთ შესაბამის უწყებებს , იმოქმედონ კონსტიტუციური ჩარჩოს ფარგლებში და უზრუნველყონ საჯარო მოხელეთა უფლებების სრული დაცვა. დაუშვებელია განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების გამო საჯარო მოსამსახურეთა დევნა და მათზე ზეწოლის განხორციელება.
განცხადების ხელმომწერი ორგანიზაციები გამოვხატავთ მზაობას უფასო იურიდიულ დახმარება გავუწიოთ პოლიტიკური თუ განსხვავებული შეხედულებების გამო დისკრიმინაციის, სამსახურიდან უკანონოდ და სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებულ საჯარო მოსამსახურეებს.

It is inadmissible to persecute or exert pressure on public servants due to differing political views
We respond to the statement made by the Mayor of Tbilisi, Kakha Kaladze, on December 1, 2024, regarding the initiation of a reorganization process within the municipal administration.
The Mayor's announcement of the reorganization process was preceded by a statement from a portion of municipal employees concerning the ruling Georgian Dream party’s suspension of the European Union accession process. Municipal employees explicitly and unequivocally distanced themselves from the decision to postpone Georgia's EU accession process until 2028. The aforementioned statement asserts that the Georgian Dream party's decision is incongruent with the publicly articulated national objectives and the fundamental essence of Article 78 of the Constitution. Moreover, to demonstrate support for the country's European integration process, statements were disseminated by hundreds of employees from various ministries and budgetary institutions. According to disseminated information, after the release of these statements, pressure was exerted on public servants who publicly condemned the statements regarding the change in the state's trajectory.
In accordance with Article 78 of the Georgian Constitution, the constitutional bodies shall take all measures within the scope of their competencies to ensure the full integration of Georgia into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization. This constitutional norm, inter alia, imposes an obligation on public servants to take proactive steps to facilitate Georgia's European integration process. Any public servant's effort, including statements aimed at implementing Article 78 of the Constitution, should not become grounds for restricting freedom of expression or persecution based on political views.
Coercion of a person into writing a resignation application on his/her own initiative constitutes a criminal offense under Article 169 of the Georgian Criminal Code.
It is noteworthy that the announced reorganization of the municipal administration may be utilized as an instrument against public servants who express their position regarding the country's European future and distance themselves from the decisions made by Georgian Dream contravening the constitutional order.
We believe that any structural modifications planned within the municipal administration should be implemented with transparency, full legal compliance, and in strict accordance with public servants' labor rights and the fundamental principles of reorganization.
We call upon the relevant agencies to operate within the constitutional framework and ensure comprehensive protection of public officials' rights. It is inadmissible to persecute public servants or exert pressure on them due to differing political views.
We, the signatory organizations, express our readiness to provide free legal aid to public servants who have been discriminated against, dismissed unlawfully, or on political grounds.