ENEMO მოუწოდებს რუსეთის მთავრობას, რომ შეაჩეროს Golos-ზე განხორციელებული ზეწოლა
„სადამკვირვებლო ორგანიზაციების ევროპული ქსელი” (ENEMO) მკაცრად გმობს ENEMO-ს წევრი რუსული სადამკვირვებლო ორგანიზაციის, Golos-ის წინააღმდეგ განხორციელებულ სახელმწიფო ზეწოლის ფაქტებს.
2015 წლის 7 ივლისს განხორციელდა Golos-ის საბჭოს თანათავმჯდომარეთა, გრიგორ მელკონიანცის და რომან უდოტის, აგრეთვე Golos-ის რეგიონთშორისი ოფისის დირექტორის, ტატიანა ტროინოვას სახლების ჩხრეკა. იმავე დღეს განხორციელდა ორგანიზაციის მოსკოვის ოფისის ჩხრეკაც. ჩხრეკის პროცესში, რომელიც მნიშვნელოვანი დარღვევების ფონზე ჩატარდა, დოკუმენტები და ელექტრონული ხელსაწყოები იქნა ამოღებული. აღნიშნული გამოძიება წარმოადგენს სახელმწიფოს მიერ “Golos-Volga”-ს უფროსის, ლიუდმილა კუზმინას წინააღმდეგ წარმოებული საქმის ნაწილს. ქალბატონ კუზმინას სახელმწიფო ედავება 2010-2011 წლებში Golos-ის ფონდის მიერ ქველმოქმედების მიზნით გადარიცხული თანხიდან საშემოსავლო გადასახადისგან თავის არიდებას. აღსანიშნავია, რომ აპრილის თვეში ქალბატონ კუზმინას პროკურატურა დაემუქრა ფსიქიატრიული გამოკვლევის ჩატარებით.
მნიშვნელოვანია, აღვნიშნოთ, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც Golos-ის წინააღმდეგ სახელმწიფო არაკანონიერ ზეწოლას ახორციელებს. სახელმწიფოს მხრიდან 2011 წლის საპარლამენტო არჩევნების და 2013 წლის ქალაქ მოსკოვის მერის არჩევნების წინა პერიოდში განხორციელდა Golos-ის წინააღმდეგ არაკანონიერი ქმედებები. 2011 წელს Golos-ი დაჯარიმებულ იქნა „არჩევნების დარღვევის ინტერაქტიული რუკის“ გამოქვეყნებისათვის, რომელიც პროკურატურის მტკიცებით ეწინააღმდეგებოდა საარჩევნო კანონს. 2013 წელს კი Golos-ის მიერ „უცხოურ აგენტად“ დარეგისტრირებაზე უარის თქმის გამო, ორგანიზაცია დაჯარიმებულ იქნა და საქმიანობის წარმოების უფლება ჩამოერთვა. 2011 წლის დეკემბერს აღნიშნული ქმედებების დასაგმობად გამოქვეყნდა ENEMO-ს განცხადება.
ENEMO ღრმად შეშფოთებულია რუსეთის სახელმწიფოს მიერ დამოუკიდებელი სადამკვირვებლო ორგანიზაციის საქმიანობის შეზღუდვის და შევიწროების გამო. ENEMO მიიჩნევს, რომ განხორციელებული სახლის ჩხრეკა მიზნად ისახავს ქვეყანაში ამა წლის სექტემბრის თვეში დაგეგმილი ადგილობრივი არჩევნების პერიოდში ძლიერი სადამკვირვებლო ორგანიზაციის საქმიანობის შეზღუდვას. ეს შევიწროების ფაქტები წარმოადგენს სახელმწიფოს მიერ სამოქალაქო ორგანიზაციების წინააღმდეგ წარმოებული ზოგადი პოლიტიკის ნაწილს, რომლის მიზანიც არის ჩაახშოს კრიტიკულად განწყობილი ორგანიზაციების საქმიანობა ქვეყანაში.
წარმოადგენს რა Golos ყველაზე ფართო მოქალაქეთა სადამკვირვებლო ჯგუფს რუსეთში, მისი საქმიანობა მეტად მნიშვნელოვანია ქვეყანაში მიმდინარე არჩევნების გამჭვირვალედ ჩასატარებლად და არჩევნებისადმი მოქალაქეთა ნდომის ასამაღლებლად. Golos-ის საქმიანობის მუდმივობის შენარჩუნება მნიშვნელოვანია მით უფრო, რომ იგი ადგილობრივ დაკვირვებას ახორციელებს საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად.
ENEMO გმობს სამოქალაქო საზოგადოება Golos-ის წინააღმდეგ განხორციელებულ სისტემურ შევიწროებას. ქსელი მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას, რომ პატივის სცეს ქვეყნის საერთაშორისო ვალდებულებებს და უზრუნველყოს სამოქალაქო ორგანიზაციათა საერთაშორისო უფლება- დააკვირდნენ არჩევნებს შეზღუდვების გარეშე.
„სადამკვირვებლო ორგანიზაციების ევროპული ქსელი” აერთიანებს 22 სამოქალაქო ორგანიზაციას ევროპისა და ცენტრალური აზიის 17 სახელმწიფოდან. მისი ქსელის წევრები არიან გამოცდილი საარჩევნო დამკვირვებლები აღმოსავლეთ, სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპიდან და ცენტრალური აზიიდან, რომელებიც, საერთაშორისო სტანდარტების დაცვით, აფასებენ არჩევნებთან დაკავშირებული პროცესების გამჭვირვალობასა და სამართლიანობას და წარმოადგენენ მიუკერძოებელ და თანმიმდევრულ ანგარიშს.
ENEMO-ს წევრი ორგანიზაციები არიან : სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი - ბოსნია და ჰერცეგოვინა; დემოკრატიული ტრანზიციის ცენტრი – მონტენეგრო; თავისუფალი არჩევნების და დემოკრატიის ცენტრი – სერბია; დემოკრატიის და სამოქალაქო საზოგადოების კოალიცია – ყირგიზეთი; უკრაინელი ამომრჩევლების კომიტეტი - უკრაინა; არჩევნებზე მონიტორინგის ცენტრი– აზერბაიჯანი; GONG – ხორვატია; სამართლიანი არჩევნების და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება – საქართველო; ეს შენი არჩევანია – სომხეთი; მოქალაქეთა ასოციაცია MOST – მაკედონია; პრო-დემოკრატიული ასოციაცია – რუმინეთი; დამოუკიდებელი დამკვირვებლების რესპუბლიკური ქსელი – ყაზახეთი; ხმა – რუსეთი; Obcianske Oko – სლოვაკეთი; ბელარუსიის ჰელსინკის კომიტეტი – ბელარუსია; საზოგადოება დემოკრატიული კულტურისათვის – ალბანეთი; მონიტორინგის ცენტრი – მონტენეგრო; Promo LEX – მოლდოვეთი; KRIIK ალბანური ასოციაცია; ადამიანის უფლებათა ცენტრი Viasna – ბელარუსია; სამოქალაქო ინიციატივების მხარდაჭერის ფონდი – ყაზახეთი; კოსოვოს დემოკრატიული ინსტიტუტი – კოსოვო

ENEMO Calls the Russian Federation to Halt Intimidation on Golos
The European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) strongly condemns the intimidation of leaders of Russian election observer organization - Golos, member of ENEMO.
On July 7, 2015 the law enforcement authorities raided the apartments of the co-chairmen of the board of the Golos Movement, Grigory Melkonyants and Roman Udot, as well as the executive director of the Interregional Public Foundation-Golos Tatiana Troynova. Later the same day, the Golos office in Moscow was also raided. As a result of extensive house and office searches, which were conducted with some procedural violations, documents and electronic equipment have been confiscated and seized by the authorities. This comes after the case being filed against the head of the regional office “Golos-Volga”, Lyudmila Kuzmina. Mrs. Kuzmina was allegedly accused of not paying the taxes on money donated from the central fund of Golos in 2010-2012. Furthermore, Ms. Kuzmina was threatened with a psychiatric examination by the Russian prosecutor's office in April 2015.
Worth noting, that this is not the first time that Golos has come under significant pressure from Russian authorities. Prior to the parliamentary elections of 2011 and prior to the Moscow mayor elections of 2013, Golos was subject to state intimidation. In 2011 Golos was fined for false accusations of breaching the election law for publishing an Interactive Map of Election Fraud and in 2013 the organization was fined and forced to stop its activities for not registering as a “foreign agent”. Back in December 2011, ENEMO has issued statements in reaction to intimidation of Golos .
ENEMO is strongly alarmed by the attempts of the state to threaten independent election observer organization and its activists. ENEMO considers that the house searches represent direct intimidation of Golos activists aimed at hindering and restricting the monitoring work of the reputable observer organization in Russia prior to the upcoming local elections in September. These latest actions are part of the larger crackdown on civil society organizations and independent activists in Russia in an attempt to silence critical voices in the country.
Being the largest and recognized citizens’ observer group in Russia, Golos observation efforts are critically important for ensuring transparency and increasing the trust in elections in the country. As in the case of all ENEMO members, Golos observation is conducted in accordance to the internationally recognized standards for domestic monitoring of elections. Attempts to threaten Golos activists and prevent their non-partisan work would signal that Russian Federation does not welcome independent and professional election monitoring thus undermining the legitimacy of electoral process in Russia.
ENEMO condemns the persistent harassment and intimidation on the civil society and ENEMO member organization Golos. The Network calls upon the Russian Federation to respect the country’s international commitments and guarantee the internationally recognized right of citizen observers to conduct election observation without restrictions.
ENEMO (European Network of Election Monitoring Organizations) is a group of 22 civic organizations from seventeen countries of Europe and Eurasia. ENEMO seeks to support the international community's interest in and support for democracy in the post-communist countries of the OSCE region, to assess electoral conditions and the political environment, and to offer accurate and impartial observation reports. ENEMO international observation missions evaluate the electoral process using international standards for democratic and fair elections and benchmarks in the assessed country's legislation and constitution.