ISFED გოგა ხაინდრავასგან ცილისმწამებლური ფაქტების უარყოფასა და საჯარო ბოდიშის მოხდას მოითხოვს
2015 წლის 1 თებერვალს, ტელეკომპანია“ იმედის“ თოქშოუში - „იმედის კვირა“,  ბ-ნმა გოგა ხაინდრავამ „სამართლიანი არჩევნებს“ და მის აღმასრულებელ დირექტორს, ნინო ლომჯარიას უკანასკნელი წლების განმავლობაში პოლიტიკური კორუფციის სქემაში მონაწილეობაში დასდო ბრალი.  ხაინდრავას განცხადებით, ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციები მონაწილეობდნენ „დიდ კორუფციულ სქემაში“, რომელიც დაკავშირებული იყო შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოდან (SIDA) საქართველოსთვის გამოყოფილი თანხების არამიზნობრივ ხარჯვაში. მისი განცხადებით, „SIDA-ს უნდა დაეფინანსებინა სიღარიბის დაძლევის პროგრამები და იგი ფულს ურიცხავდა NDI-ს და ევრაზიის განვითარების ფონდს, ეს ფული კი იხარჯებოდა კვლევებში და არჩევნების გაყალბებაში „ნაციონალური მოძრაობის“ სასარგებლოდ და მათი რეჟიმის შესანარჩუნებლად.
„ისფედი ღებულობდა მილიონობით დოლარს, ფულს, სიღარიბის პროგრამის დაძლევისთვის გამოყოფილს, რომელიც სხვადასხვა კვლევებში მიდიოდა, რომელიც პოლიტიკური ხასიათის კვლევები იყო ... თქვენ პირადად, თქვენ ორგანიზაციას ამ წლების  განმავლობაში 2-დან 4 მილიონამდე გრანტი გაქვთ მიღებული“ - მიმართა ხაინდრავამ ორგანიზაციის აღმასრულებელ დირექტორს, ნინო ლომჯარიას. ბ-ნი ხაინდრავა ამტკიცებდა, რომ მას გააჩნია მტკიცებულებები, რომ ISFED-მა ეს თანხა მიიღო: „მე ანგარიშები მიდევს, რომლითაც თქვენ მიიღეთ მილიონები, და თუ უარყოფთ გამოვაქვეყნებ ანგარიშებს, იმიტომ რომ აქ, ამ სქემას სააკაშვილი ფარავდა,  მე ინფორმაცია მივიღე შვედეთიდან... თქვენ იცით რომ მიღებული გაქვთ ეს ფული... მე კი არ ვამბობ, რომ თქვენ კორუფციულ ფულს იღებდით, არამედ ეს სქემა იყო კორუფციული“ - განაცხადა ხაინდრავამ.
უპირველეს ყოვლისა, გვსურს აღვნიშნოთ, რომ შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (SIDA), რომელიც მაღალი საერთაშორისო რეპუტაციით სარგებლობს, საქართველოს უმნიშვნელოვანესი პარტნიორი და დონორი ორგანიზაციაა. საქართველოში მისი  საქმიანობის პრიორიტეტებს  წარმოადგენს დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და გენდერული თანასწორობის დაცვა, ბაზრის განვითარება, სოფლის მეურნეობა, გარემოს დაცვა.
ჯანდაცვის, განათლების, ჰუმანიტარული დახმარების, ინფრასტრუქტურული, გარემოსდაცვითი და სხვა პროექტების ხელშეწყობის მიზნით SIDA-ს მხოლოდ 2013 წელს საქართველოს ხელისუფლების და არასამთავრობო სექტორის მხარდასაჭერად დახარჯული აქვს 115 095 206 შვედური კრონა, რაც დაახლოებით 14 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენსSIDA-სგან დაფინანსების მიღება შრომატევადი, კონკურენტული და გამჭვირვალე პროცესია.
რაც შეეხება გოგა ხაინდრავას ბრალდებებს ორგანიზაციისა და მისი  დირექტორის, ნინო ლომჯარიას მიმართ, გვსურს აღვნიშნოთ, რომ მის მიერ გაკეთებული განცხადება არის სიცრუე და მიზნად ისახავდა არამარტო საქართველოში მოქმედი აქტიური არასამთავრობო ორგანიზაციების სანდოობის ეჭვქვეშ დაყენებას, არამედ საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციის მიერ საქართველოს მხარდასაჭერად გაწეული უანგარო დახმარების დისკრედიტაციას.  „სამართლიანი არჩევნები“ სრული პასუხისმგებლობით აცხადებს (რისთვისაც მზად ვართ ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს წარმოვუდგინოთ შესაბამისი დამადასტურებელი დოკუმენტები - კონტრაქტები, აუდიტის დასკვნები), რომ 2011 წლის ოქტომრიდან, (მას შემდეგ რაც ორგანიზაციის აღმასრულებელი დირექტორი გახლავთ ნინო ლომჯარია),  „სამართლიანმა არჩევნებმა“ მიიღო ორი მცირე გრანტი ეროვნულ - დემოკრატიული ინსტიტუტისა (NDI) და ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდისაგან (EPF), რომელიც დაფინანსებული იყო შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (SIDA) მიერ და ამ დაფინანსების საერთო თანხა შეადგენდა 34 371 აშშ დოლარს. ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ არც ერთი გრანტი არ წარმოადგენდა პოლიტიკური ხასიათის პროექტს.
წარმოგიდგენთ ინფორმაციას SIDA-სგან მიღებული დაფინანსების მიზნობრიობისა და შედეგების თაობაზე:
1) პროექტის დასახლება  - „საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების მონიტორინგი“ - მე-2 ეტაპი (1-ლი ეტაპი ჩატარდა 2010 წლის თვითმმართველობის არჩევნებზე);
ბიუჯეტი - 14 380 აშშ დოლარი;
დონორი - NDI/SIDA
აღნიშნული პროექტი განხორციელდა 2012 წლის 1 აგვისტოდან 31 ოქტომბრის ჩათვლით, სამართლიანი არჩევნებისა (ISFED) და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის („საია“) მიერ საქართველოს 73 საარჩევნო ოლქში. პროექტის ძირითად მიზანს წარმოადგენდა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების შესწავლა, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა მიერ ეთიკის კოდექსის შესრულების, ასევე, საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევის შემთხვევებისა და შესაბამისი პასუხისმგებლობების დაკისრების მონიტორინგი. დაკვირვების შედეგად დადგინდა საუბნო საარჩევნო კომისიების შემადგენლობის სტატისტიკური მონაცემები გენდერული ბალანსის და  პარტიული კუთვნილების მიხედვით. მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა საუბნო საარჩევნო კომისიებში ინტერესთა კონფლიქტის შემთხვევები და 2010 წლის თვითმმართველობის არჩევნებზე დისციპლინარული პასუხისმგებლობა დაკისრებული კომისიის წევრების ხელახალი დანიშვნის ფაქტები. ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას წარედგინა რეკომენდაციები დაფიქსირებული ხარვეზების გამოსწორების მიზნით. იხილეთ კვლევის შედეგები დეტალურად.
აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული პროექტიდან ორგანიზაციის არცერთი თანამშრომლის სახელფასო ანაზღაურება არ გაცემულა და მთლიანი ბიუჯეტი პროექტულ საქმიანობებს მოხმარდა.
2) პროექტის დასახელება:  „სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში“;
ბიუჯეტი - 19 991.22 აშშ დოლარი;
დონორი - ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდი (EPF)/SIDA.
აღნიშნული პროექტი დაიწყო 2012 წლის 20 იანვარს,  დასრულდა 2012 წლის 20 დეკემბერს და განხორციელდა სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო-ქართლის და შიდა ქართლის 6 მუნიციპალიტეტში. პროექტის ძირითად მიზანს წარმოადგენდა ადგილობრივი თვითმმართველი ორგანოების მონიტორინგისა და კონტროლის კუთხით ადგილობრივი სათემო ორგანიზაციების, მედიის, მოქალაქეების უნარ-ჩვევების გაზრდა. პროექტის შედეგად დატრენინგდა და მონიტორინგში მონაწილეობა მიიღო 100-მდე ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელმა. პროექტის მიმდინარეობისას ადგილობრივ თვითმმართველობებს წარედგინათ რეკომენდაციები მათი საქმიანობის გაუმჯობესების მიზნით. ამასთან, მოქალაქეებისა და ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული საადვოკაციო კამპანიის მეშვეობით მიღწეულ იქნა კონკრეტული შედეგები. შედეგების შემაჯამებელ პრეზენტაციაზე პროექტში მონაწილე აქტიური მოქალაქეების დაჯილდოვება განხორციელდა. იხილეთ პროექტის შედეგები დეტალურად.
რაც შეეხება 2006-დან 2011 წლამდე შვედეთის საერთაშორისო განვთარების სააგენტოს (SIDA) მხარდაჭერით, ორგანიზაციას მიღებული აქვს ორი გრანტი ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტისგან (NDI):
პროექტის დასახელება -  „საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომლექტების მონიტორინგი“ – 1-ლი ეტაპი; ბიუჯეტი - 15 000 აშშ დოლარი; ხანგრძლივობა - 2010 წლის 1 აპრილი - 30 ივნისი; პარტნიორი - საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია;
პროექტის დასახელება -  „2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომი პერიოდის მონიტორინგი“; ბიუჯეტი - 56 999.24 აშშ დოლარი; ხანგრძლივობა- 2007-2008 წწ 10 მაისი-10 აპრილი.
საერთო ჯამში, 1995 წლიდან  დღემდე,ორგანიზაციის არსებობის 20 წლის განმავლობაში „სამართლიან არჩევნებს“ SIDA-ს არაპირდაპირი დაფინანსების სახით მიღებული აქვს 106 370 დოლარი და არც ერთი პროექტი არ იყო პოლიტიკური ხასიათის კვლევა.
კიდევ ერთხელ გამოვთქვამთ მზადყოფნას, ნებისმიერ დაინტერესებულ მხარეს წარმოვუდგინოთ ჩვენი დაფინანსების ოდენობისა და დანიშნულების თაობაზე ნებისმიერი დამადასტურებელი დოკუმენტი.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, „სამართლიანი არჩევნები“ მიმართავს ბ-ნ გოგა ხაინდრავას, დაუყოვნებლივ წარმოადგინოს „მტკიცებულებები“, რომლებიც ადასტურებენ „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ მილიონობით დოლარის მიღებას პოლიტიკური პროექტების განსახორციელებლად, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოიხადოს საჯარო ბოდიში ცილისმწამებლური და რეპუტაციის შემლახავი განცხადების გავრცელებისთვის.
კიდევ ერთხელ გვსურს აღვნიშნოთ შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს - SIDA-ს უდიდესი წვლილი საქართველოში დემოკრატული ინსტიტუტების მშენებლობის და ქართველი ხალხის კეთილდღეობის მხარდასაჭერად.

During Imedi’s Week talk show on Imedi TV on February 1, 2015, Mr. Goga Khaindrava accused ISFED and its executive director Nino Lomjaria of being involved in political corruption scheme over the past few years. He alleged that Georgian non-governmental organizations were part of the “big corruption scheme” of misspending financial resources allocated for Georgia by the Swedish International Development Agency (SIDA). Khaindrava claims that “SIDA was supposed to finance poverty reduction programs and it was transferring money to NDI and Eurasian Development Fund. The money was used to finance research and election fraud in favor of the United National Movement, to preserve their regime.”
“ISFED received millions of dollars, allocated for poverty reduction, which was spent on various research of political nature ... you personally, your organization has received 2-4 million worth of grants over these years” – said Khaindrava to Executive Director of ISFED Nino Lomjaria. He claimed that he had proof that ISFED received these funds: “I have reports proving that you received millions and if you reject it I will publish these reports because this scheme was hidden by Saakashvili. I received the information from Sweden... You know you received the money... I am not saying that you received corrupt money but that the scheme was corrupt” – declared Khaindrava.
First and foremost, Swedish International Development Agency (SIDA), a highly reputable international organization is the most important partner and donor organization for Georgia. SIDA’s work in Georgia focuses on democracy, human rights and gender equality, market development, agriculture and environmental protection.
To promote health, education, humanitarian, infrastructure, environmental and other projects, since 2013 alone SIDA has spent 115 095 Swedish kronor (app. 14 million US dollars) in support of Georgian government and civil society. Competing for SIDA’s funding is a labor intensive, competitive and transparent process.
Goga Khaindrava’s accusations against Executive Director of ISFED Nino Lomjaria are false and serve the purpose of discrediting not only active NGOs in Georgia but also benevolent financial aid rendered by the international donor organization to Georgia. ISFED declares with full responsibility and readiness to provide corresponding documents (contracts, audit opinions, etc.) to all interested individuals that started from October 2011 (when Nino Lomjaria assumed responsibilities of Executive Director) ISFED received two small grants from the National Democratic Institute (NDI) and the Eurasia Partnership Foundation (EPF) funded by the Swedish International Development Agency (SIDA), totaling 34 371 US dollars. Neither of the grants was used to fund a political project.
Below are details for each project:
1) Project Name: Monitoring election administration composition, stage 2 (stage 1 was conducted for 2010 self-government elections)
Budget: 14 380 US dollars
Donor: NDI/SIDA
Project dates: August 1 – October 31, 2012.
The project was implemented by the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) in 73 election districts in Georgia. The project aimed at analyzing the process of recruitment of members of election administration for the 2012 parliamentary elections, compliance of election officers with the Code of Ethics, monitoring election violations and their prosecution. The monitoring collected information about gender balance of election commission members and their party affiliation. The monitoring revealed conflict of interests in precinct election commissions and found cases of reappointment of commission members who had been previously imposed with disciplinary liability during 2010 self-government elections. Recommendations for improvement were presented to the Central Election Commission. See details of the research outcomes.
Notably, the project did not provide salary for any of ISFED’s employees. Instead, entire budget was used to finance project activities.
2) Project Name: Civil Society Involvement in the Local Decision-Making Process
Budget: 19 991.22 US dollars
Donor: (EPF)/SIDA
Project dates: January 20 – December 20, 2012
Geographic scope of the project covered 6 municipalities from Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli and Shida Kartli regions. The project focused on capacity buildings of local community organizations, media and individual citizens for monitoring and controlling local self-government authorities. In frames of the project ISFED trained up to hundred civil society representatives who participated in monitoring. Self-government authorities were presented recommendations for improvement. Further, advocacy campaigns by individuals and organizations achieved concrete results. Active citizens were awarded during final project presentation.
From 2006 to 2011 ISFFED received two grants from NDI funded by SIDA
• Project name: monitoring of election administration composition, stage 1; budget – 15 000 US dollars; dates – April 1 – June 30, 2010; partner – Georgian Young Lawyers’ Association
• Project name: Post-Election Monitoring of 2008 Parliamentary Elections; budget: 56 999.24 US dollars; dates: May 10 – April 10, 2008
From 1995 to present, over the period of twenty years ISFED has received total of 106 370 US dollars in indirect funding from SIDA. None of the projects was a political research.
We are ready to provide any interested party with information about funding sums received, their purpose and relevant documents.
In this light, ISFED urges Mr. Goga Khaindrava to immediately provide “the evidence” proving that ISFED received millions of dollars for implementing political projects. Otherwise, he must apologize for slanderous statements damaging the reputation of ISFED.
Once more, we’d like to highlight SIDA’s greatest contribution to building of democratic institutes in Georgia and supporting welfare of Georgian people.