განცხადება ახალციხეში მომხდარ ძალადობრივ ინციდენტთან დაკავშირებით
ხელმომწერი ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოვთქვამთ 27 ოქტომბერს ახალციხეში მომხდარი ინცინდეტის გამო და მოვუწოდებთ საგამოძიებო ორგანოებს, გამოიძიონ აღნიშნული ინცინდენტი სწრაფად, ობიექტურად და მიუკერძოებლად და მიიღონ კანონით გათვალისწინებული ზომები. განსაკუთრებით საყურადღებოა ძალადობრივ ინციდენტში სავარაუდოდ გუბერნატორის მონაწილეობის საკითხი.
წინასაარჩევნო პერიოდში მსგავსი ძალადობრივი ინციდენტები უარყოფითად აისახება საარჩევნო გარემოზე.
მოვუწოდებთ პოლიტიკურ პარტიებს და მათ წარმომადგენლებს, განსაკუთრებული პასუხისმგებლობით მოეკიდონ საკუთარ ქმედებებს საარჩევნო პერიოდში, თავი შეიკავონ დაპირისპირებებისა და ძალადობისაგან, ასევე ისეთი განცხადებებისგან, რომელიც წაახალისებს ამგვარ მოქმედებებს.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, 2016 წლის 27 ოქტომბერს ურაველი-მუსხის გზაზე ადგილი ჰქონდა შესაძლო ძარცვისა და წინასაარჩევნო აგიტაციის ან წინასაარჩევნო კამპანიის ღონისძიების დროს ძალადობისა და ძალადობის მუქარის ფაქტებს.  კერძოდ, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი კანდიდატი და პარტიის აქტივისტები მთელი დღის განმავლობაში აწარმოებდნენ საარჩევნო კამპანიას და ხვდებოდნენ მოსახლეობას. წინასაარჩევნო კამპანიის პროცესში, მოსახლეობასთან შესახვედრად გადაადგილებისას, „ენმ“-ს აქტივისტის ნ.ხ.-ს განცხადებით მათ თეთრი ფერის მსუბუქი ავტომობილი დაყვებოდა. აღნიშნული ნ.ხ.-მ დააფიქსირა ვიდეოკამერის მეშვეობით, რის შემდეგაც ნ.ხ.-ს მანქანას, სამცხე-ჯავახეთის გუბერნატორის აკაკი მაჭუტაძის მანქანა წამოეწია. მანქანიდან "კეთილმოწყობის სამსახურის" ყოფილი უფროსი გიორგი ბალიაშვილი გადმოვიდა, მას ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა და კამერა წაიღო.
მოგვიანებით, როგორც „ენმ“-ს აქტივისტი აღნიშნავს, სოფლიდან დაბრუნებისას ურაველის გზაზე გუბერნატორმა და მისმა თანმხლებმა პირებმა მას ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით სამცხე ჯავახეთის გუბერნატორი აკაკი მაჭუტაძე ბრალდებებს უარყოფს.   მომდარს უარყოფს გიორგი ბალიაშვილიც.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო გამოძიებას აწარმოებს სისხლის სამართლის კოდექსის 178-ე მუხლის პირველი ნაწილით (ძარცვა).
მიგვაჩნია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ყურადღება არა მხოლოდ ნივთის (ვიდეოკამერის) აშკარა დაუფლებაზე უნდა გაამახვილოს, არამედ, შესაძლო ძალადობისა და ძალადობის მუქარის ფაქტებზეც. კერძოდ, დაზარალებულის განცხადებით, მთელი დღის განმავლობაში „ენმ“-ს მაჟორიტარობის კანდიდატი აწარმოებდა წინასაარჩევნო კამპანიას და „ენმ“-ს აქტივისტებისადმი ძალადობრივ ფაქტებს ადგილი ჰქონდა წინასაარჩევნო კამანიის ღონისძიებებთან კავშირში.
მნიშვნელოვანია, რომ შეფასების გარეშე არ დარჩეს შესაძლო ძალადობისა და ძალადობის მუქარის ფაქტები. დაზარალებულის მიერ აღწერილი ქმედება და მედიაში გავრცელებული ინფორმაცია, შეიცავს სისხლის სამართლის კოდექსის 1621 მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებსაც. აღნიშნული დანაშაული გულისხმობს: „წინასაარჩევნო აგიტაციის ან წინასაარჩევნო კამპანიის ღონისძიების დროს ცემას ან სხვაგვარ ძალადობას, რასაც არ მოჰყოლია ამ კოდექსის 120-ე მუხლით გათვალისწინებული შედეგი, ან ძალადობის მუქარას“.
გარდა ამისა, ნ.ხ.-ს ინფორმაციით, ამავე პერიოდში მისი ძმა სამსახურიდან გაათავისუფლეს, რასაც ის საკუთარ პოლიტიკურ საქმიანობას უკავშირებს.
არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიუღებლად მიგვაჩნია პოლიტიკური ნიშნით ადამიანების დევნა, სამსახურიდან გათავისუფლება, პოლიტიკურ (წინასაარჩევნო) საქმიანობაში ხელის შეშლა და მსგავსი ფაქტები.
აღნიშნულზე მნიშვნელოვანია სწრაფი და მიუკერძოებელი რეაგირება, განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ ინცინდენტი არჩევნების მეორე ტურამდე რამდენიმე დღით ადრე მოხდა.

We the below signatories express our concern about the incident that occurred in Akhaltsikhe on October 27 and urge the investigating authorities to conduct a prompt, objective and impartial investigation and take all applicable legal measures. Reports about the Governor’s possible involvement in the incident is especially alarming.
Any such violent incident during the pre-election period will have a negative impact on the election environment.
We urge political parties and their representatives to act very responsibly during the election period, to refrain from any confrontation and violence or from making statements that will incite any such actions.
According to media reports, on October 27, 2016, possible robbery and violence occurred and threats of violence were made during a pre-election canvassing or pre-election campaign event on Uraveli-Muskha Road. In particular, the UNM majoritarian candidate and activists were campaigning all day and meeting with local population. According to the UNM activist N.Kh., as they were driving to another campaign spot to meet with local population, they were followed by a white car. N.Kh. captured this on a video. Soon a car of Samkhtse-Javakheti Governor Akaki Machutadze caught up with N.Kh.’s car. A former head of the Improvements Service, Giorgi Baliashvili got out of the car, physically assaulted N.Kh. and took away his camera.
According to the UNM activist, later on his way back from the village, Governor and accompanying individual assaulted him verbally and physically on Uraveli Road.
According to media reports, Samtskhe-Javakheti Governor Akaki Machutadze denied the allegations, so did Giorgi Baliashvili.
The Ministry of Internal Affairs has launched investigation under para.1 of Article 178 of the Criminal Code (robbery).
We believe that the Ministry of Internal Affairs should focus not only on explicit seizure of an object (a video camera) but also on possible violence and threats of violence; in particular, according to the injured party, the UNM majoritarian candidate was campaigning all day long and the UNM activists were subjected to violence in connection to the campaign events.
Alleged violence and threats of violence should be addressed. Actions described by the injured party and the information reported by media contains signs of a crime envisaged by Article 1621 of the Criminal Code: “beating and any other type of violence during pre-election canvassing or pre-election campaign event, which did not lead to a result foreseen by Article 120 of this Code, or a threat of violence.”
In addition, according to N.Kh. his brother was dismissed from work during the same period, which he believes had to do with his political activities.
Persecution and dismissal from work on political grounds, interference with political (pre-election) activities and any such facts are unacceptable.
The above incident warrants a prompt and objective investigation, especially considering that the incident occurred a few days before the runoffs.