„ეს შენ გეხება, ისევ გვისმენენ“: ხელისუფლებამ სასწრაფოდ უნდა მიიღოს პოლიტიკური გადაწყვეტილება ფარულ მიყურადებებზე პირდაპირი წვდომის საკითხთან დაკავშირ
კამპანიაში „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ“ ჩართული არასამთავრობო ორგანიზაციები საგანგაშოდ მიიჩნევენ საქართველოს პარლამენტის დამოკიდებულებას ფარულ მოსმენებზე პირდაპირი წვდომის საკითხის გადაწყვეტის მიმართ.
უკვე 2 კვირაში პარლამენტმა უნდა მიიღოს კანონი ფარულ მოსმენებზე პირდაპირი წვდომის რომელ სისტემას აირჩევს ქვეყანა და ვის ხელში გადავა ე.წ „გასაღები“. თუმცა, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამუშაო ჯგუფის წევრების მიერ შეხვედრის ორგანიზების თხოვნით გაკეთებული განცხადებების მიუხედავად, საქართველოს პარლამენტი არ ჩქარობს კანონის საფუძველზე შექმნილი სპეციალური სამუშაო ჯგუფის შეკრებას, რაც გვაძლევს საფუძველს ვიფიქროთ, რომ საკითხის დადგენილ ვადაში გადაწყვეტა კვლავ ვერ მოხერხდება.
2014 წლის 31 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტმა მის მიერ ვეტოს გამოყენების უფლება სწორედ რომ ამ საკითხის უმოკლეს ვადებში გადაწყვეტის აუცილებლობით დაასაბუთა. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წინაშე სიტყვით გამოსვლის დროს ხაზი გაუსვა იმას, რომ ფარულ მოსმენებთან დაკავშირებით არსებული პრობლემები ხელისუფლებას დიდი ხნის წინ უნდა მოეგვარებინა.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, კამპანიაში „ეს შენ გეხება ისევ გვისმენენ“ გაერთიანებული არასამთავრობო ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, სასწრაფოდ მიიღოს პოლიტიკური გადაწყვეტილება ფარულ მიყურადებებზე პირდაპირი წვდომის საკითხთან დაკავშირებით. აგრეთვე, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს უმოკლეს ვადაში დანიშნოს სპეციალური საპარლამენტო ჯგუფის შეხვედრა, რათა განახლდეს მუშაობა და საბოლოოდ მიღებულ იქნას ისეთი გადაწყვეტილება, რომელიც უზრუნველყოფს ჩვენი ქვეყნის თითოეული მოქალაქის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დაცვას.

This Affects You: Government should take an urgent political decision to address the issue of direct access to mobile telecom data
Civil society organizations involved in the "This Affects You Too: They Are Still Listening" campaign are alarmed by the attitude that Georgian Parliament has taken towards addressing the issue of direct access to secret wiretapping.
Parliament has two weeks left to adopt the law that will determine which system of direct access to secret surveillance the country will select and who will hold the so called "keys" to secret surveillance. However, in spite of the official appeals made by the NGOs and members of the special working group set up under the law to organize a meeting, Georgian Parliament is in no hurry to convene it. This prompts us to think that the issue will not be resolved within the prescribed time limits.
Importantly, the President justified using his veto on October 31, 2014, by the necessity to resolve this exactly issue in the shortest possible time. While addressing Parliament, The Chairman of the Parliament also emphasized that the government was supposed to resolve the problems concerning secret wiretapping a long time ago.
Based on the above, the NGOs involved in the "This Affects You Too: They Are Still Listening" campaign appeal to the government to act promptly and take a political decision regarding the issue of direct access to secret surveillance. We also call on Parliament to call a meeting of the special parliamentary group in the shortest period of time to resume work in this direction and come up with a final decision ensuring the protection of the right to privacy of every citizen in this country.