ENEMO უკრაინაში საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიას იწყებს
დღეს, 15 ოქტომბერს, ENEMO-მ, არჩევნებზე დამკვირვებელი ორგანიზაციების ევროპულმა ქსელმა, უკრაინაში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე  საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის დაწყების შესახებ განაცხადა.
კიევში დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე ENEMO-ს მისიის აღმასრულებელი გუნდის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ უკრაინის არჩევნებზე ქსელი ფართომასშტაბიან მონიტორინგს განახორციელებს. არჩევნებზე დაკვირვება მოხდება 50 გრძელვადიანი დამკვირვებლისა და 270 მოკლევადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით.
უკრაინაში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები 2015 წლის 25 ოქტომბერს გაიმართება.
ISFED-ის აღმასრულებელი დირექტორი, ნინო ლომჯარია, ევროპული სადამკვირვებლო ქსელის გენერალური მდივანი 2015 წლის თებერვალში გახდა. მას შემდეგ „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ ENEMO-ს გენერალური სამდივნოა და ქსელის ინსტიტუციურ განვითარებაზე მუშაობს.
უკრაინის 25 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების სადამკვირვებლო მისიის ორგანიზებისთვის მზადება, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ რამდენიმე თვით ადრე დაიწყო.  საწყის ეტაპზე, ISFED-მა მისიისათვის საჭირო ფინანსები მოიპოვა და ამჟამად ახორციელებს მისიის ფინანსურ და ადმინისტრაციულ მხარდაჭერას.
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ უკრაინის არჩევნებზე, ENEMO-ს ეგიდით, 20-ზე მეტ დამკვირვებელს აგზავნის. მათ შორის არის 6 გრძელვადიანი დამკვირვებელი, რომელიც უკრაინის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანიას, კენჭისყრის დღეს და არჩევნების შემდგომ პერიოდს დააკვირდება.
ENEMO დამკვირვებელი ორგანიზაციების ევროპული ქსელია, სადაც 17 ქვეყნის 21 ორგანიზაციია გაერთიანებული. სადამკვირვებლო მისია არჩევნებზე დაკვირვებისას ხელმძღვანელობას ევროპული სტანდარტებით, დემოკრატიული და სამართლიანი არჩევნების უზრუნველსაყოფად.

Today on October 15, the European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) announced the launch of its international mission for monitoring local self-government elections in Ukraine.
During a press conference held today in Kiev, representatives of ENEMO Executive Board announced that the Network will implement a large-scale monitoring of elections in Ukraine by deploying 50 long-term and 270 short-term observers.
Local self-government elections in Ukraine are scheduled to be held on October 25, 2015.
ISFED Executive Director Nino Lomjaria assumed responsibilities of ENEMO General Director in February 2015. Since then ISFED has been acting as ENEMO general secretariat and working on institutional development of the Network.
ISFED started preparing for the mission to monitor the Ukrainian elections a few months ago by fundraising and is now providing financial and administrative support for the mission.
ISFED will deploy over 20 observers within ENEMO mission for monitoring the Ukrainian elections, including 6 long-term observers who will carry out pre-election (campaigning), Voting Day and post-election monitoring.
European Network of Election Monitoring Organizations brings together 21 organizations from 17 countries. ENEMO mission abides by European standards of monitoring to ensure democratic and fair elections.