ISFED-ის განცხადება ქალთა მიმართ ძალადობასთან დაკავშირებით
ბოლო პერიოდის განმავლობაში საქართველოში შემაშფოთებელ მასშტაბებს მიაღწია ქალთა მიმართ ძალადობის ფაქტებმა, რომელთაგან მრავალი, ქალის შემაძრწუნებელი,დემონსტრაციული მკვლელობებით დასრულდა.
მიგვაჩნია, რომ აღნიშნულ შემთხვევებს პირველ რიგში შესაბამისი ორგანოების მხრიდან მკაცრი რეაგირება და პრევენციული მექანიზმების გაძლიერება უნდა მოჰყვეს. თუმცა, ასევე მნიშვნელოვანია საზოგადოების, განსაკუთრებით კი საჯარო პირების მიერ ფაქტების სწორი შეფასება და განსაკუთრებული ძალისხმევა მდგომარეობის შესაცვლელად.
საქართველოს კანონმდებლობით, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ პრევენციული ღონისძიებების განხორციელების ვალდებულება აქვს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ასევე საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, საქართველოს პროკურატურას და სასამართლო ორგანოებს. აღნიშნულმა უწყებებმა, თავიანთი მუშაობის ფარგლებში, უნდა გამოავლინონ ის პირები, რომლებიც ოჯახში ძალადობის ჩადენის რისკ-ჯგუფებს განეკუთვნებიან და ეფექტური მექანიზმები შეიმუშავონ დანაშაულის პრევენციისთვის. მათივე ვალდებულებაა, ოჯახში ძალადობის ფაქტორების შესწავლა და ანალიზი და სათანადო საინფორმაციო-საგანმანათლებლო კამპანიის წარმართვა.
სამართალდამცავი ორგანოების უშუალო ვალდებულებას წარმოადგენს სწორი რეაგირება, კერძოდ, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ვალდებულია დანაშაულის შესახებ ინფორმაციის მიღების შემდეგ დაუყონებლივ დაიწყოს გამოძიება  და არ შემოფარგლოს მხოლოდ გაფრთხილების გაცემით, როგორც ამას არაერთხელ ჰქონდა ადგილი.
გარდა ამისა, მიგვაჩნია, რომ იმ შემთხვევებში, როდესაც დამნაშავე ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენელია და მის მიერ ძალადობის ფაქტების ჩადენის ან მისი მხრიდან მუქარის შესახებ პოლიციაში შესულია შეტყობინება და მიუხედავად ამგვარი შეტყობინებებისა მას ცეცხლსასროლი იარაღის ტარება არ ეზღუდება, გარკვეული პასუხისმგებლობა მის უშუალო ხელმძღვანელობასაც უნდა დაეკისროს. ამგვარი ფაქტების რეაგირების გარეშე დატოვებით, მიგვაჩნია, რომ პოლიცია დანაშაულის თანამონაწილე ხდება.
ვთვლით, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო ვერ უზრუნველყოფს საქართველოს პრეზიდენტის 2013 წლის 17 ივლისის განკარგულებით დამტკიცებულ „ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დასაცავად გასატარებელ ღონისძიებათა სამოქმედო გეგმის“ შესრულებას. მნიშვნელოვანია, კონკრეტული სტრატეგიის ფარგლებში შსს პროაქტიულად მოქმედებდეს როგორც პრევენციული მექანიზმების განხორციელების, ასევე სათანადო რეაგირების გზით.
მნიშვნელოვანია მაქსიმალურად გააქტიურდეს და ეფექტური მექანიზმები შეიმუშავოს „ოჯახში ძალადობის აღკვეთის ღონისძიებათა განმახორციელებელმა საუწყებათაშორისო საბჭომ“  და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ერთად მუშაობაში ჩართოს ნებისმიერი დაინტერესებული ორგანიზაცია, რომელსაც ამ მიმართულებით საბჭოს საქმიანობაში წვლილის შეტანა შეუძლია.
და ბოლოს, მიგვაჩნია, რომ საჯარო პირებმა მკვეთრი და მკაცრი პოზიცია უნდა დაიკავონ ძალადობის ნებისმიერ ფაქტთან დაკავშირებით. დაუშვებლად მივიჩნევთ ბოლო დროს გაჟღერებულ დამნაშავისა თუ სამართალდამცავი ორგანოების გამართლების მცდელობებს.

Statement of ISFED on acts of violence against women
Recently acts of violence against women in Georgia have reached an alarming rate, many of which ended with horrifying, ostentatious murders of women.
We believe that first and foremost, law enforcement authorities should take strict measures in response and reinforce preventive mechanisms. It is also important that public in general and public figures in particular give proper assessment to these acts and demonstrate a special effort to improve the existing situation.
Under the Georgian law the responsibility to take measures to prevent domestic violence lies with the Ministry of Interior Affairs of Georgia, as well as the Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia; the Ministry of Education and Science of Georgia; the Prosecution Service of Georgia and the judicial authorities. These institutions, in frames of the scope of their work, should identify individuals at risk of domestic violence and design effective mechanisms for prevention. They are also responsible to analyze actors of domestic violence and conduct adequate information and educational campaign.
It is the direct responsibility of the law enforcement authorities to take appropriate actions in response; in particular, the Interior Ministry is obligated to launch immediate investigation into the report of violence as opposed to only issuing a warning, as it did on a number of occasions.
Further, we believe that when perpetrator of domestic violence is a representative of law enforcement authorities and reports about his violence or threats made by him have been filed in the police department, and despite of these reports his right to carry a weapon has not been restricted, to a certain extent responsibility must also fall on his direct supervisor. The police is acting as an accomplice by failing to take actions in response to the violence.
We believe that the Interior Ministry has failed to fulfill action plan against domestic violence and for the protection of victims of domestic violence, adopted by the presidential decree of July 17, 2013.  It is important that within the scope of concrete strategies the Interior Ministry acts proactively both to implement preventive mechanisms and take adequate further response.
It is important for the Inter-Agency Council for Prevention of Domestic Violence to engage proactively and elaborate effective mechanisms, and in partnership with international organization help facilitate participation of any interested organization that can contribute to effectiveness of the work of the council.
Lastly, we believe that public figures should express their strong position against any acts of violence. Recent attempts to justify perpetrators or law enforcement authorities are unacceptable.