განცხადება ტელეკომპანია „რუსთავი 2”-თან დაკავშირებით
გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ქიბარ ხალვაშის ადვოკატის მიმართვის საფუძველზე სასამართლომ ტელეკომპანია „საქართველოს” ქონება დააყადაღა. ტელეკომპანია „საქართველო” „რუსთავი 2”-ის წილების 51%-ს ფლობს. (ტელეკომპანია „საქართველოს” მფლობელები ძმები ყარამანიშვილები არიან, რომლებიც ასევე ფლობენ „რუსთავი 2”-ის 40%-ს.)
ქიბარ ხალვაშის ადვოკატის განმარტებით, სასამართლოსათვის მიმართვის საფუძველი სამეწარმეო რეესტრის მონაცემებში ტელეკომპანია „საქართველოს” წილების გასხვისების შესახებ შეტანილი განცხადება იყო. განცხადების მიხედვით, ტელეკომპანია „საქართველოს” წილებს დიმიტრი ჩიქოვანი ყიდულობდა.
აღსანიშნავია, რომ სამეწარმეო რეესტრის მონაცემების მიხედვით, ტელეკომპანია „საქართველოს” ყადაღა არ ადევს. შესაბამისად გაუგებარია ამ დრომდე სამეწარმეო რეესტრის მხრიდან რატომ არ ხდება რაიმე სახის საბოლოო გადაწყვეტილების მიღება კანონმდებლობით განსაზღვრული ვადის განმავლობაში.
„რუსთავი 2” - ის გენერალური დირექტორის ნიკა გვარამიას განცხადებით, ტელეკომპანია „საქართველოს” პარტნიორთა წილების გასხვისების შედეგად „რუსთავი 2” 6 მილიონი დოლარის ოდენობის ინვესტიციას მიიღებდა, ტელეკომპანია „საქართველოს” წილებზე ყადაღის მოთხოვნა კი სწორედ  ამ პროცესისათვის ხელის შეშლის მიზანს ემსახურებოდა.
ამ პერიოდისათვის ჩვენთვის უცნობია სასამართლოს მიერ მიღებული განჩინების საფუძველი, შესაბამისად, ვერ ვიმსჯელებთ მისი დასაბუთებულობის შესახებ. მიუხედავად ამისა, კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას მიღებული გადაწყვეტილების მიზანშეწონილობა. განსაკუთრებით იმ გარემოებების გათვალისწინებით, რომ სადაოდ ქცეული „რუსთავი 2” - ის წილების გასხვისება უკვე არსებული ყადაღის მოქმედების გამო არ ხდებოდა, ხოლო ამ წილების მფლობელი კომპანიის მესაკუთრის ცვლილება არ ნიშნავს „რუსთავი 2”-ის მეწილეთა ცვლილებას და აღნიშნული ქმედება საფრთხის ქვეშ არ აყენებს დავის საგანს ანუ „რუსთავი 2”-ის წილებს.
ამასთანავე, ტელეკომპანია “საქართველოს” წარმომადგენლების განმარტებით, ტელეკომპანია “საქართველოს” გასხვისებით, არ ხდებოდა ტელეკომპანია “რუსთავი 2”-ის რაიმე ფინანსური ვალდებულებით დატვირთვა, როგორც ამას ქიბარ ხალვაშის ადვოკატები განმარტავენ, არამედ კომპანიაში მნიშვნელოვანი ინვესტიციის შესვლა. ამას ადასტრიურებს სამოქალაქო რეესტრში ატვირთული ნასყიდობის ხელშეკრულებაც. შესაბამისად, გაუგებარია, რა ინტერესები შეიძლება ამოძრავებდეს მოსარჩელე მხარეს, ხელი შეუშალოს იმ კომპანიაში ინვესტიციის შედინებას, რომლის საკუთრებაზეც იგი პრეტენზიებს აცხადებს, თუ არა მისი ამჟამინდელი საქმიანობისთვის ფინანსური დაბრკოლებების შექმნა.
ცხადია, ზოგადად კომპანიის მეწილეების დავა შესაძლებელია, და ამ კონკრეტულ შემთხვევას საზოგადოების მხრიდან მწვავე რეაქცია არ მოყვებოდა, რომ არა პროცესში პროცედურულ დაღვევებთან დაკავშირებით არსებული მრავალი კითხვის ნიშანი, ასევე პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიერ სხვადასხვა დროს გაკეთებული განცხადებები, სადაც ისინი “რუსთავი 2”-ის წილის მფლობელების შეცვლასთან დაკავშირებით ღიად გამოხატავდნენ საკუთარ პოზიციას. სწორედ ამიტომ, ვფიქრობთ, რომ “რუსთავი 2”-ის მფლობელობის შესახებ სასამართლო დავას პოლიტიკური კონტექსტი აქვს. ასევე, მიგვაჩნია, რომ ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში განვითარებული მოვლენები საფრთხეს უქმნის როგორც კონკრეტულად „რუსთავი 2”-ის ფუქნციონირებას, ასევე, ზოგადად, თავისუფალი მედიის მდგრადობას საქართველოში.
გვსურს მოვუწოდოთ ყველა შესაბამის ორგანოს მაქსიმალურად გამჭვირვალედ მოახდინონ ტელეკომპანიასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღება და უზრუნველყონ სამართლის ნორმების ზედმიწევნით დაცვა, რათა ხელი არ შეეშალოს დამოუკიდებელი მედიის საქმიანობას და საფრთხის ქვეშ არ დადგეს მისი არსებობის საკითხი.

Statement regarding Rustavi-2 TV Station
According to the reports in the media today, a court has ruled to freeze the assets of the Sakartvelo TV station upon request from Kibar Khalvashi’s lawyer. The Sakartvelo TV station owns 51 percent of the Rustavi-2 TV station (Sakartvelo is owned by the Qaramanashvili brothers who also own 40 percent of Rustavi-2)
As Kibar Khalvashi’s lawyers have explained, their appeal to the court was prompted by the application submitted to the business registry regarding the sale of the Sakartvelo TV station’s shares. Under the application, Dimitri Chikovani was to buy Sakartvelo’s shares.
It is worth noting that, according to the business registry data, the Sakartvelo TV station’s assets have not been frozen. It is therefore not clear why the business registry has not made a final decision within the time frame established by the law.
According to Rustavi-2 General Director Nika Gvaramia, Rustavi-2 would have obtained $6 million in investments as a result of the sale of shares by the partners and the request to freeze Sakartvelo’s assets aimed to obstruct this very process.
We do not yet know the grounds for the court ruling and therefore we cannot say whether it is based on sound legal reasoning. Still, there are a number of questions as to whether the decision was appropriate, particularly if we consider the fact that Rustavi-2’s disputed shares could not be sold because of an earlier freezing of assets, while the ownership change in Sakartvelo which owns Rustavi-2’s shares does not imply a change of Rustavi-2’s shareholders and would therefore not jeopardize the subject of the ongoing dispute - Rustavi-2’s shares.
Also, according to the representatives of the Sakartvelo TV station, contrary to what Kibar Khalvashi’s lawyers have said, Sakartvelo’s sale would not impose any financial obligations on Rustavi-2 and would instead result in a sizeable investment in the company. The purchase agreement uploaded to the business registry database confirms this. Consequently, it is not clear what would prompt the plaintiff to prevent investment in the company to which it has an ownership claim other than a desire to create financial obstacles to its ongoing operations.
A dispute can arise between a company’s shareholders and this particular case would not have prompted acute reaction by the public, if it were not for multiple questions over procedural violations as well as numerous statements by political officials who openly stated their position regarding the change of owners of Rustavi-2’s shares. For this reason, we believe that the court dispute over the ownership of Rustavi-2 has political implications. We also believe that the events of the last few days have jeopardized the operation of Rustavi-2 as well as the sustainability of free media in Georgia.
We call on all relevant bodies to adopt the decisions concerning the TV station as transparently as possible and to ensure full compliance with the law in order not to obstruct the operation of independent media and not to endanger its survival.