განცხადება “რუსთავი 2”-ის საქმესთან დაკავშირებით
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით “რუსთავი 2”-ის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, რომლის მიხედვითაც საქართველოს მთავრობა ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ სასამართლოს სთხოვს „რუსთავი 2-თან“ დაკავშირებით დროებითი ღონისძიება გააუქმოს და სასამართლო დავის დასრულებამდე კომპანია მის “კანონიერ მესაკუთრეს - ქიბარ ხალვაშს” გადაეცეს.
ნიშანდობლივია, რომ ეროვნულ დონეზე საქმის განხილვას თან ახლდა არაერთი გარემოება, რაც ლეგიტიმური კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებდა სასამართლოს მიუკერძოებლობას და ასევე მიანიშნებდა ხელისუფლების დაინტერესებაზე საქმის შედეგით. მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, რომ არ გაუქმდეს დროებითი ღონისძიება ევროსასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე, რათა მესაკუთრის ცვლილებამ მაუწყებლის კრიტიკული სარედაქციო პოლიტიკის ცვლილება არ გამოიწვიოს. ის, რომ სწორედ “რუსთავი 2”-ის კრიტიკული სარედაქციო პოლიტიკაა ხელისუფლებისათვის პრობლემა, მათ მიერ სტრასბურგის სასამართლოსთვის გაგზავნილი მიმართვაშიც ნათლად ჩანს. აღსანიშნავია, რომ დიდწილად სწორედ დროებითი ღონისძიების მეშვეობით გახდა შესაძლებელი კრიტიკული და პლურალისტური მედიაგარემოს შენარჩუნება 2017 წლის არჩევნების პერიოდში.

Statement concerning the case of Rustavi 2
Signatory organizations responding to the information published by Rustavi 2, concerning the Georgian government’s request submitted to the European Court of Human Rights (ECtHR) to abolish the interim measure issued on Rustavi 2 case and to transfer the ownership of the company to its “legal owner - Kibar Khalvashi”until the final ruling.
It is considerable that the court hearings at the national level were accompanied by number of events that raised legitimate questions about the impartiality of the court and indicated the government’s interest in the final ruling. We believe that the interim measure should not be abolished until the ECtHRs final ruling in order to avoid the change of critical editorial policy of the station following the ownership changes of the company. The request of the government submitted to the Strasbourg court clearly points out that it is critical editorial policy of Rustavi 2 that concerns the government most. It should be noted that the interim measure made it possible to maintain the pluralistic media environment during the 2017 elections period.