ერთობლივი განცხადება თავისუფალი და სამართლიანი საარჩევნო გარემოს შესახებ
8 ივნისს საქართველოს პრემიერმინისტრმა ხელი მოაწერა საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულებას მორიგი საპარლამენტო არჩევნების დღის დანიშვნის შესახებ. ამ განკარგულების გამოქვეყნებისთანავე ოფიციალურად დაიწყო წინასაარჩევნო კამპანია და ქვეყანა გადავიდა განსაკუთრებულ რეჟიმზე. კამპანიის დაწყებასთან ერთად მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყანაში არსებულმა ინსტიტუტებმა გამართულად იმუშაონ, რათა 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად ჩატარდეს. ამ მიზნის მისაღწევად, მივმართავთ პროცესში ჩართულ სახელმწიფო და არასახელმწიფო ინსტიტუტებს, გამოიჩინონ სათანადო პასუხისმგებლობა და ჯეროვნად შეასრულონ დაკისრებული უფლება-მოვალეობები. კერძოდ:
საქართველოს ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას:
აიღოს პასუხისმგებლობა არჩევნების მშვიდ და სამართლიან ფორმატში ჩატარებაზე. გაითვალისწინოს, რომ არჩევნების არადემოკრატიულ და არასამართლიან გარემოში ჩატარება გავლენას მოახდენს ქვეყნის სამომავლო პერსპექტივებზე, მათ შორის საქართველოს ნატოსთან და ევროკავშირთან დაახლოების კუთხით;
თავი შეიკავოს ადმინისტრაციული რესურსების საარჩევნო მიზნით გამოყენებისგან, მათ შორის, ისეთი სოციალური ინიციატივების განხორციელებისგან, რომელთა მთავარი ამოცანა ამომრჩეველთა ხმების მოპოვებაა და არ ემსახურება ქვეყნის განვითარების გრძელვადიან მიზნებს;
უზრუნველყოს მედიის თავისუფლება, მის საქმიანობაში ჩაურევლობა და უსაფრთხო სამუშაო გარემოს შექმნა, როგორც სამართლიანი წინასაარჩევნო გარემოს უმნიშვნელოვანესი წინაპირობა;
თავი შეიკავოს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების, განსაკუთრებით იმ ორგანიზაციების დისკრედიტაციისგან, რომლებიც მუშაობენ საარჩევნო საკითხებზე და მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვთ სამართლიანი და დემოკრატიული არჩევნების ჩატარებაში.
უზრუნველყონ არჩევნებში ჩართული მხარეების უსაფრთხოება, ხოლო სამართალდარღვევებზე დროული და ადეკვატური რეაგირება,  რათა ყველა პოლიტიკურ პარტიასა და დამოუკიდებელ კანდიდატს საშუალება ჰქონდეს, მშვიდ გარემოში აწარმოოს საარჩევნო კამპანია;
პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის სრული დაცვით შეასრულონ მათზე დაკისრებული მოვალეობები, მათ შორის, არ დაუშვან და დროულად აღკვეთონ ყოველგვარი ძალადობრივი აქტი, დაიცვან საზოგადოებრივი წესრიგი და უსაფრთხოება. პოლიციამ და პროკურატურამ სამართლიანი და ადეკვატური ზომები გაატარონ კრიმინალურ ინცინდენტებში მონაწილე პირების მიმართ.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს:
არ დაუშვას პოლიტიკური პარტიების საქმიანობაში ჩარევა ან/და ზეგავლენის მოხდენა საარჩევნო გარემოზე. ამ მიზნით, განახორციელოს ეფექტური შიდა მონიტორინგი საკუთარი თანამშრომლების საქმიანობაზე, რათა ადგილი არ ქონდეს თბილისსა და რეგიონებში სხვადასხვა პარტიების წევრებზე, მხარდამჭერებსა და აქტივისტებზე ზეწოლას, დაშინებისა და გადაბირების ფაქტებს.
იუსტიციის სამინისტროს:
უზრუნველყოს უწყებათაშორისი კომისიის ეფექტური და მიუკერძოებელი მუშაობა, მათ შორის კომისიაში გამართული დისკუსიის კონსტრუქციული მედიაციის გზით;
არ წარმოქმნას ხელოვნური ბარიერები და უზრუნველყოს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ხელმისაწვდომობა შესაბამის მონაცემთა ბაზებზე.
განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციოს საარჩევნოდ ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებაზე რეაგირების საკითხს;
ჯეროვნად განიხილოს შემოსული საჩივრები, რათა არ გაჩნდეს კითხვები ამ უწყების მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებით, ასევე, უზრუნველყოს საჩივრების განხილვის ერთგვაროვანი მიდგომა ყველა საარჩევნო კომისიის დონეზე;
ხელი შეუწყოს სადამკვირვებლო ორგანიზაციებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების მუშაობას;
განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმოს საარჩევნო პროცესში ეთნიკური უმცირესობებისა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების ჩართულობას.
ეფექტური და მიუკერძოებელი ზედამხედველობა განახორციელოს პარტიების დაფინანსებაზე და პერიოდულად საზოგადოებას აცნობოს მონიტორინგის შედეგების შესახებ.
წინასაარჩევნო კამპანია წარმართონ საარჩევნო პროგრამების საფუძველზე. საზოგადოებას მაქსიმალური მიაწოდონ ინფორმაცია პარტიის პროგრამების შესახებ;
წინასაარჩევნო კამპანია დააფუძნონ პოზიტიურ დღის წესრიგზე და მაქსიმალური აქცენტები გააკეთონ სამომავლო გეგმებზე;
განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმონ ეთნიკური უმცირესობების ინფორმირებას საკუთარი წინასაარჩევნო პროგრამების შესახებ;
უზრუნველყონ საარჩევნო სიებში ქალთა ადექვატური მონაწილეობა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა წარმოჩენა;
თავი შეიკავონ აგრესიული ქმედებებისგან და პროვოკაციებისგან, ასევე, მსგავს ქმედებებში პარტიის აქტივისტების ჩართვისგან;
უარი თქვან ოპონენტების დისკრედიტაციაზე, მათ შორის,  პირადი ცხოვრების ან სხვა ტიპის ინფორმაციის გავრცელების გზით, ოპონენტებთან ურთიერთობა გადაიტანონ თემატური დისკუსიის ჭრილში;
პატივი სცენ ადამიანის უფლებებს და გაიზიარონ სამართლებრივი, სეკულარული და დემოკრატიული სახელმწიფოს მშენებლობის მნიშვნელობა. ასევე, უარი თქვან სხვადსხვა დისკრიმინირებული ჯგუფების ინსტრუმენტალიზაციაზე და დაგმონ მოწყვლადი ჯგუფების უფლებრივი მდგომარეობით მანიპულირება პოლიტიკური მიზნებისთვის;
უარი თქვან სიძულვილის ენის გამოყენებაზე, ასევე, ქსენოფობიურ და ჰომოფობიურ განცხადებებზე. იზრუნონ ეთნიკური, რელიგიური და სხვა დისკრიმინირებული ჯგუფების სათანადო ინფორმირებაზე და მათი პოლიტიკური მონაწილეობის გაზრდაზე;
გაიზიარონ პასუხიმგებლობა არჩევნების მშვიდობიანად ჩატარებაზე და იმაზე, რომ არჩევნების არადემოკრატიულად ჩატარება გავლენას მოახდენს საქართველოს სახელმწიფოს შემდეგ განვითარებაზე და მისი ევროინტეგრაციის მომავალზე;
კეთილსინდისიერად, გამჭვირვალედ და კანონის მოთხოვნების დაცვით მოახდინონ წინასაარჩევნოდ ფინანსების განკარგვა და უარი თქვან ამომრჩევლების მოსყიდვაზე.
მედია ორგანიზაციებს:
მიუკერძოებლად გააშუქონ წინასარჩევნო კამპანია და არჩევნების დღის მიმდინარეობა;
ამომრჩეველს მიაწოდონ ინფორმაცია პოლიტიკური პარტიებისა და კანდიდატების საარჩევნო პროგრამებთან და  დაპირებებთან დაკავშირებით; ამისათვის მედია საშუალებებმა უზრუნველყონ შესაფერისი სადისკუსიო ფორმატების ეთერში გაშვება;
ამომრჩეველს მიაწოდონ მიუკერძოებელი, ფაქტებზე დაფუძნებული ინფორმაცია წინასაარჩევნო პერიოდში არსებულ დარღვევებთან დაკავშირებით;
არ მიმართონ პოლიტიკურ პარტიების განზრახ დისკრედიტაციას და იმოქმედონ საზოგადოების ინტერესებიდან გამომდინარე;

JOINT STATEMENT OF CSO’S ON FREE AND FAIR ELECTORAL ENVIRONMENT
On June 8, the Prime Minister of Georgia signed the decree of the President of Georgia announcing the date of the next parliamentary elections. Upon the promulgation of this decree, the pre-election campaign was officially launched, and the country switched to an extraordinary regime. As the campaign begins, it is important that the country’s institutions operate in an orderly manner to ensure that the parliamentary elections of October 8 are conducted in compliance with international standards. To achieve this goal, we appeal to the relevant state and non-state institutions to assume proper responsibility and duly exercise their rights and obligations. In particular, we appeal to:
The central and local authorities of Georgia:
● To take responsibility for conducting the elections in a calm and fair environment; to take into consideration that conducting the elections in an undemocratic and unfair environment is going to affect the country’s future prospects, including in terms of Georgia’s integration with NATO and the EU;
● To refrain from using administrative resources for electoral purposes, inter alia, from carrying out social initiatives whose main objective is to gain votes and which do not serve the long-term goals of the country’s development;
● To ensure freedom of the media, safe working environment and non-interference with journalistic activities as a critical  precondition for a fair pre-election environment;
● To refrain from discrediting civil society organizations, especially those that work on electoral issues and make an important contribution to fair and democratic conduct of the elections.
Law enforcement agencies:
● To ensure the safety of all stakeholders and timely and adequate response to violations of law, so that all political parties and independent candidates are able to conduct the election campaign in a calm environment;
● To fulfill their obligations with full observance of political neutrality, inter alia, not to allow and prevent in a timely manner all acts of violence and to observe the public order and safety. The police and the Prosecutor’s Office should take fair and adequate measures in relation to persons who take part in criminal incidents.
The State security service
● Not to allow interference with the activities of political parties and/or exerting of influence on the election environment, and, for this purpose, to conduct effective internal monitoring on the activities of its own employees, in order to rule out cases of pressure on and intimidation of members, supporters, and activists of various political parties in Tbilisi and the regions.
The Ministry of Justice:
● To ensure that the Interagency Commission works effectively and impartially, including by means of constructive mediation of discussions held in the Commission;
● Not to create artificial barriers and to ensure that the State Audit Office has access to relevant databases.
The Election Administration:
● To respond to the use of administrative resources for electoral purposes;
● To properly examine the received complaints to avoid questions regarding the impartiality of this agency, as well as to ensure a uniform approach to examination of complaints in the election commissions of all levels;
● To assist monitoring organizations and other stakeholders in their work;
● To pay particular attention to the involvement of ethnic minorities and persons with disabilities in the electoral process.
The State Audit Office:
● To exercise effective and impartial monitoring of the funding of political parties and to periodically notify the public of the results of the monitoring.
● To conduct the pre-election campaign on the basis of electoral platforms; to provide the public with as much information as possible about their platforms;
● To base their pre-election campaigns on a positive agenda and to put as much emphasis as possible on future plans;
● To pay as much attention as possible to informing ethnic minorities about their electoral platforms;
● To ensure that women are represented adequately in party lists and that representatives of ethnic minorities are included in these lists;
● To refrain from  aggressive acts and provocations, as well as from involving party activists in such acts;
● To abandon the practice of discrediting opponents, including by means of disseminating information on private life or other similar information; to channel the relationship with opponents toward thematic discussions;
● To respect human rights and to recognize the significance of building a law-governed, secular and democratic state, as well as to abandon the instrumentalization of various discriminated groups and to condemn the manipulation with the human rights situation of vulnerable groups for political purposes;
● To abandon the use of hate speech, as well as the practice of making xenophobic and homophobic statements; to make efforts to properly inform ethnic and religious minorities and other discriminated groups and to enhance their political participation;
● To share responsibility for peaceful conduct of elections and bear in mind that undemocratic conduct of the elections is going to affect the further development of the State of Georgia and the future of its integration with the EU;
● To spend funds in good faith, transparently, and in compliance with the requirements of law in the run-up to the elections and to abandon the practice of vote buying.
Media organizations:
● To provide an  impartial coverage of the pre-election campaign and the polling day;
● To provide voters with  information regarding the platforms and pledges of political parties and candidates; for this purpose, media outlets should ensure the broadcasting of relevant discussion programs;
● To provide voters with impartial, fact based information about irregularities in the run-up to the elections;