ფინანსთა სამინისტრომ ხელი არ უნდა შეუშალოს სატელევიზიო რეიტინგების კვლევას
თებერვლის ბოლოს შემოსავლების სამსახურის აუდიტის დეპარტამენტის საგადასახადო მონიტორინგის სამმართველო, ინვენტარიზაციის მიზნით,  კომპანია „თი-ვი ემ-არ საქართველოში“ შევიდა. ეს კომპანია „ნილსენის“ სატელევიზიო აუდიტორიის გაზომვების ლიცენზირებული წარმომადგენელია საქართველოში. „თი-ვი ემ-არ საქართველო“ ერთადერთია ქვეყანაში, რომელიც სატელევიზიო რეიტინგებს ზომავს. სატელევიზიო რეიტინგები კი ტელეკომპანიებისთვის რეკლამის მოზიდვის უმთავრეს საშუალებას წარმოადგენს.
ინვენტარიზაციის ფარგლებში, შემოსავლების სამსახურის წარმომადგენლებმა მოითხოვეს ე.წ. „ფიფლმეტრების“ აღრიცხვაც, რომლებიც საქართველოს მასშტაბით სხვადასხვა ოჯახშია გადანაწილებული და რომელთა მეშვეობითაც სატელევიზიო რეიტინგები იზომება. „ფიფლმეტრების“ აღრიცხვის მიზნით, სამინისტროს წარმომადგენლებმა ორგანიზაციას იმ ოჯახების მისამართების გამჟღავნება მოსთხოვეს, სადაც ეს მოწყობილობებია განლაგებული, რაც კონფიდენციალურ ინფორმაციას წარმოადგენს.
შემოსავლების სამსახურის მიერ წამოყენებული მოთხოვნა კომპანიისადმი, გაუზიაროს მათ „ფიფლმეტრების“ მქონე ოჯახების მისამართები, შეიცავს რისკს მომავალში ამ კვლევის შედეგების სანდოობასთან დაკავშირებით. თუ ნებისმიერ დაინტერესებულ მხარეს, მათ შორის ხელისუფლებას, ზუსტად ეცოდინება, თუ სადაა განლაგებული „ფიფლმეტრები,“ ჩნდება საშიშროება, რომ ისინი შეეცდებიან კვლევაში მონაწილე ოჯახების მეშვეობით კვლევის შედეგებით მანიპულირებას. აუდიტორიის კვლევების გარეშე კი, შეუძლებელია სატელევიზიო რეიტინგების ობიექტურად გაზომვა და, შესაბამისად, სარეკლამო სააგენტოებისთვის და უშუალოდ რეკლამის განმთავსებლებისთვის სანდო რეიტინგების მიწოდება, რაც, თავის მხრივ, გულისხმობს სატელევიზიო ბიზნესის ფინანსურ კოლაფსს.
მნიშვნელოვანია, რომ „თი-ვი ემ-არ საქართველომ“ კონფიდენციალური ინფორმაციის დაცვის მიზნით, შემოსავლების სამსახურს ალტერნატივად შესთავაზა „ფიფლმეტრების“ ოჯახებიდან ოფისში გადმოტანა და ოფისის ბაზაზე შემოწმება, რაზეც უარი მიიღო იმ მიზეზით, რომ, უწყების განმარტებით, კანონი მათ ავალდებულებს დაადასტურონ, სადაა ძირითადი საშუალებები განთავსებული.
„თი-ვი ემ-არ საქართველოს“ განცხადებით, ისინი არ ეწინააღმდეგებიან ინვენტარიზაციას, თუმცა მნიშვნელოვანია, რომ მოხდეს მეთოდოლოგიაზე შეთანხმება, რათა არ დაზარალდეს კვლევაში ჩართული ოჯახების, კომპანიის, კლიენტი ორგანიზაციებისა და, საბოლოო ჯამში, სარეკლამო ბაზრისა და ტელევიზიების ინტერესები.
აღსანიშნავია, რომ გასულ წელს IREX-ის პროგრამა G-Media-ს ფარგლებში „თი-ვი ემ-არ საქართველოს“ მიერ გამოყენებული სატელევიზიო რეიტინგების გაზომვის სისტემის აუდიტი განხორციელდა, რომლის შედეგადაც ხარვეზები არ გამოვლენილა და დადასტურდა, რომ მეთოდოლოგია, რომელსაც კომპანია იყენებს სრულ შესაბამისობაშია საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკასთან და სატელევიზიო აუდიტორიის გაზომვების საერთაშორისო ნორმატივებთან.
მიგვაჩნია, რომ შემოსავლების სამსახურმა არ უნდა გადადგას ისეთი ნაბიჯები, რაც ზიანს მიაყენებს საქართველოში თავისუფალი და კონკურენტუნარიანი სარეკლამო ბაზრის განვითარებას, რაც თავის მხრივ, პოლიტიკური ზეგავლენებისგან თავისუფალი მედიაგარემოს არსებობას უზრუნველყოფს. ჩვენ მოვუწოდებთ ფინანსთა სამინისტროს, დათანახმდეს კომპანიის ალტერნატიულ შემოთავაზებას „ფიფლმეტრების“ ოფისის ბაზაზე შემოწმების შესახებ.
ასევე, აუცილებელია პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორმა მოახდინოს რეაგირება ამ საკითხზე, რადგან საქმე ეხება მოქალაქეების პერსონალურ მონაცემებს (კვლევაში ჩართული პირების მისამართები). მოვუწოდებთ ინსპექტორს, რომელიც საქართველოში მონაცემთა დამუშავების კანონიერებაზე კონტროლს ახორციელებს, შეასრულოს მისთვის კანონით განსაზღვრული ამოცანები და კონსულტაცია გაუწიოს როგორც შემოსავლების სამსახურს, ასევე კერძო კომპანიას, რათა უზრუნველყოფილ იქნას მოქალაქეების პერსონალურ მონაცემთა დაცულობა.

The Ministry of Finance should not limit Company's Ability to Measure TV Ratings
In late February, the Revenue Service’s audit department (a legal entity of public law operating under the Ministry of Finance of Georgia) launched an inventory check of the company TV MR Georgia. The company is a licensed representative of Nielsen Television Audience Measurement and is the only entity in Georgia measuring television audiences – very important data for TV stations to attract advertisers.
During its inventory check, audit department representatives requested a list of all so-called people-meters – devices that are connected to TV sets which the company installed in several hundred urban households across the country for measuring peoples’ viewing behavior. Representatives of the Ministry asked TV MR Georgia to provide addresses of all households that have agreements with the company over the installation of the devices while the information is confidential.
The request by the Revenue Service to provide the identity of households might put the credibility of the research results at risk. Providing access to the confidential information may result in influencing or manipulating measurement results. Without rating measurements, it is impossible to objectively assess the popularity of TV programs and to provide advertisers and advertising agencies with credible data, which may cause the field of TV broadcasting to collapse financially.
In an attempt to protect confidential information, TV MR GE offered the Revenue Service to collect people-meters from households and have auditors examine the equipment at the company’s office. This option was apparently rejected by the Revenue Service arguing that the law obliges auditors to check the company’s equipment at the location.
TV MR GE has stated that it does not object inventory audit by the tax collectors but seeks to reach an agreement about the methodology to ensure that the interests of households, the company, and its clients and the whole advertising sector are not compromised.
Last year, in the frames of G-Media program, IREX conducted an audit of TV MR GE’s measurement system, the result of which confirmed that the methodology fully complies with the best international practices and norms of audience measurement.
We believe that the Revenue Service should refrain from actions that will harm the development of free and competitive media market, which is a precondition of a media environment that is free from political bias and control. We call on the Ministry of Finance to agree to the alternative presented by TV MR GE and inspect the people-meters at the company’s office.
It is also important for the personal data protection inspector to react to this issue, as the problem involves personal information of citizens involved in the research. We call on the Inspector to discharge his legal obligations and consult the Department of Revenue Service as well as the private company involved to ensure that personal information is protected.