ISFED-ის მიერ სასამართლოში სარჩელის წარდგენის შემდეგ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებმა საჯარო ინფორმაცია გასცეს
ISFED-ის  მიერ სასამართლოში სარჩელის წარდგენის შემდეგ  ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებმა საჯარო ინფორმაცია გასცეს. თვითმმართველობის მონიტორინგის პროცესში ორგანიზაციას არაერთი პრობლემა შეექმნა საჯარო ინფორმაციის მიღების თვალსაზრისით. ამ მიზეზით, „სამართლიანმა არჩევნებმა“ სასამართლოში რამდენიმე სარჩელი წარადგინა.
,,სამართლიანი არჩევნები“ 2014 წლის ოქტომბრიდან, 73 დამკვირვებლის მეშვეობით  ატესტაციისა და კონკურსების პროცესებს მთელი საქართველოს მასშტაბით აკვირდება. საერთო ჯამში, ორგანიზაციამ გასაუბრების პროცესის მონიტორინგი 112 თვითმმართველ ორგანოში  განახორციელა.
მონიტორინგის პროცესში გამოიკვეთა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული პრობლემები. საქართველოს მასშტაბით, 61-მა თვითმმართველმა ორგანომ და 52-მა საატესტაციო-საკონკურსო კომისიამსამართლიან არჩევნებს“ 850 განცხადებიდან 300-ზე მეტ განცხადებაზე ინფორმაცია ხარვეზებით და დარღვევებით მიაწოდაკერძოდ, თვითმმართველი ერთეულების 43%-მა და საკონკურსო-საატესტაციო კომისიების 68%-მა ინფორმაცია მნიშვნელოვანი ხარვეზებითა და კანონის მოთხოვნათა დარღვევით გასცა.
ორგანიზაციამ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებული პრობლემების გამო რამდენიმე სარჩელი წარადგინა სასამართლოში და მოითხოვდა თვითმმართველობაში გამოცხადებული კონკურსების შესახებ ინფორმაციას, კერძოდ რამდენ პოზიციაზე გამოცხადდა კონკურსი და რამდენი პოზიცია შეივსო კონკურსის შედეგად, ასევე რამდენ პოზიციაზე დაინიშნენ დროებით მოვალეობის შემსრულებლად ის პირები, ვინც კონკურსის გამოცხადებამდე მუშაობდნენ ამავე თანამდებობაზე, ასევე იმ პირთა საერთო რაოდენობა, ვინც ვერ გადალახა კონკურსის ტესტირების/გასაუბრების ეტაპი და დანიშნული არიან დროებით მოვალეობის შემსრულებლად იმავე პოზიციაზე.
გურჯაანის და ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ სარჩელის შეტანის შემდეგ მოგვაწოდეს ჩვენს მიერ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია. საკითხისადმი მსგავსი დამოკიდებულება გვაფიქრებინებს იმას, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში მწვავედ დგას საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული პრობლემები. საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირები არ სწავლობენ ინდივიდუალურად მოქალაქეების განცხადებებს და არ აწოდებენ მათ კანონით დადგენილ ვადებში საჯარო ინფორმაციას.
,,სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ მნიშვნელოვანია ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებმა გაიაზრონ ის  ვალდებულებები, რომელიც მათ აკისრიათ მოქალაქეების წინაშე და დაუბრკოლებლად მიაწოდონ მათ საჯარო ინფორმაცია. ეს ერთის მხრივ გააძლიერებს დემოკრატიულ კონტროლს, ხოლო მეორეს მხრივ ხელს შეუწყობს გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული ორგანოების ფორმირებას.

Bodies of local self-government provided access to public information after ISFED filed subsequent complaints in court. Problems faced by ISFED with respect to accessing public information in the process of monitoring local self-government activities forced it to take a legal action.
From October 2014 ISFED has been monitoring the process of selection and certification for municipal employment by means of 73 observers throughout the country. ISFED monitored interviews of candidates competing for vacant positions in 112 local self-government bodies in total.
Throughout the monitoring ISFED detected a number of problems in accessing public information. 61 LSG bodies and 52 commissions for selection and certification provided deficient information in response to over 300 out of 850 requests of ISFED for public information. In particular, 43% of LSG bodies and 68% of the commissions provided public information with important deficiencies and in violation of legal requirements.
ISFED filed several complaints in court over the problems to accessing public information about competitions for selection of municipal employees. In its complaints ISFED requested access to the following information: the number of vacant positions announced and the number of vacant positions filled as a result of competition; the number of temporarily acting civil servants appointed to positions that they were holding prior to announcement of the competition, and the number of individuals who failed tests or interviews during the selection process but have been appointed as temporarily acting civil servants to the position that they were competing for.
Gamgeobas of Gurjaani and Akhaltsikhe municipalities provided access to the public information following ISFED’s legal action, which is indicative of severity of problems in accessing public information at the municipal level. It shows that public information officials fail to examine individual requests for public information and provide the information requested within the legal time limits.
ISFED believes that LSG bodies must realize the obligations that they have before citizens and provide them with free access to public information. This will reinforce democratic control and promote formation of transparent and accountable bodies of local self-government.