ერთობლივი განცხადება ნიკა მელიას წინასწარი პატიმრობის გადაწყვეტილებით წარმოქმნილი დაძაბულობის განმუხტვის შესახებ
2021 წლის 17 თებერვალს, სასამართლომ დააკმაყოფილა საქართველოს გენერალური პროკურორის შუამდგომლობა და ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარეს, ნიკა მელიას, აღკვეთის ღონისძიება გირაო, პატიმრობით შეუცვალა.
18 თებერვალს დილით განვითარებულმა მოვლენებმა და პოლიციის ქმედებებმა ცხადჰყო, რომ ხელისუფლება ნიკა მელიას დაკავებას საპოლიციო ძალის გამოყენებით აპირებს. ხელისუფლების ნაბიჯები ზრდის პოლიტიკურ პოლარიზაციას და კიდევ უფრო აღრმავებს დემოკრატიის კრიზისს ქვეყანაში. კრიზისის სიმძაფრეზე მიუთითებს პრემიერ მინისტრის, გიორგი გახარიას განცხადება და მისი გადაწყვეტილება თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ. შექმნილი მდგომარეობის განმუხტვის უპირველესი ვალდებულება მმართველ პოლიტიკურ ძალას და იმ ინსტიტუტებს აკისრიათ, რომლებიც მიმდინარე მოვლენებში უშუალოდ არიან ჩართული.
ნიკა მელიას წინასწარი პატიმრობის შესახებ გადაწყვეტილებით გამოწვეული დაძაბული მდგომარეობიდან გამოსვლის ერთადერთი საშუალება სწორი პოლიტიკური და სამართლებრივი გადაწყვეტილების მიღებაა, რაც განმუხტავს არსებულ ვითარებას და ქვეყანას პოლიტიკური კრიზისის უკიდურეს ზომამდე გამწვავებას თავიდან ააცილებს. ვფიქრობთ, პოლიტიკური ნების არსებობის შემთხვევაში, ამ დაძაბულ ვითარებაშიც შესაძლებელია გამოსავლის პოვნა.
მოვუწოდებთ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არ დაიწყოს სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულება იქამდე, სანამ დაცვის მხარე არ გამოიყენებს კანონით გათვალისწინებულ ყველა შესაძლებლობას. კერძოდ, მოქმედი კანონმდებლობა არსებით სხდომაზე აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების მყისიერ, 48 საათში, გასაჩივრების უფლებას მხარეებს არ ანიჭებს. სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე გამოტანილ განაჩენთან ერთად საჩივრდება. შესაბამისად,  ეს ნორმა ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ თავისუფლების, სამართლიანი სასამართლოსა და დაცვის უფლებას.
მიგვაჩნია, რომ არსებულ ვითარებაში აღნიშნული ნორმის საკონსტიტუციო სასამართლოში გასაჩივრება და ამ პროცესის სააპელაციო სასამართლოს მიერ ხელშეწყობა უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯი იქნება. კერძოდ, დაცვის მხარის მიერ პატიმრობის შეფარდების შესახებ გადაწყვეტილების გასაჩივრების შემთხვევაში, სააპელაციო სასამართლოს შეუძლია ამ ნორმის არაკონსტიტუციურობის მოტივით, კონსტიტუციური წარდგინებით მიმართოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილების მიღებამდე შეაჩეროს სისხლისსამართლებრივი დევნა და საქმის განხილვა. შესაბამისად, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილების მიღებამდე შეჩერდება ნებისმიერი ქმედება სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებასთან დაკავშირებით. ეს იქნება არსებული მძიმე კრიზისის განმუხტვის ინსტიტუციური და ლეგიტიმური გზა.

Joint Statement on Ways to Ease the Crisis Arising from the Decision to Detain Nika Melia
On February 17, 2021, Tbilisi City Court granted the motion of the Prosecutor General of Georgia and used detention against the Chairperson of the United National Movement, Nika Melia.
It has been revealed that the authorities intended to arrest Nika Melia by using police force. The latest actions of the government have increased political polarization and further deepened the political crisis. The resignation of the Prime Minister, Giorgi Gakharia highlights the depth of the crisis. In this particular case, the primary responsibility for defusing the situation lies with the ruling political party and the institutions that are directly involved in the current events.
The only way out of this particular situation is to make the right political and legal decisions, thereby defusing the current situation and preventing the country from escalating the political crisis to an extreme extent. We believe that, if there is political will, it is possible to find a way out of this situation.
We call on the Ministry of Internal Affairs of Georgia to refrain from enforcing the court decision until the defense has used all the remedies provided by law.  In particular, according to the legislation and the practice established by the courts, decisions at the stage of hearings on merit cannot be appealed within 48 hours. It can only be examined by the Court of Appeals together with the final verdict. This norm contradicts the right to liberty and fair trial guaranteed by the Constitution of Georgia and is therefore unconstitutional.
We believe that, in the current situation, challenging this provision in the Constitutional Court and facilitation of this process by the Court of Appeals would be the most significant steps. Specifically, if the defense team challenges the decision on detention,  the Court of Appeals can address the Constitutional Court with a constitutional motion on the grounds of the provision’s being unconstitutional, suspending the criminal prosecution and the consideration of the case until the Constitutional Court produces a ruling. Subsequently, any actions related to the enforcement of the decision of Tbilisi City Court will be pending. This will be an institutional and legitimate way to defuse the current serious crisis.