გადადგი ნაბიჯი ევროპისკენ
ჩვენი სამშობლოსთვის ისტორიული ეტაპი დგება. რამდენიმე კვირაში გადაწყდება, როგორი იქნება ჩვენი და ჩვენი შვილების მომავალი. დღეს დადგა დრო, როდესაც ჩვენ, ამ ქვეყნის ყველა ცოცხალმა თაობამ, როგორი იმედგაცრუებულები და დაღლილებიც არ უნდა ვიყოთ, უნდა გადავწყვიტოთ - გვინდა თუ არა საქართველომ, მისმა ხალხმა, უძველესმა კულტურამ და დაუღალავმა სწრაფვამ განვითარებისკენ ახალი მუხტი შეიძინოს და ჩვენი, როგორც სახელმწიფოს და ერის გზა გაგრძელდეს.
რამდენიმე თაობაში ერთს ერგება ხოლმე უდიდესი პასუხისმგებლობა კიდევ ერთხელ დაიმკვიდროს თავისი სახელმწიფო და მისი მომავალი. და თუ, თაობიდან თაობამდე, ისევ და ისევ, ხალხი ირჩევს სიცოცხლეს და არა უღირს დასასრულს, მომავალს და არა გაქრობას, თავისუფლებას და არა მონობას - ქვეყნის და მისი ხალხის გზა გრძელდება და ასეთ ხალხს არ უწერია დასასრული და გადაშენება.
ჩვენამდე არაერთმა რჩეულმა თაობამ გააკეთა ეს არჩევანი და ასე გადმოგვცა ჩვენი სახელმწიფო დასაცავად, მოსაფრთხილებლად და ასაყვავებლად. დღეს იგივე არჩევანის უდიდესი პასუხისმგებლობა თითოეულ ჩვენგანს ერგო და ამ პასუხისმგებლობას ვერცერთი ვერ გავექცევით.
თუკი ხვალინდელი დღე ჩვენი ქვეყნის და ხალხის საამაყო გზის გაგრძელებაა, რადგან ღირსება და თავისუფლება ქართველების ცხოვრების წესი და რაობაა, და სხვანაირად არ და ვერ ვიცხოვრებთ - ჩვენ ვირჩევთ საქართველოს ევროპულ მომავალს!
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, რადგან: საქართველო თავისუფალი ადამიანების თავისუფალი ქვეყანაა - არ არსებობს არჩევანი “სახელმწიფოსა და სამშობლოს”, “თავისუფლებასა და უსაფრთხოებას” შორის. სამშობლო - თავისუფალი სახელმწიფოა; უსაფრთხოება - თავისუფლების დაცვა.
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, რადგან: საქართველოში სახელმწიფო ხელისუფლების წყაროა ხალხი - არავის, ქონების, წოდებისა და დიდების მიუხედავად, არ უნდა ჰქონდეს უფლება მიითვისოს ან უკანონოდ მოიპოვოს ხელისუფლება.
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, იმისთვის, რომ: ხელისუფლება თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებით იცვლებოდეს - ხელისუფლების გადაცემა ბუნებრივი მოვლენა იყოს და არა იშვიათი გამონაკლისი.
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, იმისთვის რომ: კანონი უზენაესი და ადამიანის უფლებები აღიარებული და დაცული იყოს - არა მმართველის ნება, არამედ კანონია უზენაესი და მის წინაშე ყველა თანასწორია. არავინ დგას კანონზე მაღლა.
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, იმისთვის, რომ: მოქალაქე სამართალს დამოუკიდებელ და კვალიფიციურ სასამართლოში პოულობდეს - სადაც კანონის მიმართ ყველა თანასწორია და განაჩენს ვერავინ უკვეთავს ან ყიდულობს.
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, იმისთვის, რომ: სიტყვის თავისუფლება ხელშეუხებელი და დაცული იყოს - არავინ იდევნებოდეს აზრის გამოთქმისთვის და ცენზურა ან მედიაზე ზეწოლა კანონით ისჯებოდეს.
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, იმისთვის, რომ: სიღატაკე აღარ არსებობდეს - არავინ იყოს ქუჩაში უსახლკაროდ და მშიერი, პენსიონერებს ღირსეული სიბერე ჰქონდეთ გარანტირებული.
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, იმისთვის, რომ: სახელმწიფო ებრძოდეს და ამარცხებდეს კორუფციას - მმართველების ხელდასმული მოხელეები არ ძარცვავდნენ სახელმწიფოს, ხაზინის ქურდები - ისჯებოდნენ.
- დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროპულ გზას, იმისთვის, რომ: საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობა და ბუნება იყოს დაცული - ეროვნულ საგანძურს და ბუნებრივ რესურსებს უფრთხილდებოდნენ და ხელისუფალნი უკანონოდ არ ასხვისებდნენ.
ამიტომ დღეს, ქართველი ხალხი ცალსახად და მკაფიოდ ვირჩევთ ევროკავშირს. ეს ჩვენი წინაპრების, თავისუფლებისთვის, სახელმწიფოებრიობისა და განვითარებისთვის ბრძოლის ღირსეული გაგრძელებაა, რამაც თავისუფალი სამყაროს ნაწილად უნდა გვაქციოს, ხოლო ჩვენი მოქალაქეებისთვის უსაფრთხო, მშვიდობიანი და ღირსეული ცხოვრება უზრუნველყოს.
მომავალი თაობები სწორედ იმით განგვსჯიან - თუ რა გავაკეთეთ - თუ რა გააკეთე შენ - როცა ქვეყნის ბედი წყდებოდა.
მხოლოდ იმ ხალხს დაუმკვიდრებია თავისუფალი და სამართლიანი ქვეყანა, რომელიც უამრავი განსხვავების და უთანხმოების მიუხედავად, ერთიანი ყოფილა იმაში, რომ სწორედ ასეთი ქვეყანა ეკუთვნის და ნაკლებს ვერ დასჯერდება.

TAKE A STEP TOWARDS EUROPE
For our country, this is a folding moment in history. In a few weeks from now, we will all see what the future holds for us and for our children. The time has come for all living generations of this country to make a big decision. No matter how frustrated and exhausted we all may be, each and every one of us must decide - whether we choose Georgia, its people, its ancient culture, its tireless pursuit of development to gather new momentum, and whether our journey as a people and nation shall endure.
Through centuries, time and again, a generation – one in a few – has been destined to pass the test of history, to stand against the odds and re-claim the country and its future. And for as long as, in an unbroken chain of succession, again and again, people dare to choose life in dignity over pitiful end, hope over despair, and freedom over obedient serfdom – the journey endures and the people and their country shall not perish.
Many chosen generations that came before us have made their choice, so that we inherit this country for us to protect, cherish and nurture it to see it prosper and thrive. Now it happens to be our privilege to carry this great responsibility that none of us can surrender or avoid. If the future is about carrying on the glorious past of this ancient land of free people; and dignity and freedom is the way of Georgians that makes us who we are and we cannot settle for less – our choice and destiny is the European future of our country.
In this important moment in time, our choice is firm and clear, we choose the European path – because we claim the future in which:
1.Georgia is a free country of free people – we never choose between “motherland and the state”, and between “freedom and security” – motherland means the state, and security is for defending freedom.
1. People are the source of state authority – no one shall have the right to illegally gain or cease power for one’s wealth, rank or honors.
2. Change in government happens through free and fair elections, and transfer of power is a regular political event – not a rare exception.
3. Universal human rights and freedoms are recognized and protected under the supremacy of law – not the will of a ruler but the law is supreme, all are equal under the law, and no one is above the law.
4. Justice is delivered by independent and competent courts where everyone is equal before the law and no one can order or purchase a verdict.
5. Freedom of speech is inviolable and protected – no one is persecuted for expressing opinion, and censorship and pressure on the media are punished by law.
6. There is no extreme, humiliating and deadly poverty – no one is homeless or hungry, retired senior citizens live their decent lives.
7. The state effectively fights and defeats corruption – state budget is not looted by officials ordained by rulers. Embezzlement is persecuted by law.
8. Georgia's cultural heritage and nature are protected – national treasures and natural resources are carefully protected and never illegally disposed by rulers.
Therefore, today, we - the people of Georgia stay firm in our shared conviction – our future is in the European Union and with the free world that delivers its promise of security, peace and dignity for every citizen. With this choice we honor the struggle and sacrifice of many generations of Georgians who have fought for freedom, statehood and a better future.
As this is a moment of truth for Georgia, future generations will judge us for what we have done – what you have done – when the fate of the country had been decided.
Free country has always been earned but never granted, and it has been a destiny and privilege of those who despite differences and disagreements all agreed that it is their irrevocable birthright, and they won’t ever settle for less.