განცხადება ხელისუფლების მიერ შემოთავაზებულ მაჟორიტარული ოლქების გადანაწილების წესთან დაკავშირებით
2015 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს პარლამენტში დარეგისტრირდა საქართველოს ორგანულ კანონში „საქართველოს საარჩევნო კოდექსში“ ცვლილებების შეტანის შესახებ კანონპროექტი, რომელიც ადგენს საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების ფორმირების ახალ რეგულაციას.
ცვლილებების წარდგენა განპირობებული იყო საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2015 წლის 28 მაისის გადაწყვეტილებით, რომლითაც არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი მაჟორიტარული ოლქების ფორმირების არსებული წესი, ვინაიდან ის ვერ უზრუნველყოფს ამომრჩეველთა ხმის წონის თანაბრობას. ეს უკანასკნელი ფართოდ აღიარებული საერთაშორისო სტანდარტია, რომელიც წარმოადგენს სამართლიანი და კონკურენტული არჩევნების ერთ-ერთ კრიტერიუმს.
უპირველეს ყოვლისა, გვსურს აღვნიშნოთ, რომ საარჩევნო რეფორმა მისი მნიშვნელობიდან გამომდინარე უნდა განხორციელდეს ყველა დაინტერესებული მხარის მონაწილეობით და ნებისმიერი ცვლილება მიღებულ უნდა იყოს უმრავლესობის შეთანხმებით, რაც საარჩევნო სისტემის რეფორმასთან დაკავშირებით ამ ეტაპამდე ვერ იქნა უზრუნველყოფილი. წარმოდგენილი პროექტის შემუშავებაში არ მიუღიათ მონაწილეობა ოპოზიციურ პოლიტიკურ პარტიებს და არასამთავრობო ორგანიზაციებს.
აუცილებელია მოხდეს სხვა ალტერნატიული ვერსიების განხილვა, როგორიცაა, მაგალითად, მრავალმანდატიანი მაჟორიტარული ოლქები ან ე.წ. „გერმანული მოდელი“ და სხვა, რომლებიც არ საჭიროებენ საკონსტიტუციო ცვლილებებს და რომელთა მიმართებითაც შესაძლებელია პოლიტიკური კონსენსუსის მიღწევა. არასწორია ხელისუფლების დამოკიდებულება საკითხისადმი, როდესაც ის ითხოვს მხოლოდ აღნიშნული ცვლილებების პროექტთან დაკავშირებით იქნას წარმოდგენილი მოსაზრებები და ოლქების გადანაწილების სხვა ვერსიები.
რაც შეეხება წარმოდგენილ ცვლილებებს, მიგვაჩნია, რომ ცვლილებები ვერ უზრუნველყოფს მაჟორიტარულ ოლქებთან დაკავშირებით არსებული პრობლემის ყველაზე მისაღებ გადაწყვეტას, რომელიც საუკეთესო გამოსავალი იქნებოდა სამართლიანი და კონკურენტული არჩევნების უზრუნველსაყოფად. ცვლილებების პროექტი გარკვეულ კითხვებს წარმოქმნის მუნიციპალიტეტების დაყოფის/გაერთიანების მიზანშეწონილობასთან და საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებასთან მისი შესაბამისობის შესახებ, კერძოდ:
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების სამოტივაციო ნაწილის თანახმად, „დადგენილი ნორმიდან დაშვებული გადახრა არ უნდა აღემატებოდეს 10%-ს, გარდა განსაკუთრებული შემთხვევებისა (კომპაქტურად დასახლებული ეროვნული უმცირესობების დაცვა, არამჭიდროდ დასახლებული ადმინისტრაციული ერთეული). ასეთ შემთხვევაში გადახრა არ უნდა იყოს 15%-ზე მეტი“ (პრ. 25).
საკონსტიტუციო სასამართლო 10%-დან 15%-მდე გადახრას მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევაში უშვებს. ამასთან, სასამართლო მითითებას აკეთებს ვენეციის კომისიის რეკომენდაციაზე, რომლის თანახმად, „მაქსიმალური დაშვებული გადახრა მიღებული განაწილების კრიტერიუმიდან დამოკიდებულია ინდივიდუალურ სიტუაციაზე, თუმცა ის იშვიათად უნდა აღემატებოდეს 10%-ს და არასოდეს 15%-ს, გარდა გამონაკლისი შემთხვევებისა (დემოგრაფიულად მეჩხერი ადმინისტრაციული ერთეული, რომელსაც იგივე მნიშვნელობა აქვს როგორც სხვა ერთეულებს და ჰყავს სულ მცირე ერთი წარმომადგენელი ქვედა პალატაში, ან კომპაქტურად დასახლებული ეროვნული უმცირესობები)“.
როგორც ვხედავთ, საკონსტიტუციო სასამართლო გამონაკლის შემთხვევებში მხოლოდ 15%-მდე გადახრას უშვებს, ვენეციის კომისიის თანახმად კი, გამონაკლის შემთხვევებში 15%-ზე მეტი გადახრაც არის დასაშვები. მიუხედავად აღნიშნული განსხვავებისა, როგორც საკონსტიტუციო სასამართლოს, ასევე, ვენეციის კომისიის რეკომენდაციის სულისკვეთება გულისხმობს იმას, რომ როგორც 15%-იანი ასევე, 15%-ზე მეტი გადახრა დასაშვებია როგორც გამონაკლისი და მკაფიოდ განსაზღვრულ შემთხვევებში (დემოგრაფიულად მეჩხერი ადმინისტრაციული ერთეულები, მჭიდროდ დასახებული ეთნიკური უნცირესობა).
იმ შემთხვევაშიც, თუ ვენეციის კომისიის რეკომენდაციით ვიხელმძღვანელებთ, ჩვენი შეფასებით, წარმოდგენილი პროექტით 14 საარჩევნო ოლქის შემთხვევაში (გარდა თბილისის ოლქებისა, რომელთა საზღვრები ჯერ არ არის დადგენილი)  დაშვებულია 15%-ზე მეტი გადახრა (მაგალითად, 8 შემთხვევაში გადახრა 15%-დან 20%-მდე ფარგლებშია, 6 შემთხვევაში გადახრა 20%-დან 82%-მდე აღწევს). გაუგებარია, ამ 14 საარჩევნო ოლქიდან რამდენი აკმაყოფილებს იმ მოთხოვნას, რომ განსაკუთრებულ შემთხვევად ჩაითვალოს და შესაბამისად დაშვებული იყოს ნორმიდან გადახრა.
ამასთან აღსანიშნავია, რომ 10%-დან 15%-ის ჩათვლით გადახრა 21 საარჩევნო ოლქს ეხება, რაც საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით გამონაკლის შემთხვევაში უნდა იყოს დაშვებული, ხოლო ვენეციის კომისიის რეკომენდაციით იშვიათ შემთხვევას უნდა წარმოადგენდეს. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ 21 შემთხვევაში 10%-დან 15%-მდე გადახრა არ შეესაბამება არცერთ მოთხოვნას.
ცვლილებების პროექტით გათვალისწინებულია მუნიციპალიტეტების დაყოფა/გაერთიანება, რაც მთელ რიგ შემთხვევებში გაუგებარია რა პრინციპებზე და კრიტერიუმებზე დაყრდნობით ხორციელდება. მაგალითად, სამტრედიის საარჩევნო ოლქების ნაწილი უერთდება ვანს და ნაწილი ხონს, რის შედეგადაც სამტრედიის მუნიციპალიტეტს ცალკე მაჟორიტარი დეპუტატი არ ეყოლება. ეს იმ პირობებში, როდესაც სამტრედია მოსახლეობის რაოდენობიდან გამომდინარე (47,321) სრულად აკმაყოფილებს ხმის წონის თანაბრობის პრინციპს.
ასევე, პროექტის თანახმად, მესტია (8,315 ამომრჩეველი), მიუხედავად ნორმიდან დიდი გადახრისა (-82%) არ ერთიანდება სხვა მუნიციპალიტეტთან. მაშინ როდესაც ცაგერი (11,425) და ლენტეხი (5,916) ერთიანდება და ერთი მაჟორიტარი დეპუტატი ეყოლება. ამ შემთხვევაშიც გაუგებარია რა პრინციპზე დაყრდნობით გადაწყდა მუნიციპალიტეტების ასეთი გადანაწილება.
ამასთან, გვსურს კიდევ ერთხელ აღნიშნოთ, რომ საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით პრობლემების გადაჭრის საუკეთესო ვერსიად მაჟორიტარული სისტემის გაუქმება და პროპორციულ სისტემაზე გადასვლა მიგვაჩნია, რაც შეთავაზებული იქნა ხელისუფლებისთვის ფართომასშტაბიანი კონსენსუსის შედეგად.  სამწუხაროდ, ხელისუფლებამ არ გაიზიარა არასამთავრობო ორგანიზაციების, პოლიტიკური პარტიების და ექსპერტების მიერ  შეთავაზებული რეკომენდაცია.  მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, რომ გამოხატოს მზადყოფნა და დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით განიხილოს ყველა ალტერნატიული ვერსია, რაც  უზრუნველყოფს სამართლიანი საარჩევნო სისტემის მიღებას.

Statement about the government-proposed rules for territorial distribution of majoritarian electoral districts
On November 26, 2015, a draft amendment to the organic law of Georgia “Election Code of Georgia” was registered in the Parliament of Georgia laying out new regulations for territorial distribution of majoritarian electoral districts for parliamentary elections.
The draft was proposed in reaction to the Constitutional Court’s ruling on May 28, 2015, declaring that the existing rules for determining boundaries of majoritarian electoral districts are unconstitutional as they fail to ensure equality of suffrage. Equality of suffrage is a widely recognized international standard that serves as one of the criteria of fair and competitive elections.
First and foremost, we must note that in view of its importance, election reform must be implemented with participation of all stakeholders and all changes must be approved based on majority support. With the ongoing reform, opposite seems to be true: none of the opposition parties or NGOs were invited to participate in drafting of the proposed new regulations.
The authorities should instead focus on alternative solutions, e.g. multi-member districts or the so-called German Model and others, which don’t require Constitutional changes and allow reaching of political consensus. The authorities are wrong to request comments about this proposal instead of requesting other proposals for redistribution.
We believe that the proposal itself is not the best solution of the problem, one that would address the underlying issues in the most effective way possible to ensure fair and competitive elections. Instead, it lays out questionable rules for dividing/combining municipalities to ensure compliance of the system with the ruling of the court. In particular,
In the reasons for its decision, the Constitutional Court stated: “maximum admissible departure from the distribution criterion adopted should not exceed 10%, except for special circumstances (a concentration of a specific national minority, a sparsely populated administrative unit), when the maximum admissible departure should not exceed 15%” (para.25).
The Constitutional Court allows 15% margin of error in special cases. In addition, the court makes reference to Venice Commission recommendation stating that “the maximum admissible departure from the distribution criterion adopted depends on the individual situation, although it should seldom exceed 10% and never 15%, except in really exceptional circumstances (a demographically weak administrative unit of the same importance as others with at least one lower-chamber representative or concentration of a specific national minority).”
This way, Constitutional Court allows maximum of 15% departure from the distribution criterion, while the Venice Commission allows above 15% departure in “really exceptional circumstances”. However, in the spirit of both recommendations, both 15% and above 15% rates of departure are allowed in exceptional and clearly defined cases only (demographically weak administrative units, areas densely populated by ethnic minorities).
The proposed draft falls short of both recommendations. In particular, it allows the departure rate of above 15% in 14 electoral districts (except for electoral districts in Tbilisi as boundaries of these districts are yet to be determined): for instance, departure rate of 15-20% is allowed 8 cases, while 20-80% is allowed in 6 cases. However, it is unclear as to how many of these electoral districts meet the criteria of “special circumstances”.
In addition, the draft allows departure rates from 10% through 15% in 21 electoral districts, i.e. the rates allowed in special circumstances under the Constitutional Court’s decision or in “really exceptional circumstances” under the recommendation of the Venice Commission. Subsequently, it is safe to conclude that none of the instances where 10%-15% departure rate is allowed meet requirements of the court or the commission.
The proposed draft divides/combines municipalities based on ambiguous principles and criteria. For instance, some of the electoral districts in Samtredia will be combined with Vani, while others will be combined with Khoni; as a result, Samtredia Municipality will not have its own majoritarian MP whereas in view of its population size (47,321) Samtredia fully meets with the principle of equal suffrage.
In addition, per proposed regulations, Mestia (8,315 voters) will not be combined with other municipalities despite its high departure rate of -82%, while Tsageri (11,425) and Lentekhi (5,916) will be combined to have a shared majoritarian MP. The basis of the above distribution is ambiguous.
In addition, we would like to reaffirm that the best solution to problems in the electoral system is scraping of majoritarian component of the system to move to fully proportional system of elections. This proposal was presented to the authorities on the basis of a large-scale consensus but the joint recommendation put forward by NGOs, political parties and experts was disregarded. We urge the authorities to express readiness to discuss all alternative solutions with participation of all stakeholders, in order to ensure that the new electoral system is fair and competitive.