გამოხმაურება ზუგდიდში მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით
2014 წლის 6 ივნისს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ზუგდიდის საარჩევნო შტაბთან მიმდინარე აქცია სიტყვიერ და ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა. დღის განმავლობაში ზუგდიდში საპროტესტო აქციას მართავდნენ 2008 წელს გაუჩინარებული, თავდაცვის სამინისტროს დაზვერვის ოფიცრის, პაატა ქარდავას ოჯახის წევრები და ახლობლები. [1]
ამ აქციას დღის მეორე ნახევარში შეურთდნენ „ქართული ოცნების“ ზუგდიდის შტაბის ახალგაზრდული ფრთის წარმომადგენლები და  მხარდამჭერები. ისინი  „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ზუგდიდის საარჩევნო შტაბთან შეიკრიბნენ და ოფისში შეჭრას ცდილობდნენ, თუმცა მათ ამის საშუალება ადგილზე მობილიზებულმა სამართალდამცველებმა არ მისცეს.
აქციის მონაწილეებმა ქვები დაუშინეს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ზუგდიდის შტაბის წარმომადგნლებს, შეაფურთხეს გამგებლობის კანდიდატს თენგიზ გუნავას, რის შემდეგაც ორივე მხარე ერთმანეთს სიტყვიერად და ფიზიკურად დაუპირისპიდა. სახის არეში დაზიანება მიიღო ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრობის კანდიდატმა ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან სალომე მაქაცარიამ. აქციის მონაწილეები მოითხოვდნენ გუნავას კანდიდატურის მოხსნას. ისინი მიიჩნევდნენ, რომ დაზვერვის ოფიცრის დაკარგვისა და გარდაცვალების საქმეში თენგიზ გუნავაც არის გარეული, რადგან მას იმ პერიოდში სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს უფროსის თანამდებობა ეკავა.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ წარმომადგენლები შეხვდნენ როგორც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“, ასევე – „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებს.
ნაციონალური მოძრაობის ინფორმაციით:
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ზუგდიდის შტაბის მირ არასამთავრობო ორგანიზაციებისათვის მიწოდებული ინფორმაციის თანახმად, აქციაში მონაწილეობა მიიღეს შემდეგმა პირებმა:
ედემ კეკუტია – ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩხორიას რწმუნებული, ვლადიმერ ქვარცხავა – ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ახალსოფლის რწმუნებული, ბესიკ კოზუა – ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ახალსოფლის ტერიტორიული ორგანის სპეციალისტი და გიორგი სალია – ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის გამგეობის თანამშრომელი.
„ქართული ოცნების“ ზუგდიდის შტაბის ახალგაზრდული ფრთიდან: გიგა ლუკავა, მანუჩარ მალანია, მალხაზ მალანია, მარიამ აბრავალა, ლევან კუკავა, ზაზა ზარანდია, მურთაზ ლაგვილავა, ბექა ჯიქია, თენგიზ აბულაძე, გოგა ღადუა, მიშა ჯანაშია და გიგა სიჭინავა.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელთა განცხადებით, აქცია და შემდგომი დაპირისპირება „ქართული ოცნების“ ზუგდიდის შტაბის მიერ იყო ორგანიზებული.
ქართული ოცნების ინფორმაციით:
ჩვენს წარმომადგენელთან საუბრისას ქართული ოცნების ზუგდიდის შტაბის წარმომადგენლებმა არ გამორიცხეს, რომ აქციაში შესაძლოა მონაწილეობა მიეღოთ „ქართული ოცნებისა“ მომხრეებსა და შტაბის წევრებს, თუმცა კატეგორიულად უარყვეს ამ აქციის ორგანიზებასთან  პარტია „ქართული ოცნებისა“ და ზუგდიდის შტაბის კავშირი.
სამართალდაცმველ ორგანოთა აქტივობა:
აღსანიშნავია, რომ სამართალდამცავმა ორგანოებმა ეფექტურად იმუშავეს და მნიშვნელოვნად შეუწყვეს ხელი დაძაბულობის განმუხტვას. ინციდენტის დროს საპატრულო პოლიციამ წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციისთვის დაუმორჩილებლობის ბრალდებით ორი პირი დააკავა, რომელთაგან ერთ-ერთს 7 მაისს ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ ჯარიმის სახით 400 ლარის გადახდა დააკისრა.
ჩვენი წარმომადგენლის მიერ ინციდენტის ადგილზე მისვლისას დაფიქსირებულ იქნა ქართული ოცნების რამდენიმე აქტივისტი, მათ შორის მანუჩარ მალანია, მალხაზ მალანია, კოტე გურგულიანი,  ალექსანდრე მოლაშხია, მურთაზ ლაგვილავა, თემო კიკალეიშვილი, გიორგი კიკალეიშვილი და გიგა ლუკავა.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ და „სამართლიანი არჩევნები“  მოუწოდებენ პოლიტიკურ პარტიებს და მათ აქტივისტებს, თავი შეიკავონ აგრესიული ქმედებებისგან, რამაც წინასაარჩევნო პერიოდში მეტი დაძაბულობა შეიძლება გამოიწვიოს.
თავის მხრივ, მნიშვნელოვანია, რომ საგამოძიებო ორგანოებმა და უწყებათაშორისმა კომისიამ უმოკლეს ვადებში დაადგინონ და გამოიძიონ კანდიდატებზე სავარაუდო ზეწოლის ფაქტები და დააკისრონ პასუხისმგებლობა შესაბამის პირებს.
[1] შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, თავდაცვის სამინისტროს დაზვერვის ოფიცრის პაატა ქარდავას გაუჩინარების და მკვლელობის საქმე გახსნილად 5 ივნისს გამოაცხადა. სამინისტროს ინფორმაციით, პაატა ქარდავას საქმე უკავშირდება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის აფხაზეთის მთავარი სამმართველოს მაშინდელ უფროს რომან შამათავას, რომელიც ე.წ. ხურჩის ტერაქტის საქმეზე უკვე დაკავებულია.

Transparency International Georgia and International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) react to recent incident in Zugdidi
A rally outside the United National Movement’s campaign headquarter in Zugdidi was followed by verbal and physical confrontation on 6 June 2014.
Earlier the same day, family members and friends of Paata Karadava, a Defense Ministry intelligence officer who went missing in 2008, held a protest in Zugdidi.[1] They were later joined by representatives of the Georgian Dream Zugdidi staff’ youth wing and supporters. They gathered outside the United National Movement´s headquarter in Zugdidi and attempted to break into the office but the law enforcement officers who had arrived there prevented them from doing so.
The protesters started throwing stones at the members of the United National Movement Zugdidi campaign staff and slapped Tengiz Gunava - a candidate for the office of the head of municipal administration. This was followed by verbal and physical confrontation between the two groups. Consequently, the confrontation resulted in a facial injury for Salome Makatsaria, a United National Movement candidate for the Zugdidi Municipal Council. Participants of the protest were demanding Gunava’s withdrawal from the elections, claiming that Gunava was also involved in the intelligence officer’s abduction and death as he was the head of the Samegrelo-Zemo Svaneti Main Regional Directorate at the time.
Representatives of Transparency International Georgia and ISFED have met both with the United National Movement’s and with Georgian Dream’s members.
As reported by the United National Movement:
According to the information provided by the United National Movement to the nongovernmental organizations, the following individuals took part in the rally:
Edem Kekutia, head of the Chkhoria village administration of Zugdidi Municipality; Vladimer Kvartskhava, head of the Akhalsopeli village administration of Zugdidi Municipality; Besik Kozua, a specialist at the Akhalsopeli village administration of Zugdidi Municipality; Giorgi Salia, an employee of the Zugdidi Municipality administration;
Members of the Georgian Dream Zugdidi staff’ youth wing:  Giga Lukava, Manuchar Malania, Malkhaz Malania, Mariam Abralava, Levan Kukava, Murtaz Lagvilava, Beka Jikia, Tengiz Abuladze, Goga Ghadua, Misha Janashia, and Giga Sichinava.
According to the United National Movement representatives, the rally and the subsequent confrontation were organized by the staff of the Georgian Dream´s local organization of Zugdidi.
As reported by the Georgian Dream:
In their conversation with our representatives, representatives of staff from the Georgian Dream´s local organization of Zugdidi did not rule out the possibility that Georgian Dream supporters and staff members took part in the rally, although they categorically denied that Georgian Dream and its Zugdidi staff were involved in organizing this rally.
Involvement of the law enforcement bodies:
It is worth noting that the law enforcement bodies worked effectively and made an important contribution to defusing the tension. During the incident, the patrol police detained two individuals on the charges of minor hooliganism and resistance to police. The Zugdidi District Court imposed a 400-lari fine on one of them on 7 May.
Our representative, who visited the site of the incident, noticed several Georgian Dream activists, including Manuchar Malania, Malkhaz Malania, Kote Gurguliani, Alleksandre Molashkhia, Murtaz Lagvilava, Temo Kikaleishvili, Giorgi Kikaleishvili, and Giga Lukava.
Transparency International Georgia and Fair Elections urge political parties and their activists to refrain from aggressive actions that could create further tension during the election campaign.
At the same time, we call on investigative bodies and the interagency commission to identify and investigate the likely cases of pressure on candidates and to sanction the relevant individuals.
[1] The Ministry of Internal Affairs announced on 5 June that it had solved the case of abduction and murder of Defense Ministry intelligence officer Paata Kardava. According to the ministry, Roman Shamatava, former head of the Ministry of Internal Affairs Constitutional Security Department’s Abkhazia Main Directorate who is already in custody over the so-called Khurcha terrorist attack, was involved in Paata Kardava’s case.