განცხადება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მხრიდან გენდერული უთანასწორობის და არაპირდაპირი დისკრიმინაციის პრაქტიკის თაობაზე
კოალიცია ეხმაურება, 22 და 23 ივლისს, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების, ანა დოლიძის და ნაზი ჯანეზაშვილის მიერ, უზენაესი სასამართლოს კანდიდატებთან გასაუბრების პროტესტის ნიშნად დატოვების ფაქტს. საბჭოს არამოსამართლე წევრების მითითებით, საპროტესტო ქმედება განპირობებული იყო მათ მიმართ გენდერული დისკრიმინაციით. მათი განცხადებით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ, გასაუბრების პროცესის სამუშაო საათების მიღმა მნიშვნელოვანი გადაცილების გზით ხდებოდა მათი მშობლის მოვალეობის უგულებელყოფა. როგორც საბჭოს წევრმა ნაზი ჯანეზაშვილმა აღნიშნა, მას ჰყავს 9 თვის შვილი, რომლისთვისაც აუცილებელია დედასთან ურთიერთობა და დედის ყურადღება, რასაც მნიშვნელოვნად უზღუდავს საბჭოს დანერგილი არასათანადო სამუშაო გრაფიკი. მნიშვნელოვანია, რომ ამგვარი ფაქტები არაერთია და როგორც ჩანს, საბჭო პროცესის იგივე ფორმით და ხანგრძლივობით გაგრძელებას აპირებს.
კოალიციის შეფასებით, ქალებისათვის იმგვარი სამუშაო პირობების განსაზღვრა, რომელიც გამორიცხავს მათი მხრიდან ბავშვებზე ზრუნვას და დედის მოვალეობების განხორციელებას, თავისი არსით, ირიბ დისკრიმინაციას წარმოადგენს. ამასთან, სამუშაო საათების მიღმა კანდიდატებთან გასაუბრების პროცესის გაგრძელება აზიანებს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესის ხარისხსაც. ყოველგვარი ნორმირებული დროის უგულებელყოფით გასაუბრების ჩატარება პრაქტიკულად გამორიცხავს კანდიდატების სრულფასოვან, ხარისხიან შეფასებას, აზიანებს როგორც კანდიდატის, ისე საბჭოს წევრების, საბჭოს აპარატის და პროცესზე დამკვირვებელი პირების ინტერესებს. საბჭოს მხრიდან მსგავსი პრაქტიკის გაგრძელება, ხარისხის ხარჯზე პროცესის დაჩქარების მცდელობად შეიძლება შეფასდეს.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-11 მუხლი უზრუნველყოფს ქალებისა და კაცებისათვის არსებითი თანასწორობის გარანტიების შექმნას, რომელიც ფორმალური თანასწორობისგან განსხვავდება სწორედ იმით, რომ ითვალისწინებს ისტორიულად გამყარებულ უთანასწორობას ქალების მიმართ და ახდენს მათ კომპენსაციას სპეციალური ზომების მიღებით.
საქართველოს კანონი „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ განსაზღვრავს, რომ კანონმდებლობით აკრძალულია არაპირდაპირი დისკრიმინაცია ანუ, ფორმით ნეიტრალური და არსით დისკრიმინაციული პრაქტიკა, რომელიც ადამიანების ჯგუფს არახელსაყრელ მდგომარეობაში აყენებს ანალოგიურ პირობებში მყოფ სხვა პირებთან შედარებით ან თანაბარ მდგომარეობაში აყენებს არსებითად უთანასწორო პირობებში მყოფ პირებს.
ვინაიდან საქართველოში გენდერული სტატისტიკის შეგროვება ჯერ კიდევ ხარვეზებთან არის დაკავშირებული, არანორმირებული სამუშაო საათების დაწესებით ქალების მიმართ შექმნილი არახელსაყრელი პირობების დასაბუთებისათვის მნიშვნელოვანია დავეყრდნოთ ევროკომისიის უახლეს სტატისტიკას ამ მიმართულებით[1]. სტატისტიკა, რომელიც არაპირდაპირი დისკრიმინაციის მტკიცების ერთ-ერთი მთავარი საშუალებაა მოწმობს, რომ ევროკავშირის ქვეყნებში ქალთა დასაქმების მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად (65.3%) ჩამორჩება კაცების დასაქმების მაჩვენებელს (76.8%). ეს იმ ფონზე, როდესაც უმაღლესი განათლების მქონე ქალთა რაოდენობა, აღემატება უმაღლესი განათლების მქონე კაცების რაოდენობას მთელ რიგ ასაკობრივ ჯგუფებში. აღნიშნული მიუთითებს, რომ ქალების დასაქმების დაბალი მაჩვენებლის ახსნა ვერ მოხდება მათი მხრიდან კვალიფიკაციის ნაკლებობით. ევროსტატის სტატისტიკაზე დაყრდნობით ევროკომისია მიუთითებს, რომ ქალების დასაქმებაზე უარყოფით ზეგავლენას ახდენს ქალების მშობლის როლთან და ოჯახში ზრუნვის ვალდებულებებთან დაკავშირებული ფაქტორები. კერძოდ, სტატისტიკის თანახმად, 25-დან 49-წლამდე ასაკობრივ ჯგუფში, ქალების 50%-ზე მეტი იმიტომ რჩება დაუსაქმებელი, რომ მათ უწევთ პატარა ბავშვებზე ან უმწეო ოჯახის წევრებზე ზრუნვა. სწორედ არანორმირებული სამუშაო საათები და ბავშვების საჭიროებაზე მორგებული სამუშაო გრაფიკის უქონლობა აიძულებს ქალების უმრავლესობას უარი თქვას სამსახურზე და კარიერულ წინსვლაზე. შესაბამისად, აღნიშნული ფაქტორების გავლენა ქალებზე არაპროპორციულად მძაფრია კაცებთან შედარებით. ასევე აღსანიშნავია, რომ არაპირდაპირ დისკრიმინაციასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებები დასაქმების სფეროში უმეტესად მიიღება გადაწყვეტილების მიმღები კაცების მიერ, რომელთაც ძირითადად არ გააჩნიათ ემპირიული გამოცდილება ბავშვებზე ზრუნვის არაპროპორციულად დიდი ტვირთისა, რაც დაკავშირებულია კულტურალურად გამყარებულ გენდერულ როლებთან და სტერეოტიპებთან.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლო სისტემაში ქალების ზრუნვის ვალდებულების გაუთვალისიწინებლობის პრობლემა სიახლეს არ წარმოადგენს. იგი გამოვლინდა კოალიციის მიერ 2016 წელს ჩატარებულ კვლევაშიც, სადაც ყოფილი და მოქმედი ქალი მოსამართლეები მიუთითებდნენ, რომ სასამართლო სისტემაში დაწინაურება მათ ხშირად ოჯახური და მშობლის ვალდებულებების უგულებელყოფის ფასად უწევდათ[2]. აღნიშნული ღირებულებების და დამოკიდებულებების შენარჩუნება სასამართლო სისტემაში, მომავალშიც გამორიცხავს გენდერული თანასწორობის მიღწევას, რომელიც გენდერული ბალანსისგან მნიშვნელოვნად განსხვავებული ცნებაა და გულისხმობს არამარტო ქალი მოსამართლეების არსებობას, არამედ მათთვის თანაბარი შესაძლებლობის მიცემას დაწინაურებისთვის.
დღეს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს კანდიდატების გასაუბრების პროცესს ათასობით ქალი ადევნებს თვალს, რომლებისთვისაც მნიშვნელოვანია დაინახონ, რომ სასამართლო სისტემა აღიარებს ქალების ისტორიულ უთანასწორობას ქვეყანაში. დასაქმების ადგილას ქალებისათვის არსებით თანასწორობის მიღწევა გულისხმობს ქალების, როგორც დედის და მშობლის საჭიროებების გათვალისწინებას. შესაბამისად, ყველა ქალისთვის მნიშვნელოვანია დაკმაყოფილდეს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების მოთხოვნა სამუშაო დროის ზრუნვის ვალდებულებებთან შეთავსების შესახებ იმისათვის, რომ მათ მომავალში სასამართლოს საკუთარი უფლებების და თანასწორობის დასაცავად მიმართონ. აღნიშნული ცვლილება, რეალურად წარმოადგენს არა მხოლოდ საბჭოს ორი არამოსამართლე ქალი წევრის საჭიროებას, არამედ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ყველა იმ წევრის თანასწორობის უფლების დაცვას, რომელთაც ჰყავთ ბავშვები ან აქვთ მზრუნველობის ვალდებულებები ოჯახის წევრების მიმართ. ამასთან, როგორც ითქვა, ყოველგვარი გონივრული დროის გადაცილებით გასაუბრებების გაგრძელება აზიანებს თავად კანდიდატების შერჩევის პროცესს და ლახავს თავად კანდიდატების, საბჭოში დასაქმებული პირებისა და მონიტორების ინტერესებს.
კოალიცია მოუწოდებს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს გაითვალისწინოს საბჭოს არამოსამართლე წევრების განცხადება და უზრუნველყოს საქართველოს კონსტიტუციით და ეროვნული კანონმდებლობით გათვალისწინებული არსებითი თანასწორობა ქალებისათვის სასამართლო სისტემაში ადეკვატური და ღირსეული სამუშაო პირობების შექმნით. მივმართავთ იუსტიციის უამღლეს საბჭოს გასაუბრებები წარმართოს სამუშაო საათებში და უარი თქვას არანორმირებულ სამუშაო გრაფიკზე.

Statement on cases of gender inequality and indirect discrimination at the High Council of Justice (HCoJ)
The Coalition is responding to the act of protest by Ana Dolidze and Nazi Janezashvili, non-judge members of the High Council of Justice (HCoJ), expressed in temporarily leaving the interviews of judicial candidates for the Supreme Court on the 22ndand 23rdof July. The non-judge members of the HCoJ explained the protest as a reaction to gender-based discrimination in relation to them. In their joint statement, they emphasized that the decision of the HCoJ about holding interviews after working hours neglects their parental obligations. Nazi Janezashvili stated that her 9-month year old child requires her attention and interaction, which are limited by the inappropriate schedule introduced by the HCoJ. This practice has become regular, leading us to believe that the HCoJ plans to continue the process in the same format and timeframe.
The Coalition believes that creating working conditions depriving women of the opportunity to take care of their children and fulfill their parental obligations is essentially a form of indirect gender discrimination. Moreover, holding the interviews after working hours damages the quality of the selection process. Holding the interviews without consideration of any fixed working hours excludes the possibility of comprehensive and proper evaluation of candidates and goes against their interest, as well as the interests of the members and staff of the HCoJ, as well as the observers of the process. Such practice can be considered as an attempt of the HCoJ to accelerate the process at the expense of its quality.
The 11thArticle of the Constitution of Georgia provides guarantees of essential equality between men and women. These guarantees differ from the formal equality by taking special measures to address the historically unequal treatment of women.
The Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination prohibits indirect discrimination, defined as a formally neutral and essentially discriminatory practice that puts certain people in a disadvantageous position compared to others or treats individuals in essentially unequal conditions identically.
As the collection of gender-based statistics is problematic in Georgia, we can refer to the recent European Commission (EC)[1]statistics to support the argument that women are put in disadvantageous conditions when unfixed working hours are introduced. The statistics supporting the existence of indirect discrimination indicate that the employment rate of women in Europe (65.3%) lags behind the employment rate of men (76.8%), while higher education is more prevalent among women compared to men in the majority of age groups. Thus, it is clear that the low employment rate among women cannot be caused by the lack of their qualifications. According to the statistics from Eurostat, the EC indicates that factors such as parental role and family care obligations have a negative impact on the level of employment among women. More specifically, the statistics show that in the 25-49 year age group more than 50% of women are unemployed only because they have to take care of a child or a vulnerable family member.
Unfixed working hours and impossibility to adapt working schedules to the needs of a child force most women to refrain from work and career development. Therefore, such factors influence women disproportionally more harshly than men. Additionally, in most cases, indirect discriminatory decisions are made by men in leadership positions who have not experienced a disproportionally heavy burden of childcare due to culturally affirmed gender roles and stereotypes.
Unfortunately the neglect of women’s obligations related to care is not a novelty in the Georgian court system. The Coalition’s 2016 research[2] revealed the same problem. In interviews, former and acting female judges indicated that promotions were achieved at the expense of familial and parental obligations. Maintaining such values and attitudes in the court system excludes the possibility of reaching gender equality in the future. Gender equality significantly differs from gender balance and means not only having female judges in the system but also providing them with promotion opportunities comparable to men.
Today the interviews of Supreme Court judicial candidates are observed by thousands of women, for whom it is vital to see that the court system acknowledges the historical inequality of women in the country. The essential equality of women is achievable only if their parental needs are considered. Therefore, the demands of the HCoJ non-judge members to observe working hours that are compatible with their parental obligations have to be met to convince women to address the courts in the future in cases where their rights and equality require protection. Above all, this will not only respond to the needs of two non-judge members of the HCoJ, but rather, will protect the equal rights of all HCoJ members who have children, and have the obligation to provide care for family members. Holding interviews beyond any rational timeframe damages the selection process itself and undermines the interests of the candidates, the HCoJ staff and observers.
The Coalition urges the HCoJ to consider the statements made by the non-judge members, and uphold their right to essential equality guaranteed by the Constitution of Georgia and national legislation, by providing adequate and proper working conditions for women in the court system. We call on he HCoJ to hold interviews during the working hours and refrain from unfixed work schedules.
[1] European Commission, European Semester Thematic Factsheet,Women in Labour Market, 2017. Available(22.07.2019). https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/european-semester_thematic-factsheet_labour-force-participation-women_en_0.pdf
[2] Coalition for Independent and Transparent Judiciary, The Judicial System: Past Reforms and Future Perspectives, 2016, pp. 29-372016.გვ.29-37.Available(22.07.2019). http://coalition.ge/files/the_judicial_system.pdf